12.11.2024
Президент Федерації регбі Львівщини та віцепрезидент Федерації регбі України Петро Адамик підбив підсумки сезону 2024 року для львівських колективів, а також розповів про перебіг всеукраїнського проєкту «Пліоч-о-пліч Шкільні ліги».
Петре Михайловичу, завершився сезон-2024 у всіх всеукраїнських чемпіонатах з регбі. Поділіться Вашими враженнями. Чи задоволені Ви результатами львівських колективів і розкажіть, зокрема, які виклики стояли напередодні та під час регбійного сезону?
Як завжди, вдалося отримати від сезону багато емоцій. Ми показали хороші результати в жіночих і чоловічих чемпіонатах. Якщо говорити про виклики, то в нас нічого не змінилося. Як і в усіх інших сферах, намагаємось працювати та жити в умовах війни. На сьогодні боронять Україну двадцять вісім регбістів «Сокола», яких маємо постійно підтримувати. Більшість із них фактично одразу або через кілька місяців після початку повномасштабної війни з росією добровільно вступили до лав війська. На жаль, уже є хлопці, які повернулись додому на щиті. Є доброволиця Оксана Пасічко – після важких боїв вона повернулась на деякий час до Львова та знайшла змогу зіграти цьогоріч за «КІВС-Левиць» у Кубку України. Для мене була приємна несподіванка, що Оксана зіграла та допомогла дівчатам здобути Кубок.
За «Сокіл» у кількох матчах взяли участь гравці, які зараз захищають України на харківському напрямку. Хочу вчергове сказати, що уся регбійна й загалом спортивна спільнота невимовно вдячна кожному з них за захист держави. Ми завжди про них думаємо та допомагаємо з перших днів.
Коли така велика кількість регбістів пішла добровольцями захищати Україну, чи виникали у Вас сумніви щодо майбутнього клубу «Сокіл»?
Ні, я точно знав, що «Сокіл» надалі житиме. Уявляв лише, як потрібно буде відновлювати команду. Як не як, у нас залишалися перспективні вихованці, приїхала й молодь з Покровська, Селидового та інших міст зі сходу, а також деякі тренери та їхні родини. І на сьогодні без цих людей вже складно уявити «Сокіл», чи КІВС, чи ДЮСШ. З нашою допомогою Львів став домівкою для багатьох перспективних регбістів і ми, безумовно, всім дуже раді. Неодноразово у Львові проводяться тренувальні збори національних команд з регбі. Тож зараз ми будуємо бомбосховище на стадіоні «Юність», аби кожен під час тренувань чи матчів чемпіонату перебував у безпеці. Це вкрай необхідно у нинішні часи. Гадаю, до весни бомбосховище буде готовим.
Говорячи окремо про львівські команди в сезоні 2024 року, вдруге поспіль чемпіоном України з регбі-7 став жіночий РК «КІВС-Левиці». Зокрема, команда вдруге завоювала Кубок України. Як оціните виступи підопічних Артема Глинки в сезоні, що минув? У чому «Левиці» стали кращими за крайній рік?
Я гадаю, що нам усім приємно спостерігати за грою «КІВС-Левиць» і загалом жіночого чемпіонату України з регбі-7. Дівчата, як і минулого року, зробили велику роботу й досягли того результату, на який розраховували. На мою думку, цього року конкуренція видалась ще кращою. Знову виграли й Кубок України. Цьогоріч вирішили представити «Левиць» на турнірі двома складами. Артем Глинка чудово працює з нашими гравчинями, тепер він спробує досягти високих результатів і з «Левицями» і зі збірною України.
У сезоні 2024 виступи в жіночому чемпіонаті України з регбі-7 розпочав колектив «Металіст-1925». На Вашу думку, ця команда зуміла підвищити конкуренцію?
Поява такого колективу, безумовно, додала інтриги жіночим змаганням. Харків’янки у перший же рік нав’язали «Левицям» і Збірній Одесі боротьбу та врешті-решт вибороли «срібло» в чемпіонаті та в кубку. Ні для кого не секрет, що в «Металіста-1925» серйозний спонсор і це чудово, що він став підтримувати регбі. Клуб зібрав гравчинь, які грали в Європі, проводив якісні й тривалі збори. «КІВС-Левиці» попри конкуренцію стали чемпіонками завдяки системності – дівчата ішли до таких результатів протягом десяти років. Відповідно в нашій команді є зіграність і згуртованість. Як президенту приємно, що міська влада активно долучається до життя «КІВС-Левиць».
Сподіваюсь, що наступного року за сприятливих умов відбудеться ще більш потужний жіночий чемпіонат. Боротьба за чемпіонство, на мою думку, очікуватиметься ще більш запеклою. Проте, від того тріумф буде більш приємний.
Як оціните результат львівського «Сокола» (4-те місце) в чемпіонаті України з регбі-7 серед чоловічих команд Суперліги? Вочевидь, усі розраховували на здобуття щонайменше «бронзи»?
Зараз основний кістяк команди – це молоді 18-річні гравці. Є, звісно, в «Соколі» й ветерани, викладачі. Наші амбіції та бажання, звичайно, є вищими, проте зараз результат команди, вочевидь, потребує часу. Через два-три роки наша молодь зможе стати зрілою одиницею, яка вже зможе боротися за перші місця. Сподіваємось, що якомога швидше повернуться й наші захисники.
Проте, «Сокіл» врешті-решт став «бронзовим» призером в Суперлізі України з регбі-15…
Насамперед дуже важливо, що цьогоріч у чемпіонаті з класичного регбі змагалося п’ятеро команд. Кількість колективів точно буде зростати. За «Сокіл» грали також хлопці з Рівного й Тернополя, тож результат у регбі-15 вважаємо хорошим. Станом на зараз це був для нас максимальний результат.
Жіночу збірну України з регбі-7 очолив Артем Глинка. Наскільки це хороше рішення для розвитку української жіночої команди?
Це рішення є цілком закономірним, адже воно назріло за підсумками двох років його вдалої роботи з «КІВС-Левицями». Претендував на цю посаду й наставник «Металіста-1925» Сергій Гарькавий, підопічні якого також показують хороші результати. Глинка дуже добре підготувався до посади тренера жіночої збірної України – у нього є стратегія та бачення розвитку збірної. У планах Глинки через олімпійський цикл вийти на Олімпійські ігри. Це завдання наразі є складним, оскільки в нас і в держави основний пріоритет – це допомога військовим, а саме захисникам і захисницям. Але все-таки спільними зусиллями всіх партнерів робитимемо все можливе, щоб наші регбістки постійно розвивалися та змагалися серед найкращих команд.
Поділіться Вашими очікуваннями щодо всеукраїнського проєкту «Шкільні ліги» з регбі. У жовтні завершилась реєстрація команд, тож чи можете розповісти про загальну кількість шкільних колективів?
Львівщина встановлює рекорд в Україні за кількістю зареєстрованих команд з регбі-5. З радістю ділюся досягненням: 205 зареєстрованих команд з регбі-5. Це найвищий показник в Україні, і ми неймовірно пишаємося цим результатом.
Чи очікували зібрати стільки дітей у шкільних лігах з регбі? Ми розуміли, що якщо вдасться зібрати сто команд – це буде прекрасно. Але наша команда спеціально розраховувала на більшу кількість – поставили собі завдання зібрати двісті команд. Ще задовго до запуску проєкту команда Федерації регбі Львівщини провела десятки семінарів для вчителів шкіл Львова та багатьох ОТГ. І я вдячний кожному, хто виконав клопітку роботу, навчаючи регбі в усіх куточках Львівщини. Цьогоріч регбі-5 інтегровано у всеукраїнську програму «Пліч-о-пліч Шкільні ліги».
Проєкт «Пліч-о-пліч» побачив, що змагання з регбі серед школярів виглядають цілком перспективним і вирішив організувати цьогоріч всеукраїнський масштаб. І це дуже великий крок до популяризації цього виду спорту. Цього б не сталося без підтримки начальника управління спорту та молодіжної політики ЛМР Антона Нікуліна та його команди, а також для нас багато значить допомога начальника відділу спорту вищих досягнень ЛМР Віталія Коваленка.
Як президент Федерації регбі Львівщини висловлюю велику подяку всім нашим тренерам, які з завзяттям і відданістю навчали дітей і вчителів, робили регбі доступним у кожній школі. Особлива вдячність. Ростиславу Столовому, Ярославу Бобику, Андрію Бондарчуку, Валентину Корчаку, Олегу Каспруку, Володимиру Лисенку, Юлії Богдановій і Ользі Кузюк. Їхня праця – це серце нашої спільної справи. Окрема подяка почесному президенту «Сокола» Івану Ревку, який організував вчасну доставку з Англії м’ячів і стрічок, а також нашим координаторам, Анастасії Окряк і Вікторії Особі, за величезну підтримку на кожному етапі проєкту. Дякую всім, хто з нами, і рухаємося далі – попереду нові змагання, емоції та перемоги.
Чи плануються зміни в керівництві Федерації регбі України? Яка на сьогодні ситуаціями з виборами президента?
Наприкінці грудня буде затверджений новий статут союзу регбі. У Парижі мають обрати нового очільника Європейської федерації. Після цього, приблизно навесні, за новим статутом відбудуться вибори нового президента Федерації регбі України. Чи готовий я подати свою кандидатуру? Чесно кажучи, зараз роздумую над цим рішенням, оскільки воно передбачає величезну відповідальність. Окрім цього, переді мою наразі є достатньо викликів. Можу сказати лише, що я протягом двадцяти років займаюся розвитком регбі. І за цей час маю багато амбіцій та мрій стосовно процвітання наших гравців, тренерів та усіх команд. Надалі робитиму з усіма небайдужими до цього виду спорту людьми, щоб регбі в Україні ставало тільки кращим.
Kamp-Sport