Статті

Легка Атлетика

10.02.2022

ДОПІНГОВА ОПЕРАЦІЯ «ГЕРКУЛЕС»: ЩО ЧЕКАЄ УКРАЇНСЬКИХ ЛЕГКОАТЛЕТІВ?

Наприкінці жовтня Всесвітнє антидопінгове агентство (WADA) опублікувало заяву, де йшлося про те, що Національний антидопінговий центр України (НАДЦУ) порушував міжнародні тестування спортсменів. Йшлося про те, що спортсменів Федерації легкої атлетики України (ФЛАУ) заздалегідь попереджали про здачу допінг-проб, чого робити не можна.



Розслідування WADA розпочалося у 2019 році та стосувалося періоду, розпочинаючи з 2012 року. Саме з цього періоду йшлося про взяття допінг-проб з попереднім попередженням, що вважається неприйнятним, за винятком особливих випадків. У звіті йдеться також, що попередньо було зізнання про таку практику від «особи», однак після наданих доказів було підтвердження про такі дії і в період 2017-2019 років.


Ще один пункт – позначення змагальних проб як таких, що взяті в позазмагальний період у 2021 році. Чому це важливо? По-перше, важливо розуміти, що це в принципі обман. Причин може бути декілька: набрати потрібну кількість проб для допуску до змагань, зокрема до Олімпійських Ігор або ж сама проба. Річ у тому, що є речовини, використання яких дозволено у позазмагальний період, а от під час сезону – ні. Тож таким чином потенційно позитивна проба може стати негативною.


Чим це загрожує?

WADA у згаданому звіті висловлювало занепокоєність діяльністю НАДЦУ. Щонайменше, це загрожувало неприйняттям в міжнародній спільноті результатів, представлених фахівцями НАДЦУ. Якби ні центр, ні Міністерство молоді та спорту, ні ФЛАУ, не пішов на співпрацю, то максимумом міг би стати й сценарій ОКРів (збірна Олімпійського комітету РФ), які виступають під прапором олімпійського комітету, а не своєї країни на Іграх.


Втім, практично одразу відповів Міністр Вадим Гутцайт, повідомивши, що після того, як WADA опублікувало звіт про порушення з боку НАДЦУ міжнародних стандартів тестування спортсменів, директор Національного антидопінгового центру України Іван Курліщук та його заступник Ярослав Кручек подали у відставку. Тож найгіршого сценарію (також через те, що доказів існування допінг-схем у ФЛАУ знайдено не було) точно вдалося уникнути.


Найгірше у такій ситуації, мабуть, буде спортсменам. Адже, теоретично, федерація існує, в тому числі й для їхнього захисту. Однак за таких умов, коли WADA точно буде пильніше спостерігати за їх роботою, може скластися ситуація, за якої чиновники пожертвують захистом 1-2 спортсменів, зробивши їх прикладом публічного покарання за допінг, де допомога в захисті, або зменшенні терміну відсторонення, з’ясування реального стану речей може відійти на другий план.


Геть цікаво стає, зважаючи на той факт, що вже після заяви WADA у ФЛАУ змінився і керівник. У заяві Равіля Сафіулліна при відставці жодним чином не згадано про це розслідування, але воно теж цілком могло стати однією з причин відходу. І як себе поведе федерація зараз – питання відкрите.


Відкрите та актуалізоване через останнє повідомлення про тимчасове відсторонення стрибуна у довжину Владислава Мазура та спринтера Еміля Ібрагімова. Особливий інтерес викликає відсторонення першого, адже офіційна дата початку – 28 грудня 2021 року. Проте як він міг бути заявлений на змаганнях у Карлсруе, що відбувалися минулого тижня? Чекаємо на розвиток ситуації. Адже як у ситуації з останніми відстороненнями, так і в «Геркулесі» загалом, фінальної крапки, впевнені, ще не поставлено.


Kamp-Sport

Інші Статті