Статті

31.03.2025

ІВАН КРУЛЬКО: «В ОЛІМПІЙСЬКИЙ СЕЗОН БУДЕМО ВХОДИТИ З ОПТИМІЗМОМ»


Олімпійський цикл триває, і кожен сезон – це підготовка до головного старту чотириріччя. Цьогорічний зимовий сезон у біатлоні приніс Україні довгоочікувану медаль етапу Кубка світу в естафеті, повернення квоти в чоловічій команді та яскраві відкриття серед молодих спортсменів. У розмові з журналістом Kamp-Sport президент Федерації біатлону України Іван Крулько підсумовує головні моменти сезону.

 

Іване Івановичу, підбиваючи підсумки цього сезону, що, на Вашу думку, вдалося реалізувати, а над чим ще потрібно працювати?

Підсумовуючи цей сезон, уже дивимося вперед, з акцентом на головні старти чотириріччя – Олімпійські ігри в Італії. Найважливішим завданням буде підготовка нашої збірної до Олімпіади у найкращих кондиціях. Головне – забезпечити спортсменам достатньо часу на відновлення та оптимальну підготовку. Наступний період буде присвячений саме цьому.


Ми в новий сезон будемо входити з оптимізмом, адже мінімальні завдання, які ми ставили перед командою на цей сезон, були досягнуті. Чоловічій команді вдалося відновити квоту в п’ять спортсменів, які будуть представляти Україну на Кубках світу. Це означає, що в нас з’явиться краща можливість підтягувати і долучати молодь. Дуже важливо, щоб юніори отримували досвід на дорослих стартах Кубка світу і відчували досвід бути частиною команди А.


Крім того, безумовно, для України дуже важливо було вибороти медаль на рівні Кубка світу в чоловічій естафеті. Давненько нам це не вдавалося – в естафеті протягом п’яти сезонів, а загалом ми були три сезони без нагород. З точки зору кроків вперед, це важливий момент. Упродовж сезону, звичайно, були злети і спади, але не тільки ця медаль свідчить про наш рух уперед. Наші спортсмени чимало разів посідали четверті місця – Юлія Джима, і Дмитро Підручний, і Віталій Мандзин. Високі місця, потрапляння до квіткової церемонії свідчать про те, що український біатлон не стоїть на місці, а рухається вперед. Можливо, більшість хоче бачити швидший темп, проте в спорті високих досягнень такого майже не буває. Поступові успіхи, помітні кроки вперед говорять про правильно обрану стратегію для розвитку біатлону в Україні.



Яких спортсменів, на Вашу думку, можна назвати відкриттям цього сезону?

По-перше, треба звертати увагу на те, що лідери нашої збірної показали свої топові якості в цьому сезоні. Дмитро Підручний, Юлія Джима продемонстрували чудові лідерські риси, також можу виділити і Христину Дмитренко, яка в попередньому сезоні, по суті, тільки розпочала виступи в команді А, тепер стала основою збірної. Мене потішили стабільні виступи Антона Дудченка в чоловічій команді, що дуже для нас важливо.


Якщо все-таки говорити про відкриття, то зимовий сезон став проривним для Віталія Мандзина. Ще будучи юніором, він провів весь сезон у команді А на всіх головних змаганнях. Його четверте місце в індивідуальній гонці, коли навіть Йоганнес Бо сказав хороші слова про те, що Віталій, мабуть, є майбутньою зіркою біатлону, дорогого вартують. І у Віталія для цього є всі можливості, важливо працювати далі і не лише не опускати руки, а максимально високо їх тримати. Йому потрібно проробити велику роботу для того, щоб всі очікування і високі компліменти підтверджувались. До самого кінця він був у тридцятці найсильніших і завершив зрештою сезон на 31-му місці – це дуже високий результат і я його хочу привітати.


Також ми бачимо, що в нас у чоловічій команді дуже добре себе показав Богдан Борковський. На жаль, через відсутність тієї-таки п’ятої квоти він не отримав шансів на Кубку світу, але має всі шанси зробити це наступного сезону. Серед вчорашніх юніорів, а вже сьогодні чоловіків є резерви, і для тренерського штабу, безумовно, виникатимуть питання, як поєднати досвід і молодь, щоб дати змогу проявити себе абсолютно всім.


Якщо говорити про жіночу команду, я хотів би виділити Олену Городну. На мою думку, вона на неймовірно високому рівні провела кінцівку сезону. Її виступи на останніх двох етапах Кубка світу вселяють високий оптимізм у тому, що в нас запалюється нова зірка для жіночої команди.


Юніори цього року доволі успішно виступили на міжнародній арені. Чи очікували Ви таких результатів?

Великі надії покладаємо на підростаюче покоління серед жінок, які тренуються під керівництвом Оксани Хвостенко. На юніорському чемпіонаті світу єдину медаль здобула Олександра Меркушина – дуже перспективна атлетка. Як ми побачили на останніх етапах Кубка світу, Олександра Меркушина та Олена Городна отримали шанс повноцінно виступати в команді А.



Чи плануються зміни у тренерському штабі перед наступним сезоном?

В олімпійський сезон карколомних змін робити не збираємось. Я вважаю, що повернення Надії Бєлової старшою тренеркою в чоловічу команду є позитивним фактором. І хочу їй подякувати за те, що вона повернулася. По суті, від початку в нас почали покращуватись результати. Втім, тут були закладені основи Юраєм Санітрою, якого нам вдалося зберегти в команді – він індивідуально тренує Дмитра Підручного. Їхній тандем досить ефективно та успішно працює. У жіночій збірній продовжить роботу Микола Зоц. Вірю, що перспективи здобувати медалі серед жінок у нас є, потрібен час для того, щоб молоді спортсменки набули потрібного досвіду. На олімпійський сезон моєю пропозицією як президента Федерації буде залишити тренерські штаби в такому ж складі.


Чи проаналізували за підсумками сезону моменти, які потрібно покращити в плані сервісу та медичного забезпечення? Наприклад, біатлоністи після деяких гонок скаржились на якість лиж… 

Протягом цього сезону лижі в нас працювали краще, ніж у попередньому. Ми посилювали сервісну команду, запросивши фахівця зі Словенії Лаха Габера. Це дало свій результат, хоча були й провали. Зокрема, наша сервісна команда не вгадала з необхідними порошками чи структурами лиж на чемпіонаті світу, де також були не зовсім сприятливі погодні умови. Звісно, ми робитимемо висновки і, можливо, навіть будемо далі посилювати сервісну команду на наступний сезон. Зараз дуже активно займаємося цим питанням.


Крім того, не хочу наперед робити анонси, але в нас будуть позитивні зміни в технічному плані. Як тільки вони відбудуться, ми обов’язково повідомимо про це вболівальникам. Очікуємо на цікаві зміни і зовсім скоро постараємося поділитись з ними назагал. Для мене є головним завданням, щоб у технічному плані ми були завжди на рівні топових команд. За таких умов ми можемо очікувати від біатлоністів максимуму.


Щодо медичної частини, лікарі працюють у двох командах. Не у всіх командах, які виступають на Кубках світу, є лікарі у двох збірних. Зараз нам потрібно працювати над залученням кваліфікованих фізичних терапевтів. Хочеться все-таки посилити швидкість наших біатлоністів на світових аренах, а для цього їм потрібно проходити якісні відновлення. Дуже важко залучати іноземних фахівців до нашої команди. По-перше, через фінансову складову складно домовлятись, а по-друге, не всі хочуть працювати в умовах війни.


Цього сезону Федерація запустила ініціативу «Урок біатлону», і проєкт уже стартував у кількох регіонах. Як ви оцінюєте перший етап його реалізації?

Насправді це дуже велика ідея. Вдячний насамперед Міністерству освіти та науки та Міністерству молоді та спорту, які підтримали мою ініціативу. Минулого року ми долучили до уроку біатлону п’ятдесят шкіл, цьогоріч плануємо запустити його також у п’ятдесяти закладах. Хотілося би, щоб це була державна програма, яка матиме масовий характер. Тут ідеться як про розвиток біатлону, підвищення його популяризації серед українських дітей, так і про патріотичне виховання, що має на меті навчання стрільби та культури поводження зі зброєю. В майбутньому в країні можуть легалізувати зберігання короткоствольної зброї, що, безумовно, вимагає підвищеної культури поводження з нею. Це не одного дня робота. Завдяки уроку біатлону ми можемо певною мірою покращити цю складову.




Традиційно хочеться запитати і про стан справ лижної бази в Чернігові. На якому етапі зараз перебувають справи стосовно її відбудови та створення єдиного майнового комплексу?

Поступово просуваємося в цьому питанні. Юридично ведемо роботу оформлення землі. Під колишньою базою, яку знищила країна-агресор, вдалося оформити землю. Я вже раніше згадував, що на початковому етапі роботи над відновленням ми виявили, що на база має чотирьох власників. Для проєктування ми маємо мати одну юридичну особу власника. Будемо сподіватися, що вже в цьому році вдасться почати проєктувальні роботи. Маємо готовий ескізний варіант майбутньої біатлонної бази. Процес буде продовжено і хочеться, щоб терміни були якомога швидкі і всі дотичні люди мали спільну мету.


База в Чернігові дуже потрібна, вона має хороші традиції. І в нас є тренери, є можливості для того, щоб у цьому регіоні зростали нові зірки. Мій напрямок роботи полягає також у тому, щоб розвивати інфраструктуру. І насамперед потрібно розвивати умови там, де є сприятлива погода для біатлону. В Буковелі маємо мету, щоб арена була готовою для прийняття змагань міжнародного рівня в найближчому майбутньому. Крім цього, є ідеї створення нових біатлонних трас, зокрема й приватних.


Яка зараз ситуація з біатлонним резервом? Після Олімпіади деякі спортсмени національної збірної, ймовірно, завершать кар’єру. Чи готова молодь замінити їх у команді?

Якщо в наших лідерів буде надалі бажання продовжити свою діяльність у біатлоні, то ми обов’язково надамо їм таку можливість. Головне – має працюти спортивний принцип і виступати будуть найкращі. Ті, хто можуть показувати найвищі результати, повинні змагатися на високому рівні. Етап зміни поколінь триває і не скажу, що взагалі не буде ким замінити лідерів. Молодь підтягується, я вже називав у цій розмові молодих спортсменів, які можуть стати дуже сильними спортсменами. В чоловічій команді ми, наприклад, маємо велику перспективну плеяду: Борковський, Супрун, Тарасюк та інші. Не забуваймо і про Степана Кінаша, який в сінгл-міксті на чемпіонаті України здобув золоту медаль. Богдан Цимбал і Тарас Лесюк також є в обоймі.




Зокрема, вперше відбувається трансляція чемпіонату України з біатлону. Як довго працювали над реалізацією знімального процесу біатлонних змагань?

Хто би що не говорив, але проведення національного чемпіонату – це величезна робота. Говорячи про трансляції, в мене пішло два роки на перемовини зі Суспільним. Я хочу подякувати Суспільному за те, що вони наважились на цей виклик. У фінансовому плані і з технічної точки зору досить складно зробити все так, щоб воно працювали на тому рівні, на якому всі звикли дивитися міжнародні старти.


Вперше провести трансляцію чемпіонату України – це певний прорив. Насамперед це класний бонус для вболівальників. Усі мають змогу побачити наш резерв, дізнатися більше про їхню форму. Не все, мабуть, ідеально, але ми продовжуємо працювати на покращення. З кожною наступною гонкою якість того, що дивитимуться вболівальники, буде тільки зростати.


Фото Дмитра Євенка


Kamp-Sport


Інші Статті