19.07.2023
Сьогодні, 19 липня, виповнилось 52 роки одному з найбільших легенд українського боксу Віталієві Кличку. Невдовзі після завершення спортивної кар'єри Кличко-старший став міським головою незламної української столиці Києва. Він і досі працює на цій відповідальній посаді - вже 10-й рік.
Найбільшого визнання у спорті Віталій Кличко здобув за свою професійну боксерську кар'єру, яку розпочав у листопаді 1996-го. В 1998-му він виграв титули інтерконтинентального чемпіона WBO і чемпіона Європи. В лютому 1999-го вдруге успішно захистив євротитул і отримав статус обов'язкового претендента на пояс WBO, яким володів британець Гербі Гайд. До першого чемпіонського поєдинку Кличко підійшов з ідеальною статистикою - 24 бої, 24 перемоги, 24 нокаути.
26 червня 1999 року на London Arena в Лондоні, Велика Британія, відбувся бій за звання чемпіона світу за версією WBO у надважкій вазі між володарем титулу, місцевим боксером Гербі Гайдом та обов'язковим претендентом на титул Віталієм Кличком. Бій тривав півтора раунди і завершився перемогою Кличка-старшого. Він став першим в історії українцем, який здобув значимий чемпіонський титул у професійному боксі. Упродовж 2004-2007 років Всесвітня боксерська організація (WBO) отримає визнання трьох інших загальновизнаних боксерських федерації (WBA, WBC та IBF) і стане однією із чотирьох найважливіших організацій професійного боксу у світі.
Відзначимо цікаву деталь: в бою з Гайдом Віталій Кличко здобув 25-ту перемогу нокаутом в своєму 25-му поєдинку. Жоден його бій не тривав довше шести раундів - це світовий рекорд. Українець також за рекордно малу кількість раундів - 55 - пройшов шлях від дебютанта до чемпіона світу.
21 червня 2003 року на арені Staples Center у Лос-Анджелесі, США, Віталій Кличко провів найвідоміший поєдинок у своїй боксерській кар'єрі. В бою за титул чемпіона світу за версією WBC українець зустрівся з його володарем, легендою світового боксу Ленноксом Льюїсом. Бій завершився перемогою британця технічним нокаутом в шостому раунді – в перерві між шостим і сьомим раундами рефері зупинив зустріч через численні травми на обличчі Кличка.
Двобій вийшов неймовірно напруженим і драматичним. Шість раундів Кличко-старший – до бою аутсайдер у співвідношенні 1 до 4 – давав жорсткий бій чемпіонові. Навіть вів на картках суддів 4:2. Але травми не дозволили продовжити зустріч – як би Віталій не протестував проти рішення рефері про зупинку. Після бою українцеві довелося накладати 60 швів щоб "відремонтувати" чотири порізи на обличчі та один розріз у роті.
Віталій неодноразово викликав Льюїса на матч-реванш, але той більше в ринг так і не вийшов. 6 лютого 2004-го на пресконференції у Лондоні, Велика Британія, чемпіон світу за версією WBC офіційно оголосив про завершення спортивної кар'єри.
24 квітня 2004-го на арені Staples Center у Лос-Анджелесі, США, Віталій Кличко став дворазовим чемпіоном світу в одному із найбільш драматичних і жорстких боїв у кар'єрі. У поєдинку за вакантний титул WBC у надважкій вазі він переміг технічним нокаутом у восьмому раунді південноафриканця Коррі Сандерса із "вбивчою" лівою рукою.
У березні 2003-го у своєму попередньому поєдинку Коррі за 3,5 хв. знищив Володимира Кличка і відібрав у нього титул WBO. Віталій врахував у підготовці помилки Володимира. Розумів, що особливо на старті бою слід бути гранично обережним. Та все одно Кличко-старший не уникнув "бомб" суперника. І якби не його залізне підборіддя і незламний характер, то результат був би, ймовірно, таким же, як і у Володимира. Але витримавши стартовий натиск, Віталій таки зламав перебіг бою і переміг. Вигравши у Сандерса, Віталій вдруге помстився за Володимира. 2001-го він нокаутував Росса П'юрітті, який 3 роки до того завдав першої поразки у кар'єрі Володимиру.
У 2008-му, після майже чотирирічної перерви у кар'єрі, пов'язаної з травмами, Віталій Кличко успішно повернувся в бокс. 11 жовтня 2008-го на O2 World Arena в Берліні, Німеччина, він переміг чинного володаря титулу WBC, "Нігерійського Кошмара" Семюеля Пітера.
Як почесний чемпіон світу за версією WBC Кличко скористався своїм правом на бій з чинним чемпіоном. "Я фактично брав квиток в один кінець", - згадував пізніше Віталій. Ризик справді був великий. 37-річний ветеран виходив на ринг проти грізного 28-річного панчера.
Вихід і повернення Віталія Кличка на великих екранах вітали чемпіони минулого Джо Фрейзер, Джордж Форман, Леннокс Льюїс, Евандер Холіфілд і Майк Тайсон. У бою Кличко сповна скористався своєю перевагою в габаритах, весь бій він односторонньо розбивав суперника з дистанції і так його вимордував, що той відмовився виходити на дев'ятий раунд. Після повернення собі титулу WBC, Віталій захистив його дев'ять разів за чотири роки подальшої кар'єри.
Разом з титулом WBC, брати Клички зібрали у своїй колекції три пояси - Володимир тоді був чемпіоном світу за версіями IBF і WBO. А вже у липні 2011-го об'єднали всі чотири пояси за основними версіями.
Перший український чемпіон світу з боксу серед професіоналів Віталій Кличко став також першим українцем, якого прийняли у надпочесну Міжнародну залу боксерської слави. Сталася офіційна церемонія введення у Залу слави нових членів у червні 2018-го у Канастоті, США, - місті, де розташовані Зала слави і Музей боксу.
Віталій Кличко – чемпіон світу з боксу серед професіоналів за версіями WBO (1999 – 2000), WBC (2004 – 2005, 2008 – 2013). Свій останній бій провів 8 вересня 2012-го – переміг сирійця Мануеля Чарра. Всього легендарний український боксер провів на профі-ринзі 47 боїв. Виграв 45, 41 раз нокаутом і двічі програвав.
Найкращі моменти професійної кар'єри Віталія Кличка: https://t.me/tanksport/303
Василь Танкевич, Kamp-sport
Telegram-канал автора https://t.me/tanksport
23.11.2024
289
27.09.2024
1390