02.10.2024
Черліденг в Україні: серіали, на які всі чекали
У Львові створили перші українські серіали про черліденг - для новачків і професіоналів.
Готові до занурення у світ, де спорт поєднується з мистецтвом? Черліденг - це не тільки запальні виступи, а й один із найдинамічніших видів спорту, який завойовує все більшу популярність в Україні.
Тепер цей вид спорту стає ще доступнішим завдяки новим освітнім серіалам на платформі Дія.Освіта. Серіали створені клубом із черліденгу Lviv Angels у співпраці з Всеукраїнською федерацією черліденгу та Львівською обласною федерацією черліденгу за сприяння Міністерства цифрової трансформації України. Вони пропонують унікальну можливість для тренерів, вчителів фізичної культури, спортсменів та всіх охочих опанувати всі аспекти черліденгу - від базових елементів до суддівства на змаганнях.
Освітні серіали відкривають двері до професійного черліденгу, розкриваючи секрети тренерства та підготовки до змагань.
Ідея створення проєкту народилася з реальним запитом вчителів фізичної культури, які потребували додаткових навчальних матеріалів для вдосконалення знань про черліденг, що вже став одним із напрямків Всеукраїнської шкільної ліги «Пліч-о-пліч». У зв’язку з цим команда зібрала всі питання та звернулася до платформи Дія.Освіта з пропозицією створити освітні серіали про тренерство та суддівство у черліденгу.
Як все починалося
Процес підготовки виявився інтенсивним і ефективним, результатом якого стало народження двох серіалів.
За словами начальниці відділу спорту високих досягнень Львівської міської ради та менеджерки проєкту Віри Передерій:
«Почалося все, як не дивно, 24.02., тільки у 2024 році. З повідомлення о 8 ранку від Наталі Блажко (керівниці клубу Lviv Angels). Далі все було швидко: зустрілися, поговорили і почали діяти. Наталя Блажко потрапила у саме серце і ми почали творити.
І ось уже сьогодні кожен може оцінити продукт, аналогів якому немає. Люблю задавати тренди у спорті».
9 вересня серіал "Черліденг: тренерство" став доступним для всіх охочих.
А 26 вересня у Дії презентували й серіал “Черліденг: суддівство”.
Важливим аспектом є те, що після перегляду всіх серій та тестування учасники отримують сертифікати на 0,1 кредиту ЄКТС, що дозволяє вчителям за погодженням з Всеукраїнською федерацією черліденгу бути зарахованими до суддівських колегій на 1-3 етапах змагань шкільної ліги з черліденгу.
Структура серіалів
Серіал “Черліденг: тренерство” складається з 9 серій, які охоплюють такі теми:
Серіал “Черліденг: суддівство” складається з 4 серій та розкриває такі теми:
Від екрана до майданчика: черліденг як мотивація для молоді
Керівниця клубу Lviv Angels та президентка Львівської обласної федерації черліденгу Наталя Блажко зазначає:
«Черліденг в Україні поки що не настільки відомий, як футбол чи гімнастика, а уявлення про нього у багатьох сформувалося зі старих американських фільмів. Серіал допоможе розкрити, що ж таке черліденг насправді.
Крім того, черліденг - це не тільки спорт вищих досягнень. У ньому є місце як для професійних змагань, так і для любительських виступів. Саме тому ми активно допомагаємо розвитку шкільного черліденгу, щоб діти будь-якого віку та рівня підготовки могли долучитися і знайти свій шлях у ньому.
Наш серіал показує перші кроки для дітей, для майбутніх тренерів і навіть для керівників гуртків».
Для Наталі найголовнішим є те, що цей серіал відкриває нові можливості для школярів. Раніше клуб Lviv Angels здебільшого працював на рівні спорту вищих досягнень - це були чемпіонати України, Європи та навіть світу. А тепер допомагатиме й школярам, які тільки починають знайомитися зі спортом.
«Ми бачимо, як діти, які раніше не знали про черліденг, починають мріяти і займатися цим спортом. Це дає їм нові можливості, а нас надихає на нові звершення», - ділиться Наталя.
Серіал також відкриває нові горизонти й для вчителів, пропонуючи їм можливість перекваліфікуватися та створити щось зовсім нове:
«Я розумію, що для когось ми можемо подарувати мрію: як для дітей, так і для вчителів», - підсумовує Наталя Блажко.
Початок шляху: що важливо для новачків?
Магістриня фізичної культури та спорту, тренерка з черліденгу і спікерка серіалу Катерина Зінченко поділилися своїми порадами для тих, хто тільки починає у черліденгу:
«Для успішного старту в черліденгу важливо мати системний підхід і чітко розуміти свої цілі. Насамперед я рекомендую переглядати наші серіали на Дія.Освіта та виступи інших команд на місцевому, національному та міжнародному рівнях. Віра у власні можливості, регулярні тренування й зацікавленість у самонавчанні допоможе досягти бажаних результатів.
І поруч завжди є наша команда, яка готова проконсультувати та підтримати.
На мою думку, черліденг - це одна з найкращих можливостей для дітей, тому ми готові надавати всю необхідну допомогу».
Що нас чекає у продовженні?
Наступний серіал «Черліденг: суддівство» допоможе розібратися в ключових аспектах підготовки до суддівства.
«Ми детально ознайомили глядачів із різними типами суддів, цілями та завданнями, які стоять перед ними. Серіал також охоплює суддівський протокол номінації «фристайл», з акцентом на кожному з пунктів протоколу, що є важливими для об'єктивної оцінки.
Це дозволяє глядачам отримати цілісне розуміння процесу оцінювання та бачити можливості для свого особистого зростання в черліденгу», - зазначає спікерка серіалу, майстер спорту України та суддя Юліана Куракіна.
Освітні серіали з черліденгу - це не тільки можливість для професійного зростання тренерів, вчителів, суддів, але й потужний мотиваційний інструмент для молоді, який допоможе розвивати цей вид спорту в Україні.
Переглянути серіали:
Над серіалом працювали: ініціаторка створення проєкту - президентка Львівської обласної федерації черліденгу, керівниця клубу Lviv Angels, доктор філософії Наталя Блажко; спікери серіалу - Катерина Зінченко (магістриня з фізичної культури та спорту, тренерка клубу Lviv Angels, найкраща тренерка 2023 року за підсумками програми Управління спорту Львівської міської ради «Дитячий тренер») та Юліана Куракіна (майстер спорту України з черліденгу, тренерка клубу Lviv Angels, суддя I категорії); продакшн-менеджер - Володимир Якимчук; менеджери проєкту - Віра Передерій (начальниця відділу спорту високих досягнень Управління спорту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради) та Наталя Слимак.
Підготувала Наталія Васьо