Статті

Художня гімнастика

02.04.2021

ВІРА ПЕРЕДЕРІЙ: З ЦІЛОГО ПОКОЛІННЯ У ЗБІРНУ ПОТРАПИТЬ ЛИШЕ 20 ДІВЧАТ (ЧАСТИНА 1)

Минулого року перенесення Олімпійських Ігор позбавило нас можливості порадіти за успіхи наших спортсменів, зокрема й у художній гімнастиці, де Україна має сильну школу та переможні традиції. Кореспондент Kamp-Sport поспілкувався з фіналісткою Олімпійських Ігор в Пекіні, начальницею відділу спорту високих досягнень Управління спорту Львова Вірою Передерій. У цій частині розмови ви дізнаєтеся про найближчі міжнародні змагання українських гімнасток, клубну систему в гімнастиці та медальні прогнози на Токіо.



Віро, на Кубку світу в Болгарії збірна України з художньої гімнастики виступала в дуже усіченому складі. В чому може бути причина та як це відобразиться в майбутньому?

Туди мало їхати більше учасниць: зокрема і збірна команда України в групових вправах, і наша львівська спортсменка Христина Погранична. Христина не поїхала через позитивний тест на Covid-19, з цієї ж причини (позитивний тест в однієї з учасниць) не було на змаганнях в Болгарії і наших гімнасток у групових вправах.

Наступний етап Кубка світу має відбутися 16-18 квітня у Ташкенті, тож всі дівчата готуються до нього, зокрема й ті, хто не виступав у Болгарії, а залишався у Києві.


Не було на змаганнях й Влади Нікольченко. Говорили про можливі наслідки коронавірусної хвороби, яку вона перенесла раніше.

Тут, можливо, варто говорити про комплекс факторів. Вона дуже талановита дівчина, однак наслідки та відсутність змагань впродовж такого тривалого періоду можуть будь-кого вибити з колії.


На початку березня у Дніпрі відбувався чемпіонат України. Наскільки великий вплив він може мати на боротьбу за виступ на Олімпіаді від України?

Історично так склалося, що чемпіонат України не має якоїсь надзвичайно великої ваги. Брати чемпіонат який відбувається в березні, та Олімпійські Ігри в липні – не дуже правильно. Звичайно, це був показовий момент в плані того, як себе почувають спортсмени після великої паузи. Але це не означає, що той, хто переміг на чемпіонаті обов’язково поїде на Олімпійські Ігри.


Що тоді матиме визначальну роль у плані відбору двох гімнасток, які й представлятимуть Україну в Токіо?

Багато чого залежить від головного тренера, яка вже й зважатиме на результати спортсменок показані в цей передолімпійський період.


У нас є дві ліцензії, максимум, який може мати одна країна, та чотири кандидатки на участь в індивідуальних змаганнях. На Іграх в Ріо, до речі, ми не мали дві ліцензії.



Які ще змагання можуть бути у представниць збірної перед тим як визначиться хто поїде на Олімпійські Ігри?

Сказати важко, наразі організатори, як і команди, планують турніри, проте як все складеться зараз не може передбачити ніхто. Наразі йде підготовка до наступного етапу Кубка світу в Ташкенті.


Окрім виступів за збірну можна знайти, наприклад, в інстаграмі федерації, відео з клубних змагань. Хто з українок виступає за клуби та в яких країнах взагалі така система існує?

Така система існує в Італії. Це у них внутрішні змагання, куди вони запрошують легіонерів. Може бути запрошено гімнастку як на всі чотири види програми, так і на дві-три. Залежно від рівня клубу, гімнастки та потреб клубу. В Італії така система є, у нас, на жаль, немає.


Хто з українських гімнасток виступав там? Перших номерів нашої збірної туди завжди запрошують ще, мабуть, починаючи від Безсонової, Максименко, Різатдінової, Мазур – там виступало чимало українок.


Минулого року великим міжнародним турніром став чемпіонат Європи в Києві. Які він справив враження на вас?

Якщо ми говоримо про минулорічний чемпіонат Європи, то я вважаю, що він задав новий рівень проведення заходів. Організатори перевершили самі себе та всі очікування.


Чи був би він ще кращим за умови проведення з глядачами на трибунах? В будь-кому випадку, воно було більш орієнтовано на трансляцію та картинку. У них був досвід, яким вони вдало скористалися, покращивши все та трансформувавши, відповідно до вимог. В плані видовищності, організації все було круто.


Зараз в Україні все більше регіонів потрапляє в червону зону, що означає заборону на заняття спортом в спортивних залах багатьом секціям. Фактично вже рік тренувальний процес є не таким як треба. Чи позначиться це на кадровому потенціалі збірної та як сильно?

Звичайно. Художня гімнастика – складнокоординаційний вид спорту. Для прикладу: ти щодня підкидаєш м’яч, робиш переворот та ловиш його. В тебе з часом це відбувається автоматично. Якщо ти випадаєш на пів року, тобі, аби почати це робити знову, потрібен певний проміжок часу. Плюс це має наслідки у вигляді зайвої ваги, втрати балансу та інше. Гімнастичних, складнокоординаційних видів це стосується якраз найбільше.


Якщо говорити про резерв, то, я думаю, що відсотків двадцять, враховуючи 10-11 класи, ми втратили, адже вони зробили вибір на користь навчання. Ми вже бачимо цей результат, адже маємо пробіл у тому старшому поколінні. І це мова не лише про Львів чи Україну. По результативності на міжнародному рівні це, можливо, не матиме такого впливу. Хоча завжди добре, якщо діти мають з кого брати приклад, візуально уявляти ким ти хочеш стати. Якщо такого прикладу нема, правильне розуміння кінцевої мети та реалізації себе для дитини важче.


Династичність властива українській художній гімнастиці?

Думаю, що властиво. Навіть суджу по собі. Мама займалася художньою гімнастикою, обидві сестри мають стосунок до неї: середня є майстром спорту, молодша зараз тренується та виступає. Та ж сама Анна Безсонова, у якої мама була гімнасткою. Анна Різатдінова – та сама ситуація. Воно присутнє.


Минулого року у всіх видів спорту було скорочене фінансування, частину коштів перерозподілили для боротьби з Covid-19. Цього року рівень фінансування повернувся до норми?

Минулого року це було пов’язано й з тим, що великий бюджет закладали для підготовки до Олімпійських Ігор. Їх перенесли, тому кошти й були перерозподілені. Зараз рівень фінансування від Міністерства відповідає нормі та дозволяє готуватися.


Які шанси в української гімнастики на медалі в Токіо?

В умовах пандемії ніхто не знає на якому реально рівні перебувають суперниці. Але я вірю, що добра підготовка та налаштування дозволять дівчатам у групових вправах показати хороший результат. Чи означає «хороший результат» медаль? Так, я мрію про це.


Та ж сама ситуація і в індивідуальних вправах. Хтось може відчувати мандраж через нехватку змагального процесу, хтось підійде не в найкращій формі. І ми можемо за рахунок цього вискочити. Адже зараз ситуація геть не стандартна, регулярно виступати, вже по відпрацьованій схемі, та виступати зараз – різні речі.

Інші Статті