Статті

15.07.2022

ВЕЛИКА КАРПАТІВСЬКА ПЕРЕМОГА НА КРАЮ СВІТУ

15 липня 2010 року довгоочікуване повернення львівських «Карпат» у євро кубки виявилося феєричним. «Зелено-білі» у першому матчі другого кваліфікаційного раунду Ліги Європи розгромили на виїзді ісландський «Рейк’явік» з рахунком 3:0. Ця велика перемога «Карпат» так і залишається єдиною розгромною за час виступів «левів» у єврокубках. «Карпати» стали 10-м українським клубом, який здобував великі перемоги у євротурнірах.

Гру обслуговувала суддівська бригада зі Швеції на чолі з Міхаельом Лерьюсом і вже у дебюті поєдинку Іван Мілошевіч міг відкрити рахунок, але після кутового удару пробив головою над поперечиною. Загалом на старті поєдинку в діях карпатівців відчувало певне хвилювання, що можна пояснити дебютом у Лізі Європи. А гравці «Рейк’явіка», який 13 років на своєму полі не знав поразки у єврокубках, відчувалось, що побоюються «Карпат». Зосередивши основну увагу в обороні, вони при першій нагоді проводили швидкі контратаки, які часто завершувались навісним передачами до штрафного «Карпат». Проти високорослі Неманья Тубіч та Іван Мілошевіч діяли впевнено, як і Андрій Тлумак на виходах.

Карпатівці, яких на той час очолював Олег Кононов, впродовж матчу відчували палке скандування своєї групи підтримки, до якої приєдналися і декілька вболівальників з українськими коріннями, наприклад, з Бережан, які проживали у Рейк’явіку. Помітною на трибунах була і підтримка групи вболівальників господарів поля. У середині тайму могли відкрити рахунок Ігор Худоб’як та Александр Гурулі, проте їх дальні удари зуміли блокувати захисники. В середині тайму після ударів Еггерта Ейнарссона та Бальдура Сігурдссона напруга виникла вже у штрафному «Карпат», яких врятував від голу капітан команди Андрій Тлумак, перевівши м’яч на кутовий. А під кінець тайму Батиста вивів у прорив правим краєм Дениса Кожанова, удар якого дивом зумів приборкати воротар ісландців.

А вирішив долю матчу шокуючий для господарів початок другого тайму, коли впродовж 11 (!) хвилин «Карпати» тричі примушували ісландців розпочинати з центра поля. Спочатку Александр Гурулі після пасу Худоб’яка змістився в центрі з-за межі штрафного пробив низом впритул зі штангою – 1:0. Через декілька хвилин Неманья Тубіч діагональним пасом знайшов на фланзі Кожанова, який технічно обігравши захисника, прострілив низом до лінії воріт і Андрій Ткачук випередивши Гретара Сігурдссона та воротаря, збільшив перевагу. Ісландці кинулися у контратаку, яку міг завершити захисник Гретар Сігурдссон, але пробив головою вище воріт. Натомість, перехоплюючи пас Ткачука, помилився Рутгерс і Роша Батиста, підхопивши м’яч, провів красень-гол, пробивши у «дев’ятку» і фактично знявши питання про переможця двобою.

Після цього голу обидва тренери почали робити серію замін. Зокрема у складі «Карпат» дебютував ще один бразилець Нену, який діяв у нападі, а на лівому краї оборони «Рейк’явіка» з’явився ще один легіонер - португалець Жордао Діого. Проте небезпечні моменти виникали лише біля воріт господарів. Впритул зі стійкою пробив Кожанов, а удар Сергія Зеньова зумів парирувати воротар. Здійснив вилазку до штрафного суперника і Нену, але знову Мольдскед випередив суперника. Вкотре продемонстрував реакцію Тлумак, парирувавши удар півзахисника «чорно-білих» К’яртана Фіннбогасона, який зрештою і так перебував офсайді. А в компенсовані дві хвилини Зеньов після пасу Нену міг зробити рахунок ще більш розгромним для ісландців, але пробив низом впритул зі стійкою.

Перші великі перемоги українських клубів у єврокубках (1965-2021)