Articles

Biathlon

29.01.2024

МЕДАЛЬ ДМИТРЕНКО, ДЕБЮТ МОЛОДІ ТА ФАКТОР СТРІЛЬБИ: ПІДСУМКИ ЧЕМПІОНАТУ ЄВРОПИ З БІАТЛОНУ

Впродовж чотирьох днів українські спортсмени змагались за нагороди чемпіонату Європи з біатлону, який відбувався в Осрблі (Словаччина). Україна має багату історію виступів на цих змаганнях про що ми раніше розповідали у двох частинах (частина 1, частина 2).

Індивідуальні гонки, що відбулись минулої середи, відкрили програму змагань. Першими на старт вийшли чоловіки, українська команда обійшлась без Дмитра Підручного, який не планував стартувати в цій гонці та Артема Прими, який був заявлений, однак на старт теж не вийшов.

Найшвидшим на дистанції серед українців став Віталій Мандзин, однак дві хиби на стрільбищі залишили його за межами першої десятки – 16 місце. Найвище серед українців фінішував Антон Дудченко – 12 місце. Ці два результати, а також потрапляння в залікову зону Артема Тищенка, дозволили чоловічій команді піднятись на 6 сходинку в заліку Кубка націй IBU, але до нагород було надто далеко. Поза конкуренцією в цій гонці були норвежці – 1-5, а також 7 місце на фініші.

Віталій Мандзин, фото - "Біатлон майбутнього"

Якщо в чоловіків змагалась основна команда, за винятком відсутніх Прими та Підручного, то в жінок індивідуалку бігла команда “Б”. Найкраще місце у фінішному протоколі в Олександри Меркушиної: з однією штрафною хвилиною 19-річна спортсменка стала 18-ою. Зовсім трохи кращою в роботі ногами була Анна Кривонос, однак два промахи та щільність результатів принесли їй 26-те місце на фініші. За межами залікової зони фінішували Олена Городна (49-те місце) та Любов Кип’яченкова (61-ше місце).

Після дня відпочинку, програма чемпіонату Європи продовжилась спринтерськими гонками. У чоловіків перемогу вдалось здобути представнику Франції – Антонену Гігонна. Посприяла цьому влучна стрільба та промахи норвежців Йогана Олафа Ботна та Ісака Фрея, що стали другим та третім відповідно.

Дмитро Підручний, фото - Petr Slavik

Чиста стрільба Віталія Мандзина допомогла йому стати в цей день найкращим серед українців: 12 місце. По одній хибі та двох вогневих рубежах допустив Дмитро Підручний та зумів фінішувати на 20-му місці. На 25-му місці фінішного протоколу розташувався Антон Дудченко.

Немалі надії були на жіночу збірну. Попри те, що чемпіонат Європи пропускала Юлія Джима, ми мали очікування від виступів Ірини Петренко, Анастасії Меркушиної, Христини Дмитренко та вірили в якнайкращий виступ інших українок, яких на старт спринту вийшло одразу семеро. І ця гонка справді подарувала чимало оптимізму: всі семеро учасниць від України потрапили до топ-40 гонки, зокрема й молоді Олена Городна (31-ше місце) та Олександра Меркушина (39-те місце), на яких покладають надії вболівальники. Дещо не вистачило влучності старшій з сестер Меркушиних Анастасії (2 промахи, як і в Олександри), через що вона фінішувала 32-ою. Попри чисту стрільбу, результату роботи на трасі не вистачило для того, аби Ірина Петренко потрапила до десятки – 12 місце.

Христина Дмитренко, фото - Nordic Focus

А от найбільше приємних емоцій було від виступу Христини Дмитренко. Їй вдалось повторити свій результат рівня етапу Кубка IBU в Ленцерхайде сезону 2022/23 – бронзова нагорода у спринті. Доволі довго саме українка залишалась на першому місці, однак дві норвежки з пізніх стартових номерів (Іда Лієн та Мартін Кіркейде) обійшли Христину. Втім, є перша нагорода чемпіонату Європи для України у 2024 році та перша особиста нагорода європейської першості для спортсменки.

На старт гонки переслідування не вийшов Віталій Мандзин, найкращий серед українців у спринті. До речі, 20-річний спортсмен увійшов у заявку на дорослий чемпіонат світу, втім пропустить перші гонки через участь на юніорському чемпіонаті Європи. Допоки Віталій Мандзин відпочивав, боротьбу за високі місця вів Дмитро Підручний. Втім, трохи не вистачило: з двома промахами (по одному на 3-ій та 4-ій стрільбі) він фінішував сьомим з відставанням у 44 секунди від Гігонна, який став третім. Інші результати українців: 26 місце – Антон Дудченко, 39 місце – Тарас Лесюк, 43 місце – Артем Тищенко.

Ірина Петренко

Після бронзового спринту у вболівальників були чималі сподівання і на гонку переслідування. Втім, для Христини Дмитренко стрільба не задалась і одразу шість промахів не дозволили їй вдруге позмагатись за нагороди чемпіонату Європи. Всього один промах був в пасиві Ірини Петренко, однак їй знову не вдалось потрапити до топ-10 (теж 12-те місце, як і у спринті). Натомість найбільшого прогресу в гонці та чистої роботи на стрільбі вдалось досягнути Анастасії Меркушиній. Як результат – одразу 25 відіграних позицій та сьоме місце на фініші. Результати інших українок: 23 місце – Олена Городна, 31 місце – Анна Кривонос, 35 місце – Христина Дмитренко, 46 місце – Любов Кип’яченкова, 48 місце – Олександра Меркушина.

Завершували програму чемпіонату Європи змішані естафети: класична та одиночна.

Анна Кривонос, фото - biathlon com ua

Четвірка на змішану естафету (Мандзин, Підручний, Дмитренко та Анастасія Меркушина) наштовхувала на думку, що саме на цей вид тренерський штаб покладав чималі надії. Однак краще гонку провели не ті, що були лідерами на папері (Підручний та Меркушина), а більш молоді представники синьо-жовтих (Мандзин та Дмитренко). Віталій передав естафету на четвертому місці, використавши за дві стрільби один додатковий патрон. Дмитро Підручний на своєму етапі хоч і був шостим за роботою на трасі, не зумів втримати збірну України високо через штрафне коло та одразу п’ять додаткових патронів – дівчата отримали естафету від чоловіків восьмими.

Христині Дмитренко вдалось повторити результат на стрільбі Віталія Мандзина – один додатковий патрон на 10 мішеней, однак відставання від лідерів зросло через роботу на першому колі, де українка програла одразу 43 секунди часу найшвидших спортсменок зі Швейцарії та Норвегії. Анастасія Меркушина пішла на останній етап на сьомому місці. Однак, після першої стрільби довелось відкочуватись назад, адже було зароблено одразу три штрафні кола. З них Україна вийшла на 10 місці. І краща робота на “стійці” (два додаткових патрони) дозволила відіграти лише одну позицію, на якій Анастасія Меркушина і фінішувала: Україна посіла 9 місце.

Завершувала програму ЧЄ-2024 одиночна змішана естафета. У ній Олену Городну напередодні старту вирішили замінити на Анну Кривонос, яка й бігла у парі з Антоном Дудченком. Тут вже після першої стрільби нам довелось підійматись з середини другого десятку. З цим завданням українська пара поступово справлялась, хоча й відставання від лідерів зростало. Як підсумок – восьме місце та відставання від “бронзових” австрійців у трохи більше, ніж 40 секунд.

Цей чемпіонат Європи показав вболівальникам, що навіть без очевидних лідерів команди, в України є потенційна заміна, як-от Христина Дмитренко, яка вже здобуває нагороди чи молоді Мандзин, Городна чи Меркушина, які можуть бути конкурентними на цьому рівні. Втім, оголив і проблеми: нестабільність у стрільбі від гонки до гонки, втому при частих стартах. Віримо, що команда зможе попрацювати над помилками, аби потішити нас виступами на чемпіонаті світу, а наші юніори – і на чемпіонаті Європи. Обидва старти відбудуться вже менше, ніж за 10 днів.