18.08.2023

СТАДІОНУ «УКРАЇНА» - 60 РОКІВ!

Сьогодні, 18 серпня, виповнюється 60 (!) років відтоді, як ввели в експлуатацію одну з найвідоміших спортивних споруд України – львівський стадіон «Україна».

Стадіон побудовано методом народної будови за три роки у 1963 році під назвою «Дружба». Кожне велике підприємство Львова відповідало за свою ділянку об'єкта. У будові стадіону працювало також багато студентів та молоді. Курирував будівництвом третій секретар міськкому партії Володимир Мазур, який і сам виконував частину чорнової роботи на будівництві. Архітектори спортивного проекту: Ярослав Назаркевич, Лариса Скорик, Ярослав Порохнавець та Володимир Блюсюк.

Урочисте відкриття стадіону з нагоди першої офіційної гри «Карпат» відбулось 18 серпня 1963 року в матчі чемпіонату з «Жальгірісом» (Вільнюс). Гості відкрили рахунок на 80-й хвилині – після удару Василюса. Карпатівці на 86-й хвилині могли уникнути поразки, але Диковець не реалізував пенальті. Склад «Карпат» у цій грі: Власенко, Береговський (Фалес), Валіонта, Кулаковський, Юзефович, Кульчицький, Диковець, Асланян, Кольцов, Крощенко, Філяєв.

У перші десятиліття експлуатації «Дружба» вміщував 41 700 сидячих місць. Найбільше глядачів зафіксовано на товариській зустрічі із бразильським «Палмейрасом» 26 травня 1970 року (близько 50 тисяч) та на грі проти київського «Динамо» 27 червня 1971 року у вищій лізі чемпіонату СРСР (51 тисяча).

Сучасна назва стадіону – з 1990 року і була присвячена спортивному товариству «Україна». На цій арені 21 червня 1992 року проведено фінальний матч чемпіонату України з футболу, у якому «Таврія» стала першим чемпіоном України. Реконструкція стадіону «Україна» до тодішніх умов УЄФА відбулась влітку 1999 року напередодні третього старту «Карпат» у єврокубках. А офіційне відкриття реконструйованого стадіону відбулось у вересні 1999 року за участю президента України Леоніда Кучми та начальника Управління Львівської залізниці Георгія Кірпи. Перший офіційний матч на оновленому стадіоні відбувся 30 вересня 1999 року  в рамках повторного поєдинку Кубка УЄФА в матчі зі шведським «Хельсінгборгом» (1:1, пенальті 2:4).

На високому організаційному рівні пройшли на стадіоні «Україна» і 6 матчів національних збірних Україна. Перша гра відбулася 5 вересня 2001 року, коли «синьо-жовті» перемогли збірну Вірменії з рахунком 3:0. Останній матч пройшов 29 травня 2010 року проти збірної Румунії (3:2). Загалом у всіх 6-ти матчах на цьому стадіоні наша збірна здобула 6 перемог із загальною різницею голів 14-5.

В даний час стадіон «Україна» продовжує залишатися домашньою ареною ФК «Карпати».