Статті

22.07.2021

ВІСІМ РОКІВ ПОТОМУ: НАС ЗНОВУ 16



Вже завтра матчем між ФК «Львів» та «Маріуполем» на Арені Львів відкриється новий футбольний сезон. Він, до певної міри, історичний. Адже вперше з сезону 2013/14 в Українській Прем’єр-Лізі виступатиме шістнадцять команд. Що отримає УПЛ з поверненням до її складу «Вереса» та «Чорноморця», а також дебюту «Металіста 1925». Чи супроводжуватимуть цей сезон скандали поза межами поля? Хто може вистрілити, а хто – провалитися?


Передсезонні проблеми

 

Вже кілька років ми стверджуємо, що український футбол відштовхнувся від дна. І що отримуємо натомість? «Десну», яка довгий час залишалася непевною щодо свого майбутнього. «Олімпік», який знімається зараз та дає пишні заяви. Але продовжував грати тоді, коли їхні молодіжні команди були забанені через договірні матчі. «Минай», який ненадовго вилітав, розпрощався з багатьма виконавцями, а потім, як ні в чому не бувало, повернувся в УПЛ. «Металіст 1925», який чекає на гаряче сусідство з «Металістом» на одній арені в Харкові. І «Арена Львів». Коли головним ньюзмейкером стають не клуби, не гравці, а стадіони… Погодьтеся, щось тут не так. І не так тут – сам футбол, який є яскравим маркером подій в країні, її стану економіки, такого ж досі нестабільного, як склад професійних ліг в нашому футболі.


Відгомін Євро

 

Гравці, що виступали на чемпіонаті Європи отримали трохи більше відпочинку. Проте УПЛ – не той чемпіонат, де це матиме значний вплив. Адже, окрім представників «Динамо» та «Шахтаря», єдиним учасником Євро був форвард СК «Дніпро-1» Артем Довбик. «Динамо» взагалі стартуватиме з другого туру, адже матч першого проти «Минаю» було перенесено на 11 серпня, тож матиме час на підведення загальнокомандної форми під спільний знаменник, а в «Шахтаря» перші тури – це матчі проти «Інгульця» та «Львова», де допомогти зможуть як резервісти, так і не зовсім готові збірники. Не забуваймо й про серйозне підсилення складу помаранчево-чорних в міжсезоння.



Кадрові зміни

 

Якщо ми говоримо про двох лідерів нашого футболу, то це трансферне вікно вони провели по-різному. «Динамо» офіційно оголосило лише про трансфер Антюха з «Колоса» та оренду з московського «ЦСКА» білоруса Шкуріна. Натомість «Шахтар» гуляє на повну: Марлон, Педріньо, Лассіна Траоре. Ну і новий наставник, Роберто де Дзербі. «Гірники» хочуть повернути собі титул чемпіонів.


Великі зміни, втім вже звичні, у третьої сили українського футболу, луганської «Зорі». Користуючись турбулентністю в інших клубах, луганцям вдалося отримати захисників Імерекова та Снурніцина, а також бразильських легіонерів Крістіана та Гільєрме Енріке. В оренду були взяті Булеца та Алібеков з «Динамо». Натомість в новий сезон входити доведеться без Васіля, Абу Ханни, Іванісені, Юрченка, Гриня та Циганікса.


У «Колоса» можна відзначити трансфер на вхід Нурієва та відхід іншого атакувального гравця – Дмитра Хльобаса, «Ворскла» тепер попереду робитиме ставку на Есеолу, який повернувся в український чемпіонат та на спробу Максимова таки розкрити потенціал Вакули. Але доведеться обходитися без справжніх легенд клубу Сапая та Ребенка, які свою кар’єру завершили.


Десятками вимірюються втрати «Десни», втім і на вхід «сіверяни» попрацювали: повернення Селіна з Греції, перехід Завійського та Цимбалюка з «Олімпіка». Продовжує спроби нав’язати боротьбу за єврокубки СК «Дніпро-1». Відпустивши ряд гравців вони підсилились в кожній з ліній. До Дніпра повернувся Лучкевич, в оренду з «Динамо» був виписаний Назарій Русин, а в оборону, на заміну Дубінчаку, Микита Кравченко.


Сильно змінився склад у «Олександрії», «Рух» вирішив зробити невелике підсилення перед другим сезоном в еліті українського футболу. Цілу групу з 12 виконавців, на чолі з тренером Юрієм Морозом, «Динамо» відправило в «Чорноморець», який цього року порівнюватимуть з «Маріуполем» не лише через статус приморських команд. Що ж до інших новобранців УПЛ, то тут більш активно діє «Металіст 1925», натомість «Верес», схоже, даватиме шанс тим, хто здобував золоті медалі Першої ліги.



Прогнози виступів

 

Зібраний в авральному порядку «Минай», мабуть, головний претендент на нижні щаблі турнірної таблиці. Не до кінця готові до дорослого футболу динамівці в Одесі, «Верес», що буде підлаштовуватися під нові реалії до зими точно будуть перебувати не вище, ніж середина таблиці. Десь там же ризикують застрягнути оновлена «Олександрія», завжди бойовитий «Інгулець», а також «Львів», у якого найбільша зміна перед сезоном – зміна логотипу клубу. Сюди ж віднесемо і «Металіст 1925», для якого головним подразником може стати не конкуренція в межах ліги, а в межах міста з першоліговим «Металістом».


Цікаво буде поспостерігати чи на дистанції щось зможе побудувати Маркевич в «Маріуполі» та Федик в «Русі». Вони можуть провести сезон десь на тих же місцях, що й «Десна», яка, очевидно, пройшла свій пік. І ризикує відправитися вслід за «Олександрією». Трохи вищі очікування від «Ворскли», якій буде складно пробитися в групу Ліги Конференцій, а от поборотися за потрапляння на єврокубкові місця в УПЛ – цілком реально. Залишається інтригою чи зможе «Колос» продовжити своє перебування на верху таблиці.


А от в першій четвірці все має бути достатньо закономірно. СК «Дніпро-1» має нарешті робити крок вперед, адже по складу та грі вони вже давно мали би бути там. Трохи ослаблена «Зоря» все одно має запас міцності, який не дозволить випасти надто далеко, а от поборотися з представниками Дніпра за бронзу доведеться. І як би ми того не хотіли, але дістатися їм до киян чи донеччан буде важко. Адже вони мають приємний бонус у вигляді «Чорноморця» та «Шахтаря», а отже майже гарантованих +6. Допоки не буде чітко прописано в регламенті стан орендованих футболістів та їх право грати проти клубу-орендодавця, все так і залишатиметься.



Головне питання

 

Так, головним питанням є не розподіл місць в турнірній таблиці, а доцільність того, аби тих місць було одразу шістнадцять. І ось що: доцільність є, але в перспективі. Зараз в УПЛ справді є чимало команд без фан-бази чи власної інфраструктури. Втім вже десь близько є клуби, що можуть їх змінити: першолігові «Ужгород» чи «Металіст», друголігові «Карпати», ті ж представники обласних центрів «Полісся», «Поділля» чи інші.


Так, український футбол далекий, та й чи взагалі спроможний, на європейську систему управління та власності клубу. Але він точно не висить на шиї в держави, як чемпіонати на схід та північний схід від нас. І перший крок, який мають зробити клуби – крок назустріч вболівальникам, повернути їх на трибуни не лише грою, а й тим, що лежить в навколофутбольній складовій. Нам потрібен хороший matchday, нам потрібний футбол для глядача.


Тарас Жеребецький, Kamp-Sport

Інші Статті