Articles

Football

19.04.2021

СУПЕРЛІГА В ФУТБОЛІ: ГРОШІ КЕРУЮТЬ СВІТОМ?


Не варто говорити, що ідея Суперліги та її анонс звалилися на європейський футбол як сніг на голову. І це не тому, що ми й так вдосталь снігу у квітні вже побачили. Така ідея визрівала давно, перші її зародки з’явилися ще у 2009 році, з подачі теперішнього очільника Ліги Флорентіно Переса. Схоже, що новостворена ліга хоче перебрати на себе роль Ліги чемпіонів, як турніру де найкращі грають з найкращими. Як же вони планують це зробити?




СПОДОБАЛАСЬ СТАТТЯ? ПІДТРИМАЙ НАС ПІДПИСКОЮ НА FACEBOOK, INSTAGRAM ТА YOUTUBE.




ФОРМАТ ТУРНІРУ


На сайті ліги, а такий вже є, вказано, що в змаганнях братимуть участь 20 команд. Їх поділять на дві групи (принцип поділу залишається незрозумілим), де кожен повинен зіграти з кожним. Матчі повинні відбуватися в мідлвік, тобто ті часові слоти, які зараз виділені під Лігу чемпіонів та Лігу Європи (з сезону 2021/22 й під Лігу Конференцій). Три перших команди з кожної групи проходять в наступний етап. Четверта та п’ята команда першої групи гратиме з п’ятою та четвертою другої відповідно у плей-оф за право вийти в наступний етап. Далі вісім найкращих клубів розіграють у двоматчевих чверть- та півфіналах путівки в фінал, де й буде розіграно трофей.


СКЛАД УЧАСНИКІВ


За форматом складно сказати, що цей турнір чимось принципово відрізняється від єврокубків в їх сучасному вигляді: груповий етап, плей-оф та фінальний матч, здавалося б, нічого нового. Та зло криється в деталях. Адже ця ліга матиме напівзакритий формат: лише п’ять учасників добиратимуться завдяки кваліфікації, решту ж складатимуть команди-засновники. Варто лише поглянути на склад засновників, аби зрозуміти, що потрапляють в нього не завжди за спортивними заслугами. Якщо місце Реала, Барселони, Атлетико, Ювентуса не викликає особливих сумнівів, то наявність одразу шістьох англійських клубів, як і двох міланських викликає запитання. Чи ж це не просто безпечний спосіб заробляння грошей? Адже в Лігу чемпіонів потрапити вдається не завжди. Хтось вже потроху й забуває про своє улюблене четверте місце з путівкою в ЛЧ (привіт Арсеналу). Подейкують, що вже скоро до 12 перших клубів можуть доєднатися Баварія, ПСЖ та Порто. А як же інші клуби? Чому в цьому переліку «обраних» відсутні нідерландський Аякс, німецькі Боруссія та РБ Лейпциг? Запитань поки набагато більше ніж відповідей.


ЗАРАЗНИЙ ПРИКЛАД


Близько місяця тому з’явилася інформація, що Нідерланди та Бельгія готують проєкт об’єднаного чемпіонату. Тоді можна було скільки завгодно розмірковувати на тему делегування команд в єврокубки. Зараз же ситуація змінюється. Що, коли цей формат Суперліги підштовхне до об’єднання й інші ліги? Ліга БеНіЛюксу («Люкс» тут швидше формальність, але хтозна-як піде розвиток футболу далі), відродження ідеї Атлантичної ліги, яка мала охоплювати країни Скандинавії, а також Шотландію й, потенційно Нідерланди та Бельгію. Так, не приведи Господь, дійде і до відновлення ідеї об’єднаного чемпіонату України та самі знаєте кого. Ви, до речі, поділяєте ідею об’єднання українського чемпіонату з кимось з сусідів? Можливо, 5 місць під кваліфікацію саме підійде європейському футболу, який відійде від формату національних чемпіонатів та перейде до 5-6 регіональних ліг. Національні ж залишаться нижчим щаблем цієї ієрархії, а головним внутрішнім трофеєм стануть національні кубки?



РЕАКЦІЯ УЄФА


В керівному органі європейського футболу й так розуміють, що в сьогоднішньому форматі єврокубки себе віджили. Саме тому намагаються просовувати ідею ЛЧ з 36 клубами, швейцарську систему замість групового етапу, вводять третій єврокубок. Вони самі наштовхують на ідеї, які можуть бути використані Суперлігою.


Тоттенхем, МЮ та Арсенал офіційно заявили про вихід з Європейської асоціації клубів. Є інформація, що це зробили всі 12 клубів, просто поки не повідомили. УЄФА, як і багато загальноєвропейських інституцій мають інструменти впливу, однак є настільки бюрократизованими, що нездатні швидко реагувати на нові виклики. Одним з, можливо, найбільш дієвих способів, буде обмеження накладені не на клуби, а на гравців. Наскільки велику підтримку отримає турнір від вболівальників, якщо всі його учасники не зможуть паралельно виступати за збірні? Це може підірвати інтерес аудиторії, а з ним й вартість телеправ – одного з головних рушіїв футбольної індустрії тут і зараз.




СПОДОБАЛАСЬ СТАТТЯ? ПІДТРИМАЙ НАС ПІДПИСКОЮ НА FACEBOOK, INSTAGRAM ТА YOUTUBE.




Та поряд з батогом не обійтись і без пряника. Не достатньо просто насипати заборон та обмежень клубам Суперліги, потрібно показати переваги власної системи. Бо що тоді завадить клубам-ізгоям, якими зараз себе можуть вважати Севілья, Лестер, Байєр, менхенгладбаська Боруссія, Рома, Лаціо, Марсель, Ліон та інші якусь умовну «еліт-лігу». Потім «золоту», «срібну». Останній рік дуже сильно оголив проблеми, які УЄФА та ФІФА поки не може вирішити. Якщо найближчим часом не знайдуть компромісу – то вже нічого й не треба буде вирішувати.



ТАРАС ЖЕРЕБЕЦЬКИЙ

Others Articles