Articles

12.04.2021

КАСПАРС МАКСІМОВС: «СПОЧАТКУ ЛЯКАВ УСІХ, ЩО ТРЕНУВАННЯ БУДУТЬ ВИКЛЮЧНО АНГЛІЙСЬКОЮ»

Флорбол – вид спорту в Україні достатньо молодий. Одним з найбільш відомих та потужних клубів є львівський «Лемберг». Перед цим сезоном у них з’явився новий наставник – латвієць Каспарс Максімовс. Іноземний спеціаліст, перший в історії українського флорболу, поспілкувався з кореспондентом Kamp-Sport про відмінності в українському та європейському флорболі, заробітки в цьому виді спорту та силу соцмереж, завдяки яким він й опинився у Львові. І все це напередодні півфіналу плей-оф в чемпіонаті України, до якого залишилося менше, ніж тиждень.Каспарсе, більшість флорбольних клубів розташовані на Західній Україні, в Луцьку, Рівному та Львові. В чому ви бачите причину такої локалізації?

 

Я вам на це питання точної відповіді не дам, адже сам не знаю достеменно. Років 10-12 тому, коли флорбол лише з’являвся в Україні ці міста були першими, як мені розказували. Мабуть, тому в них він зараз і сконцентрований в основному.СПОДОБАЛАСЬ СТАТТЯ? ПІДТРИМАЙ НАС ПІДПИСКОЮ НА FACEBOOK, INSTAGRAM ТА YOUTUBE.Той факт, що Львів є в червоній карантинній зоні якось впливає на ваш тренувальний процес?

 

Ми можемо тренуватися у звичному режимі, адже зали для нас відкриті. Як заявляв мер Львова, командам можна продовжувати й далі тренуватися. Ми зараз на половину зменшили кількість тренувань в залі, для підготовки до ½ фіналу тренуємося на відкритому повітрі, аби підійти до плей-оф в кращій формі, ніж це було по сезоні. Цей етап триватиме загалом шість тижнів.


На чому головний акцент цієї підготовки?

 

Акцент на технічних елементах та фізичній підготовці. Аби гравці могли більше бігати, робити більше спринтів. Також покращити техніку бігу, постановку ніг і тіла. Для того, аби для них це стало чимось звичним, їхньою «second nature».Наскільки багато доводиться гравцям у флорболі пробігати за матч?

 

В Україні чи у світі? Якщо ми дивимося на українську лігу, то це – три періоди по 15 хвилин. В Європі – три по 20. За один період в Україні, я думаю, флорболісти пробігають десь 2.5-3 кілометри. В Європі ця цифра доходить до 4.5-5 кілометрів.


Чи можливий перехід до формату періодів по 20 хвилин? 

 

Зараз йде турова система, де командам доводиться грати по 2-3 гри, що є важко фізично. Якщо федерація змінить регламент та зробить так, що в день буде лише одна гра – чому ні? Тоді командам доведеться видозмінювати свою підготовку.


Як вам такий формат розіграшу плей-оф в українському чемпіонаті? Він дозволить перемогти сильнішому чи можлива перемога того, кому більше пощастить?

 

Мені подобається, той факт, що є півфінали, де точно буде інтрига. Добре те, що півфінал грають до двох перемог, тож матимемо ігри в суботу та неділю, за потреби і в понеділок. Єдине, що мені не подобається – розрив між півфіналом та фіналом в чотири тижні. Адже потрібно буде знову планувати підготовку під цей матч. Було б набагато краще, якби фінал було зіграно за тиждень-півтора після півфіналів.


Як у вас взагалі з’явився варіант з працевлаштуванням у «Лемберзі»?

 

З багатьма гравцями був знайомий ще раніше, адже приїжджав в Україну років десять тому. У 2016 також був на «Ukraine Open» разом зі своєю командою з Великобританії «Hastings Predators».


Минулого року побачив, що клуб виставив оголошення в фейсбуці про пошук тренера. З цікавості написав, аби дізнатися детальніше. На той момент, влітку 2020 року, я був у Великобританії, де все закрилося на серйозний карантин. Я, як персональний тренер, працював з дому і міг це робити з будь-якого місця та країни. Тож «Лемберг» став причиною переїзду саме у Львів. Тепер вдень я займаюся онлайн з клієнтами з Англії, Латвії та тепер України, а ввечері працюю на тренуваннях з командою.Як взагалі і в якому віці ви зацікавилися флорболом, адже вид спорту достатньо молодий?

 

Цікаве питання, думаю моя відповідь на нього буде не менш цікавою. Мені було років 12-13 я жив в Латвії в місті Лієпая. Моїм першим тренером був Дмитро Місякевич. Я розпочав прогресувати та перейшов в інший клуб, вищого рівня. Згодом Дмитро, десь у 2010-12 роках переїхав до України. Він – один з піонерів розвитку флорболу в Україні. Розвивав його в тому числі у Львові. Але ми з ним розминулися: він на початку карантину переїхав зі Львова, а я саме приїхав.


Спілкувалися з ним перед переїздом до Львова?

 

Так, він мене дуже чекав у Львові, але я не зміг швидше прилетіти: в Англії у мене сім’я та діти. Швидко всі питання вирішити не зміг, прилетів лише у вересні, а Дмитро повернувся жити у Латвію, тож ми так і не побачилися.На скільки у вас підписаний контракт з клубом?

 

Контракт з «Лембергом» розраховано на рік. Будемо сідати та розглядати можливість його продовження, але все вже після завершення цього сезону.


Що для гравців було нового в тренувальному процесі? Якою мовою він відбувається?

 

На початках було цікаво, адже я лякав хлопців, що будуть тренування виключно англійською, вони трохи бралися за вивчення мови. Загалом же, є терміни, які звучать однаково всіма мовами. Зараз мені цікаво, я намагаюся вивчити українську, а тренування, в більшості своїй, відбуваються російською.

 

Що потрібно флорболісту в Україні аби грати в закордонних чемпіонатах?

 

Потрібно бажання. Потрібно цього хотіти та самому шукати варіанти. Подивитися в яких країнах як розвивається флорбол, як туди добратися, зв’язатися безпосередньо з командою. В Англії в команді де я працював теж був гравець з України, були хлопці з Чехії та інших країн, які самі зверталися, просили допомогти для початку з пошуком квартири, працевлаштування. Якщо є бажання – можна грати та виходити на інший рівень.


Чи є ліги та команди в яких можна заробляти на життя виключно грою в флорбол, без поєднання цього з роботою?

 

Аби заробляти лише в флорболі потрібно демонструвати дуже високий рівень. На такий рівень потрапити важко. Можна переїжджати у Чехію, Швецію чи Фінляндію, аби там навчатися, паралельно здобуваючи ігровий досвід та виходячи на новий рівень. У Латвії, яка йде п’ятою в світовому рейтингу, назбирається вісім, можливо, десять гравців у всій лізі, які можуть заробляти виключно грою в флорбол.Є у флорболі приклади, коли спортсмени приходять з інших видів спорту та досягають високого рівня?

 

Так. У Швеції був гравець, ім’я не пригадую (швидше за все мова йде про Хенріка Ларссона, ексгравця "Барселони" та бронзового призера чемпіонату світу), який виступав за збірну Швеції з футболу, потім перейшов у флорбол і вже за шість місяців виступав у шведській лізі, погравши там загалом декілька сезонів.


Який вид спорту найближчий за механікою до флорболу?

 

Не здивую відповіддю – хокей. Знаю чимало прикладів, коли в Латвії хокеїсти в 16-17 років, якщо ними не цікавилися чи вони самі не бачили себе далі в хокеї, заходили в флорбол і робили це досить успішно. Адже ключка, мислення, рухи та тактика є схожими.


Ви з вересня в Україні. Що найбільше подобається тут?

 

Найбільше, мабуть, подобається природа в Україні. Були з командою в Карпатах і я вперше в житті став на лижі в «Буковелі». Через тиждень вже був там знову, аби остаточно навчитися кататися. Мені подобається рух у Львові, рух великого міста. Тут є можливість знайти заняття для себе. Зараз розпочав як тренер функціональні заняття на свіжому повітрі.


Уявімо ситуацію: після завершення вашого контракту ви повертаєтесь в Англію чи переїжджаєте ще кудись. І до вас звертається гравець з української ліги аби допомогти з пошуком команди закордоном. Допоможете?

 

Звичайно, це зовсім не проблема. І в мене, і в моїх друзів є контакти багатьох клубів. Тож нехай звертаються, варіанти можна знайти завжди.СПОДОБАЛАСЬ СТАТТЯ? ПІДТРИМАЙ НАС ПІДПИСКОЮ НА FACEBOOK, INSTAGRAM ТА YOUTUBE.
Others Articles