Articles

Basketball

14.11.2021

НЕПРОСТА, АЛЕ ДОСТАТНЬО ВПЕВНЕНА ПЕРЕМОГА УКРАЇНОК В ГЕЛЬСІНКІ НА ШЛЯХУ ДО ЄВРОБАСКЕТУ-2023

Сенсаційно розгромивши минулого четверга в стартовому матчі кваліфікації Євробаскету-2023 на паркеті столичного Палацу спорту з рахунком 91:70 зіркових француженок, жіноча збірна України у статусі тепер вже явного фаворита відправилася до столиці Фінляндії Гельсінкі на поєдинок другого туру проти тамтешньої національної команди. В підсумку «синьо-жовті» вдруге поспіль святкували перемогу. Втім, звитяга над дівчатами країни Суомі підопічним Срджана Радуловіча далася ой як не просто.

Євробаскет-2023. Жінки. Кваліфікація. Група В. Матч 2-го туру

Фінляндія – Україна 71:77 (13:23, 18:17, 22:19, 18:18)

14 листопада. Гельсінкі. Початок – 17:00

Фінляндія: Коскіміес – 2, Куйєр – 25 + 11 підбирань – 5 втрат, Лехторанта – 5 + 9 передач, Сандвік – 7, Холопайнен 4 – старт; Пеконен – 14, Аарнісало – 4, Паундс – 8, Пеландер – 2, Пірттінен – 0, Вііта – 0.

Україна: Дубровіна – 5 + 7 підбирань + 6 передач, Ягупова – 31 + 7 передач, Малашенко – 10 + 6 підбирань, Філевич – 4 + 5 підбирань, Юркевічус – 16 + 8 підбирань – – стартова пятірка; Уро-Ніле – 4, Шматова – 2, Рульова – 3, Завідна – 2, Гаврильчик – 0.

І господарки майданчика, і гості свою першу атаку в звітній грі не зуміли завершити влучним кидком. Втім, вже у другій спробі «синьо-жовтих» відкрити лік ігровим очкам: акурат на останній секунді першої хвилини протистояння багаторічний лідер українок Аліна Ягупова майстерно самотужки розібралася з обороною і пройшов під щит, поклала м'яч у кошик білокурих скандинавок – 2:0 на користь нашої команди. Першими наші дівчата вдало виконали і кидок з-за шестиметрової дуги: Тетяна Юркевичус збільшила перевагу своєї команди до п'яти пунктів – 9:4. На екваторі першої чверті наші дівчата додали до неї ще один влучний кидок з середньої дистанції, а за чотири хвилини до першої малої перерви у грі збірна України вигравала вже понад десять очок – 17:6.

Тайм-аут керманича команди Суомі дозволив господаркам вирівняти гру, але першу десятихвилинку «синьо-жовті» виграли з перевагу рівно в десяток очок – 23:13. Тож після стартової чверті усе для українок виглядало навіть дуже оптимістично, а спогади про суперперемогу над Францією лише додавали впевненості, що й цього разу ми доведемо справу до звитяги.

Втім, як засвідчив подальший розвиток подій на паркеті, не все так для нашої збірної було просто. Так, Ягупова продовжувала бомбити кошик скандинавок, але в інших дівчат було чимало помилок у грі. Зокрема, Христині Філевич, яка з француженками видала чи не найкращий свій матч в кар'єрі (свідченням цього є не тільки її 27 набраних очок у доробок команди, а й включення у символічну збірну туру ФІБА), відверто бракувало свіжості й натхнення. Тобто за три доби, що минули між поєдинками у Києві та Гельсінкі, не всі підопічні Срджана Радуловіча відновилися – навіть не стільки фізично, як емоційно. Воно й не дивно – ну далеко не кожен день українки обігрують призерів Олімпійських ігор і семи поспіль Євробаскетів та ще й з перевагою в майже 20 очок.

Однак, що й цього разу було в наших дівчат на належному рівні, так це жага перемоги і вольові якості. Нехай і через «не можу», але українки не віддавали лідерства в рахунку суперницям. Зокрема, в середині другої чверті фінки скоротили відставання до чотирьох очок (25:29), але вже наступний ігровий відтинок тривалістю в 2 хвилини 17 секунд, завдяки перш за все класним діям в обороні, «синьо-жовті» виграли «на сухо» з рахунком 7:0 і знову збільшили відрив до «+11» – 36:25. Щоправда, перед самим свистком на велику перерву команда Салмінена зуміла мінімально (18:17) вирвати другу чверть і тим самим упродовж перерви на табло горіли цифри, що засвідчували перевагу українок у рахунку не в десять очок, а в дев'ять – 40:31.

Втім, після поновлення гри ця тенденція отримала розвиток. Господарки майданчика, перш за все зусиллями Пеконен і Куйєр, на екваторі третьої десятихвилинки вперше у грі зуміли зрівняти рахунок – 46:46. Здавалося, отримавши психологічну перевагу, фінки розвинуть свій успіх. Ось тут й проявили свій характер наші дівчата. А їхній наставник у такий відповідальний момент не побоявся піти на дуже серйозний ризик. А як ще можна назвати те рішення, яке прийняв Срджан Радуловіч – він випустив на заміну Тетяну Гаврильчик, яка вперше у житті (!) сьогодні вийшла на паркет у складі національної збірної.

Одразу скажемо, що рішення керманича «синьо-жовтих» виявилося правильним на всі сто. Нехай Тетяна очок не набрала, але привнесла у дії партнерок свіжість. Як наслідок, хоча і невеличкий, але неймовірно потрібний ривок українок у рахунку (5:0) дозволив їм знову вийти вперед – 51:46, а головне, в психологічному плані зміцнив віру у перемозі. І саме з цього моменту (за 4 хвилини 17 секунд до завершення третього періоду) й до фінальної сирени гра була під контролем збірної України, яка і після третьої десятихвилинки, і в момент, коли пролунала фінальна сирена, вела у рахунку з перевагою у шість пунктів – 59:53 та 77:71 відповідно.

У паралельному матчі другого ігрового дня кваліфікаційного етапу нашої групи Франція вдома очікувано розгромила Литву з рахунком 83:56. Таким чином, після двох зіграних турів Україна одноосібно очолила групу «В»:

1. Україна – 4 очка (закинуті і пропущені м'ячі 167 – 142)

2. Франція – 3 (154 – 146)

3. Литва – 3 (125 – 142)

4. Фінляндія – 2 (130 – 146)

Додамо, що наступні матчі наша національна збірна проведе за рік – 24-го листопада 2022 року в третьому турі на «синьо-жовтих» чекає виїзна гра з Литвою, а в четвертому, 27-го листопада, з Францією також на виїзді.

Нагадаємо, на фінальну частину чемпіонату Європи 2023 року з кожної із десяти кваліфікаційних груп виходить переможець. Також до вирішальної частини Євробаскету-2023 відберуться чотири кращих з десяти команд, що посядуть в групах друге місце.