Статті

22.08.2021

ДОМАШНІЙ КУБКОВИЙ ТРІУМФ РЕГБІСТОК ПІВДЕННОЇ ПАЛЬМІРИ

Напередодні в Одесі, на полі стадіону «Академія Спорту» відбувся розіграш Кубка України 2021 з регбі-7 серед жіночих команд. Другий за значимістю національний титул виборювали п'ять колективів, які упродовж дня зіграли класичний турнір в одне коло. Як і прогнозувала до початку матчів більшість фахівців, перше місце здобула збірна Одеси, яка тим самим повернула трофей до Південної Пальміри. Втім, вистачало у звітних поєдинках й чимало сюрпризів та несподіванок, а головне, глядачі стали свідками справжнього свята гри з овальним м'ячем у виконанні представниць прекрасної статі.

Учасниками цьогорічних кубкових баталій на затишному стадіоні «Академія Спорту» були усі чотири команди жіночої Суперліги – збірна Одеси, київський «Авіатор», ХТЗ-«Олімп» з Харкова і львівські «Левиці», а також представниці Вищої ліги – «Прикарпатські вовчиці» з Івано-Франківська. Одразу скажемо, що прикарпатки не зуміли скласти в жодному з своїх матчів серйозних проблем суперницям з елітного дивізіону. Зокрема, в стартовій грі турніру збірна Одеси обіграла «вовчиць» з рахунком 55:0. Трохи краще, але не набагато, підопічні Богдана Микитюка діяли в обороні в інших трьох поєдинках. А найприкріше, що вони так й не зуміли бодай раз відкрити лік своїм ігровим очкам, програвши усі зустрічі «на сухо»…

Якщо для господарок турніру перший матч був, як то кажуть, тренуванням з підвищеною відповідальністю, то для учасниць наступного поєдинку ХТЗ-«Олімп» – «Левиці», очне побачення мало важливе турнірне значення – перемога з великою долею ймовірності гарантувала щонайменше місце серед призерів.

Слід зазначити, що львів'янки приїхали на Кубок України без двох своїх гравців основного складу – беззаперечного лідера команди Наталії Козачук, яка до того ж є гравцем національної збірної, а також Іриних Дерех, що на останньому турі Суперліги зазнала серйозної травми. Швидше за все, і Наталка, і Ірина в цьому році вже на поле не вийдуть.

Тим не менше, підопічні Артема Глинки активно розпочали матч, нав'язавши суперницям силову гру і першими створили небезпечний момент. Однак покласти м'яч у залікове поле не зуміли, а помилки на флангах оборони призвели до того, що харків'янки двічі у контратаках, провівши їх почергово по правій і лівій бровках, оформили спроби – Ая Хамад і Єлизавета Гаврилова відповідно. Щоправда, з реалізацією спроб у слобожанок не склалося в обох випадках, тож вони повели у рахунку 10:0, а могло бути й 14:0. Однак вже за хвилинку лік своїм ігровим очкам відкрили й галичанки: Тетяна Мороз підкорила «місто» суперниць, виконавши класний швидкісний прорив по центру і реалізувавши спробу – 10:7.

Здавалося, саме за переваги у три пункти на користь ХТЗ-«Олімпу» команди підуть на перерву, але перед самим свистком про закінчення першого тайму підопічні Сергія Гарькавого зусиллями Катерини Сорокіної збільшили відрив до восьми пунктів – 15:7.

Відставання у вісім очок в регбі не є катастрофічним, тож «левиці» у другій половині зустрічі робили все можливе, аби перевернути гру на свою користь. Однак «олімпійки» завдяки щільній обороні вдало відбивали усі атаки львів'янок, а на останніх секундах зусиллями Оксани Панасенко і Катерини Сорокіної (перша зробила спробу, прорвавшись по центру, а друга її реалізувала) змогли збільшити свою підсумкову перевагу у рахунку – 22:7.

Вже у третій грі турніру розклад матчів, який було визначено сліпим жеребом, звів на полі минулорічних фіналістів Кубка України – київський «Авіатор» і збірну Одеси. Рік тому перемогу святкували столичні регбістки, тож зрозуміло, що чинні чемпіонки України перед своїми рідними вболівальниками горіли бажанням взяти реванш. Одразу скажемо, що підопічним Крістіни Катілової це вдалося зробити дуже впевнено і нехай нікого не вводить в обману кінцевий результат гри – 38:17.

Одеса розпочала гру і весь перший тайм пройшов на половині поля киянок, які так жодного разу (!) й не перейшли середню лінію ігрового майданчика. Уже на 2-й хвилині Анастасія Кузьміна виконала асист на Ірину Байкул, яка виконала спробу, а Тетяна Тарасюк її чітко реалізувала – 7:0. Пройшло лише трохи більше хвилини, як Марина Кишмар після затяжного індивідуального рейду кладе «диню» у залікове поле киянок – 12:0. Ще дві спроби «морячки» виконали наприкінці першого тайму – Кишмар і Тарасюк. Окрім того, остання вдало пробила одну з реалізацій. Тож фактично вже по закінченні першого тайму долю зустрічі було вирішено на користь команди Південної Пальміри, яка вела в рахунку 24:0.

По перерві одеситки не збавили обертів і довели рахунок до майже непристойного – 38:0. Лише після цього Крістіна Катілова випустила на поле резервісток, що дозволило киянкам не лише спокійніше грати в обороні, а й перейти до активних дій у атаці. Зокрема, лідер «Авіатора» Наталія Мазур оформила дві спроби, одну з яких і реалізувала. Однак до камбеку справа навіть не наблизилася. Фінальний свисток арбітрів зафіксував перемогу збірної Одеси – 38:17.

Перепочивши та прийшовши до тями після поєдинку з одеситками, киянки вийшли на зустріч проти харківського ХТЗ-«Олімп». В разі ще однієї невдачі «Авіатор» втрачав шанси навіть на друге місце. Тож підопічні В'ячеслава Кузьменка розпочали гру дуже активно і на 3-й хвилині Наталія Мазур результативно завершила стрімкий прорив – 5:0. Могла Наталка довести перевагу своєї команди й до семи ігрових очок, однак спробу не реалізувала. А далі в «авіаторок» видалили з поля Марію Ращук і харків'янки реалізували більшість. Наприкінці 6-ї хвилини Єлизавета Гаврилова поклала спробу, але Оксана Панасенко реалізацію пробила невдало. Тож перший тайм закінчився внічию – 5:5.

У другій половині зустрічі на полі була рівна затята боротьба, в якій трохи кращими виявилися в підсумку слобожанки. На 12-й хвилині їхня затяжна красива комбінація, що розпочалася на своїй половині поля, завершилася спробою Катерини Сорокіної, яка прорвала оборону киянок по центру, а Єлизавета Гаврилова її вдало реалізувала – 12:5. Втім, віддамо належне гравчиням «Авіатора», які боролися до кінця і на останній хвилині Наталія Мазур оформила «дубль», однак не реалізувала спробу. Тож у підсумку 12:10 на користь ХТЗ-«Олімпу».

Після цієї дещо несподіваної перемоги команди Сергія Гарькавого над минулорічними володарками Кубка України стало остаточно зрозуміло, що у трофею буде новий власник. А визначитися він мав у наступному матчі, в якому у очному протистоянні на полі стадіону «Академія Спорту» зійшлися збірна Одеси і харківський ХТЗ-«Олімп».

Як і в попередній грі з киянками, одеситки розпочали, що називається, з місця в кар'єр. З перших миттєвостей поєдинку «морячки» пішли вперед і вже на 28-й секунді (!) Марина Кишмар, буквально розкидавши суперниць, виконала прорив по центру й оформила спробу, яку чітко реалізувала Тетяна Тарасюк – 7:0. Не пройшло і двох хвилин, як уже сама Тарасюк поклала м'яч у залікову зону слобожанок – 12:0. Невдовзі атаку другим темпом довела до взяття «міста» суперниць Анастасія Крижановська – 17:0. А в кінці першого тайму вона ж прорвалася по центру і виконала ще одну спробу, а Тарасюк її реалізувала. Тож підсумок першого тайму – 24:0 на користь команди Крістіни Катілової.

По перерві у одеситок вийшли резервістки, чим скористалися гравчині ХТЗ-«Олімп», скоротивши відставання у рахунку вдвічі – 24:12. Однак на більше підопічних Сергія Гарькавого не стало. Більше того, останнє слово у цьому матчі залишилося за господарками. На заключних секундах Марина Кишмар у своєму фірмовому швидкісно-силовому стилі вкотре поклала м'яч у «заліковку», а Тетяна Тарасюк знову реалізувала спробу. 31:12 на користь збірної Одеси, яка в такий спосіб достроково здобула Кубок України!

У наступному матчі, «Авіатор» – «Левиці», вирішувалася доля бронзового комплекту медалей. Киянки завдяки швидкісним проривам по флангам у першому таймі оформили дві спроби, однак в обох випадках невдало виконали реалізацію, тож виграли його з рахунком 10:0. По ходу другої половини зустрічі «авіаторки» збільшили свою перевагу до 22:0. Та треба віддати належне «левицям», які не опустили рук і свою спробу таки оформили та ще й вдало виконали реалізацію. Втім, «Авіатор» відповів аналогічно, тож фінальний свисток зафіксував перемогу команди В'ячеслава Кузьменка з рахунком 29:7.

Заключний матч турніру, в якому грали збірна Одеси та львівські «Левиці», ніяк не міг вплинути на остаточний розподіл місць. Тим не менше саме ця гра стала однією з найцікавіших.

Гості активно розпочали і створили кілька гарних нагод, однак довести справу до взяття залікового поля суперниць у дебюті не зуміли. Далі була практично рівна гра, але в середині першого тайму прудконога Анастасія Крижановська втекла по центру й оформила спробу, а Тетяна Тарасюк її реалізувала – 7:0 на користь «морячок». Однак наприкінці тайму лідер «левиць» Тетяна Мороз зуміла ефективно довести зусилля партнерок до взяття «міста» господарок – 7:5. А в середині другої половини зустрічі уже Вікторія Шепель продавила оборону одеситок і сама ж реалізувала спробу. «Левиці» вийшли вперед – 12:7 і в повітрі запахло сенсацією.

Якби підопічні Артема Глинки виграли, то тим самим вони б, як то кажуть, додали в бочку меду новоспечених володарок Кубка України ложку дьогтю. Однак підопічні Крістіни Катілової з цим були не згодні і в заключні хвилини гри вирвали перемогу. Але про останні миттєвості турніру розповімо більш детально.

Ведучи в рахунку, львів'янки не стали відсиджуватися в обороні, розуміючи, що це справа безнадійна й намагалися тиснути на господарок на їхній половині поля. «Левиці» були дуже близькими до перемоги, але на останній хвилині Крижановська перехопила м'яч і хоча гравчині команди гостей кілька разів були близькими до того, аби зупинити її рейд, Анастасія таки довела справу до підкорення «міста» галичанок, а Тетяна Тарасюк чітко реалізувала спробу – 14:12.

Втім, підопічні Артема Глинки не опустили рук і вже в компенсований час Оксана Пасічко ледь не вирвала для своєї команди перемогу. Лише в останній момент її прохід зупинили «морячки». Тож одеситки здобули четверту перемогу, але вперше залишилися без бонусу. А «Левиці» стали єдиними, хто зумів у грі з новоспеченими володарками Кубка України хоча й програти, але заробити бонус.