Статті

21.04.2022

ШАНСИ ЗАЛИШАЮТЬСЯ, ЩОПРАВДА НЕВЕЛИКІ – АЛЕ Є

Гандболістки жіночої збірної України не змогли здобути позитивний результат у чи не ключовому поєдинку боротьби за путівку на фінальну частину чемпіонату Європи-2022.

У статусі номінальних господарок в матчі, що відбувся на паркеті арени Raiffeisen Sportpark Graz австрійського міста Грац, підопічні Віталія Андронова приймали бронзових призерок останнього континентального форуму – гандболісток Хорватії. На жаль, провал «синьо-жовтих» в атаці у першій половині другого тайму привів до поразки, яка суттєво зменшила шанси українок зіграти в листопаді у Північній Македонії, Словенії та Чорногорії. А тепер про деталі звітного матчу.

Україна – Хорватія – 19:26 (11:12)

20 квітня. Грац (Австрія). Raiffeisen Sportpark Graz. Початок – 19:00.

Судді: Каріна Крістіансен, Ліне-Хесселдаль Хансен (обидві – Данія).

Делегат ЄГФ – Герхард Райсінгер (Австрія).

Україна: Марія Гладун (40 кидків / 14 сейвів, 35%) Юдіт Балог, Вікторія Салтанюк (1 / 1, 100%) – Ірина Глібко (12 кидків / 5 голів), Євгенія Левченко (6 / 4), Ірина Стельмах (4 / 3), Тетяна Поляк (3 / 2), Альона Шупік (6 / 2), Анастасія Мелекесцева (2 / 1), Наталія Стрюкова (3 / 1), Марина Коновалова (5 / 1), Діана Дмитришин (2 / 0), Мар’яна Маркевич, Ірина Прокоп’як, Леся Смолінг (3 / 0), Лілія Горільска.

Головний тренер – Віталій Андронов.

Тренери – Ольга Передерій, Оксана Площинська.

Хорватія: Івана Капітановіч (36 кидків / 17 сейвів, 47.22%), Люція Бешен – Ана Турк (12 кидків / 7 голів), Паула Посавеч (5 / 4), Каміла Міцієвіч (9 / 4), Ана Дебеліч (4 / 3), Деяна Мілосавлєвіч (4 / 2), Валентіна Блажевіч (4 / 2), Дора Кршнік (4 / 1), Стела Посавеч (1 / 1), Дора Калаус (1 / 1), Катаріна Павловіч (2 / 1), Сара Щенвалд, Андреа Шимара, Йосіпа Маміч (1 / 0), Крістіна Пркачін (2 / 0).

Головний тренер – Матія Бідушич.

Тренери – Ненад Состаріч, Снєжана Петіка.

Семиметрові кидки (пенальті): 4 спроби / 3 голи – 2 спроби / 2 голи.

Кидки по воротах: 47 кидків / 19 голів – 49 кидків / 26 голів.

Двохвилинні вилучення: Прокоп’як (двічі), Стельмах – немає.

Попередження: Смолінг – Кршнік.

Перед чи не головним матчем відбірної кампанії Євро-2022 тренерський штаб української збірної мав чималі кадрові проблеми. Через травми навіть не готувалися до гри Наталія Савчин, Тамара Смбатян і Наталія Воловник. На жаль, на цьому наші втрати не закінчилися – вже у Граці зазнала ушкодження один із лідерів збірної Мар’яна Маркевич. Вона, щоправда, була на лаві запасних і навіть брала участь у передматчевій розминці, але упродовж гри на паркет так і не вийшла.

Тим не менше, початок зустрічі засвідчив, що навіть з такими втратами ми цілком можемо на рівних протистояти команді Хорватії. Українки розпочали гру з центру і вже в першій атаці зуміли відкрити лік закинутим м’ячам у матчі. Левченко з правого кута атаки вдало звершила затяжну комбінацію – 1:0. Щоправда, «картаті» не забарилися з відповіддю і в атаці у відповідь відновили паритет у рахунку – 1:1. За подібним сценарієм – українки виходять вперед, а хорватки їх наздоганяють – події розвивалися до завершення 8-ої хвилини першого тайму, коли на табло загорілися цифри 3:3.

Натомість далі на певний ігровий проміжок ініціативу перехопили наші дівчата, які вели з перевагою у два м’ячі – 5:3 і 6:4. Могли підопічні Віталія Андронова вигравати й 7:5, але за рахунку 6:5 на 16-й хвилині Глібко, виконуючи семиметровий штрафний кидок (гандбольний пенальті), влучила у поперечку. І тут же спрацювало старе неписане правило в спорті: не забиваєш ти – забивають тобі. Причому команда Матія Бідушича упродовж 17-ої хвилини не тільки зрівняла рахунок, а й вийшла вперед – 7:6.

Втім, упродовж наступних двох хвилин «синьо-жовті» двічі поспіль змушували суперниць зупиняти свої атаки надто жорсткими прийомами і данські арбітрині обидва рази зупиняли гру, призначаючи пенальті у ворота гостей. І перший, і другий з них Глібко виконала бездоганно і Україна повернула собі перед у матчі – 8:7. І хто міг подумати в той момент, що це востаннє в матчі ми ведемо у рахунку…

Остання третина першого тайму була за «картатими», які на 26-й хвилині вигравали два м’ячі – 10:8. Однак низка сейвів нашого голкіпера Гладун надихнула її партнерок і на останній хвилині першого тайму вони зрівняли рахунок – 11:11. Більше того, за 30 секунд до свистка на перерву українки перехопили м’яч і отримали гарну нагоду піти на перепочинок за мінімальної переваги. Та надмірне бажання закинути призвело до втрати м’яча і хорватки у швидкій контратаці забили – 11:12.

Втім, програш першої половини з мінімальною різницею абсолютно нічого погано нам не віщував. Адже в матчі першого кола на майданчику «картатих» ми на перерву пішли за дефіциту у чотири голи, а в підсумку здобули перемогу. Та й в принципі, у гандболі перевага в один закинутий м’яч на екваторі гри означає, що по перерві практично усе в матчі розпочнеться заново.

Не виглядала критичною ситуація й у перші чотири хвилини другого тайму, коли номінальні гості двічі поспіль збільшували свою перевагу до двох голів – 13:11 і 14:12. Адже обидва рази наша лінійна Стельмах, що називається, на класі перегравала лінію оборони суперниць і скорочувала відставання до мінімуму. 14:13 на користь хорваток – такі цифри горіли на табло Raiffeisen Sportpark Graz наприкінці 34-ої хвилини матчу.

А далі, як засвідчив подальший розвиток подій у грі, настав вирішальний відрізок тривалістю у вісім хвилин, який і визначив невтішний для нас підсумковий результат протистояння. Свою 14-ту за ліком результативну атаку ми провели тільки на 43-й хвилині, коли влучним кидком відзначилася Глібко, яка нарешті «прошила» кіпера гостей Капітановіч, яка впіймала кураж і ловила усе, що летіло у її ворота. Щоправда Гладун у рамці також діяла непогано, однак суперниці через раз, інколи через два, все ж доводили свої атаки до взяття наших воріт. Тож коли Глібко забила, на табло загорілися цифри для українок не приємні, але й не катастрофічні – 14:18. Грати залишалося трохи більше 17-ти хвилин – за гандбольними поняттями, часу цілком достатньо, аби при дефіциті у чотири голи «перекусити» гру на свою користь.

Одразу скажемо, що, на жаль, українкам цього зробити не вдалося. Що тільки не вигадував наш керманич – і тасував склад, і вже в середині другого тайму, коли м’яч був у нас, почав міняти голкіпера на сьомого польового гравця, і міняв схему гри в атаці… Нічого не допомагало – дуже надійно цементував цент оборони «картатих» дует у складі високорослих Дебеліч / Кршнік, а у рамці воріт й надалі надійно діяла Капітановіч. Та й наші дівчата почали поспішати і збиватися в атаці на індивідуальну гру.

Втім, шанс врятувати поєдинок у нас був. Сталося це на 53-й хвилині, коли після влучних кидків Коновалової і Поляк ми скоротили відставання до трьох голів – 17:20. У цей момент Віталій Андронов взяв тайм-аут. Зазвичай, розмова з тренером йде команді на користь. Але цього разу усе сталося з точністю до навпаки. Одразу після поновлення гри українки пропустили двічі поспіль, а в те що відставання у п’ять м’ячів можна відіграти за шість хвилин, вони вже не вірили. У підсумку поразка з рахунком 19:26.

Додамо, що в іншому матчі нашої групи Чехія вдома з рахунком 31:30 (16:13) сенсаційно обіграла олімпійських чемпіонок – гандболісток Франції, які, нагадаємо, достроково гарантували собі путівку до Північної Македонії, Словенії та Чорногії. Тож тепер й надалі на другу путівку претендентів залишається троє – Хорватія, Україна та Чехія.

У найближчу суботу хорватки зіграють з чешками, а українки – з француженками. Тож нашим дівчатам слід зробити правильні висновки з поразки проти «картатих» і як слід налаштовуватися на гру з немотивованими золотими медалістками Токіо-2020. У грі першого кола з ними у Сумах ми були дуже близькими щонайменше до нічиєї. Тож тепер у Гаврі треба надолужити втрачене. І якщо в суботу нам таки вдасться поповнити свій турнірний доробок, то залишиться дрібничка – виграти у двох перенесених матчах збірну Чехії.