20.05.2021
До старту ХХХІІ Олімпійських ігор у Токіо залишається трохи більше двох місяців. У більшості видів спорту добігає до свого кінця боротьба за олімпійські ліцензії, а в деяких вона уже завершилась. Зокрема, відомо уже остаточне представництво країн на олімпійському турнірі з видів спортивної боротьби – вільної, греко-римської та жіночої. Як не прикро, але мусимо констатувати, що за олімпійські нагороди в столиці Японії змагатимуться лише десять вітчизняних борців – при максимальній квоті у 18 атлетів.
На відміну від чемпіонатів світу, де у кожному з трьох видів спортивної боротьби визначаються переможці та призери в десяти вагових категоріях, на Олімпійських іграх МОК для борців, починаючи з Ігор-2004 в Афінах, виділяє 18 комплектів медалей – по шість у кожному виді.
Розподіл ліцензій на Ігри-2020 у Токіо розпочався на чемпіонаті світу-2019 у казахському Нур-Султані – путівки до столиці Токіо здобували перші шість борців та борчинь, звісно ж, в олімпійських вагових категоріях. Україна на світовому форумі здобула п'ять ліцензій. Нагадаємо, їх вибороли у жіночій боротьбі Оксана Лівач (50 кг) та Алла Черкасова (68 кг), у греко-римській – Ленур Теміров (60 кг) і Жан Беленюк (87 кг) та у вільній – Олександр Хоцянівський (125 кг). Втім, путівки не є іменними – борці їх здобувають для своєї країни, а хто саме боротиметься у Токіо, тренери вирішуватимуть пізніше – коли настане час подавати заявку на олімпійський турнір.
Володарі решти десяти путівок у кожній ваговій категорії (за кожен комплект олімпійських медалей в Токіо змагатимуться 16 борців або борчинь) визначалися цієї весни спочатку на чотирьох континентальних (Європа, Азія, Америка, спільно Африка та Океанія) кваліфікаційних турнірах. На кожному володарями ліцензій ставали обидва фіналісти. А дві останні путівки розігрувалися на світовому турнірі, який нещодавно завершився у Софії.
Як ми уже розповідали раніше, на європейському турнірі, що відбувся у Березні в Будапешті, українці здобули тільки дві ліцензії. Обидві вибороли наші жінки – Аліна Грушина-Акобія (57 кг) та Ірина Коляденко (62 кг). Натомість представники сильної статі зазнали в столиці Угорщини повного фіаско – з восьми чоловік (по четверо греко-римлян і вільників) жоден (!!!) не зумів пробитися у фінал, що гарантувало участь в Іграх-2020 у Токіо. Таким чином на останній кваліфікаційний турнір до Софії приїхало 11 українців: двоє жінок та дев'ятеро чоловіків – п'ятеро вільників і четверо греко-римлян. Одразу скажемо, що останнім шансом скористалися тільки троє – по одному представнику в кожному з видів боротьби.
СПОДОБАЛАСЬ СТАТТЯ? ПІДТРИМАЙ НАС ПІДПИСКОЮ НА FACEBOOK, INSTAGRAM ТА YOUTUBE.
У турнірі жінок з поставленим завданням блискуче впоралася Алла Белінська (76 кг), яка зробила правильні висновки після невдачі у Будапешті. Нагадаємо, на континентальному відборі у столиці Угорщини Алла розпочала з розгромної перемоги (12:0) над гречанкою Айкатеріні Петсіавою. Однак у чвертьфіналі двома балами (1:3) поступилася білорусці Васілісі Марзалюк. І хоча у втішному турнірі українка, здобувши звитяги над угоркою Жанетт Немет (8:4) і болгаркою Гергіною Орьяшковою (5:4), завоювала «бронзу», це той випадок, коли нагорода нікого не втішила – ні вболівальників, ні тренерів, ні саму спортсменку…
Цілком ймовірно, що Белінську до Софії могли й не повезти, але після невдачі у Будапешті, вона відмінно виступила на Євро-2021 у Варшаві. Щоправда, в столиці Польщі вона змагалася у трохи легшій, неолімпійській вазі – до 72 кг. Але золота нагорода, а головне те, як вона її здобула, переконали тренерів дати їй другий шанс І Алла ним скористалася, що називається, на всі сто: виконала поставлене перед нею завдання, здолавши «на сухо» почергово литовку Камілу Гаукайте (4:0), румунку Каталіну Аксенте (5:0) та Марію Акосту з Венесуели (8:0). Цікаво, що останній українка програла у 2016 році на олімпійському ліцензійному турнірі до Ріо-де-Жанейро. Тепер вона взяла більше, ніж переконливий реванш. Та на цьому Алла Белінська не зупинилася і у фіналі перемогла й Ясмін Адар із Туреччини.
На жаль, переможну ходу Алли Белінської не змогла підтримати у Софії Ірина Харів-Чихрадзе (53 кг). Не без проблем здобувши перемогу у стартовій сутичці з рахунком 8:6 над представницею Африки – Естер Колаволе з Нігерії, у 1/8 фіналу Ірина за додатковими показниками (рахунок – 7:7) несподівано поступилася Бетзабет Аргуелло Віллегас з Венесуели. Тож вага до 53 кг буде у Токіо єдиною, де не змагатиметься борчиня з України.
У вільній боротьбі єдиним, хто в Софії виконав поставлене завдання, став одесит Василь Михайлов (74 кг). Першу сутичку підопічний Андрія Панаїтова та Петра Карабаджака виграв по балах (6:2) у монгола Бамбадорі Бат Ердена. Після цього переконливо переміг Aйюба Баррая з Тунісу та естонця Aймара Андруса – 10:0 і 11:0 відповідно. А от головна сутичка – півфінальна проти ізраїльтянина Мітчела Файнесілвера – видалася для Василя дуже непростою. Та у підсумку він втримав перемогу з рахунком 4:2. Вигравав Михайлов і в фіналі, де його суперником був досвідчений представник Білорусі Магомедхабіб Кадімагомедов. Однак на останніх секундах одесит припустився помилки і зазнав прикрої поразки – 2:6.
За крок до завоювання путівки до Токіо зупинився срібний призер олімпійського турніру у Лондоні-2012 Валерій Андрійцев. Змагаючись у ваговій категорії до 97 кг, 34-річний киянин у 1/8 фіналу з перевагою у два бали (4:2) здолав супротив Ніколая Чебана з Молдови, а в чвертьфіналі не мав жодних проблем з греком Тімофеєм Хенідісом – 10:0. Близьким до перемоги Валерій був і в півфіналі, однак у підсумку одним балом (2:3) поступився румуну Альберту Сарітову. Програв українець і «бронзову» сутичку поляку Радославу Барану (3:5). Але це вже не мало жодного значення – третє місце на цьому турнірі нікого не цікавило…
На відміну від Валерія Андрійцева, Тарас Маркович (57 кг) сутичку за бронзову нагороду у азербайджанця грузинського походження Георгія Едішерашвілі виграв. Однак з мріями про виступ на Олімпіаді в Токіо він розпрощався одразу по завершенні другої своєї сутички. Розгромивши на старті Мохамеда Камару із Гвінеї з рахунком 11:0, в 1/8 фіналу Тарас безнадійно поступився Бехбаяру Ерденебату з Монголії: рахунок 0:14 якнайкраще характеризує те, що відбувалося на килимі. Тож перемога над натуралізованим італійцем Гіві Давідові (9:6) та вище згадана звитяга у сутичці за «бронзу» стали для Марковича надто малою втіхою.
Ще двоє українців у турнірі з вільної боротьби до медальних сутичок в Софії взагалі не дісталися. 26-річний Гор Оганнесян (65 кг) з Мелітополя Запорізької області після перемоги над пуерторіканцем Себастьяном Ріверою (5:1), у чвертьфіналі зазнав прикрої поразки (3:3 – за останньою дією) від американця Джордана Олівера, який у свою чергу поступився в півфіналі натуралізованому поляку Магомедмураду Гаджиєву. Тож Оганнесян більше на килим не виходив. А харків’янин Мухаммед Алієв (86 кг) взагалі провів лише одну сутичку. Вже у кваліфікації чинний чемпіон України з рахунком 8:12 поступився фінові Вілле Хейно, який зазнав невдачі у наступному колі.
Завершували олімпійську кваліфікацію у Софії борці греко-римського стилю. З чотирьох українців найкраще виступив 23-річний вихованець запорізької школи боротьби Парвіз Насібов (67 кг). Здолавши почергово Андреаса Ветща зі Швейцарії (3:1), перуанця Нілтона Сото Гарсіа (9:1) та Расула Чунаєва з Азербайджану (3:2), у півфіналі він вийшов на японця Шого Такахаші. Перший період був за борцем з Країни сонця, що сходить – 3:1. Однак у другій трихвилинці, отримавши мудрі поради від свого секунданта Володимира Шацьких, Парвіз в переносному та прямому значенні перевернув усе з ніг на голову. Провівши на початку та в середині другого періоду два класних прийоми, які судді оцінили по чотири бали кожен та додавши до них ще бал за попередження супернику, Насібов спокійно довів сутичку до перемоги з переконливою перевагою у сім балів – 10:3. Завоювавши у такий спосіб омріяну олімпійську ліцензію, від фінальної сутички проти вірменина Карена Асланяна він відмовився…
Могла в українських греко-римлян бути ще одна путівка до Токіо – за крок від мети зупинився важковаговик з Конотопу Сумської області Микола Кучмій (130 кг). У кожній сутичці 29-річний атлет активно нав’язував суперникам свою боротьбу, йшов вперед з перших секунд, проводив прийоми. Це принесло йому три перемоги поспіль – над Давидом Овасапяном із Вірменії (2:0), чехом Степаном Давідом (8:0) та американцем Адамом Куном (6:3). Повів у рахунку Микола і в півфіналі проти фіна Еліаса Куосманена – 1:0. Однак борець з Суомі зумів відновити статус-кво – 1:1. До завершення сутички рахунок не змінився і за пріоритетом останнього набраного балу перемога дісталася фіну. Кучмій, щоправда, додому з пустими руками не повернувся. Однак чиста технічна перемога (9:0) у сутичці за третє місце проти Александроса Пападатоса з Греції та бронзова медаль стали для нього не тим здобутком, за яким він прилетів до Софії.
Провальним виявився виступ у столиці Болгарії для молодого вихованця криворізької школи боротьби Дмитра Васецького (77 кг). Боротьбу за путівку до столиці Японії він припинив уже після першої своєї сутички, зазнавши невдачі (3:9) в очному протистоянні з представником Колумбії Жаіром Куеро Муньосом. Тільки одного разу виходив на килим і одесит Владлен Козлюк (97 кг), який у 1/8 фіналу поступився з рахунком 1:5 французу Мелоніну Ноумонві.
Підводячи підсумки ліцензійних турнірів, як не прикро, мусимо констатувати, що десять борців – антирекорд України за представництвом на Олімпійських іграх. При цьому це восьмий результат у світі – лише сім країн у боротьбі здобули більше ліцензій на Ігри у Токіо.
Попередній найгірший результат «синьо-жовтими» борцями було встановлено якраз п'ять років тому, в Ріо-де-Жанейро – 11 борців. Тоді, як і тепер, було п'ятеро жінок та троє греко-римлян. А от у вільників зменшення: тоді були три ліцензії, а тепер – дві.
СПОДОБАЛАСЬ СТАТТЯ? ПІДТРИМАЙ НАС ПІДПИСКОЮ НА FACEBOOK, INSTAGRAM ТА YOUTUBE.
Також зазначимо, що Україна продовжує регрес за кількістю завойованих ліцензій упродовж останніх трьох Олімпіад: Лондон – 13, Ріо-де-Жанейро – 11, Токіо – 10.
А тепер до вашої уваги довідка, як Україна виступає у боротьбі на Олімпіадах:
• Атланта-1996: 17 ліцензій (з 20 можливих), медалей – 4
• Сідней-2000: 16 ліцензій (з 16 можливих), медалей – 2
• Афіни-2004: 16 ліцензій (з 18 можливих), медалей – 2
• Пекін-2008: 17 ліцензій (з 18 можливих), медалей – 4
• Лондон-2012: 13 ліцензій (з 18 можливих), медалей – 1
• Ріо-2016: 11 ліцензій (з 18 можливих), медалей – 1
• Токіо-2020: 10 ліцензій (з 18 можливих), медалей – ?
РОЗПОДІЛ ОЛІМПІЙСЬКИХ ЛІЦЕНЗІЙ ТОКІО-2020 У ВИДАХ БОРОТЬБИ
(нагадаємо, ліцензії на Олімпіаду з боротьби не є іменними, тому виступити в Токіо зможуть не лише ті спортсмени, які безпосередньо здобували перепустки на Ігри для своєї країни)
ЖІНОЧА БОРОТЬБА
Вага до 50 кг – Росія, Румунія, Казахстан, Азербайджан, УКРАЇНА, Китай, Куба, США, Туніс, Нігерія, Туреччина, Болгарія, Японія, Монголія, Індія, Еквадор
Вага до 53 кг – Японія, КНДР, Індія, Польща, Греція, Китай, Куба, США, Камерун, Ґуам, Білорусь, Швеція, Монголія, Казахстан, Росія, Румунія
Вага до 57 кг – Японія, Нігерія, Молдова, Польща, Білорусь, Китай, США, Мексика, Туніс, Ґвінея, Болгарія, УКРАЇНА, Монголія, Індія, Росія, Франція
Вага до 62 кг – Угорщина, Швеція, КНДР, Японія, Киргизстан, Болгарія, Бразилія, США, Туніс, Нігерія, Латвія, УКРАЇНА, Індія, Китай, Росія, Монголія
Вага до 68 кг – США, Швеція, Німеччина, Японія, УКРАЇНА, Монголія, Куба, Канада, Єгипет, Нігерія, Франція. Росія, Киргизстан, Китай, Болгарія, Азербайджан
Вага до 76 кг – США, Естонія, Казахстан, Японія, Німеччина, Китай, Бразилія, Канада, Єгипет, Туніс, Білорусь, Росія, Киргизстан, Монголія, УКРАЇНА, Туреччина
ВІЛЬНА БОРОТЬБА
Вага до 57 кг – Росія, Казахстан, Сербія, Іран, Туреччина, Індія, Колумбія, США, Алжир, Ґвінея-Бісау, Болгарія, Вірменія, Узбекистан, Китай, Японія, Монголія
Вага до 65 кг – Росія, Казахстан, Монголія, Японія, Угорщина, Індія, Аргентина, Куба, Туніс, Сенегал, Азербайджан, Вірменія, Іран, Киргизстан, Польща, Греція
Вага до 74 кг – Росія, Казахстан, США, Японія, Польща, Італія, Куба, Пуерто-Ріко, Єгипет, Ґвінея-Бісау, Азербайджан, Грузія, Іран, Узбекистан, Білорусь, УКРАЇНА
Вага до 86 кг – Росія, Швейцарія, Сан-Марино, Іран, Колумбія, Індія, Перу, США, Алжир, Нігерія, Білорусь, Туреччина, Узбекистан, Китай, Японія, Словаччина
Вага до 97 кг – Росія, Казахстан, США, Азербайджан, Північна Македонія, Грузія, Куба, Канада, Алжир, Туніс, Білорусь, Туреччина, Іран, Узбекистан, Італія, Румунія
Вага до 125 кг – Косово, УКРАЇНА, Китай, Іран, Туреччина, Грузія, Канада, США, Алжир, Єгипет, Білорусь, Німеччина, Казахстан, Монголія, Росія, Індія
ГРЕКО-РИМСЬКА БОРОТЬБА
Вага до 60 кг – Росія, Японія, Казахстан, Іран, Україна, Узбекистан, Куба, США, Єгипет, Алжир, Туреччина, Німеччина, Китай, Киргизстан, Молдова, Вірменія
Вага до 67 кг – Росія, Куба, Єгипет, Німеччина, Сербія, Данія, Колумбія, США, Туніс, Алжир, Угорщина, Грузія, Іран, Південна Корея, Вірменія, УКРАЇНА
Вага до 77 кг – Угорщина, Швеція, Казахстан, Іран, Вірменія, Узбекистан, Куба, Мексика, Марокко, Туніс, Росія, Хорватія, Японія, Киргизстан, Болгарія, Азербайджан
Вага до 87 кг – Угорщина, УКРАЇНА, Німеччина, Білорусь, Киргизстан, Узбекистан, Куба, США, Єгипет, Алжир, Азербайджан, Грузія, Китай, Казахстан, Хорватія, Сербія
Вага до 97 кг – Росія, Вірменія, Сербія, Туреччина, Польща, Грузія, Куба, США, Туніс, Алжир, Болгарія, Фінляндія, Іран, Киргизстан, Угорщина, Чехія
Вага до 130 кг – Куба, Естонія, Німеччина, Туреччина, Іран, Грузія, Бразилія, Чилі, Єгипет, Туніс, Росія, Литва, Узбекистан, Південна Корея, Румунія, Фінляндія,
Примітка – перші шість країн вибороли ліцензії на чемпіонаті світу-2019; далі по два фіналісти кваліфікаційних континентальних турнірів – Америки, Африки і Океанії, Європи, Азії; дві останні – на світовому турнірі
ІВАН ДУПНАК, KAMP-SPORT