Articles

20.11.2021

ЮЛІЯ ЖДАНОВА: НАДЗВИЧАЙНО РАДА, ЩО БРЕЙКДАНС СТАВ ОЛІМПІЙСЬКИЙ ВИДОМ І ТІЛЬКИ ПОЧИНАЄ СВІЙ РОЗВИТОК



Здається, не так давно завершились літні Олімпійські ігри у Токіо, а спортсмени та тренери вже почали підготовку до наступних найбільших змагань чотириріччя. У програму Олімпійських ігор, що відбудуться 2024 року в Парижі, вже включили нові види спорту. Зокрема, у грудні 2020 року Міжнародний олімпійський комітет вперше в історії офіційно включив брейкінг (також відомий як брейк-данс) у програму Олімпійських ігор. Президент Міжнародного олімпійського комітету Томас Бах зазначив, що цей вид спорту більш гендерно-збалансований і дозволить підтримувати зв'язок із молодим поколінням.


Відтак, українські брейкдансери вже створили олімпійську збірну та починають готуватися до Олімпіади. Наші журналісти поспілкувались із Юлією Ждановою – 16-річною жителькою міста Стрия, яка вже відібралася до національної олімпійської збірної з брейку.


Брейкінг – це вуличний вид танцю, який нещодавно став олімпійським видом спорту. У нас хлопці та дівчата діляться на 2 категорії, де хлопців називають бібоями (bboy), а дівчат – бігьорлами (bgirl). У брейкінгу – незалежно від статі, кожен має свій нік. Цей нік обирає собі переважно кожен сам, але буває і таке, що ти маєш якусь кличку в команді чи на вулиці, то так і залишаєш її собі для танцю. У мене ж кличка «Нова». Її придумав мій тренер. Каже, що я завжди придумаю щось нове, тому так і буду «Нова».


Юлю, а з чого взагалі почалася ваша любов до брейкінгу?

Загалом, спочатку я навіть не знала про існування такого виду спорту. це було щось для мене нове, свіже, цікаве, а зараз – це моє все! А почалося це 4 роки тому з дуже примітивної історії. Десь на вулиці Стрия одного разу я побачила оголошення про набір дітей на цей вид танцю. Я дуже вагалася чи пробувати себе цьому, чи ні, адже перепробувала вже тоді багато різних видів танцю і спорту. Мої роздуми тривали 3 місяці, та все ж, вирішила спробувати. Пам’ятаю, приходжу на перше тренування, знайомлюсь з тренером і командою. Звичайно, тоді ми починали вчити тільки якісь базові елементи, зокрема першим був сіксстеп (sixstep), але тоді в мене вперше в житті був такий порив класний емоцій, що навіть не хотіла йти зі залу. От з того часу і почалася та безмежна любов.


А наскільки у такому не надто великому місті як Стрий, розвинено брейк-данс?

На початку,у нас було багато дітей у старшій групі. Зараз вони перестали займатися. Щодо залу, то він теж був далеко не такий, як зараз. Ми починали у звичайному класичному залі, де було мало місця. Його тренер орендував тільки на години тренувань, які ми мали 2 рази в тиждень. Вже зараз, приблизно 2 роки, ми маємо свій власний зал, в якому щодня тренуємося. Мій тренер Володимир (нік – Мейо) сам, за власні кошти, розмалював наш зал балончиками, щоб додати більше вуличного стилю. У ньому зараз дуже комфортно і атмосферно.


Окрім цього, тренер також почав розвивати брейк не тільки у Стрию, але і в навколишніх селах Черниця, Держів, містах Миколаїв та Долина. Ми з ним добиралася туди зі Стрия, чим тільки могли: маршрутками, машинами, електричками, на таксі і все тому, що прагнемо розвитку. Ці місця тренер віддав мені, щоб я займалася з дітками, бо планую вступати в Дрогобицький університет фізичної культури та стати тренером, тому такий досвід мені пригодиться.



На вашу думку, це карантин так вплинув, що зменшилась кількість дітей, чи були на те якісь інші фактори?

Так, перший карантин особливо. Вдома ніхто практично не тренувався, а в зал тоді не можна було. Форму втратили, тому і повертатися не захотіли. І, мабуть, десь трохи втратили той ентузіазм до брейку. Я ж навпаки, почала більш професійно займатися, за графіком, який складає наставник. Так вже 2 роки. Ми вирішили, що активно готуємо мене до Олімпіади в Парижі-2024.


До речі, про Олімпіаду. Чи було сюрпризом для вас те, що брейк-данс включили до програми вже наступних літніх Олімпійських ігор у Парижі?

Так, це було досить неочікувано. А дізналась про це я взагалі на тренуванні! Тоді тренер мене покликав на серйозну розмову. Я аж почала переживати! Він повідомив, що брейкінг стає олімпійським видом спорту. Каже: «Починаємо тебе готувати». Моїх емоцій я просто не передам. Це про вау! Надзвичайно рада, що брейк-данс став олімпійський видом і тільки починає свій розвиток.


В липні ви були на батлах, де відбирали олімпійську збірну. Можете про це детальніше розповісти?

Ці батли відбувалися в Києві. Вони безпосередньо стосувалися відбору в олімпійську збірну України з брейкінгу. Перед змаганнями ми проходили медогляди, збирали та підписували різні документи для участі. Батли тривали цілий день. Суддями були професійні bboys, які вже дуже багато років танцюють. У мене це були Кіндер, Друн і Ден. Номінації були окремо в хлопців та дівчат. Серед них були і різні вікові категорії: «стартер» (5-11 років), «бегінер» (12-15 років), «аматори» (16-18 років) та «про», тобто професіонали. Я була серед аматорів. В збірну могли потрапити люди, які займали з 1 до 8 місця. Я опинилася на 6 і успішно пройшла. До речі, було приємно бачити міністра Володимира Гутцайта, який також був на наших батлах.



Зараз ви у цьому топі. Які можливості відкриваються для вас і що потрібно робити, щоб ми вболівали за вас в Парижі?

Тепер я можу виступати на різних світових змаганнях і представляти Україну. Нас мають запросити у «Конча-Заспу» для підготовки до Ігор. З нашої країни має їхати по 1 представнику від хлопців і дівчат, тому попереду ще очікують батли, на яких будемо захищати звання. Коли це буде – поки невідомо. Карантин дуже вносить свої корективи. Зі свого боку я і надалі старатимусь, щоб мій рівень ставав ще вище і вище і, звичайно, боротимусь за право представляти нашу Україну в Парижі. Тоді мені якраз буде 19. Маю за честь такий шанс і максимально віддаватиму себе тренуванням, адже я цим живу і це моя найзаповітніша мрія.


Чи відомо вже, які саме номінації будуть на Олімпійських іграх? 

Так, це будуть індивідуальні, також окремо bboy i bgirl.


Як думаєте, варто Україні чекати медалей з брейкінгу з французької Олімпіади?

Наперед нічого загадувати і говорити не буду, але шанси маємо точно! З інших країн є дуже багато сильних учасників, однак, як відомо, наполеглива праця завжди дає свої плоди.

 
Василина Чіх, Kamp-Sport

Others Articles