Articles

11.12.2021

ФЕДЕРАЦІЯ ХОКЕЮ УКРАЇНИ ТА УКРАЇНСЬКА ХОКЕЙНА ЛІГА. ІСТОРІЯ КОНФЛІКТУ



Нагадаємо, що напередодні товариської гри зі збірною Італії, гравці «Донбасу» та «Краматорська» залишили лави збірної у зв’язку з протестом щодо рішення Федерації про звільнення з посади головного менеджера УХЛ Євгена Количева. Після цього ФХУ наклала санкції на гравців, що повернулись в клуб. Санкції передбачали відсторонення гравців від участі в матчах на період розслідування, але щогри вони були заявлені. 24 листопада Дисциплінарний комітет Федерації хокею України прийняв рішення про вилучення з чемпіонату України «Донбасу» та «Краматорська». Їх підтримали «Білий Барс» та «Маріуполь», заявивши про вихід з чемпіонатуУкраїни. Цими командами був створений новий чемпіонат – Українська хокейна Суперліга. З цього моменту УХЛ перейшла повністю під владу Федерації.


Вибори президента Федерації хокею України

Все почалося з того, що про участь у виборах президента ФХУ заявив колишній гравець НХЛ та нинішній голова правління громадської організації хокейного клубу "Сокіл-Київ" Олексій Житник. Після цього на сайті ФХУ опублікували заяву, що він не може взяти участь у виборах. Там посилалися на статут організації, де зазначено, що кандидатів мають висувати загальні збори відокремлених підрозділів. Житника ніхто з них не висунув.



Така ситуація не надто сподобалась Українській хокейній лізі. Тож там виступили із заявою про необхідність реформувати ФХУ. Його направили міністру молоді та спорту Вадиму Гутцайту. "На сьогодні в українському хокеї склалася безпрецедентна ситуація, коли Федерацією хокею України створено умови, за яких основні суб'єкти хокею – професійні хокейні клуби та дитячо-юнацькі спортивні школи не мають доступу до участі у діяльності Федерації, і в яких немає місця розвитку хокею в Україні загалом", – йдеться у заяві на сайті УХЛ.


Тож в УХЛ вимагають реорганізувати Федерацію хокею України. Як приклад, вони наводять приклади Української асоціації футболу та Федерації баскетболу України, які з громадських організацій перетворилися на громадські спілки.


18 грудня 2020 року офіційний сайт Федерації хокею України повідомив, що новим президентом організації обраний Георгій Зубко – єдиний кандидат на виборах. За нього проголосував 31 делегат. Зубко замінить на цій посаді Анатолія Брезвіна. З 2016 по 2020 рік Зубко був віцепрезидентом ФХУ.


Турнір "BEAT COVID-19"



Навесні 2021 року, після завершення 5 сезону УХЛ, відбувся турнір, що став першими міжнародним змаганням в часи пандемії - Турнір "BEAT COVID-19". Виступ України завершився 1 набраним очком. Після оголошення розширеного складу, ряд хокеїстів відмовився від участі у матчах збірної. Причиною стало висловлювання новообраного на той час президента ФХУ Георгія Зубка про антиукраїнську позицію ліги: "Всі ключові матчі, моменти, гра в більшості, в меншості переважно проводиться виключно іноземними спортсменами. Тому у нас фактично антиукраїнський чемпіонат". Цю ситуацію пресслужбі донеччан прокоментував багаторічний капітан збірної України Віктор Захаров: "За це висловлювання потрібно вибачитись в першу чергу перед українцями, якщо для нього, як він каже, український хокеїст - важлива деталь".


Власне причиною для такого висловлювання президента ФХУ стала кількість легіонерів в командах. За його словами, це не сприяє розвитку нашого хокею. Статистика про кількість легіонерів в командах сезону 2020-2021: «Донбас» - 18/29, «Сокіл» - 14/28, «Кременчук» - 16/29, «Маріуполь» - 14/28, «Краматорськ» - 14/25, «Дніпро» - 11/28, «Білий Барс» - 0/30, «Крижані Вовки» -17/29.


Та, за словами Віктора Захарова, кожен український хокеїст, що був запрошений до збірної, грає у своєму клубі на провідній позиції.


Ситуацію з кількістю легіонерів медіа «Sport.ua» пояснив генеральний директор УХЛ Сергій Варламов: «Ліга ще минулого року обговорювала зменшення кількості легіонерів в чемпіонаті. Але нам катастрофічно не вистачає гравців…»


На своїй сторінці у фейсбуці Зубко поширив пост, мовляв, виступ за збірну – це честь й вияв патріотизму, водночас називаючи в інтерв’ю гравців представниками антиукраїнської ліги. Зубко: "На Сході, Донбасі, патріоти кожного дня віддають значно більше за час – життя. Чи є більша жертва? А тут декілька днів для ігор, захищаючи спортивну честь України – не їдуть".


29 квітня понад 60 чинних та колишніх гравців збірної, а також тренери й функціонери написали відкритого листа президенту ФХУ з вимогою публічного вибачення. Крім того, хокеїсти просили провести демократичні вибори, до яких будуть допущені всі кандидати. Після цього з’явилась інформація, що представники ФХУ телефонували до гравців з проханнями змінити рішення й відкликати свій підпис. Журналісти «Sport.ua» зв’язались зі спортивним директором УХЛ Олександром Побєдоносцевим: «До Ліги почали звертатися хокеїсти, які підписали листа на ім'я Георгія Зубка. Ми чуємо про те, що представники ФХУ обдзвонюють гравців, які підписували лист, і просять їх відкликати свої підписи».


У мережі також з’являлась інформація, що керівництво «Донбасу» забороняє гравцям їхати в збірну. Цю ситуацію клубній пресслужбі прокоментував Максим Разумов, який тільки перепідписав контракт: "Нам [Буценко Нікіта, Григор'єв Андрій, Дьяченко Богдан, Захаров Віктор, Коренчук Ілля, Костіков Олександр, Лялька Віталій, Пангелов-Юлдашев Пилип, Пересунько Олександр] не забороняли їхати до збірної… Це не якийсь там чемпіонат світу чи Європи, тож хлопці вирішили не їхати, мабуть. Відпочити, але особисто клуб нікому нічого не забороняв. Особисто я їду до збірної".


Кожному клубу Федерація надіслала лист з запрошенням гравців до збірної й за деякий час повідомила, що запрошення було проігнороване. Свій коментар медіа «XSPORT» дав генеральний директор «Донбасу» Федір Іллєнко: "Ми отримали лист й відповіли на нього. У деяких гравців 30 квітня закінчуються контракти з клубом. У тих хокеїстів, у яких вони продовжують діяти, відпустка – до 1 серпня. І президентові ФХУ Георгію Зубку це добре відомо. У цей період Федерації слід контактувати із самими хокеїстами". На що офіційний сайт ФХУ відповів: "Цим листом керівництво ХК «Донбас» де-факто переклало відповідальність із себе на своїх гравців за неприбуття до лав збірної України".


Щодо клубів, які, за словами Федерації, заборонили гравцям виступати за збірну, то вони були представлені: Богданом Дьяченком, Максимом Разумовим та новачком клубу Дмитром Даниленком (всі ХК «Донбас»), Глібом Кривошапкіним («Краматорськ») та Вадимом Мазуром («Маріуполь»).


Ця ситуація стала каталізатором нового конфлікту: хто проведе наступний сезон розіграшу української першості? Між ФХУ та УХЛ до 2022 року діяв договір про проведення чемпіонату. У соцмережах були повідомлення, що УХЛ чекає заявки на 6 сезон й паралельно Федерація також формує склад команд на чемпіонат. Віктор Захаров: "Поки Федерація сидітиме як в бункері, за закритими дверима, український хокей йтиме на дно, два чемпіонати [ФХУ й УХЛ] не допоможуть нашому хокею розвиватись".


Ліга чемпіонів та Континентальний кубок

Хокейний клуб «Донбас» став чемпіоном України у сезоні-2020/21. Це гарантувало донецькому клубу право взяти участь у розіграші Континентального кубка (КК) Міжнародної федерації хокею у сезоні-2021/22.


28 квітня, ХК «Донбас» надіслав до Федерації хокею України заявку на участь у Континентальному кубку. Згідно з Регламентом проведення Континентального кубка, заявка має бути підтверджена відповідною національною асоціацією, яка буде гарантом виконання зобов'язань її клубом-учасником Континентального кубка, в Україні цим гарантом є ФХУ. Заявку на участь подавали Сергій Варламов та Віктор Захаров, однак процес виявився достатньо тривалим, оскільки представники ФХУ відповідали, що їх відривають від роботи.


Однак донеччани так і не виступали на кубку, оскільки керівництво Хокейної Ліги чемпіонів (ЛЧ) виділило клубу Wild Card, тобто право на участь в турнірі. Один клуб не може брати участь у КК та ЛЧ, тому на кубку континенту Україну представляв віцечемпіон – київський «Сокіл».



Але на цьому перешкоджання ФХУ виходу клубів на міжнародну арену не закінчилось: 19 травня виконавча директорка ФХУ Олександра Слатвицька відправила лист керівництву Ліги чемпіонів про необхідність проведення дисциплінарного розслідування: "…Я повинна проінформувати Вас про те, що ХК «Донбас» не повідомив Федерації про те, що збирається подати заявку на участь в Лізі чемпіонів…"


Українська Хокейна Асоціація

Українські гравці створили Асоціацію хокеїстів України. В організації пояснили, що Асоціація була створена у відповідь на неоднозначні дії Федерації хокею України. Її діяльність буде спрямована на захист та представництво інтересів всіх українських хокеїстів на національному та світовому рівнях.


28 травня в Києві відбувся перший конгрес Української хокейної асоціації. Президентом обрали олімпійського чемпіона Олексія Житника. Основними членами організації є обласні хокейні асоціації. В організацію увійшло 24 обласних громадських союзи, і організація отримала статус «Всеукраїнської». Всього УХА матиме представників у 25 регіонах України.


Однак на сьогодні про діяльність УХА немає жодних новин, а останні повідомлення в соцмережах датуються 19 липня.


Домовленість між ФХУ та УХЛ

Від ситуації зі збірною України й по червень 2021 року Федерація та ліга обмінювалися судовими позовами про перешкоджання роботи один одного чи про незаконну організацію наступного хокейного сезону. Втім, їм вдалось досягти певних спільних висновків й скасування позовів.


До червня 2021 року до складу засновників ТОВ «УХЛ» входили клуби: «Білий Барс», «Донбас», «Динамо» (Харків) та «Кременчук». 16 червня ФХУ та УХЛ досягли спільного рішення про проведення чемпіонату України. Однією з умов подальшої співпраці є вхід ФХУ до числа засновників УХЛ з часткою 50%. Отже, за певних умов, міг би бути встановлений паритет у прийнятті рішень між Федерацією та клубами. Але чи вдалося цього паритету дотриматись?


10 липня відбувся новий крок у співпраці: статутний капітал УХЛ був збільшений на 100%, щоб Федерація увійшла до складу учасників. Але варто зазначити те, що 50% від всього задекларованого статутного капіталу належать ФХУ. Отож, 4 клуби мають 50% прав при голосуванні в УХЛ, інші 50% – у Федерації. Таким чином, у певних конфліктних питаннях, якщо одна з команд стає на сторону Федерації, рішення приймається більшістю голосів саме на її користь.


Важливим також було рішення про кількість іноземних гравців, що й стало причиною конфлікту раніше. Було ухвалено, що наступного сезону команди-учасниці чемпіонату України зможуть заявити не більше 11 легіонерів, з яких не більше 10 – польові хокеїсти.


Генеральний менеджер УХЛ

У серпні на черговому зібранні засновників УХЛ було прийняте рішення про реорганізацію керівництва Ліги. Скасовано посади виконавчого директора (Олексій Брага) та генерального директора (Сергій Варламов), оскільки вони виконують функції, які часто накладаються одна на одну. 1 вересня чинності набула посада генерального менеджера, ним став Євген Количев.


Як ми повідомляли раніше, Количев не затримався на посаді надовго. Нагадаємо, він прокоментував американським ЗМІ расовий конфлікт за участі Андрія Денискіна («Кременчук») та Джейлена Смерека («Донбас»). На засіданні ТОВ «УХЛ» більшістю голосів на посаду призначено Дмитра Христича, який раніше очолював дисциплінарний комітет ФХУ.


Аналізуючи те, що конфлікт спровокував гравець «Кременчука», а звільнення Количева стало причиною повернення хокеїстів зі збірної, можна зробити певні висновки про те, яким чином зібрана необхідна кількість голосів.

 

Засідання 25 жовтня

25 жовтня повинні були відбутися збори засновників УХЛ. Їх не провели, оскільки не було представника «Кременчука». Але були присутні 87,5% засновників ліги, а це означає, що напрацювання цих зборів були б законними, та у ФХУ інше рішення. Костянтин Єфименко (президент ХК «Білий Барс»): "УХЛ утримують приватні клуби, вони й утримують хокейні школи. Ми пропонували Федерації організувати дитячий чи юнацький чемпіонат. Цього зроблено не було. Сьогодні ми мали обговорити питання, але вони встали і пішли. Однак клуби УХЛ подали позов до суду про те, що ФХУ незаконно стала членом-засновницею ліги, оскільки був не до кінця сформований статутний капітал, тому не можливо було внести в нього зміни"… 

Валерій Середенко (генеральний директор МХК «Динамо»): "Федерація, яка повинна допомагати розвиткові хокею робить, складається враження, все щоб його угробити. Приватні клуби, які вкладали гроші, розвивали лігу й хокей. До нас Федерація прийшла з ідеями й пропозицією працювати разом. Ми погодились, але виходить так, що робиться все, аби знищити Лігу й вид спорту в цілому".


На своїх офіційних сторінках Федерація відповіла: "25 жовтня Федерацію хокею України було запрошено на зібрання Української хокейної ліги. На жаль, питання, які ФХУ надала для внесення в порядок денний, вкотре були проігноровані керівництвом Ліги. У зв'язку з цим Федерація хокею України не вбачає сенсу брати участь у таких заходах, адже важливі питання організації ігнорують. Зазначимо, що ФХУ є власником 50% акцій ТОВ «Українська хокейна ліга», відповідно має право долучатися до формування порядку денного. Також нас непокоїть те, що керівництво Ліги приховує фінансову звітність, попри наші численні вимоги її надання".


Українська Хокейна ліга

Ситуація навколо збірної стала новим витком конфлікту. 29 листопада УХЛ провела нараду клубів-учасниць («Сокіл», «Кременчук», «Рулав Одд», «Дніпро») з керівництвом ФХУ та генеральним менеджером УХЛ. Вони затвердили продовження боротьби за національну першість. Чемпіонат перезапустився 2 грудня, а чемпіон України визначиться вже 11 квітня. Зараз проходить друга міжнародна пауза, тому розіграш першості продовжиться 21 грудня.


Крім того, на сайті ФХУ є інформація, що буде 5 учасник УХЛ - клуб «Білий Барс», який раніше знявся з розіграшу УХЛ, переїде з Білої Церкви до Броварів. Склад команди буде сформований переважно з гравців «Білого Барсу», однак виступатимуть під іншою назвою. Щодо «Білого Барсу», то вони беруть участь у Суперлізі, але мають достатньо коротку заявку – лише 17 хокеїстів.


Суперліга

Щодо нової Ліги, то ще до її офіційного старту ми побачили перше змагання клубів: відбувся турнір «Кубок Азовського моря», де чемпіонами стали господарі – ХК «Маріуполь».



Частина українських спортивних ЗМІ 29 листопада оприлюднили інформацію, що легіонери клубів Суперліги (Андрій Сігарьов, Андрій Бірюков, Андрій Макаров – «Донбас», Віктор Тютченко, Олексій Тріфонов – «Маріуполь», Микола Столяренко – «Краматорськ») шукають нові команди. Цю інформацію спростували гравці, мовляв, у них всіх контракти, в командах робоча атмосфера і залишати клуби ніхто бажання не має. Причиною такого рішення, за інформацією ЗМІ, стало твердження президента ФХУ Георгія Зубка, що хокеїстів, функціонерів, суддів, що візьмуть участь у Суперлізі чекає міжнародна ізоляція, що так і не було доведено офіційними документами.


2 грудня «Донбас», «Краматорськ», «Маріуполь» та «Білий Барс» звернулися до Міжнародної Федерації хокею (IIHF) та Міжнародного олімпійського комітету. Клуби просять зробити перевірку діяльності Федерації хокею України щодо відповідності організаційної структури та її діяльності інтересам українського хокею та статусу національної спортивної федерації в цілому.


На сьогодні Суперліга вдало функціонує. Частково змінився склад: не сформували на цей сезон «Динамо» (Харків), а дружківці виступатимуть під назвою місцевої арени – «Альтаїр», тим часом поки «Молода Гвардія» продовжить боротись у Молодіжній хокейній лізі. На матчі-відкритті у Краматорську був присутній президент Національного олімпійського комітету України – Сергій Бубка, саме він провів святкове вкидання шайби.


Як повідомлялось раніше, всі гравці Суперліги звільняться до початку скликання збірної, тому будуть готові підсилити українську команду на міжнародних турнірах.


Продовжуємо слідкувати за подіями в українському хокеї та надіємось на вдале завершення конфлікту й розвитку цього виду спорту не у кабінетах, а в дитячих спортивних школах та якісних професійних чемпіонатах.


Лілія Брезгунова, Kamp-Sport

Others Articles