Статті

18.01.2024

УКРАЇНА НА ЧЕМПІОНАТАХ ЄВРОПИ: ВІД ДЕБЮТУ ДО ЗОЛОТОГО НОВОГО МЄСТА [1994-2008]

Вже за тиждень розпочнеться 31-ий за ліком чемпіонат Європи з біатлону. Чемпіонат Європи з біатлону вдруге прийматиме словацьке Осрблі. Не всі знають, але саме в цьому місці мав відбутися і перший, історичний, чемпіонат Європи з біатлону у 1993 році, однак його скасували, через малу кількість снігу.

1994-1997: зародження змагань та перші нагороди для України

Відтак, першим місцем проведення чемпіонату Європи став фінський Контіолахті, де розігрувалось всього шість комплектів нагород, по три у чоловіків та жінок (спринт, індивідуальна гонка та естафета). Жіноча естафета тоді відбувалась у форматі, який зараз більшість назве незвичним: троє учасниць долали по 7.5 кілометрів. Власне у цій гонці наша збірна, у складі Валентини Цербе-Несіної, Олени Петрової та Олени Зубрилової і здобули дебютну для України нагороду - бронзу.

Валентина Цербе-Несіна, фото: Getty Images

Вже наступного року, хоч кількість гонок і не збільшилась, Україні вдалось потроїти свої медальні здобутки. У французькому Ле-Гран-Борнан (Ансі) на подіум підіймались дві естафети: срібло у жінок (Тетяна Водоп’янова, Валентина Цербе-Несіна та Ніна Лемеш) та бронза у чоловіків (Руслан Лисенко, Валентин Джима, Роман Звонков, Тарас Дольний). Ще одну нагороду, першу в особистих гонках, здобула Ніна Лемеш, яка стала другою в жіночій індивідуальній гонці.

Ніна Лемеш - перша призерка ЧЄ з біатлону в особистих гонках, фото: Getty Images

Європейську першість 1996 року можна згадати через срібло в жіночій естафеті 3х6 кілометрів, яку здобула команда у складі Тетяни Водоп’янової, Валентини Цербе-Несіної та Олени Зубрілової. Таким чином українки стали єдиною збірною, що незмінно підіймалась на п’єдестал у естафеті впродовж перших трьох років. Вже наступного року, на ЧЄ-1997 у австрійському Віндішгарстені ця тенденція припинилась: Україна не здобула жодної нагороди.

1998-2000: розширення програми та перші нагороди українських юніорів

У 1998 році чемпіонат приймав Мінськ. До програми було додано персьют, а також розіграно одразу 16 комплектів нагород (серед дорослих та серед юніорів). Україна обмежилась всього однією медаллю - її завоювали чоловіки у юніорській естафеті, ставши другими. На подіум тоді підіймались Олександр Біланенко, Дмитро Бороденко, Олександр Хвостенко та Олег Бабич.

В іжевску, який приймав наступну європейську першість, з програми зникла гонка переслідування, а єдиною гонкою для юніорів стала індивідуальна. Єдину нагороду для України тоді завоювала 21-річна Оксана Хвостенко, що стала третьою у спринті.

Оксана Яковлєва - перша переможниця ЧЄ з біатлону, фото: Getty Images

Через рік, коли ЧЄ-2000 приймало Закопане (Польща), Україні не вдалось здобути нагороди серед дорослих як в особистих гонках, так і в естафетах. Натомість третім у спринті серед юніорів став Роман Прима, а у жіночому персьюті найкращою стала Оксана Яковлєва, принісши Україні першу в історії чемпіонатів Європи золоту нагороду.

2001-2003: від перших дорослих перемог до історичної першості в Італії

Французький От-Морьєнн став історичним для України. Адже, вже наступного року після першого золота в юніорів, Україна здобула і перші золоті нагороди серед дорослих. В індивідуальній гонці перемогла Оксана Яковлєва. Їй, на той момент, було 20 років. Ще одну медаль вона здобула в естафеті, ставши бронзовою призеркою разом з Іриною Меркушиною, Оксаною Хвостенко та Ніною Лемеш. У чоловіків бронзову нагороду у спринті завоював В’ячеслав Деркач. Цікаво, що цей чемпіонат Європи став першим, де нагороди здобували не лише представники європейської частини світу: бронзу у спринті та персьюті серед юніорів повіз до США Лоуелл Бейлі.

У 2002 році європейська першість вдруге у своїй історії проходила в Контіолахті. Українцям вона запам’яталась дебютним золотом в особистих чоловічих гонках: спринт виграв Андрій Дериземля. Чоловіча естафета у складі Руслана Лисенка, Олександра Біланенка, Романа Прими та В’ячеслава Деркача стала срібним призером, а жіноча – бронзовим (Ірина Меркушина, Ніна Лемеш, Оксана Хвостенко та Оксана Яковлєва).

Андрій Дериземля - перший переможець ЧЄ з біатлону серед чоловіків, фото: AFP

Навіть на фоні перших успіхів серед дорослих (золота в жінок у 2001 та у чоловіків у 2002 році), ЧЄ-2003, який приймало італійське Форні-Авольтрі виділяється. І причина тому - виступ чоловічої збірної. одразу три нагороди в особистих гонках, всі золоті, так ще й здобуті трьома різними спортсменами. Олексій Коробейніков здобув перемогу у спринті, Андрій Дериземля у персьюті, а в індивідуальній гонці найкращим був Олександр Біланенко. У жінок з медаллю завершила виступи Олена Петрова, яка стала другою в індивідуальній гонці. Загальний доробок дозволив Україні вперше виграти загальний медальний залік дорослого чемпіонату Європи.

2004-2008: ні року без золота та успіх жіночого біатлону у 2008

Після повернення змагань до Контіолахті, у 2004 ЧЄ вдруге відбувався у Мінську. І, четвертий рік поспіль, Україна не залишилась без золотої нагороди серед дорослих: після срібла у спринті, золоту нагороду у персьюті здобула Олена Петрова. Ще дві нагороди здобули чоловіки-юніори: Олег Бережний став третім в індивідуалці, а в естафетній четвірці він, разом з Ігорем Ященком, Сергієм Сєднєвим та Олександром Колосом, здобули срібло.

Олена Петрова біжить до золотої нагороди у персьюті, фото: Getty Images

З ЧЄ-2005 року є чимало позитивних спогадів (хіба крім місця проведення, адже відбувався він в новосибірську). Як і Олена Петрова роком раніше, Андрію Дериземлі вдалось розміняти срібло у спринті на золото у персьюті. У жінок в персьюті теж перемога була за Україною - золоту нагороду завоювала Оксана Хвостенко. Обидві естафетні гонки українська команда теж завершила на другому місці. У чоловіків бігли В’ячеслав Деркач, Андрій Дериземля, Олексій Коробейніков та Олександр Біланенко. У жінок – Оксана Хвостенко, Ніна Лемеш, Ірина Танайко та Оксана Яковлєва.

Серед юніорів відзначився Олег Бережний, який у кожній з особистих гонок взяв медаль: золото у спринті, срібло в індивідуальній гонці та персьюті. За невеликої кількості учасників, бронзові нагороди взяли також і обидві естафети у юніорів.

Оксана Хвостенко - одна з лідерок жіночого біатлону в 00-х роках, фото: Getty Images

Попри те, що німецькі етапи на Кубку світу – звична річ, а німецькі спортсмени регулярно претендують на нагороди, вперше у Німеччині чемпіонат Європи пройшов лише у 2006 році. У Лангдорф-Арберзее свою першу золоту нагороду чемпіонату Європи здобула Ніна Лемеш. Вже досвідчена на той момент спортсменка стала найкращою у спринті. Також у той рік на п’єдестал серед дорослих підіймались В’ячеслав Деркач (бронза у гонці  переслідування) та чоловіча естафета (срібло) у складі В’ячеслава Деркача, Олександра Біланенка, Андрія Дериземлі та Руслана Лисенка).

Серед юніорів свої дебютні особисті нагороди виборола Валентина Семеренко (золото у спринті та срібло у персьюті), а в індивідуальній гонці ще одну медаль, бронзову, до скарбнички додала Людмила Жибер.

Сестри Віта та Валентина Семеренко, фото: ФБУ

Мабуть, найменш біатлонною країною, яка коли-небудь приймала чемпіонат Європи, була Болгарія. Саме там, у Банско, відбувся ЧЄ-2007. Його початок точно залишив приємні спогади, адже у перший день Україна здобула одразу дві нагороди: в індивідуальній гонці в жінок перемогла Олена Яковлєва, а в чоловіків у цій дисципліні третім став Олексій Коробейніков. На наступний день, у спринтерській гонці, срібло до медального доробку додала Віта Семеренко. Також жінки завоювали бронзу в естафеті (Оксана Яковлєва, Олена Петрова, Віта та Валентина Семеренко).

Серед юніорів другий рік поспіль бронзу (цього разу в спринті) здобула Людмила Жибер, а в естафеті, де окрім неї також змагались Ганна Кулак та Олена Підгрушна, українки стали другими. На позицію нижче, з бронзовими нагородами, естафету завершили чоловіки-юніори (Віталій Кожушко, Віталій Кільчицький, Артем Прима та Олександр Колос).

Лілія Вайгіна-Єфремова - одна з призерок ЧЄ-2008, фото: ФБУ

Останнім місцем, до якого ми сьогодні відправимось, буде чеське Нове Мєсто. Саме тут відбувався 15-ий чемпіонат Європи з біатлону у 2008 році. І завершувати будемо на позитивній ноті, адже українкам тут вдалось навіть перевершити успіх українських чоловіків у 2003 році. Першою нагородою тієї європейської першості стала бронза в індивідуалці від Лілії Вайгіної-Єфремової. А вже через день, під час спринтерської гонки Україна вперше отримала одразу двох представників на подіумі: окрім золота Оксани Яковлєвої, тут також бронзу завоювала Ніна Карасевич. Вже на наступний день синьо-жовтим вдалось перевершити це досягнення, тепер здобувши золото (Ніна Карасевич) та срібло (Оксана Яковлєва). Завершили свій вдалий виступ на ЧЄ-2008 українки ще й золотою естафетою, де вони здобули перемогу у такому складі: Оксана Яковлєва, Віта Семеренко, Валентина Семеренко, Оксана Хвостенко. Це дозволило вдруге в історії виграти медальний залік дорослого чемпіонату Європи.У юніорів України в тому році була всього одна нагорода – бронза в чоловічій естафеті (Віталій Кожушко, Андрій Возняк, Артем Прима, Віталій Кільчицький).

Ніна Карасевич та Оксана Яковлєва на фініші гонки переслідування на ЧЄ-2008, фото: AFP

Сьогодні ми розповіли про виступи України на чемпіонатах Європи з 1994 по 2008 роки. За цей період результати були різними: від 0 нагород серед дорослих, до перемог у медальному заліку. До початку чемпіонату Європи 2024 року, який стартує 24 січня, очікуйте на другу частину, де мова піде про здобутки з 2009 по 2023 роки.