Articles

Martial Arts

10.12.2021

СЕРГІЙ МУТІН: НАЙПРИЄМНІШЕ, ЩО УЧНІ МОЇХ УЧНІВ ВИХОДЯТЬ НА ТАКИЙ ВИСОКИЙ РІВЕНЬ



4-5 грудня у литовському місті Каунас відбувся Кубок Європи з кіокушинкай карате серед дорослих у розділах куміте і ката. Турнір був відбірковим на чемпіонат світу, який пройде у вересні 2022 року в Польщі. Відмінно виступили на Кубку Європи представники львівського спортивного клубу кіокушинкай карате "Канку". Переможцями Кубка Європи в командному ката стали Наталія Мутіна, Анастасія Пришляк та Ярослав Ковальчук. Анастасія Пришляк також виграла "золото" в індивідуальному куміте серед жінок у категорії до 50 кг. Ще одне "золото" виборов Северин Палій (індивідуальне куміте серед чоловіків у категорії 65-75 кг). Він також отримав приз найкращому бійцю турніру. Окрім того, Анастасія Пришляк і Северин Палій завоювали ліцензії на чемпіонат світу-2022 року в Польщі. В доробку спортсменів клубу "Канку" також срібна і бронзова медалі в індивідуальному ката - їх здобули, відповідно, Ярослав Ковальчук та Анастасія Пришляк. Фактично львів’яни вивели збірну України на перше загальнокомандне місце у розділі ката і друге місце в загальнокомандному заліку (ката і куміте). Про найкращий в історії виступ спортсменів клубу "Канку" кореспонденту Kamp-Sport Василю Танкевичу розповів президент СК "Канку", віцепрезидент Національної Федерації Кіокушинкай Карате України, бранч-чіф Всесвітньої організації Кіокушинкай карате (WKO) Сергій Мутін.


Сергію Асхатовичу, давайте детальніше поговоримо про Кубок Європи в Каунасі. Скільки спортсменів вашого клубу взяли участь у турнірі?

Їздило 6 спортсменів.


На здобуття скількох ліцензій ви розраховували?

Хочу зауважити, що для наших молодих спортсменів, які приїхали у Каунас на Кубок Європи, турнір мав "обкатувальний" характер. Вони топові спортсмени серед молоді, але я чітко розумів, що серед дорослих їм буде тяжко, тому що там в нашому виді спорту велика різниця між рівнем молодіжних чемпіонатів і дорослих.


Я покладав надію на Северина Палія, який в підсумку ставив першим. Але я припускав, що він пройде декілька кіл і напевно зупиниться. А він виграв. Настя Пришляк - хороша спортсменка, але, відверто кажучи, взагалі не думав, що вона покаже такий результат. Ми їхали за досвідом. Покладав надію на мою сестру Наталію Мутіну. Вона 7-разова чемпіонка Європи, але в неї був певний проміжок часу, коли вона не займалася карате. Тільки недавно відновила кар’єру. Наталія в індивідуальному ката не пройшла далі другого кола, але в групових ката з молодою командою стала чемпіонкою. Великі надії покладав на Юрія Думу, але він один бій пройшов, а в другому зупинився.



Для мене виступ спортсменів клубу на Кубку Європи - приємна несподіванка. Це хороше напрацювання на майбутнє.


Я сам працював суддею на цьому турнірі і не мав можливості секундувати нашим спортсменам. Спостерігаючи з "лав" судді. я дійсно був дуже задоволений виступом львів’ян. Емоції переповнювали. Вони мене порадували і в перший день - я не думав, що ми по групових ката так піднімемось. Тому що там завжди нас литовці підтискають. І це був їх домашній чемпіонат і хороші дійсно команди були. А наша команда по групових ката так сміливо проходила коло за колом і зустрілася з топовою литовською командою. Хоч це була Литва, ми все ж таки перемогли, причому солідно - 4:1.


Що на вашу думку, є головним чинником такого вдалого виступу наших молодих спортсменів?

По-перше, у нас внутрішня конкуренція дуже сильна. У нас справді повноконтактне карате на Львівщині - топове. Львівщина років 10 тримає пальму першості в кіокушинкай карате. У нас внутрішній рейтинг спортсменів високий. І якщо ти тренуєшся з сильними спортсменами, то рано чи пізно мусиш бути сильним. По-друге, у нас хороший тренерський склад і ведеться циклічна робота. У нас і збори, і змагання. Це не так, що наші каратисти спалахнули і погасли. Це була планомірна робота. Всі ці спортсмени не одноденки, вони пройшли свій шлях з кадетського, юніорського, молодіжного, турнірів. Вони багато чого вигравали раніше, а тепер прийшла черга заявити про себе на дорослому рівні.


Наприклад, Настя Пришляк. Вона - зірка. Настя на молодіжному турнірі стала чемпіонкою з куміте і чемпіонкою з ката. Зробила дубль. Це вкрай рідко буває. Тому що, як правило, у спортсменів такого рівня є спеціалізація. А вона дуже універсальна спортсменка. Особисто я маю таку позицію, що людина, яка практикує карате, повинна практикувати два напрямки - і куміте, і ката. Одне буде затягувати собою інше. У своєму підході ми робимо наголос на базовій техніці, це дає можливість нам розвивати спортсменів уже в дорослому дивізіоні.



Представники вашого клубу загалом вибороли 4 ліцензії на чемпіонат світу. Які в них шанси виграти для Львова і для України першу в історії медаль чемпіонату світу з кіокушинкай карате?

Україна ще ніколи не мала медалі чемпіонатів світу, тому що дуже сильні росіяни, японці. І, як правило, ми зупинялися на них. Інших ми проходили, я їх пройти не можемо, бо в них дуже потужні школи. Але, дивлячись на молодь, думаю, що Настя Пришляк може про себе заявити у вазі до 50 кг, вона потужна спортсменка. І також є досвідчений Тарас Гаврилець. Йому 33 роки, він виборов багато різних титулів. Думаю, на чемпіонаті світу 2022 року буде його "лебедина пісня", він дуже готується до того турніру. Маю надію і на Богдана Лемішка, він може , що до 65 кг, Богдан Лемішко, "рванути". Чи є шанси у Северина Палія? В його вазі дуже сильна японська команда. Вони, як правило, середні вагові категорії нікому не віддають. Але будемо боротися. Пацани дорослі, мають вогонь в очах.


Знаєте, найголовніше, щоб не було кризи жанру. Вони зараз всі жадають перемоги, тренуються. Над ними навіть не треба стояти, їх треба тільки коректувати. Це різні речі. Коли стояти, заставляти і коли коректувати в тренувальному процесі. От я їм скажу бігти 10 км і вони будуть бігти 10 км, поки я не скажу інше. Вони люди виконавчі, працюють, тренуються і будуть мати хороший результат.


І ще хочу зазначити, що це є спортсмени мого клубу, але вони самі є вихованцями моїх учнів. Наприклад, Северин Палій - це учень Тараса Доліновського. Він зараз тренується в мене, тому що в нас збірна команда, але відкрив, навчив його Тарас Доліновський - мій учень. А Анастасія Пришляк - це учениця мого учня Анастаса Парадопулоса, яка також зараз займається в мене, тому що я треную збірну. Для кращого розуміння додам, що Северин і Анастасія більшу частину часу тренуються у своїх тренерів - Тараса Доліновського та Анастаса Парадопулоса. А у форматі коректування до масштабних стартів я включаюсь в їх тренувальний процес. Тобто у нас вже є така наступність поколінь. Найприємніше, що учні моїх учнів виходять на такий вже високий рівень. А отже, не просто так живемо. Я вважаю, що учні повинні бути ліпшими, ніж тренери.



Литва - лідер у вашому виді спорту в Європі. Який інтерес там був до змагань?

Турнір проходив без глядачів, тому що наразі такі правила в Європі. Ми не могли подивитися на повні трибуни. Але, я знаю, що в Литві є два види спорту. Ми сміємося: хто вищий 1 м 90 см - це з "Жальгіріса", хто нижчий - той з карате. Два національних види спорту. Там є державна підтримка карате. Населення Литви до 3 млн людей, але кількість тих, хто займається кіокушинкай карате там десь удвічі більша, ніж в Україні. Там дуже хороші тренери, дуже хороша школа. Я влітку там був на їхніх зборах. Був здивований кількістю людей, які приїжджають на ці збори. Там сотні людей займаються в кожній підгрупі. Я не знаю, як держава підтримує інші види спорту, але що стосується карате, то там зовсім інший підхід. В порівнянні з ними, ми любителі. Там все абсолютно професійно. Вони проводять збори у Швейцарії, Іспанії, отримують хороші призові.


Зараз жоден із видів карате не має олімпійського статусу. Кіокушинкай карате має хоч теоретичні шанси в майбутньому стати олімпійським видом спорту?

Є офіційна інформація і неофіційна. Нам кажуть: боріться, виконуйте певні умови і ви станете олімпійським видом спорту. Це офіційна інформація. Але я сумніваюся, що повноконтактне карате потрапить в олімпійську програму. Тому що зараз іде засилля "західних" видів спорту. Наприклад, віндсерфінг розвинений в декількох країнах, а став олімпійським видом спорту. Брейк-данс десь, напевно, популярний, але з популярністю з карате він не може зрівнятись, а став олімпійським видом спорту. Тобто західні партнери, так би мовити, лобіюють ті види спорту, в яких вони знають наперед, що матимуть олімпійські медалі. Карате - це більше східний, східноєвропейський напрямок. І вони всяко вставляють палиці в колеса. Я думаю, що це питання знаходиться, не хочу гріх на душу брати, напевно більше в корумпованій площині. Тхеквондо стало олімпійським, коли президентом МОК був Хуан Антоніо Самаранч. Чому стало? Був скандал, що "Самсунг" "заслав" туди близько 3 млн доларів. І тхеквондо досі в олімпійській програмі. Якщо б карате зайшло в повноконтактному форматі – а воно видовищне, цікаве - то буде давати велику конкуренцію іншим напрямкам, тому вони не зацікавлені. А в раді МОК засідають люди далекі від карате. Звісно, вони будуть голосувати проти. Як недавно проголосували проти карате на Іграх 2024 року в Парижі.

 

Василь Танкевич, Kamp-Sport

Others Articles