15.10.2022
Залишається трохи більше, ніж півтора місяця до старту нового біатлонного сезону. У цьому матеріалі піде мова про спортсменів напередодні сезону 2022/23, а також федерацію біатлону України, яка восени після 1998 (!) року отримає нового очільника. Саме, уявіть собі, з 1998 року федерацію очолював Володимир Бризнак. Нагадаємо, що вибори мали відбутися ще навесні, були перенесені до завершення воєнного стану, однак будуть проведені в середині листопада.
Чоловіча команда
У Квітні читачі Kamp-Sport вже знайомилися з історіями Тараса Лесюка, Богдана Цимбала, Артема Прими з команди А та Андрія Доценка з команди Б. Всі на той момент не знали чи розпочнеться для них новий сезон як для спортсменів збірної України, однак були чітко впевнені в перемозі України на полі бою. Поряд з тим, важливою для них темою була робота на посаді керівника федерації Володимира Бринзака.
Дмитро Підручний - лідер чоловічої збірної
Зараз через збори участь у літньому чемпіонаті світу в німецькому Рупольдингу (25-28 серпня) та літньому чемпіонаті України чоловіки готуються до нового сезону. Більше про результати літнього чемпіонату України можна дізнатися тут і тут.
Жіноча команда
Чимало представниць жіночої збірної України теж після 24 лютого прибули до військових частин, а про історії Христини Дмитренко та Анни Кривонос ми розповідали на нашому сайті. Жіноча збірна мала відмінну історію від чоловіків, адже чимала частина команди складалася з натуралізованих спортсменок: росіянок Бех, Москаленко та Абрамову виключили зі складу збірної, адже вони після 24 лютого повернулися на росію.
Юлія Джима, одна з лідерок збірної України
Ця історія набула розголосу після того, як президент федерації біатлону України Володимир Бринзак, який, до речі, і розвів в команді спортсменів з країни-терориста, спочатку заявив, що спортсменки одразу були на території росії, а потім виявилося, що 24 лютого вони зустріли на зборах в Україні. Потім виплило ще чимало цікавих деталей, зокрема й про зарплатню, яка значно різнилася на користь натуралізованих чи як-от включення Дар’ї Сідорової у склад на збір ще під час її спортивного карантину через зміну громадянства.
До нового сезону жіноча збірна готується під керівництвом Олександра Кравченка. На нещодавньому чемпіонаті України не було лідерок жіночої команди: Юлії Джими, Ірини Петренко, Олени Білосюк та Валентини Семеренко. Про причини відсутності на змаганнях спортсменок розповідав головний тренер Олександр Кравченко. Більше про результати жіночих гонок тут і тут.
Вибори президента федерації
Хоч до старту сезону залишається всього півтора місяця, схоже, що найцікавішими будуть зараз події за межами стрільбищ та лижних трас. Вибори президента федерації біатлону України мали відбутися ще в травні. Однак тоді, у зв’язку з воєнним станом, були перенесені на невизначений термін. Це пояснювалося ще й забороною Мін’юсту на зміни у керівному складі громадських формувань (Федерація біатлону України є громадською організацією).
Зараз ситуація відмінна від квітневої, коли стало відомо про перенесення виборів. А нова дата - 14 листопада, тобто рівно через місяць. Це викликає чималий подив, адже перша заява стверджувала, що вибори відбудуться лише після завершення воєнного стану, однак була знехтувана.
Обране число для звітно-виборчої конференції дивує, адже відбудеться вона всього за два тижні до старту сезону, коли тренери будуть в розпалі підготовки до перших стартів, тож стати її делегатами їм вкрай непросто. А це може створити умови, за яких відправляться на цю конференцію кандидати, що будуть голосувати “як потрібно”. Особливо зважаючи на часту критику в бік ряду обласних федерацій, які майже не готують спортсменів, а виконують виключно роль виборців, коли потрібно. Найчастіше під таку критику потрапляють осередки з Полтави та Івано-Франківська. Взагалі б цікаво було дізнатися за яким принципом формувалися обласні федерації та чи не є ці ГО "приватним підприємством" пана Бринзака.
Як стало відомо Kamp-Sport з власних джерел, інформація про те, що звітно-виборча конференція таки відбудеться, з’явилася нещодавно. Причиною цього може бути пошук кандидата на заміну чинному голові федерації. Наші джерела повідомляють, що на конференції Міжнародного союзу біатлоністів (IBU) у Зальцбургу, який відбувався минулого місяця, до складу української делегації входив Іван Крулько, якого окремим членам IBU вже намагалися представити як майбутнього очільника Федерації біатлону України.
Що відомо про Івана Крулька? 41-річний уродженець Закарпаття є народним депутатом від ВО “Батьківщина”. Є кандидатом юридичних наук, народним депутатом останніх двох скликань та першим заступником голови комітету з питань бюджету ВРУ ІХ скликання. До професійного спорту стосунку не мав, а у 2020 році потрапив у неприємну репутаційну історію: акредитацію, виготовлену на його ім’я, надали тренерові російського допінгіста Алєксандра Логінова. Сам Бринзак тоді коментував, що вчинив так, бо давно знає тренера Логінова, мовляв він одружений з українкою і взагалі всі мають жити в мирі та злагоді. А поміж іншого сказав, що акредитація і так була невикористана. Чи може це свідчити про те наскільки “важливим” біатлон є для Крулька? Судити вам. А от про хороші стосунки Крулька і Бринзака напевне, адже на той момент фахівця з таким прізвищем у складі команди не було, тому інших причин, окрім особистих, знайти важко.
Не знаємо якою буде остаточна кількість кандидатів, однак на зараз відомо щонайменше, ще про одного. Про свої наміри говорив Дмитро Підручний, один з лідерів збірної та чемпіон світу 2019 року в гонці переслідування. Дмитро – яскравий приклад топового спортсмена, який точно про біатлон знає усе від «а» до «я».
Що залишить після себе Володимир Бринзак, який очолює федерацію з 1998 (!!!) року? Ми вже давно пропустили період, коли нагальною була зміна поколінь в жіночій команді. Тепер це щорічний цугцванг: можливо, і пора змінювати, однак гідної заміни лідеркам немає. Ми так чи інакше будемо відкочуватися назад, адже свого часу замість роботи з молоддю була обрана стратегія натуралізації. І росіяни були не лише серед спортсменів, а й технічного персоналу, зокрема змащиків. У чоловічій збірній ситуація трохи краща, однак, ми впевнені, що вклад Бринзака в це мінімальний.
А взагалі, багаторічний очільник федерації Володимир Бринзак від лютого говорить дуже мало. Правду про виїзд росіянок з нього б, мабуть, не витягнули, якби не публічні висловлювання спортсменів. Конкретних висловів про війну в Україні від нього дочекатися чи не важче ніж від президента НОК України Сергія Бубки, який під час війни, як і Бринзак, також достатньо зашкварився. Востаннє пан Бринзак виходив в медіа наприкінці серпня. Тоді він заявляв, що знає про невдоволення спортсменів, але впевнений, що за нього би проголосували. І сказав, що його посада - волонтерська. Дивно лише, як вдалося так довго займатися волонтерством, майже чверть століття. І знаєте, цікаво б було провести аналіз фінансової діяльності пана Бринзака, принаймні за останні 4-5 років, коли український біатлон відверто розвалюється.
Залишається сподіватися, що листопадова звітно-виборча конференція пройде успішно, а новим президентом Федерації біатлону України стане людина, що матиме команду однодумців та вважатиме за потрібне розвивати український біатлон від дитячого рівня до рівня спорту найвищих досягнень, буде хорошим містком для комунікації між Міністерством молоді та спорту, яке виділяє гроші, тренерським штабом та спортсменами. Не перетворить федерацію у спосіб задоволення особистих та політичних бажань та не залишить при владі тих людей – прихильників «русского мира», чий план будуть пробувати втілити в життя 14 листопада.
Kamp-Sport