Articles

Basketball

31.01.2025

БАСКЕТБОЛ НА КРІСЛАХ КОЛІСНИХ: СПОРТ - РЕАБІЛІТАЦІЯ ДЛЯ ВІЙСЬКОВИХ


Життя в умовах повномасштабної війни в Україні змусило нас адаптовуватись до нових реалій. Обстріли, повітряні тривоги, сумні новини – зі сльозами на очах, але змушені звикати до всього і якось продовжувати жити. Найголовніше – допомагати жити тим, хто захистив і захищає нас від ворога, а також людям з інвалідністю. Щодня з фронту повертаються наші воїни з різними пораненнями, а відтак процес реабілітації та їх повернення до повсякденного життя наразі стає найактуальнішим завданням.


Капітан команди з баскетболу на кріслах колісних львівських «Титанів» Павло Козак запевняє, що в такий період у людей багато поганих думок в голові, тому через спорт, а в даному випадку через баскетбол на візках, значно легше повернути людину до повсякденного життя. Спорт – чудовий спосіб реабілітації для військових та цивільних, які отримали травми. Про львівську баскетбольну команду на візках «Титани-Львів», а також перспективи цього виду спорту в Україні, зокрема, створення повноцінного чемпіонату України з баскетболу на кріслах колісних та відповідної федерації, перший в історії всеукраїнський турнір у Львові 8-9 лютого з шістьома командами, а також як потрапити в команду – у матеріалі Kamp-Sport.



Як виникла команда «Титани-Львів»?


«Баскетбол на кріслах колісних у Львові зародився у 2002 році. Командою тоді опікувався львівських протезний завод, - каже Павло Козак, багаторічний капітан команди. – А родоначальниками цього виду спорту в Україні є Харків. Там перша команда на кріслах колісних почала існувати у 1994 році. Пригадую, тоді було багато екстриму: починаючи від візків і, закінчуючи тим, як нас возили на «буханках» (специфічний мікроавтобус) на тренування. Команда, яка мала назву «Львів-Баскет», тоді проіснувала три роки. Ми виступали у чемпіонатах та кубках України. Тренував нас Мар’ян Пітин. У 2002-2004 роках в Україні було вісім команд. Люди грали з різними видами травм. Тоді, як і зараз, кожен гравець з різними травмами має свій класифікаційний бал. Чим легше ураження – тим вищий бал гравця. Були часи, що через брак фінансування проводили раз в рік або чемпіонат, або кубок. Змагання проводив «Інваспорт» - система фізкультури та спорту осіб з інвалідністю, що функціонує в Україні на державному рівні. Пригадую, коли ми приїхали на турнір у Ряшів, то поляки жартували, що ми самі зробили ці візки. Казали, що на таких візках ми ще добре граємо в баскетбол. Пригадую, один візок розвалився повністю під час матчу з чехами…».


«На жаль, ближче до 2010 року баскетбол на кріслах колісних почали ховати як не пріоритетний вид спорту, - продовжує Павло Козак. – Це було пов’язано з фінансуванням, ніхто не хотів вкладати кошти, казали дорого утримувати команди. До слова, команда з Харкова була шестиразовим чемпіоном України, у фіналі завжди «рубалися» з командою Донецька, а Львів з Дніпром – за третє місце.  

Відродження львівської команди з баскетболу на візках відбулося в 2016 року після зустрічі з Антоном Нікуліним та Мар’яном Пітиним. Тоді команда отримала назву Union-баскет. Згодом існувала під назвою «Фенікс». В 2017 році у Львові провели турнір Lviv Open Cup, участь у якому взяли чотири команди. На жаль, команда знову перестала існувати. Мене неодноразово запитували навіщо мені команда, якщо у мене є робота, сім’я і регалії у жимі штанги лежачи. Робили акцент на тому, що індивідуальний вид спорт легший, аніж командний. Незважаючи на це, я хотів відродити команду і зробити свій вклад в адаптацію людей з інвалідністю. Баскетбол люблю за динаміку, швидкість та командний дух. Зустріч з теперішнім президентом нашого Клубу Петром Мисишиним дозволила нам повноцінно відродити команду. Юридично ми заснували спортивний клуб адаптивних видів спорту у лютому 2024 року. Це ще один рестарт команди, однак уже з назвою «Титани-Львів». Щоправда, тренуватися почали не відразу, оскільки жоден зал у Львові не є стовідсотково доступним для людей з інвалідністю. Тренувальний процес врешті розпочали з середини травня, і до першого турніру провели не більш ніж 10 тренувань. Оскільки була перерва у п’ять років, довелося багато зробити для підготовки ігрових візків. Після відродження команди «Титани-Львів» вже в червні 2024 року здобули перемогу на всеукраїнському турнірі у Києві та достойно зіграли на міжнародному турнірі в Польщі, де рівень команд надзвичайно високий. Станом на сьогодні клуб має президента, матеріальну-технічну базу, медійну складову та наймотивованіших гравців за усю історію існування».


На фото: Павло Козак


Хто складає кістяк команди?

 

Кістяк команди «Титани-Львів» складають цивільні, які отримали травми в повсякденному житті різного ступеня складності, військові, які повернулися з фронту, а також внутрішньо переміщені особи. Для прикладу, Павло Козак – цивільний, який працює з реабілітацією військових більше десяти років. Сьогодні Павло працює у першому територіальному медичному об’єднанні, у складі якого є національний реабілітаційний центр «Незламні». Не одну сотню хлопців Павло витягнув з «гострого» періоду в житті. У своїх інтерв’ю Павло неодноразово говорив про баскетбол на кріслах колісних як чудовий засіб реабілітації для людей з інвалідністю. Окрім того, Павло є досвідченим експертом з ремонту різних типів візків. Серед спортивних досягнень Павла – чотири перемоги на чемпіонаті світу серед здорових суперників (!) з жиму штанги лежачи та чемпіон світу з бодібілдингу. Він – майстер спорту міжнародного класу з жиму лежачи.


«Титанів» не так давно поповнили троє військовослужбовців ЗСУ, ветеранів війни. Один з них Олександр Катаула. Чоловік у 2022 році воював на Луганщині, де під час боїв за Попасну отримав складне поранення і втратив ліву ногу вище коліна. Олександр також у складі збірної України виборов золоту медаль у командній стрільбі з лука на змаганнях Air Force and Marine Corps Trials 2024 у США. Є зараз у команді також гравці, які грали ще за «Львів-Баскет» у 2000-х роках. Серед повноцінних гравців команди і одна дівчина – Юля Землянська. Баскетболом займається з 2016 року. В повсякденному житті вона - візажист та майстер архітектури брів. Також працює в рекламно-брендовій компанії. Професії інших гравців абсолютно різні – діловод, барбер, таксист та інші. Не так давно справжнім «титаном» став шахтар з Покровська Іван Батрак. У його будинок прилетіла ворожа ракета. Чоловік вижив, але отримав травму спини.



Як потрапити в команду «Титани-Львів»?


За словами Павла Козака, станом на сьогодні команда у пошуках ще чотирьох гравців для повноцінного тренувального процесу та замін під час матчів, а також тренера. Аби потрапити до колективу немає жодного значення чи ти військовий, чи цивільний, чи внутрішньо переміщена особа.


«Якщо в тебе є бажання і ти любиш баскетбол, тоді тобі до нас, - продовжує Павло Козак. – Це можуть бути люди з ампутаціями нижніх кінцівок, ураженням спинного мозку, іншими словами люди, які мають проблеми з опорно-руховим апаратом. Це можуть бути як хлопці, так і дівчата. Вікових обмежень немає. Втім, додам, що ми маємо клуб адаптивних видів спорту. П’ятеро наших гравців уже піднімають вагу більше 100 кг і не виключаємо варіант, що ми скоро виставимо свою команду на силові види спорту. Є двоє хлопців, які чудово стріляють з лука.


«Реабілітація через спорт чудова, оскільки тут немає відчуття медичного закладу, лікування, терапії тощо. Пацієнт має бути стабілізований, компенсований без ускладнень та протипоказів. Головне - розуміти як функціонують певні групи м’язів і дотримуватись правила: «Не нашкодь собі в першу чергу, а потім іншим», - додає Павло Козак.



Брак тренерських кадрів


Капітаном та головним тренером «Титанів-Львів» також є Павло Козак. Втім, команда наразі в пошуках тренера та налаштована до співпраці з усіма, хто її готовий підсилити. Мар’ян Пітин, який тренував нашу команду раніше, уже не працює баскетбольним тренером, а інших спеціалістів у Львові та й в Україні відверто бракує. Кілька фахівців з баскетболу на кріслах колісних працюють у Харкові.


За словами Павла Козака, кожен професійний тренер з баскетболу може працювати з командою на кріслах колісних, однак тут є кілька «але»: він повинен мати бажання працювати з командою, а також зрозуміти усю специфіку роботи, розуміти які навантаження можна давати на того чи іншого гравця. Також  має розуміти специфіку техніки переміщення на візках. До слова, вартість класного ігрового візка може коливатися від трьох до семи тисяч доларів. Пара хороших коліс може коштувати півтори – дві тисячі доларів. У «Титанів-Львів» станом на сьогодні є 12 ігрових візків, однак цей процес постійно потребує фахівця, який би регулярно слідкував за колесами, шинами, камерами, підшипниками тощо.



Необхідність федерації та повноцінного чемпіонату України


У багатьох країнах світу створені окремі федерації, які займаються безпосередньо проведенням чемпіонату країн серед людей з інвалідністю. Для прикладу: у сусідній Польщі є шість команд найвищого рівня, які сміливо можна назвати професійними. Є також команди з нижчої ліги. У них є по 2-3 офіційних потужних спонсори.


Іноземні федерації мають фінансування з державного бюджету, а також з місцевих громад. Окрім того, в багатьох команд є меценати та спонсори. В Україні такої федерації наразі немає, однак її необхідність зростає, мабуть, з кожним днем.


«На мою думку, федерацію в Україні необхідно створити, оскільки впевнений у тому, що до кінця 2025 року у нас буде щонайменше десять команд з баскетболу на візках, - знову бере слово Павло Козак. - Тенденція йде до створення клубів адаптивних видів спорту у різних регіонах України. А десять команд – це уже повноцінний чемпіонат, який охопить багатьох хлопців, які повернуться з передової. Важливо, щоб вони були задіяні в соціумі і реінтегровані у щось нове. Думаю, що роботи в адаптивному баскетболі у нас буде багато».



У Львові – всеукраїнський турнір з баскетболу на візках


Уперше за всю історію баскетболу на колісних кріслах, а саме 8 та 9 лютого, Львів прийме команди з різних міст країни для участі в національному турнірі «Кубок Титанів - 2025», який відбудеться  під патронатом голови львівської обласної військової адміністрації Максима Козицького та проєктом «Ліга Нескорених» на майданчику Палацу спорту «Галичина». Львів вперше прийме турнір з такою кількістю команд.


На цьогорічній відкритій першості змагатимуться шестеро клубів: «Титани-Львів» (Львів), «Київські Леви» (Київ), «Одеса Баскет» (Одеса), «Харків Баскет» (Харків), «Тytanovi» (Київ), Збірна українських ветеранів – «Інвіктус». 

 

Відкриття змагань 8 лютого, в суботу о 12:00 

(ПС «Галичина», вул. Керченська, 8. Вхід вільний). 

КОНТАКТ – 067 161 24 64 (Павло Козак)



Kamp-Sport

Others Articles