27.04.2025
У розмові з головою Федерації біатлону Волині Романом Андрійчуком кореспондент Kamp-Sport дізнався про біатлонну діяльність регіону, перспективи талановитих спортсменів та ефективність уроку біатлону в школах області.
Пане Романе, розкажіть, будь ласка, як зараз функціонує Федерація біатлону Волині? Чи відомо, скільки спортсменів та секцій охоплено станом на зараз?
Станом на зараз найактивнішими локаціями в області є Луцьк Володимир. Також активність проявляють у Ковелі. В Луцьку функціонує КЗ ДЮСШ №4 Луцької міської ради, де працює з дітьми-початківцями Ковальчук Оксана Віталіївна. Зокрема, цю школу представляє Кирило Кульчицький, який в сезоні, що минув, потрапив до юніорської збірної України і нещодавно став Кандидатом у майстри спорту України. У Володимирському спортивному ліцеї працює більше тренерів, серед яких Уткін Юрій Володимирович. І також там працюю я. Тренується в ліцеї член національної збірної України Назарій Савонік – у квітні місяці стало відомо, що їх з Кирилом Кульчицьким відібрали до юніорського складу збірної на чолі з Олександром Біланенком.
Варто відзначити, що починали кар’єру в біатлоні з ДЮСШ №4 Михайло та Аліна Хміль. Михайло зараз в команді Б України, Аліна – в юніорській збірній. За моїми підрахунками, цьогоріч у нас п’ятеро спортсменів в списках членів збірних команд і резерву.
Брат і сестра Аліна і Михайло Хміль. Facebook/Vasya Pokotylets
Чи вдається поєднувати тренерську роботу з адміністративною у Федерації? Який із цих напрямів ближчий вам особисто?
Голову Федерації біатлону Волині, можна сказати, зараз замінюю. Мій попередник, Микола Степанович Поліщук, вступив до лав війська. Виконуючи службу, він наразі не може працювати в біатлоні, тож передав обов’язки голови мені. Тож зараз поєдную тренерську та адміністративну діяльності. Робота моментами не є простою, але найбільше задоволена можна отримати, коли бачиш результати своєї діяльності.
Які найголовніші досягнення волинських біатлоністів протягом останнього часу ви б могли виділити?
Найбільш яскраві результати наші спортсмени нещодавно показали на юніорському чемпіонаті України і на всеукраїнській першості серед дитячо-юнацьких спортивних шкіл. Національний чемпіонат проводили у два етапи і за підсумками першого відбирали спортсменів на Європейський юнацький олімпійський фестиваль в грузинському Бакуріані. За потрапляння на фестиваль боролися Аліна Хміль, Савонік і Кульчицький – з них вирушила до Грузії лише Аліна.
У січні збірна Волині продемонструвала хороший результат на юніорському чемпіонаті в Тисовці. Михайло Хміль єдиний з усіх спортсменів змагань виборов три медалі, з яких два «золота». Аліна Хміль разом із ним стала чемпіонкою в змішаній естафеті. Анна Хомюк і Назарій Савонік принесли до нашої скарбнички ще дві срібні нагороди. Посіли друге командне місце, поступившись лише киянам. І саме після вдалих результатів Михайло Хміль та Аліна Хміль були відібрані до збірної. На другому етапі юніорського чемпіонату Кирило Кульчицький був четвертим. Він фінішував за крок до медалі, хоча на першості серед ДЮСШ Кирило виборов кілька нагород.
Дуже тяжко було в цьому сезоні Назарію Савоніку. Він почав розганятися тільки на другу половину зими. Зараз ми це врахуємо і в наступному році йому потрібно трохи змінити підготовку. Треба форсувати результат і тренувальний процес, щоб він краще себе показував на важливих стартах. Назарію трохи не вистачало, проте під кінець сезону він добре розбігався і наприкінці березня виступив на дорослому чемпіонаті України, де провів непогані старти. Для нього буде краще, коли цілий сезон стабільно працюватиме з одним тренером у збірній.
Назарій Савонік та Анна Хомюк. Василь Покотилець
Оцініть потенціал юних волинських спортсменів. Хто, на вашу думку, має шанси в найближчій перспективі посилити національну збірну?
Із лідерів на Волині зараз найбільший потенціал, вважаю, має Назар Савонік – він молодший і майже весь сезон пройшов з Кирилом на рівні. Не враховуючи Хмелів, оскільки вони належать до іншого покоління, вони вже самі йдуть своїм шляхом у збірній. Сьогодні я беру невелику участь у їхньому тренувальному процесі. А от щодо молодших, то відзначу саме Савоніка та Кульчицького. Назарій – молодший і в нього дуже хороші перспективи. Кирило, на жаль, цього разу не відібрався на олімпійський фестиваль попри хороші створені умови. Фінішував четвертим, зробивши чотири хиби і поступившись в одну секунду. Будемо працювати далі над стрільбою. Біатлон – це не завжди про швидкість, а також значною мірою про стрільбу на вогневому рубежі.
Загалом у хлопців хороші шанси стати лідерами в збірних, проте потрібно постійно вдосконалюватись і більш стабільно себе показувати. До наступного сезону збірна готуватиметься протягом усього часу на спільних зборах. Біатлоністи тренуватимуться в хорошій конкуренції і це, мабуть, народить нам нових зірок. Гадаю, після літніх міжнародних стартів побачимо, які шанси матимуть волинські спортсмени виступати на юніорському чемпіонаті світу.
Хочу також відзначити наших наймолодших спортсменів, котрі тренуються у Юрія Володимировича Уткіна. В його групі займаються дуже здібні учні 2012 -2011 р.н. – Поліщук Вікторія, Мосурець Дарія, Савонік Тимофій (молодший брат Савоніка Назарія – прим.) і Шубка Тарас. Спортсмени показують досить непоганий лижних хід, що підтвердила естафетна гонка в березні на чемпіонаті України з лижних гонок серед юнаків і дівчат. Команда у цьому складі фінішувала першою, обійшовши сумчан, що на мій погляд, дуже круто, оскільки Суми є лідерським регіоном, який завжди посідав найвищі сходинки., В естафетній команді молодшої вікової групи також були досить хороші результати: в класичній естафеті, де змагались Казкова Дарина 2010 р.н. (вихованка ДЮСШ №4 ЛМР), Мосурець Дарія 2012 р.н., Поліщук Вікторія 2012 р.н.. Дівчата посіли третє місце на першості України серед ДЮСШ та СДЮШОР.
Для цього віку на нинішньому етапі досить характерна стрільба невисокої якості, оскільки вони наразі є групою початкової підготовки третього року навчання. З часом стрільба покращиться, а лижний хід станом на сьогодні на досить хорошому рівні для їхнього віку. Сподіваюсь, що до середньої вікової групи юнаків та дівчат ці спортсмени та спортсменки будуть досить конкурентні. Дуже хочеться, щоб у найближчій перспективі частина з них потрапила в юнацькі збірні.
Наскільки зацікавлена в підтримці біатлону місцева та обласна влади?
Насправді постійно відгукується на будь-які прохання обласна рада. У нас із ними тісна співпраця стосовно розвитку біатлону в регіоні. Серед місцевих влад найкраща робота поставлена з Луцьком, адже звідси біатлон на Волині почав функціонувати. Міська рада допомагає всім, чим може, реагуючи на наші звернення. В 2023-му році вдалося створити відділення біатлону в спортивному ліцеї. Є спортивний клуб у Ковелі, де займається розвитком Сергій Панасюк. Поки що бракує людей, щоб охопити більшу територію. Комунікуємо зараз над розвитком із владою у Володимирі – ведеться бесіда про забезпечення однієї школи спортивним інвентарем для уроку біатлону, який започаткував президент Федерації біатлону України Іван Крулько.
У вересні минулого року Федерація біатлону України запустила в загальноосвітніх школах модуль уроку біатлону. Розкажіть, як розвивається ця ініціатива у школах Волині?
Цей проєкт має хороші відгуки від школярів, батьків і вчителів. Зараз намагаємось вирішувати питання з забезпеченням шкіл більшої кількості гвинтівок. Наскільки мені відомо, Міністерство освіти та науки планує на наступний рік ще закупити зброю. Загалом в області на модуль уроку біатлону відгукнулося п’ятнадцять шкіл, які хочуть отримати спортивний інвентар. З них наразі п’ятеро шкіл забезпечені п’ятьма гвинтівками. Це Промінська гімназія, Гіркополонківський ліцей, Володимирський спортивний ліцей Волинської обласної ради, Ковельський ліцей №3 ім. Лесі Українки та Волинський військовий ліцей.
Це добре для наших дітей, адже вони чудово зараз засвоюють первинні навички поведінки зі зброєю. Для шкіл, які проводять уроки біатлону, наприкінці травня буде організовано обласні змагання між навчальними закладами. Зараз школи готуються до цих стартів, деякі з охочих ми також забезпечуємо гвинтівками, які містяться на балансі нашої федерації. Спочатку ми запланували турнір між школами в межах області, але згодом на цю ідею відреагували у Федерації біатлону України, розширивши її, і тепер змагатимуться школярі з інших регіонів країни.
Kamp-Sport
23.03.2025
1321
14.03.2025
1886