Articles

Martial Arts

20.04.2021

ПЕРШИЙ ІСПИТ РОКУ СЕРЕД УКРАЇНСЬКИХ ДЗЮДОЇСТІВ СКЛАЛИ ДАЛЕКО НЕ ВСІ

Національна збірна України з дзюдо сьогодні, в ніч з понеділка на вівторок, повернулася зі столиці Португалії Лісабону, де в неділю, 18-го квітня, завершився перший з трьох найважливіших турнірів поточного року – чемпіонат Європи. Загалом на Євро-2021 упродовж трьох днів змагалися 359 атлетів з 45-ти країн Старого Світу. Серед тих, хто виборював нагороди головного старту року континентального рівня, були й 11 українців – четверо чоловіків та семеро представниць прекрасної статі.

Перш ніж розповісти про баталії на татамі Altice Arena, зазначимо, що головний тренер збірної України Віталій Дуброва не привіз до Лісабону двох лідерів чоловічої частини команди. Адже на заключному навчально-тренувальному зборі «синьо-жовтих» у Конча-Заспі травму гомілковостопного суглоба отримав наш найтитулованіший дзюдоїст Георгій Зантарая (вагова категорія до 66 кг). Окрім того, після перенесеного захворювання на COVID-19 не встиг повністю відновити спортивну форму Кеджау Ньябалі (до 90 кг).

За таких обставин тренерський штаб української команди свою медальні сподівання на звітних змаганнях пов'язував в першу чергу з лідерами жіночої команди – дворазовою чемпіонкою світу і Європи Дарією Білодід (до 48 кг) та Єлизаветою Каланіною (понад 78 кг), яка, нагадаємо, в листопаді минулого року здобула нашу єдину, бронзову медаль на чемпіонаті Європи, що відбувся в столиці Чехії Празі.

Одразу скажемо, що підсумок виступу українців у Лісабоні виявився майже таким самим, як і в Празі. Знову тільки одна нагороду, але цього разу не бронзова, а срібна. А виборола її наша найтитулованіша дзюдоїстка Дарія Білодід. За крок до повторення свого минулорічного досягнення зупинилася Єлизавета Каланіна. Але про все за порядком.

Киянка Дарія Білодід за свою ще зовсім коротку кар'єру (10-го жовтня минулого року їй виповнилося тільки 20 років) уже давно привчила українських вболівальників спорту, що майже кожен її виступ приносить до «жовто-синьої» скарбнички золоту нагороду. Так було на чемпіонатах світу у Баку-2018 і Токіо-2019, Євро-2017 у Варшаві та Європейських іграх-2019 в Мінську. Зрозуміло, що й на Євро-2021 наймолодша чемпіонка світу в історії дзюдо як серед жінок, так і серед чоловіків, була головним претендентом на титул. Тим паче, що до Лісабону не приїхала чинна чемпіонка Європи у ваговій категорії до 48 кг француженка Ширін Буклі.

За одностайною думкою фахівців, головною суперницею Дарії Білодід у Лісабоні, була Дістрія Краснікі із Косова. А стартувала українка на Євро-2021 з другого кола поєдинком проти італійки Франчески Мілані, яка в першому раунді зуміла здолати супротив досвідченої турчанки Сентурк. Однак у протистоянні з Білодід Мілані, будучи явним андердогом, жодних вагомих аргументів, аби претендувати на позитивний для себе результат, на татамі не продемонструвала – українка здобула впевнену перемогу. Не менш переконливо Дарія провела й поєдинок третього кола зі словенкою Марусею Станжар.

У півфіналі Дарія зустрілася з титулованою, зокрема володаркою «золота» Євро-2018, 25-річною росіянкою Іриною Долговою. Цікаво, що саме Ірину Дарія перемогла у фіналі Євро-2017 у Варшаві, тим самим завоювавши своє перше континентальне «золото».

Як і очікувалося, поєдинок Білодід проти Долгової у Лісабоні виявився дуже важким та напруженим для українки. А тут ще й почали виникати питання з суддівством. Окрім того, намагаючись взяти гору будь-якими методами, Долгова не гребувала, що називається, й брудними прийомами. Та все ж, на заключних секундах сутички українка таки зуміла провести класний кидок, який рефері, хотілося йому того чи ні, змушений був оцінити на «іппон» – дострокова чиста звитяга нашої дзюдоїстки. Однак росіянка ніяк не відреагувала на команду судді «мате», що означає кінець сутички і продовжувала свій больовий прийом, обхопивши ногами руку українки. Як наслідок, дії Долгової призвели до пошкодження ліктя Білодід. І Дарія, отримавши ушкодження, так і не змогла вийти на фінал проти Дістрії Краснікі. Тож косоварка без боротьби стала чемпіонкою Європи, а Білодід, відповідно, срібним призером. Однак є усі підстави сподіватися, що і на чемпіонаті світу, а головне, на Олімпійських іграх в Токіо, Дарія зуміє повернутися на найвищу сходинку медального подіуму. Головне, аби все в неї було гаразд зі здоров'ям.

Близькою до завоювання медалі Євро-2021 в заключний день змагань на татамі Altice Arena в Лісабоні була і Єлизавета Каланіна. Змагаючись у ваговій категорії понад 78 кг, дворазова бронзова призерка континентальних чемпіонатів (окрім вище згаданої «бронзи» Праги-2020 в колекції її нагород аналогічна медаль Тель-Авіву-2018) свої виступи в Лісабоні розпочала з впевненої перемоги над німкенею Самірою Буйзгарне. Далі на 26-річну дзюдоїстку з Кременчука Полтавської області у чвертьфіналі чекало протистояння з доволі сильною суперницею – білорускою Мариною Слуцкою. Раніше дівчата вже зустрічалися між собою і сутички завершувалися з перемінним успіхом. Та цього разу, як не прикро, мусимо констатувати, звитяга дісталася Слуцкій. Зазначимо, що в основний час протистояння на татамі переможницю арбітри не визначили і було призначено боротьбу до так званого Golden Score («золотого балу»). На жаль, на другій хвилині додаткового часу Марина Слуцька в положенні лежачи провела утримання і в такий спосіб вийшла у півфіналі.

Однак і для Єлизавети Каланіної на цьому змагання не завершилися – вона отримала шанс поборотися у втішних сутичках за бронзову медаль. Спершу, виконавши на третій хвилині кидок на оцінку «іппон», вона достроково виграла у француженки Байро Анне Фатумати. Однак уже в наступній сутичці, у «бронзовому» фіналі проти господарки змагань португалки Рохеле Нунес, українка зазнала невдачі, причому сталося усе доволі швидко. Вже під кінець першої хвилини сутички Нунес вдалося виконати поспіль два прийоми на оцінку «ваза-арі» – дострокова перемога і винагорода у вигляді бронзової медалі. А Каланіна лише п'ята – завжди прикро фінішувати за крок до нагороди. Втім, це також достойний виступ Єлизавети. Ну а щодо медалі, то головне, аби її вдалося вибороти на Олімпіаді в Токіо.

На жаль, решта українок виступили невдало. Зокрема, Марія Скора (до 57 кг) у стартовій сутичці програла Етері Ліпартеляні з Грузії. Уже на третій хвилині грузинка здобула дострокову перемогу – виконала результативне утримання на оцінку «іппон». У категорії до 63 кг Анастасія Антіпіна у першому раунді поступилася представниці Іспанії Крістіні Кабана Перес, а Єлизавета Литвиненко (до 70 кг) нічого не змогла протиставити іншій іспанці Марії Бернабеу.

Для Анастасії Турчин (вага до 78 кг) Євро-2021 був важливий перш за все з точки зору олімпійського рейтингу, де вона поки що знаходиться на межі прохідної позиції. На жаль, розпочавши виступи у Лісабоні з другого кола, вона поступилася представниці Косово Лоріані Кукі. А дебютантка чемпіонату Європи Руслана Булавіна (понад 78 кг) провалила свій іспит у протистоянні з німкенею Рене Люхт вже на старті змагань.

Що ж до чоловічої частини збірної України, яка в Лісабоні була представлена квартетом дзюдоїстів, то їх результати не назвеш задовільними. Так у найлегшій ваговій категорії (до 60 кг) нашу країну представляв Артем Лесюк, який на Євро-2020 в листопаді минулого року у Празі зупинився за крок від медалі, посівши п'яте місце. Цього ж разу, розпочавши Євро-2021 з другого кола, він поступився супернику з Італії Анжело Пантано.

Молодий, але вже достатньо досвідчений Богдан Ядов (до 66 кг), в активі якого не одне призове місце на турнірах Гран-Прі та Grand Slam і сьома підсумкова позиція на світовому чемпіонаті у Токіо-2019, після перемоги у стартовій сутичці над італійцем Маття Мікелі, на жаль, у другому колі поступився білорусу Дмитрію Мінкову.

Також тільки по одній перемозі зуміли одержати Данило Гуцол (до 100 кг) і Олександр Гордієнко (понад 100 кг) – відповідно над 34-річним ветераном з Латвії з українським прізвищем Бородавко та словенцем Віто Драгічем. На жаль, далі другого кола змагань нашим хлопцям пробитися не вдалося. А, між іншим, Гордієнко п'ять років тому, на чемпіонаті Європи-2016 був п'ятим, програвши безпосередню боротьбу за бронзову медаль.

Додамо, що з Лісабону додому збірна України повернулася в ніч з понеділка на вівторок. Далі, після нетривалого відпочинку команда приступить до підготовки до чемпіонату світу-2021, який на початку червня відбудеться в столиці Угорщини Будапешті. Ну а після цього на підопічних Віталія Дуброви чекатиме вже головний старт чотириріччя, а точніше цього разу п'ятиріччя – олімпійський турнір Токіо-2020.