Статті

05.02.2024

ПОВЕРНЕННЯ В НОВЕ МЄСТО. ІСТОРІЯ ВИСТУПІВ УКРАЇНИ НА ЧЕМПІОНАТАХ СВІТУ З БІАТЛОНУ

Чемпіонат світу з біатлону цього року пройде у Чехії. Нове Мєсто прийме його вдруге, вперше це було 11 років тому у 2013 році. Українським вболівальникам є що згадати відтоді. Ми ж зануримось далі та розповімо про всіх медалістів світової першості в історії незалежної України.


Олена Підгрушна тріумфує на ЧС-2013 у Чехії, фото AFP


Медалі другого тисячоліття

Вперше на п’єдестал спортсмени з України зійшли на чемпіонаті світу 1996 року, який приймав Рупольдинг. Першою індивідуальною нагородою стала бронза Олени Петрової, здобута в індивідуальній гонці. Срібло українки здобули у командні (у складі Ніни Лемеш, Олени Петрової, Тетяни Водоп’янової та Олени Зубрілової), а в естафеті – бронзу (одна зміна в порівнянні з командним сріблом – Валентина Цербе-Несіна замість Ніни Лемеш).


Наступного року чемпіонат проходив в Словаччині (Осрблі), де Олені Зубриловій вдалось здобути три срібні нагороди – у спринті, персьюті та індивідуальній гонці. Ще одна нагорода – командна бронза у жінок (Олена Петрова, Олена Зубрилова, Валентина Цербе-Несіна та Тетяна Водоп’янова).


Олена Зубрилова перемагає у 1999 році, фото - AFP 


Наступних нагород довелось чекати два роки, адже у 1998 році програма чемпіонату світу була короткою через Олімпійські Ігри (вони проходили паралельно аж до 2014 року). На світовій першості були представлені лише дисципліни, що не увійшли в програму Олімпіади.


Вже у 1999 році Україна дочекалась першого золота світової першості. У Контіолахті Олена Зубрилова спочатку стала третьою у спринті, а потім найкращою у гонці переслідування та індивідуальній гонці. Через погодні умови мас-старт, який в тому році дебютував у програмі чемпіонатів світу, перенесли до Осло. Українські вболівальники можуть впевнено сказати “на фарт”. Адже перемогу в ньому святкувала Олена Зубрилова, яка випередила… ще одну українку Олену Петрову, яка стала другою. І це перший мультимедальний подіум чемпіонатів світу для України.

Наступного року чемпіонат відбувався вже в Осло, однак, схоже, що всі нагороди звідти Україна завоювала ще за рік до того. До трійки змогли потрапити лише жінки в естафеті – бронза в активі команди у складі Ніни Лемеш, Тетяни Водоп’янової, Олени Зубрилової та Олени Петрової.


Зміна поколінь та перші нагороди чоловіків у нульових

На ЧС-2001 в Поклюці було небагато змін, у порівнянні з попереднім роком: Олені Зубриловій вдалось завоювати бронзу в індивідуальній гонці, а жіночій четвірці у складі  Ніни Лемеш, Тетяни Водоп’янової, Олени Зубрилової та Олени Петрової – в естафеті.


Попри надзвичайно коротку програму ЧС-2002 (лише мас-старт), Україна була на подіумі: у жінок рівних не було Олені Зубриловій.


Олена Петрова веде збірну до нагороди в естафеті, фото - Getty Images


У 2003 році чемпіонат проходив у ханти-мансійську, Зубрилова вже виступала за команду білорусі, а в України, попри зміну поколінь, знову були нагороди. Досвідчена Олена Петрова стала другою у спринті та здобула медаль аналогічного ґатунку в естафеті (разом з Іриною Меркушиною, Оксаною Хвостенко та Оксаною Яковлевою). Наступного, 2004 року, Україна була представлена серед призерів чемпіонату світу знову завдяки Олені Петровій, яка стала третьою в індивідуальній гонці.


Наступна нагорода датується 2007 роком. До того в України було вже чимало нагород різного ґатунку, однак ця бронза, все ж таки, особлива. Адже вперше медаль чемпіонату світу здобули українські чоловіки. У спринті на третю сходинку піднявся Андрій Дериземля. А чемпіонат світу 2008 року в Естерсунді додав оптимізму, що нове покоління вже може здобувати результати світового рівня: у спринті та індивідуальній гонці на третю сходинку підіймалась Оксана Хвостенко, а в естафеті вона, разом з Оксаною Яковлевою, Вітою та Валентиною Семеренко стала другою.

Від російських боліт до золотих спринтів у Чехії та Швеції [2011-2023]

У 2011 році свою першу індивідуальну нагороду чемпіонату світу здобула Віта Семеренко. В ханти-мансійську вона стала третьою в індивідуалці, а ще одну бронзу поклали до скарбнички України чоловіки: вперше ми здобули нагороду в чоловічій естафеті. Зробила це команда у складі Олександра Біланенка, Андрія Дериземлі, Сергія Семенова та Сергія Сєднєва. Наступного року чемпіонат світу приймав Рупольдинг, а єдиною нагордоою там стала бронза Віти Семеренко у спринті.


У 2013, як і цьогоріч, чемпіонат світу відбувався у Новому Мєсті. Він був дуже успішним для жіночої збірної України: Олена Підгрушна (Білосюк) здобула перемогу у спринті, де третьою стала Віта Семеренко. У гонці переслідування бронзу до свого активу додала Олена Підгруша, а в індивідуальній гонці – Валентина Семеренко. Естафетна четвірка (саме та, яка за рік здобуде золото ОІ-2014: Юлія Джима, Віта Семеренко, Валентина Семеренко та Олена Підгрушна) тут стала другою.


Валентина Семеренко - переможниця ЧС-2015 року в мас-старті, фото - Getty Images


ЧС-2015 для України пройшов з ім’ям Валентини Семеренко на устах: вона стала третьою у спринті, а завершила ефектним золотом у мас-старті. Наступного року вже чоловіки перейняли медальну естафету: єдина нагорода (бронза у спринті) в активі Сергія Семенова.


На чемпіонаті світу 2017 року українці мали змогу побачити оновлену жіночу естафету на п’єдесталі, адже Ірині Варвинець, Анастасії Меркушиній, Юлії Джимі та Олені Підгрушній вдалось здобути срібло. Цікаво, що таким чином Меркушині стали першою спортивною династією, де вже два покоління здобувало нагороди світової першості.


Через рік, у 2019 жіноча естафета знову була в призах: цього разу бронза, яку завоювали Анастасія Меркушина, Юлія Джима, Віта та Валентина Семеренко. Але більш пам’ятним той турнір в Естерсунді є завдяки Дмитру Підручному: українець першим серед чоловіків здобув золоті нагороди, залишивши позаду всіх конкурентів у гонці переслідування. До того йому не вистачило всього 0.3 секунди, аби потрапити в нагороди спринтерської гонки.


Золотий фініш Дмитра Підручного у персьюті ЧС-2019 у Швеції, фото - Reuters


Наступні чемпіонати світу, у 2020 та 2021 році, були для України практично ідентичними: обидва рази єдиною нагородою була бронза у жіночій естафеті, де першими були норвежки, а другими – німкені. Відмінність, окрім місця проведення, це ще й склад команди: у 2020 за “синьо-жовтих” бігли Анастасія Меркушина, Юлія Джима, віта Семеренко та Олена Підгрушна, а наступного року Віту Семеренко замінила Дар’я Блашко.


У 2022 році чемпіонат світу не проводився через Олімпійські Ігри, минулого року Україна нагород не здобувала. Вже за два дні розпочнуться змагання у Новому Мєсті де ми, віримо, побачимо хороший виступ у виконанні збірної України. 


Kamp-Sport

Інші Статті