Articles

06.05.2021

БОРОТЬБА ЗА «БРОНЗУ» – ГОЛОВНА ІНТРИГА РЕГБІЙНОЇ СУПЕРЛІГИ

 У чемпіонаті України з регбі 2021 року серед клубів Суперліги пройдено майже чверть дистанції. Наразі триває перерва – найближчі ігри в елітному дивізіоні заплановано на 22 травня. Тож можна проаналізувати стартовий відтинок турніру та спрогнозувати, хто з команд й на що зможе претендувати у найближчому майбутньому.

 


Минулорічний чемпіонат Суперліги через пандемію довелося провести за вкороченим форматом – шість клубів зіграли турнір в одне коло, за підсумками якого дві найкращі команди в фінальному поєдинку розіграли «золото», а колективи, що посіли третє і четверте місця, в очному протистоянні визначили володаря «бронзи». Нагадаємо, в головному матчі харківський «Олімп» обіграв одеський «КРЕДО-1963» і 16-й раз став чемпіоном. А в поєдинку за бронзовий комплект нагород інший клуб з Південної Пальміри – «Політехнік» поступився хмельницькому «Поділлю».


У сезоні-2021 Федерація регбі України запланувала провести національний чемпіонат за класичною формулою: сім клубів (окрім вищезгаданого квартету, у цьогорічній Суперлізі грають також львівський «Сокіл» і київські «Антарес» й «Політехнік») переможця та призерів визначать в турнірі у два кола, упродовж якого команди зіграють між собою по одній грі вдома та на полі суперника. Загалом заплановано 14 турів – вісім у весняно-літній частині, половина з яких уже відбулася та шість у літньо-осінній. При цьому через непарну кількість суперників, кожен з учасників два тури пропустить.


На жаль, вже зараз мусимо констатувати, що провести усі поєдинки в передбачені календарем дати не вдасться. Адже уже станом на нині із дванадцяти матчів перших чотирьох турів два довелося перенести через «червону» зону карантину в столиці. Домашні матчі київського «Антаресу» проти харківського «Олімпу» та одеського «Політехніку» відбудуться пізніше. Втім, цей факт аж ніяк не заважає нам обговорити те, в якій формі команди підійшли до сезону і чого від них можна чекати надалі.



Одразу скажемо, що очікувати на якісь революційні зміни в майбутній підсумковій турнірній таблиці, в порівнянні з минулим сезоном, не доводиться. І перш за все це стосується боротьби за титул – з ймовірністю 90% золотий комплект медалей знову дістанеться регбістам «Олімпу». Нагадаємо, харків’яни з 2005 року домінують у чемпіонаті, поступившись з того часу й до нині першим місцем тільки один раз – у 2007 році «золото» виграв одеський «КРЕДО-1963». Звісно, суперники намагаються скинути слобожанців з трону, але надто уже в нерівних умовах з підопічними Валерія Кочанова вони знаходяться. Адже «Олімп» не лише є базовою командою національної збірної України, а й фактично являється єдиним регбійним професійним клубом в нашій країні. Отримуючи стабільне фінансування упродовж майже двох десятків років від відомого бізнесмена Олександра Ярославського, гравці «Олімпа» мають можливість максимально сконцентруватися на регбі – на тренувальному процесі та на іграх. Водночас регбісти решти команд є чистими аматорами, тож вони через зайнятість на роботі, не лише не можуть щоденно тренуватися (зазвичай, в кращому випадку, тричі на тиждень), а й на заняття приходять втомленими. Тож в цій ситуації й тренери не можуть вимагати від своїх підопічних максимум самовіддачі – фінансового важеля управління гравцями у них просто немає. Тому питання про майбутніх володарів «золота» виникнути не повинно. Мало того, «Олімп» швидше за все усю дистанцію до свого чергового чемпіонства Суперліги пройде без турнірних втрат.


Найімовірніше, не поступиться вже звичною для себе другою позицією й одеський «КРЕДО-1963». У команді Дмитра Федишина зібрані достатньо кваліфіковані виконавці, серед яких є чимало досвідчених гравців – Роман Кулаківський, Денис Матківський, відомий виконавець стандартів Микола Делієргієв. А поряд з такими майстрами швидше прогресує й талановита молодь, яка поповнює провідну команду регіону, пройшовши початковий вишкіл у тамтешніх дитячо-юнацьких школах, яких у Південній Пальмірі вистачає.


Традиційно одним з головних недоліків у грі «кредівців» є важке входження у сезон. Саме так трапилося минулого сезону, коли на старті Суперліги одесити сенсаційно програли столичному «Антаресу». Та невдача, зважаючи на вкорочений формат чемпіонату, ледь не коштувала «КРЕДО-1963» місця в фіналі, але у підсумку все обійшлося.


Коли абстрагуватися від результатів, а говорити виключно про гру, то команда Дмитра Федишина не надто вражала й у перших іграх нинішнього сезону. Однак, нехай і зі «скрипом» та відвертою прихильністю привередливої пані Фортуни, але поки що «кредівці» йдуть без турнірних втрат – чотири перемоги у чотирьох іграх. Причому у двох матчах вони заробили ще й по бонусному очку. Нагадаємо, а для тих, хто не надто розбирається в регбі, повідомимо, що за перемогу в матчі команда отримує чотири очка, за нічию – два, за поразку – нуль. Окрім того, можна заробити й бонусний бал. Його отримує переможець, якщо за гру виконав чотири і більше спроб – поклав м’яч у залікове поле суперника; а переможений – якщо програв матч з різницею не більше семи ігрових очок.


Такий старт дозволяє вболівальникам «КРЕДО-1963» сподіватися, що в цьому сезоні їхні улюбленці зуміють щонайменше нав’язати «Олімпу» серйозну боротьбу за титул. Втім, чекати відповіді на це запитання довго не доведеться. Адже згідно із календарем матчів, обидва очних протистояння двох найсильніших клубів вітчизняного регбі в поточному чемпіонаті відбудуться у весняно-літній частині сезону. 12-го червня суперники зустрінуться у Харкові, а рівно за два тижні, 26-го червня – в Одесі.



Мріє піднятися принаймні на один щабель турнірної таблиці й бронзовий призер минулого сезону хмельницьке «Поділля», в складі якого також вистачає досвідчених гравців. І сподівання підопічних Дмитра Мацюка не є безпідставними. Так, на старті нового чемпіонату подоляни двічі програли. Але ж поступилися вони не будь-кому. Спочатку зазнали дуже прикрої поразки в Одесі від «КРЕДО-1963» з рахунком 30:32. При цьому на останній хвилині, за рахунку 25:32, гравці «Поділля», виявивши справжній бійцівський характер, зуміли використати необов’язкові помилки в обороні «кредівців»: Олексій Лещенко заніс м’яч у «заліковку» одеситів, зробивши рахунок 30:32, а Вадим Сивак отримав прекрасний шанс вирвати для своєї команди нічию в той момент, коли час поєдинку вже завершилося. Але, на жаль для хмельницьких вболівальників, удар штатного виконавця стандартів їхньої команди при реалізації спроби виявився неточним. Тож «Поділля» не врятувало нічию і замість двох турнірних очок задовольнилося одним бонусним балом.


Програли подоляни й наступний матч – вдома поступилися чемпіону країни «Олімпу». Втім, рахунок цього поєдинку – 5:46 – не зовсім відповідає тому, що відбувалося на полі. Аби не бути голослівними, ось як прокоментував цей матч помічник головного тренера харківського клубу Вадим Колишкін: «Повірте, для нашої команди цей поєдинок видався доволі важким, бо суперник чинив гідний опір. Можливо, комусь здалося, якщо глянути на кінцевий рахунок, що ми здобули доволі легку перемогу. Але повірте, це була для нас зовсім непроста гра».




СПОДОБАЛАСЬ СТАТТЯ? ПІДТРИМАЙ НАС ПІДПИСКОЮ НА FACEBOOK, INSTAGRAM ТА YOUTUBE.




А ось що сказав після цього матчу гравець «Поділля» Андрій Лещенко: «Ми хотіли краще зіграти проти чемпіона, поборотися принаймні за бонусний бал. Думали, що можемо це зробити. Та харків’яни поставили нас на місце. Але це команда професіоналів, і поки що ми не готові з ними боротися на рівних. Однак наші хлопці билися до останнього – віддалися грі, як могли». Згадав він і гру в Одесі проти «КРЕДО-1963»: «Ми мали вигравати матч в Одесі, але трохи не вистачило часу і сил, а також забракло десь везіння. Тому для нас тепер кожна наступна гра буде вирішальною. Адже, щоб поборотися за «срібло», потрібно не просто вигравати, а й брати бонусне очко».


Одразу скажемо, свого «Поділля» у Львові досягло. Вигравши у тамтешнього «Сокола» з «сухим» рахунком 22:0, хмельничани заробили максимальні п’ять очок і в сумі з бонусним балом за оборону в грі з «КРЕДО-1963», про яку ми згадували вище, мають тепер шість турнірних балів та займають третє місце.


Як і «Поділля», «Сокіл» до домашнього очного протистояння з хмельничанами підійшов з одним турнірним очком – бонус львів’яни заробили також у стартовій грі в Одесі, але проти іншого клубу з Південної Пальміри – «Політехнік», якому програли трьома ігровими очками – 17:20.



«Соколи» не вигравали у «Поділля» з 2016 року. Не змогли перемогти вони й у грі четвертого туру чемпіонату поточного року. Щобільше, цього разу галичани, як вже було сказано вище, зазнали поразки, не набравши жодного ігрового очка. Ось як прокоментував цю невдачу та дві інші стартові поразки своєї команди головний тренер «Сокола» Дмитро Кірсанов, який очолив львівський клуб перед початком минулого сезону: «У нас зараз відбувається зміна поколінь, тому розраховувати на стабільно хорошу гру від «Сокола» нині важко. Коли ж говорити про поразки в трьох конкретних поєдинках нинішнього сезону, то зрозуміло, що з «Олімпом» нам, як й іншим командам, боротися за позитивний результат нереально. До того ж до Харкова з різних причин не поїхала низка гравців основного складу. А от в Одесі, у матчі проти «Політехніка», як і в домашній грі з «Поділлям», основні причини поразки – це недотримання гравцями ігрової дисципліни та недостатній рівень тактичної підготовки. Також ми не вміємо правильно розподіляти свої сили на увесь матч. Частенько хлопці витрачають надто багато енергії там, де все можна виконати, як то кажуть, в економрежимі. От і виходить, що в ситуації, коли у ключові моменти гри необхідно додати і дотиснути суперника, аби зробити потрібний результат, у нас банально не вистачає сил. На жаль, у багатьох наших гравців є неправильно сформовані ігрові стереотипи – а щоб їх тепер перевчити, необхідно затратити значно більше часу, ніж навчити з «нуля». Та головне, в хлопців є бажання і вони готові працювати, аби розвиватися в ігровому плані. Тож я вірю, що з часом «Сокіл» повернеться в боротьбу за найвищі місця».


На нашу думку, «Сокіл» та три інші учасники Суперліги – два «Політехніки», з Одеси і Києва, та ще один столичний клуб «Антарес» – суперники приблизно одного рівня, а головне, кожен з них здатен нав’язати боротьбу «Поділлю» за бронзові медалі. Тому передбачити результати матчів у середині цього квінтету дуже важко. Практично все залежатиме від того, в якому стані кожна з команд підходитиме до конкретного матчу: чи будуть серйозні кадрові проблеми, яким буде рівень спортивної форми гравців та їхнє налаштування й мотивація тощо. Звісно, гратиме свою роль і везіння, але це уже той чинник, який необхідно заслужити у вищих сил. А зробити це, як показує практика, можна виключно самовідданою працею на тренуваннях.


Напевне необхідно також зазначити, що коли гру «Поділля» та «Антареса» визначають головним чином досвідчені гравці, то і в «Соколі», і в обох «Політехніках» ставка робиться на молодь. Наразі верх бере досвід. Зокрема, в столичному дербі «Антарес» двома ігровими очками (15:13) обіграв «Політехнік», а про перемогу «Поділля» над «Соколом» ми уже згадували двічі.


Також слід врахувати той момент, що команди наразі ще не вийшли на пік своєї спортивної форми. Адже в умовах майже безперервного карантину тренерам налагодити повноцінний тренувальний процес на постійній основі – завдання практично нереальне для втілення у життя. Тому немає сумнівів, що з кожним туром рівень поєдинків Суперліги буде зростати (команди найкраще набирають ігрову форму через офіційні зустрічі) і ми з вами станемо свідками видовищного регбі в багатьох матчах. Так само як і боротьби, коли не за чемпіонський титул, так вже за місце в трійці призерів стовідсотково.



Чемпіонат України з регбі 2021 року. Суперліга

 

Результати зіграних матчів


3 квітня

«КРЕДО-1963» Одеса – «Поділля» Хмельницький – 32:30

«Політехнік» Одеса – «Сокіл» Львів – 20:17

«Антарес» Київ – «Олімп» Харків – перенесено


10 квітня

«КРЕДО-1963» Одеса – «Політехнік» Київ – 33:15


11 квітня

«Поділля» Хмельницький – «Олімп» Харків – 5:46

«Антарес» Київ – «Політехнік» Одеса – перенесено


17 квітня

«Політехнік» Одеса – «КРЕДО-1963» Одеса – 12:39

«Олімп» Харків – «Сокіл» Львів – 110:3

«Політехнік» Київ – «Антарес» Київ – 13:15


24 квітня 

«Сокіл» Львів – «Поділля» Хмельницький – 0:22

«Антарес» Київ – «КРЕДО-1963» Одеса – 14:27

«Політехнік» Одеса – «Політехнік» Київ – 16:25


Календар решти матчів весняно-літньої частини 


22 травня

«Політехнік» Київ – «Олімп» Харків

«Поділля» Хмельницький – «Антарес» Київ

«КРЕДО-1963» Одеса – «Сокіл» Львів


29 травня

«Сокіл» Львів – «Антарес» Київ

«Політехнік» Київ – «Поділля» Хмельницький

«Політехнік» Одеса – «Олімп» Харків


12 червня

«Політехнік» Київ – «Сокіл» Львів

«Олімп» Харків – «КРЕДО-1963» Одеса

«Поділля» Хмельницький – Политехник Одесса


26 червня

«Сокіл» Львів – «Політехнік» Київ

«КРЕДО-1963» Одеса – «Олімп» Харків

«Політехнік» Одеса – «Поділля» Хмельницький





СПОДОБАЛАСЬ СТАТТЯ? ПІДТРИМАЙ НАС ПІДПИСКОЮ НА FACEBOOK, INSTAGRAM ТА YOUTUBE.




P.S. Вчора, 5-го травня, свій 64-й День народження відзначав легенда не лише львівського, а й вітчизняного регбі, Заслужений тренер України, Заслужений працівник фізичної культури і спорту України, донедавна багаторічний головний тренер, а нині президент РК «Сокіл» Юрій Франкович Грабовський!

 

 

Колектив Kamp-Sport щиро вітає пана Юрія з уродинами та сьогоднішніми іменинами, бажає міцного на довгі роки здоров‘я, простого людського щастя, наснаги, достатку, успіхів в усіх справах і перемог! Многая літа! 


ІВАН ДУПНАК

Others Articles