Articles

Wrestling

20.05.2021

ОЛІМПІЙСЬКИЙ АНТИРЕКОРД: У ТОКІО УКРАЇНУ ПРЕДСТАВЛЯТИМУТЬ ЛИШЕ 10 БОРЦІВ

 До старту ХХХІІ Олімпійських ігор у Токіо залишається трохи більше двох місяців. У більшості видів спорту добігає до свого кінця боротьба за олімпійські ліцензії, а в деяких вона уже завершилась. Зокрема, відомо уже остаточне представництво країн на олімпійському турнірі з видів спортивної боротьби – вільної, греко-римської та жіночої. Як не прикро, але мусимо констатувати, що за олімпійські нагороди в столиці Японії змагатимуться лише десять вітчизняних борців – при максимальній квоті у 18 атлетів. 

 


На відміну від чемпіонатів світу, де у кожному з трьох видів спортивної боротьби визначаються переможці та призери в десяти вагових категоріях, на Олімпійських іграх МОК для борців, починаючи з Ігор-2004 в Афінах, виділяє 18 комплектів медалей – по шість у кожному виді.


Розподіл ліцензій на Ігри-2020 у Токіо розпочався на чемпіонаті світу-2019 у казахському Нур-Султані – путівки до столиці Токіо здобували перші шість борців та борчинь, звісно ж, в олімпійських вагових категоріях. Україна на світовому форумі здобула п'ять ліцензій. Нагадаємо, їх вибороли у жіночій боротьбі Оксана Лівач (50 кг) та Алла Черкасова (68 кг), у греко-римській – Ленур Теміров (60 кг) і Жан Беленюк (87 кг) та у вільній – Олександр Хоцянівський (125 кг). Втім, путівки не є іменними – борці їх здобувають для своєї країни, а хто саме боротиметься у Токіо, тренери вирішуватимуть пізніше – коли настане час подавати заявку на олімпійський турнір.


Володарі решти десяти путівок у кожній ваговій категорії (за кожен комплект олімпійських медалей в Токіо змагатимуться 16 борців або борчинь) визначалися цієї весни спочатку на чотирьох континентальних (Європа, Азія, Америка, спільно Африка та Океанія) кваліфікаційних турнірах. На кожному володарями ліцензій ставали обидва фіналісти. А дві останні путівки розігрувалися на світовому турнірі, який нещодавно завершився у Софії.


Як ми уже розповідали раніше, на європейському турнірі, що відбувся у Березні в Будапешті, українці здобули тільки дві ліцензії. Обидві вибороли наші жінки – Аліна Грушина-Акобія (57 кг) та Ірина Коляденко (62 кг). Натомість представники сильної статі зазнали в столиці Угорщини повного фіаско – з восьми чоловік (по четверо греко-римлян і вільників) жоден (!!!) не зумів пробитися у фінал, що гарантувало участь в Іграх-2020 у Токіо. Таким чином на останній кваліфікаційний турнір до Софії приїхало 11 українців: двоє жінок та дев'ятеро чоловіків – п'ятеро вільників і четверо греко-римлян. Одразу скажемо, що останнім шансом скористалися тільки троє – по одному представнику в кожному з видів боротьби.




СПОДОБАЛАСЬ СТАТТЯ? ПІДТРИМАЙ НАС ПІДПИСКОЮ НА FACEBOOK, INSTAGRAM ТА YOUTUBE.




У турнірі жінок з поставленим завданням блискуче впоралася Алла Белінська (76 кг), яка зробила правильні висновки після невдачі у Будапешті. Нагадаємо, на континентальному відборі у столиці Угорщини Алла розпочала з розгромної перемоги (12:0) над гречанкою Айкатеріні Петсіавою. Однак у чвертьфіналі двома балами (1:3) поступилася білорусці Васілісі Марзалюк. І хоча у втішному турнірі українка, здобувши звитяги над угоркою Жанетт Немет (8:4) і болгаркою Гергіною Орьяшковою (5:4), завоювала «бронзу», це той випадок, коли нагорода нікого не втішила – ні вболівальників, ні тренерів, ні саму спортсменку…


Цілком ймовірно, що Белінську до Софії могли й не повезти, але після невдачі у Будапешті, вона відмінно виступила на Євро-2021 у Варшаві. Щоправда, в столиці Польщі вона змагалася у трохи легшій, неолімпійській вазі – до 72 кг. Але золота нагорода, а головне те, як вона її здобула, переконали тренерів дати їй другий шанс І Алла ним скористалася, що називається, на всі сто: виконала поставлене перед нею завдання, здолавши «на сухо» почергово литовку Камілу Гаукайте (4:0), румунку Каталіну Аксенте (5:0) та Марію Акосту з Венесуели (8:0). Цікаво, що останній українка програла у 2016 році на олімпійському ліцензійному турнірі до Ріо-де-Жанейро. Тепер вона взяла більше, ніж переконливий реванш. Та на цьому Алла Белінська не зупинилася і у фіналі перемогла й Ясмін Адар із Туреччини.


На жаль, переможну ходу Алли Белінської не змогла підтримати у Софії Ірина Харів-Чихрадзе (53 кг). Не без проблем здобувши перемогу у стартовій сутичці з рахунком 8:6 над представницею Африки – Естер Колаволе з Нігерії, у 1/8 фіналу Ірина за додатковими показниками (рахунок – 7:7) несподівано поступилася Бетзабет Аргуелло Віллегас з Венесуели. Тож вага до 53 кг буде у Токіо єдиною, де не змагатиметься борчиня з України.



У вільній боротьбі єдиним, хто в Софії виконав поставлене завдання, став одесит Василь Михайлов (74 кг). Першу сутичку підопічний Андрія Панаїтова та Петра Карабаджака виграв по балах (6:2) у монгола Бамбадорі Бат Ердена. Після цього переконливо переміг Aйюба Баррая з Тунісу та естонця Aймара Андруса – 10:0 і 11:0 відповідно. А от головна сутичка – півфінальна проти ізраїльтянина Мітчела Файнесілвера – видалася для Василя дуже непростою. Та у підсумку він втримав перемогу з рахунком 4:2. Вигравав Михайлов і в фіналі, де його суперником був досвідчений представник Білорусі Магомедхабіб Кадімагомедов. Однак на останніх секундах одесит припустився помилки і зазнав прикрої поразки – 2:6.


За крок до завоювання путівки до Токіо зупинився срібний призер олімпійського турніру у Лондоні-2012 Валерій Андрійцев. Змагаючись у ваговій категорії до 97 кг, 34-річний киянин у 1/8 фіналу з перевагою у два бали (4:2) здолав супротив Ніколая Чебана з Молдови, а в чвертьфіналі не мав жодних проблем з греком Тімофеєм Хенідісом – 10:0. Близьким до перемоги Валерій був і в півфіналі, однак у підсумку одним балом (2:3) поступився румуну Альберту Сарітову. Програв українець і «бронзову» сутичку поляку Радославу Барану (3:5). Але це вже не мало жодного значення – третє місце на цьому турнірі нікого не цікавило…


На відміну від Валерія Андрійцева, Тарас Маркович (57 кг) сутичку за бронзову нагороду у азербайджанця грузинського походження Георгія Едішерашвілі виграв. Однак з мріями про виступ на Олімпіаді в Токіо він розпрощався одразу по завершенні другої своєї сутички. Розгромивши на старті Мохамеда Камару із Гвінеї з рахунком 11:0, в 1/8 фіналу Тарас безнадійно поступився Бехбаяру Ерденебату з Монголії: рахунок 0:14 якнайкраще характеризує те, що відбувалося на килимі. Тож перемога над натуралізованим італійцем Гіві Давідові (9:6) та вище згадана звитяга у сутичці за «бронзу» стали для Марковича надто малою втіхою.


Ще двоє українців у турнірі з вільної боротьби до медальних сутичок в Софії взагалі не дісталися. 26-річний Гор Оганнесян (65 кг) з Мелітополя Запорізької області після перемоги над пуерторіканцем Себастьяном Ріверою (5:1), у чвертьфіналі зазнав прикрої поразки (3:3 – за останньою дією) від американця Джордана Олівера, який у свою чергу поступився в півфіналі натуралізованому поляку Магомедмураду Гаджиєву. Тож Оганнесян більше на килим не виходив. А харків’янин Мухаммед Алієв (86 кг) взагалі провів лише одну сутичку. Вже у кваліфікації чинний чемпіон України з рахунком 8:12 поступився фінові Вілле Хейно, який зазнав невдачі у наступному колі.


Завершували олімпійську кваліфікацію у Софії борці греко-римського стилю. З чотирьох українців найкраще виступив 23-річний вихованець запорізької школи боротьби Парвіз Насібов (67 кг). Здолавши почергово Андреаса Ветща зі Швейцарії (3:1), перуанця Нілтона Сото Гарсіа (9:1) та Расула Чунаєва з Азербайджану (3:2), у півфіналі він вийшов на японця Шого Такахаші. Перший період був за борцем з Країни сонця, що сходить – 3:1. Однак у другій трихвилинці, отримавши мудрі поради від свого секунданта Володимира Шацьких, Парвіз в переносному та прямому значенні перевернув усе з ніг на голову. Провівши на початку та в середині другого періоду два класних прийоми, які судді оцінили по чотири бали кожен та додавши до них ще бал за попередження супернику, Насібов спокійно довів сутичку до перемоги з переконливою перевагою у сім балів – 10:3. Завоювавши у такий спосіб омріяну олімпійську ліцензію, від фінальної сутички проти вірменина Карена Асланяна він відмовився…



Могла в українських греко-римлян бути ще одна путівка до Токіо – за крок від мети зупинився важковаговик з Конотопу Сумської області Микола Кучмій (130 кг). У кожній сутичці 29-річний атлет активно нав’язував суперникам свою боротьбу, йшов вперед з перших секунд, проводив прийоми. Це принесло йому три перемоги поспіль – над Давидом Овасапяном із Вірменії (2:0), чехом Степаном Давідом (8:0) та американцем Адамом Куном (6:3). Повів у рахунку Микола і в півфіналі проти фіна Еліаса Куосманена – 1:0. Однак борець з Суомі зумів відновити статус-кво – 1:1. До завершення сутички рахунок не змінився і за пріоритетом останнього набраного балу перемога дісталася фіну. Кучмій, щоправда, додому з пустими руками не повернувся. Однак чиста технічна перемога (9:0) у сутичці за третє місце проти Александроса Пападатоса з Греції та бронзова медаль стали для нього не тим здобутком, за яким він прилетів до Софії.


Провальним виявився виступ у столиці Болгарії для молодого вихованця криворізької школи боротьби Дмитра Васецького (77 кг). Боротьбу за путівку до столиці Японії він припинив уже після першої своєї сутички, зазнавши невдачі (3:9) в очному протистоянні з представником Колумбії Жаіром Куеро Муньосом. Тільки одного разу виходив на килим і одесит Владлен Козлюк (97 кг), який у 1/8 фіналу поступився з рахунком 1:5 французу Мелоніну Ноумонві.


Підводячи підсумки ліцензійних турнірів, як не прикро, мусимо констатувати, що десять борців – антирекорд України за представництвом на Олімпійських іграх. При цьому це восьмий результат у світі – лише сім країн у боротьбі здобули більше ліцензій на Ігри у Токіо.


Попередній найгірший результат «синьо-жовтими» борцями було встановлено якраз п'ять років тому, в Ріо-де-Жанейро – 11 борців. Тоді, як і тепер, було п'ятеро жінок та троє греко-римлян. А от у вільників зменшення: тоді були три ліцензії, а тепер – дві.




СПОДОБАЛАСЬ СТАТТЯ? ПІДТРИМАЙ НАС ПІДПИСКОЮ НА FACEBOOK, INSTAGRAM ТА YOUTUBE.




Також зазначимо, що Україна продовжує регрес за кількістю завойованих ліцензій упродовж останніх трьох Олімпіад: Лондон – 13, Ріо-де-Жанейро – 11, Токіо – 10.


А тепер до вашої уваги довідка, як Україна виступає у боротьбі на Олімпіадах:


• Атланта-1996: 17 ліцензій (з 20 можливих), медалей – 4

• Сідней-2000: 16 ліцензій (з 16 можливих), медалей – 2

• Афіни-2004: 16 ліцензій (з 18 можливих), медалей – 2

• Пекін-2008: 17 ліцензій (з 18 можливих), медалей – 4

• Лондон-2012: 13 ліцензій (з 18 можливих), медалей – 1

• Ріо-2016: 11 ліцензій (з 18 можливих), медалей – 1

• Токіо-2020: 10 ліцензій (з 18 можливих), медалей – ?



РОЗПОДІЛ ОЛІМПІЙСЬКИХ ЛІЦЕНЗІЙ ТОКІО-2020 У ВИДАХ БОРОТЬБИ 

(нагадаємо, ліцензії на Олімпіаду з боротьби не є іменними, тому виступити в Токіо зможуть не лише ті спортсмени, які безпосередньо здобували перепустки на Ігри для своєї країни)


ЖІНОЧА БОРОТЬБА 


Вага до 50 кг – Росія, Румунія, Казахстан, Азербайджан, УКРАЇНА, Китай, Куба, США, Туніс, Нігерія, Туреччина, Болгарія, Японія, Монголія, Індія, Еквадор


Вага до 53 кг Японія, КНДР, Індія, Польща, Греція, Китай, Куба, США, Камерун, Ґуам, Білорусь, Швеція, Монголія, Казахстан, Росія, Румунія


Вага до 57 кг Японія, Нігерія, Молдова, Польща, Білорусь, Китай, США, Мексика, Туніс, Ґвінея, Болгарія, УКРАЇНА, Монголія, Індія, Росія, Франція


Вага до 62 кг Угорщина, Швеція, КНДР, Японія, Киргизстан, Болгарія, Бразилія, США, Туніс, Нігерія, Латвія, УКРАЇНА, Індія, Китай, Росія, Монголія


Вага до 68 кг США, Швеція, Німеччина, Японія, УКРАЇНА, Монголія, Куба, Канада, Єгипет, Нігерія, Франція. Росія, Киргизстан, Китай, Болгарія, Азербайджан


Вага до 76 кг США, Естонія, Казахстан, Японія, Німеччина, Китай, Бразилія, Канада, Єгипет, Туніс, Білорусь, Росія, Киргизстан, Монголія, УКРАЇНА, Туреччина


ВІЛЬНА БОРОТЬБА 


Вага до 57 кг – Росія, Казахстан, Сербія, Іран, Туреччина, Індія, Колумбія, США, Алжир, Ґвінея-Бісау, Болгарія, Вірменія, Узбекистан, Китай, Японія, Монголія


Вага до 65 кг – Росія, Казахстан, Монголія, Японія, Угорщина, Індія, Аргентина, Куба, Туніс, Сенегал, Азербайджан, Вірменія, Іран, Киргизстан, Польща, Греція


Вага до 74 кг – Росія, Казахстан, США, Японія, Польща, Італія, Куба, Пуерто-Ріко, Єгипет, Ґвінея-Бісау, Азербайджан, Грузія, Іран, Узбекистан, Білорусь, УКРАЇНА


Вага до 86 кг – Росія, Швейцарія, Сан-Марино, Іран, Колумбія, Індія, Перу, США, Алжир, Нігерія, Білорусь, Туреччина, Узбекистан, Китай, Японія, Словаччина


Вага до 97 кг – Росія, Казахстан, США, Азербайджан, Північна Македонія, Грузія, Куба, Канада, Алжир, Туніс, Білорусь, Туреччина, Іран, Узбекистан, Італія, Румунія


Вага до 125 кг – Косово, УКРАЇНА, Китай, Іран, Туреччина, Грузія, Канада, США, Алжир, Єгипет, Білорусь, Німеччина, Казахстан, Монголія, Росія, Індія


ГРЕКО-РИМСЬКА БОРОТЬБА 


Вага до 60 кг – Росія, Японія, Казахстан, Іран, Україна, Узбекистан, Куба, США, Єгипет, Алжир, Туреччина, Німеччина, Китай, Киргизстан, Молдова, Вірменія


Вага до 67 кг – Росія, Куба, Єгипет, Німеччина, Сербія, Данія, Колумбія, США, Туніс, Алжир, Угорщина, Грузія, Іран, Південна Корея, Вірменія, УКРАЇНА


Вага до 77 кг – Угорщина, Швеція, Казахстан, Іран, Вірменія, Узбекистан, Куба, Мексика, Марокко, Туніс, Росія, Хорватія, Японія, Киргизстан, Болгарія, Азербайджан


Вага до 87 кг – Угорщина, УКРАЇНА, Німеччина, Білорусь, Киргизстан, Узбекистан, Куба, США, Єгипет, Алжир, Азербайджан, Грузія, Китай, Казахстан, Хорватія, Сербія


Вага до 97 кг – Росія, Вірменія, Сербія, Туреччина, Польща, Грузія, Куба, США, Туніс, Алжир, Болгарія, Фінляндія, Іран, Киргизстан, Угорщина, Чехія


Вага до 130 кг – Куба, Естонія, Німеччина, Туреччина, Іран, Грузія, Бразилія, Чилі, Єгипет, Туніс, Росія, Литва, Узбекистан, Південна Корея, Румунія, Фінляндія,


Примітка – перші шість країн вибороли ліцензії на чемпіонаті світу-2019; далі по два фіналісти кваліфікаційних континентальних турнірів – Америки, Африки і Океанії, Європи, Азії; дві останні – на світовому турнірі


ІВАН ДУПНАК, KAMP-SPORT

Others Articles