Статті

14.11.2023

НЕ КРЕВСУНОМ ЄДИНИМ: УКРАЇНСЬКІ ФУТБОЛІСТИ В АКАДЕМІЯХ НІМЕЦЬКИХ КЛУБІВ

Наприкінці минулого тижня набула розголосу історія з невикликом у збірну України U-19 півзахисника Данила Кревсуна, який виступає у команді до 19 років дортмундської “Боруссії”. Через російсько-українську війну з України виїхали сотні тисяч дітей, серед них і футболісти, які навчались в українських футбольних академіях.



Ми вже мали достатньо прикладів, коли українські діти займались в академіях відомих європейських клубів, а тепер їх з кожним роком більшатиме, адже українців у Європі стало набагато більше. І варто бути пильними, адже в майбутньому ми можемо мати історії на кшталт Лукаса Подольскі чи Мирослава Клозе: народжені у Польщі, вони в дитинстві переїхали до Німеччини та виступали саме за цю національну збірну.


Кого варто тримати в полі зору вже зараз? Вашій увазі 10 прізвищ, адже ця ситуація не обмежується лише Кревсуном.


Олександр Петренко (16 років, Баєр Леверкузен)

Позиція: голкіпер



16-річний Олександр Петренко виступає у тій же ж групі Юнацької Бундесліги, що й Данило Кревсун, лише не за Боруссію, а за Баєр. У його активі 12 матчів, у яких він чотири рази зумів залишити свої ворота на замку. В Україні він встиг пограти в академіях Шахтаря та Динамо, а влітку вже залучався Хабі Алонсо до тренувань з основною командою фармацевтів. Наразі Баєр йде другим у своїй групі Бундесліги, поступаючись якраз команді Кревсуна.


Знають про нього і в збірній, принаймні в команді U-17, де він був основним на жовтневих матчах, за підсумками яких Україна посіла третє місце та пройшла до наступного етапу відбору на Євро. 


Артем Залога (16 років, Армінія Білефельд)

Позиція: голкіпер



Ще один український голкіпер, який в 16 років вже виступає на рівні команд 19-річних. Він теж грає в одній групі з Кревсуном та Петренком, а його команда йде в турнірній таблиці на сьомому місці. Розпочинав сезон з двох матчів на лаві запасних, однак далі мав п’ять появ в основі в шести турах, а згодом двічі побував у заявці вже дорослої команди на матч третьої Бундесліги, обмежившись перебуванням на лаві запасних.


А ще в його активі чемпіонство Німеччини в віковій категорії Ю-17. І в цьому чимала його заслуга, адже у двох півфінальних матчах з Шальке та фіналі з Вольфсбургом він відіграв від стартового і до фінального свистка.


Максим Лень (16 років, Фортуна Дюссельдорф)

Позиція: атакувальний півзахисник



Перший з польових гравців у нашому списку. Він, як і попередні гравці, виступає у західній групі Бундесліги U19. До речі, коли заява Юлії Кревсун набула розголосу, мама Максима теж відреагувала, сказавши, що попри регулярну гру в складі Фортуни, на Максима у збірній теж не звернули увагу.


Що ж Максим? У чемпіонаті він провів на полі дев’ять матчів, відзначившись одного разу та ще одного разу асистував. Його команда в чемпіонаті йде шостою. Розпочинав він сезон, виходячи на заміну, однак далі зумів завоювати місце в основному складі. В Україні він виступав за “Львів”, “Рух” та “УФК-Карпати”. 


Микита Кільдіяров (18 років, Дуйсбург)

Позиція: лівий захисник



Микита - вихованець “Маріуполя”, який був у своїй команді фактично безальтернативно основним. У 2022 році він спочатку виступав FSV Duisburg, а вже влітку цього року перейшов до основної команди міста. Тут він розпочинав з лави запасних, однак далі став осносним, а його команда стала набирати більше очок. Зокрема, він провів на полі увесь матч з Боруссією, допомігши здолати жовто-чорних з рахунком 3:1.


Минулого року Кревсуна забрали до складу Боруссії саме після перемоги над ними. Можливо, тепер настала черга Микити? 


Федір Бабак (16 років, Падерборн)

Позиція: півзахисник



Ще один українець, який виступає за команду 19-річних, хоча може грати й за U-17. В Україні він починав у складі ДЮСШ Люботин, а потім “Восток” Харків. До Падерборна потрапив не одразу, адже спочатку грав в академії братиславського Слована.


За Падерборн провів два матчі наприкінці вересня проти Баєра та Боруссії Менхенгладбах. Ще один - у жовтні проти Вупперталя. 


Олександр Гавриленко (17 років, РБ Лейпциг)

Позиція: центральний захисник



Переходимо до північної групи Бундесліги та команди з концерну Ред Булл, який вже довів, що може розвивати талантів з різних країн світу, а потім не тримати їх в себе, а відпускати заради особистого розвитку та фінансової вигоди для клубу. Олександр Гавриленко, який зараз перебуває в системі клубу з Лейпцигу в цьому сезоні відіграв всього 37 хвилин, однак має в своєму активі виклик до збірної України, команди U18.


В Україні оборонець виступав за сумську Барсу та київський Локомотив, а в РБ Лейпциг потрапив транзитом через чеську Карвіну, де догравав сезон 2021/22, а вже в сезоні 2022/23 грав за німецьку команду з однолітками - U17.


Максим Стрюков (18 років, Ганновер)

Позиція: лівий захисник



В Україні Максим встиг пограти в цілому ряді команд: Дніпро, Мункач та Рух. За Ганновер він виступає з зими 2023 року. Ще в минулому сезоні отримував ігровий час в команді U19, а зараз точно є основним гравцем команди, яка йде в таблиці 7 з 14.


Кирило Хадасевич (15 років, Вольфсбург)

Позиція: голкіпер



Ще один голкіпер у нашому переліку. Кирило, через свій юний вік, наразі виступає за команду Вольфсбурга U17. Після 14 турів саме його команда має найкращу оборону, пропускаючи тоохи менше одного м’яча за гру. Українець провів на полі вісім останніх матчів, у яких пропустив лише 5 м’ячів, а чотири рази залишав свої ворота на замку.


В Україні Кирило має у своєму активі два сезони за ДАФ Дніпро. Попри свій вік він вже в полі зору інтересів збірної України U17. І це, зважаючи на його гру, справедливо, адже невиклик може і повинен зробити резонанс, не менший, ніж в історії Кревсуна.


Дмитро Богданов (16 років, Динамо Дрезден)

Позиція: нападник



Найбільш результативний гравець у цьому матеріалі. Він встигає грати та забивати одразу за дві команди: як U17, так і U19. Загадом у нього 11 матчів та 12 результативних дій (9 голів та 3 асисти). Додає ціни його результативним діям і той факт, що грає він за команду середини таблиці, а його вклад у набрані очки команди важко переоцінити. Наприклад, він взяв участь у 40% голів команди U17.


На щастя, про нього селекціонери збірної не забувають. Він, як і згаданий на початку Петренко, був основним у відборі команди U17, відзначившись м’ячем у матчі з Ліхтеншейном, який завершився перемогою синьо-жовтих з рахунком 7:0. До переходу в Динамо з Дрездена він виступав за Динамо київське, однак тут результативність у нього була менша: 9 голів у 18 матчах.



Артем Степанов (16 років, Баєр Леверкузен)

Позиція: нападник



У Німеччині, у західній групі Бундесліги U17, грає ще один нападник, що викликався до збірної України відповідної вікової групи. І якщо у чемпіонаті трохи краща статистика у Дмитра Богданова (9 м’ячів проти 7), то у жовтневих матчах збірної більше забив саме Артем Степанов (3 голи проти 1).


В Україні він розпочинав у Волині, виступаючи за команду на рік старших хлопців, а згодом провів ще два сезони у Шахтарі. В Баєрі виступає з літа 2022 року, настрілявши достатньо і в минулому сезоні (8 голів та 4 асисти у 19 матчах). Цікаво, що у Баєра є ще одна українська опція для підсилення атаки, адже у команді також грає Нікіта Славіцький, що в Україні грав в юніорських командах Ворскли. Однак йому поки доводиться задовольнятися виходам на заміну.


Як бачимо, всього в одному чемпіонаті можна назбирати більше, ніж десяток українців. І це, коли мова заходить про тих, хто переїхав вже у віці, коли конкуренція більшає, а перевага надається тим, хто виховується в академії відповідного клубу вже тривалий час. Наскільки побільшає українців в командах U17/19 вже за декілька років - залишається лише здогадуватись. І справа українських футбольних функціонерів - не втратити їх для збірної України.


Тарас Жеребецький, Kamp-Sport

Інші Статті