Articles

15.05.2022

ЄВРОБАЧЕННЯ-2022: РАДІСТЬ ВІД ПЕРЕМОГИ ТА СВИНСТВО ВІД ЛИСИЦІ

У ніч з 14 на 15 травня Україна здобула першу з двох важливих цьогорічних перемог: «Євробачення». Гурт «Kalush Orchestra» з однойменного міста Калуш, що на Франківщині, зміг не лише запалити зал, чим отримати неабияку прихильність, а й донести до світу найважливішу думку сьогодення - врятувати «Азовсталь».


На фото: склад журі, за який соромно


Як Україна здобула свою пісенну перемогу, але ледь не програла політично?

Виступ «Kalush Orchestra» став один із найбільш перегляданих ще після півфіналу, тоді вже було зрозуміло, що «Стефанію» знатимуть у різних країнах, навіть не знаючи української, а стиль на яскраво рожеву панаму, як у соліста гурту Олега Псюка, переймуть навіть журналісти, що працювали на конкурсі.


Проте фінал, крім яскравого номера та неймовірної підтримки від країн-учасниць, запам’ятався найважливішим закликом від Псюка: «Support Ukraine! Help Mariupol! Help Azovstal right now!» Судячи з правил, така заява вважається грубим порушенням, адже конкурс «аполітичний». Проте один з організаторів виступив щодо цього маніфесту українців: «Ми розуміємо глибокі почуття навколо України і вважаємо, що заяви «Kalush Orchestra» та інших виконавців, які висловлюють підтримку українському народу, мають гуманітарний, а не політичний характер». 


Маніфест українців був почутий: кількість запитів «Азовсталь» у пошуковій системі Google зросла надзвичайно стрімко.


Хто голосував за Україну?

Бали від глядачів та суддів кожної країни достатньо сильно відрізнялись. Журі ставили українцям середні бали. Лише від суддів Польщі, Молдови, Латвії, Румунії та Литви українці отримали 12 балів. Ісландія та Німеччина нагородили Україну 10. Деякі ж ставили нуль. У підсумку від журі ми отримали 192 бали.



Подобається матеріал?  Підписуйтесь на наші фейсбук, інсту, ютуб та телеграм-канал! 



А от від глядачів Україна отримала значно більше балів – 28 із 40 країн віддали Україні найвищу оцінку – 12 балів.

Голосування глядачів:

по 12 балів Україні дали: Італія, Франція, Ірландія, Ісландія, Іспанія, Велика Британія, Данія, Німеччина, Австрія, Естонія, Латвія, Литва, Польща, Азербайджан, Болгарія, Молдова, Чехія, Грузія, Сан-Маріно, Австралія, Бельгія, Кіпр, Нідерланди, Швеція, Ізраїль, Португалія, Норвегія та Фінляндія.

10 балів – Словенія, Хорватія, Чорногорія, Румунія, Швейцарія, Албанія, Вірменія, Греція.

8 балів – Північна Македонія, Мальта

7 балів – Сербія.

Глядачі віддали нашій країні рекордні 439 балів (зі 460 можливих) і таким чином забезпечили їй перемогу в конкурсі. Відтак у підсумку вийшло – 631.


Як голосувала Україна?

Про голоси від українських глядачів та суддів разом говорити взагалі важко.

Здавалось, що наші вболівальники, на відміну від обраних суддів розуміють, що «Євробачення» не поза політикою й поділили голоси між дружніми країнами:

12 балів – Польща

10 – Литва

8 – Ісландія

7 – Велика Британія

6 – Молдова

5 – Естонія

4 – Фінляндія

3 – Нідерланди

2 – Норвегія

1 – Іспанія

Здавалось, що саме так мають виглядати бали для Польщі та Литви, без яких українці б не мали можливості дивитись конкурс у хоча б відносній, та все ж безпеці. Проте суддівський склад, який представляв Україну, вирішив інакше.



Подобається матеріал?  Підписуйтесь на наші фейсбук, інсту, ютуб та телеграм-канал! 



Перш за все, склад журі:

Вадим Лисиця (голова) – український продюсер, саунд-продюсер, аранжувальник, звукорежисер, музичний продюсер телевізійного шоу «Х-Фактор» (9 та 10 сезон);


Андрій Капраль – співак, соліст вокальної формації «Пікардійська терція», аранжувальник, автор пісень, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка в галузі музичного мистецтва, заслужений артист України.


Ірина Федишин – українська виконавиця, популярна співачка, учасниця вокальних шоу. Одна з найбільш гастролюючих артисток країни.


Андрій Яцків – мультиінструменталіст, диригент, художній керівник Академічного інструментального ансамблю «Високий Замок» Львівської національної філармонії, отримав відзнаку «Grаmmy» як продюсер за найкращий саундтрек 2019 року до серіалу «Чорнобиль».


Лук’ян Галкін – український кінознавець та кінокритик, викладач Національного університету театру, кіно і телебачення імені Карпенка-Карого, виконавчий продюсер телеканалу «UA:Культура», головний редактор та співзасновник інтернет-медіа «Moviegram», лектор освітніх заходів з питань кіно.


Згідно з таблицею голосування, найбільше наше журі підтримало Велику Британію – 12 балів. Водночас за Польщу, Литву, Румунію, які підтримують Україну через війну, українське журі не віддало жодного балу.


Загалом, результати голосування від українського журі виглядають так:

 

12 балів – Велика Британія

10 ­– Португалія

8 – Нідерланди

7 ­– Греція

6 – Швейцарія

5 – Азербайджан

4 – Швеція

3 – Австралія

2 – Вірменія

1 – Чехія


Після оприлюднення балів на членів журі посипалась критика від українців. У соцмережах ширяться дописи про те, що такі бали це «геополітичний зальот» і вибачаються перед дружніми народами: «Sorry Poland, sorry Lithuania for Ukrainian stupid incompetent jury». На ці вибачення одразу відреагували як самі поляки, так і члени журі. У Твіттері під дописами українців, які не стримують емоцій щодо результатів голосування, залишили коментарі поляки: «Guys regardless the jury we love you. Слава Україні. Смерть ворогам. Доземний Вам уклін!!!»


А щодо членів журі, то своє лице намагались відмити в соцмережах Вадим Лисиця та Ірина Федишин. Перший разом із дружиною написали на своїх сторінках у Фейсбуці, що «за гуманітарну, воєнну та фінансову допомогу Україні ми є і будемо вдячні Польському народу вічно! Але ж це ніяк не пов’язані речі». Здається, що тут прослідковується наратив «музика поза політикою». Проте сьогодні 81 день повномасштабної війни, хіба ще не зрозуміло, що нічого немає поза політикою?



Подобається матеріал?  Підписуйтесь на наші фейсбук, інсту, ютуб та телеграм-канал! 



Ще одна членкиня журі, на яку посипалось не менше хейту, намагалась виправдатись та пояснити, чому могло так статись з балами Польщі: «Ситуація з Польщею неприємна не тільки вам, але й мені. І якби я була по сторону глядацького голосування, я б теж була такою розлюченою. Тому що, попри те, що «Євробачення» все ж «ніби-то» аполітичний конкурс, складно відсторонитися, коли у твоїй країні війна і найбільше руку допомоги тобі простягає Польща. Коли я побачила такі результати - це було шоком і для мене», – написала співачка.


Крім того, вона пояснила, що журі не мають права оголошувати свої бали, але поділилась фото документу, який ніби то свідчить про те, що особисто вона поставила полякам 10. Тоді лише з’являється запитання: якщо 1 із 5 суддів ставить 10, то навіть якщо всі інші ставлять 0, як загальна оцінка може становити 0? Та й взагалі ця «десятка» зовсім незрозуміла цифра на фоні усіх замальованих цифр навпроти інших країн.


Ще прикрішою стає ця ситуація з погляду не лише допомоги у війні, а й тим, що поляки (як і судді, так і глядачі) оцінили виступ українців максимальним балом. Наші судді, на жаль, зганьбили не лише самі себе, а й громадян нашої країни. Сказати, що це велика ганьба – не сказати нічого…


Втім, залишається лише привітати «Kalush Orchestra» з дуже важливою та потрібною перемогою зараз. Та, звісно, й свідому частину українців, які не лише підтримували наших представників, а й не забували про друзів й те, що музика ніколи не була й не може бути поза політикою.


Ліля Брезгунова, Kamp-Sport

Others Articles