Articles

30.03.2021

В ОЧІКУВАННІ ХОКЕЙНИХ БИТВ У ПІВФІНАЛЬНИХ СЕРІЯХ УХЛ

Право стати учасниками безпосередньої боротьби за золоті медалі в очних протистояннях у серіях до чотирьох перемог виборюватимуть в одній парі срібний і бронзовий призери останнього чемпіонату – донецький «Донбас» і «Дніпро» з Херсону відповідно, а в іншій – чинний володар титулу ХК «Кременчук» та відроджений київський «Сокіл», який повернувся в головний турнір національного рівня після семирічної перерви. Але півфінальні серії – справа, нехай і найближчого, та все таки майбутнього, а ми поговоримо про матчі першої, чвертьфінальної стадії плей-оф.

У поточному, п’ятому за ліком сезоні-2020/2021 Української хокейної ліги боротьбу за нагороди розпочали вісім клубів – на два більше в порівнянні з попереднім. Серед них три новачка – ХК «Маріуполь», ХК «Краматорськ» та, що особливо приємно, київський «Сокіл», який повернувся в національний чемпіонат після семирічної перерви, до якої спричинили фінансові проблеми, а також «Білий Барс» з Білої Церкви, донецький «Донбас», ХК «Кременчук», «Дніпро» з Херсону та столичні «Крижані Вовки».

Відповідно до Регламенту, в регулярній першості УХЛ сезону-2020/2021 вісім команд зіграли турнір у шість кіл, тож кожен клуб провів 42 матчі. Загалом відбулося 168 поєдинків, а далі – боротьба за титул і медалі в іграх плей-оф, які розпочалися 22-го березня.

Головна зміна регулярної першості чемпіонату УХЛ у нинішньому сезоні торкнулася системи нарахування очок. Зокрема, будь-яка перемога в поєдинках регулярки (в основний ігровий час, в овертаймі чи в серії післяматчевих булітів) оцінювалася трьома очками; поразка в овертаймі або в серії післяматчевих булітів – одним пунктом, а поразка в основні 60 хвилин залікових балів не приносила.

Аналізуючи поєдинки регулярної першості загалом, фахівці майже одностайно відзначали, що турнір вийшов на новий якісний рівень. Звісно, рівень як командних дій, так і окремих виконавців ще достатньо далекий від бажаного (зрештою, межі удосконалення немає), але не можна не відзначити, що в значній більшості матчів інтрига зберігалася до самої фінальної сирени. У порівнянні з минулими сезонами, збільшилася і кількість матчів, у яких арбітри в підсумку фіксували несподівані результати, а то й справжні гучні сенсації. А подібне обов’язково сприяє тому, що росте рівень команд, а значить і якість всього українського хокею.

За підсумками регулярної першості команди, зігравши по 42 матчі, посіли в турнірній таблиці наступні місця: 1. «Донбас» – 76 очок, 2. ХК «Кременчук» – 66, 3. «Сокіл» – 62, 4. ХК «Краматорськ» – 53, 5. «Дніпро» – 41, 6. ХК «Маріуполь» – 28, 7. «Білий Барс» – 24, 8. «Крижані Вовки» – 21.

Невдахи регулярки – «Крижані Вовки», згідно з Регламентом, залишилися за бортом плей-оф. Натомість переможець – «Донбас», як винагороду за перемогу в регулярній першості, здобув пряму путівку у півфінальну серію матчів на вибування. Тим самим підопічні Ігоря Чибірєва, поки конкуренти грали чвертьфінальні поєдинки, отримали час на перепочинок, відновлення сил та «зализування» ран. Адже графік матчів регулярки був дуже насиченим – команди проводили по два, а то й три матчі упродовж тижня. Також не можна забувати, що поточний сезон розпочався практично одразу по завершенні попереднього – минулої осені команди догравали плей-оф, який не відбувся тогорічної весни через пандемію коронавірусу.

Серед трьох чвертьфінальних пар плей-оф, що тривали до двох перемог одного із суперників, найбільш прогнозованим було протистояння другої та сьомої команд регулярки – чинного чемпіона ХК «Кременчук» та «Білого Барсу» відповідно. Зрештою, так воно і сталося. Уже в першій грі на домашній ковзанці Льодової арени «Айсберг» підопічні Олександра Савицького не залишили команді Костянтина Буценка жодних шансів. Лише розпочався другий період, а перевага кременчуківців у рахунку сягнула чотирьох шайб – 5:1. Втім, господарі не зупинялися до фінальної сирени і в підсумку довели її до семи голів – 11:4 (2:1, 7:2, 2:1). «Хет-триком» у переможців відзначився Орлов, а Созонов та Дубінін оформили по «дублю».

Не змогла молодь «Білого Барса» створити проблеми чинним чемпіонам і в грі у рідній для себе Білій Церкві. Втім, не можна не відзначити непоступливість «барсів», які від стартового свистка і до самої фінальної сирени віддавили усі сили, аби досягти максимально прийнятного для себе рахунку. Однак усі три періоди, нехай і мінімально – в одну шайбу, але вони програли. Остаточний підсумок гри – 4:1 (1:0, 2:1, 1:0) на користь кременчуківців, у складі яких перші дві шайби закинув Коробов – найкращий гравець зустрічі. Таким чином ХК «Кременчук» виграв серію 2-0 і став другим, слідом за «Донбасом», півфіналістом плей-оф.

Суперник чинних чемпіонів по півфінальній серії визначався у очному протистоянні третьої та шостої команд регулярки – «Сокола» і ХК «Маріуполь». Цікаво, що саме ці дві команди відкривали сезон на новозбудованій арені Mariupol Ice Center, на відкриття якої прибув сам Президент України Володимир Зеленський. Історичний матч між абсолютним дебютантом УХЛ «Маріуполем» і відродженим київським «Соколом» вийшов по-справжньому бойовим і цікавим, а інтрига зберігалася до самої фінальної сирени. В підсумку виграли столичні хокеїсти – 2:1 (2:0, 0:0, 0:1). Цікаво, що «Маріуполь» розпочинав сезон під орудою багаторічного керманича «соколят» Олександра Сеуканда, якого вже по ходу сезону на посаді головного тренера «стальних чайок» змінив Сергій Вітер.

Виграв «Сокіл» у «Маріуполя» й чвертьфінальну серію плей-оф з рахунком 2-1. Цікаво, що в кожному з трьох матчів сильнішими були господарі майданчика, причому кожен раз робили вони це на «сухо», а головне, достатньо переконливо. У першій та третій грі команда Олега Шафаренка на ковзанці столичного катка АТЕК закидала у ворота азовців по чотири шайби – 4:0 (1:0; 2:0; 1:0) і 4:0 (2:0, 2:0, 0:0). Перший і останній з цих восьми голів провів досвідчений форвард киян Німенко, а загалом на його рахунку в цій серії три влучних кидки. Підопічні Сергія Вітера після «холодного, але сухого душу» в першому матчі, зуміли вдома зрівняти рахунок у серії, вигравши з рахунком 3:0 (1:0, 0:0, 2:0). Однак на заключний, вирішальний поєдинок у них відверто забракло фізичних сил. У тій грі «Сокіл», відверто кажучи, міг виграти з більшою перевагою, ніж у чотири шайби, але ведучи 4:0 після двох періодів, у третьому, цілком виправдано, економив сили на півфінал і просто «вбивав» ігровий час.

Ну а найбільші емоції в чвертьфіналі плей-оф були в протистоянні ще одного новачка УХЛ – ХК «Краматорськ» та бронзового призера минулого сезону херсонського «Дніпра». Упродовж регулярної першості ці команди вели боротьбу за четверте місце, яке дає перевагу свого майданчика в першому раунді плей-оф. Її виграли краматорчани, але перемогти в серії їм це не допомогло.

Два перші періоди стартового матчу серії голів не принесли жодній з команд, але в третьому зусиллями Гриня і Подзіньша «Краматорськ» таки дотиснув суперника і виграв – 2:0 (0:0, 0:0, 2:0). Зазначимо, що другий гол господарі забили в пусті ворота гостей, коли «щуки», намагаючись перевести гру в овертайм, замінили голкіпера на шостого польового гравця.

Дві шайби (обидві – у другому періоді) на двох за 60 хвилин основного ігрового часу суперники закинули і в другому матчі серії, що відбувся у Херсоні. Але цього разу команди обмінялися голами: після влучного кидка гравця «щук» Гаснікова у краматорчан статус-кво відновив Подзіньш. Таким чином переможця гри довелося визначати в овертаймі, який у плей-оф, на відміну від регулярної першості, грається до першої закинутої шайби, скільки б для цього суперникам не довелося проводити часу на льоду. Цього разу грати довелося довго…

Якби вирішальний гол закинули хокеїсти «Краматорська», то все – вони були б у півфіналі. Але, як кажуть, не цього разу… Переможну шайбу пощастило провести команді Олега Тимченка. Та найцікавіше, що Галєєв її закинув у той момент, коли команди відіграли вже 112 хвилин і 09 секунд. Таким чином матч «Дніпро» – «Краматорськ», в якому «щуки» виграла з рахунком 2:1 (0:0, 1:1, 0:0, 0:0, 0:0, 1:0), став за тривалістю найдовшим в історії УХЛ.

Можна лише собі уявити, в якому функціональному стані суперники підійшли до третього, вирішального матчу серії, який відбувся менше, ніж через 48 годин після другого. При цьому команди ще й переїхали з Херсону у Краматорськ.

Більше сил виявилося у «Дніпра». Краматорчанам рідний лід не допоміг – за 60 хвилин вони так і не спромоглися бодай раз запалити червоне світло за воротами гостей. Натомість «щуки» закинули по шайбі у першому і третьому періодах. У підсумку влучні кидки Каракулька і Швецова в сумі з бездоганними діями у рамці голкіпера Хомутова принесла таку жадану гостьову перемогу в матчі – 2:0 (1:0, 0:0, 1:0), а головне, звитягу у серії з рахунком 2-1 та путівку у півфінал, де на підопічних Олега Тимченка вже сьогодні чекає перший матч серії до чотирьох перемог проти донецького «Донбасу».