11.12.2024
Головний тренер збірної України з греко-римської боротьби, відомий та титулований у минулому спортсмен Володимир Шацьких в ексклюзивному інтерв’ю Kamp-Sport поділився враженнями від нещодавнього Кубка України у Львові, а також підбив підсумки змагального 2024-го року в греко-римській боротьбі.
Володимире Володимировичу, як Вам рівень і проведення чемпіонату України з греко-римської боротьби у Львові? Наскільки задоволені цьогорічними виступами спортсменів?
Вважаю, що вся борцівська родина задоволена і чемпіонатом України з греко-римської боротьби, і Кубком України з вільної та жіночої боротьби. Хотілося, щоб змагання відбулися в столиці, оскільки вболівальникам і спортсменам було б зручно приїхати саме до Києва. Проте, у Львові турнір фактично не переривався через повітряні тривоги. Приємно, що прийшло багато вболівальників. Сама організація була на високому рівні, що заслуговує на повагу.
На Вашу думку, проведення всеукраїнських змагань з усіх трьох видів боротьби – це тільки плюс?
Авжеж, все було дуже зручно. Вийшло справжнє свято боротьби, коли всі три види об’єдналися в одному турнірі.
Дехто з молодих борців не міг взяти участь у чемпіонаті України через участь в міжнародних турнірах, які проводили в той самий час?
На той час були міжнародні турніри вікових категорій U-17 і U-20, тож більшість з наших молодих борців наразі не беруть участі на дорослих змаганнях. Міг би виступити на чемпіонаті України хіба що Єгор Якушенко та кілька інших спортсменів. Іншим поки зарано конкурувати на дорослих турнірах.
СВЯТО ТРЬОХ ВИДІВ БОРОТЬБИ: ЯСКРАВЕ СПОРТИВНЕ ШОУ У ЛЬВОВІ
Чи були результати, які вас по-справжньому здивували?
Несподіванок майже не спостерігалось. Потішила наша молодь і я вважаю, що для нас дуже важливо, щоб вона стрімко прогресувала. Зараз в Україні трохи знижується рівень греко-римської боротьби. Звичайно, на це дуже вплинула війна в країні. Не так багато учасників змагалося на дорослому чемпіонаті.
Можна зробити висновок, що за підсумками чемпіонату ви визначилися зі складом на чемпіонат Європи. Перемога в національній першості – головний критерій відбору?
Ні, чемпіонат України – це лише один із етапів відбору. Авжеж, ми братимемо до уваги результати національної першості, але основним критерієм будуть виступи борців на міжнародних змаганнях. Це пов’язано, зокрема, з можливими змінами правил на чемпіонаті Європи, що стосуватимуться доданням або зменшень вагових категорій. На початку наступного року Міжнародна федерація боротьби ухвалить остаточні рішення щодо можливих змін.
За чутками, хочуть зменшити кількість неолімпійських категорій і змістити деякі категорії. Зокрема, в греко-римській боротьбі можуть зробити проміжну категорію між 87 кг і 97 кг, оскільки між ними великий проміжок.
Як можете оцінити результати українських борців греко-римського стилю в 2024-му році? Чи задоволені змагальним роком, що минає?
Загалом задоволений цим змагальним роком – у нас все було направлене на підготовку до Олімпійських ігор. Усі збірні працювали на олімпійську підготовку. Певна річ, завжди хочеться більшого, але ми дуже тішимося наявними здобутками. «Срібло» Парвіза Насібова та «бронза» Жана Беленюка – це дуже висока для нас планка. Ми задоволені тим, що вдалося здобути дві нагороди, маючи дві квоти. Найголовніше, що змогли здобути результат.
Здобувши олімпійську «бронзу» в Парижі, завершив спортивну кар’єру Жан Беленюк. Поділіться особистими враженнями від легендарної кар’єри Жана, до якої ви вагомо долучилися. Які якості відрізняють Жана Беленюка від будь-якого іншого спортсмена?
Насамперед у нього унікальна самовіддача. Жан – дуже режимна людина і він чудовий приклад для молоді, як досягати високих результатів у спорті. Завжди вражає його працьовитість, коли не жалієш ні себе, ні суперників. Складно знайти такого ж цілеспрямованого спортсмена, який вміє змусити себе працювати і зосередитись на власних цілях. Саме такі його унікальні якості дозволили Жану досягти високих здобутків.
З Жаном завжди легко працювалось, адже він чудово комунікував з тренерами. Між нами велика довіра – ніколи не потрібно було його перевіряти чи підганяти, оскільки він дуже вимогливий сам до себе.
Чи пам’ятаєте момент, коли Жан Беленюк ухвалив рішення завершити кар’єри після Олімпійських ігор?
Він ухвалив рішення задовго до Олімпійських ігор у Парижі. Ми ще трохи вмовляли Жана через ситуацію з Новіковим, якого ми готували як заміну Беленюку. Планували, що в Парижі Україну вже представлятиме Семен у категорії 87 кг. Жан цього прагнув, допомагав і робив все для того, щоб Семен повністю реалізував себе. Обставини склалися інакше, тож ми вмовили Жана залишитись у спорті ще на один олімпійський цикл. Він погодився і не пошкодував. Я сподіваюсь, що не пошкодував (усміхається).
Жан – справжній локомотив нашої збірної. Він також дуже допоміг Парвізу. На іграх в Парижі йому було легше, адже з ним поряд був Жан. У Жана Беленюка і Парвіза Насібова чудовий симбіоз двох спортсменів. Тож ми дуже вдячні за те, що він залишився на той олімпійський цикл і забезпечив Україні результат.
«Золото» Парвіза Насібова на Олімпійських іграх-2028 в Лос-Анджелесі – найголовніша ціль на найближчі чотири роки?
В олімпійське «золото» Парвіза, безумовно, віримо, адже він також неймовірно працьовитий і цілеспрямований спортсмен. Але хотілося би, звісно, щоб до збірної України приєдналися молоді таланти, які також змогли б завоювати олімпійську медаль. Через рік, упродовж усього олімпійського циклу, ми працюватимемо над нашою молоддю. Маємо на меті забезпечити національну збірну не однією чи двома медалями на Олімпіаді, а багатьма. Таланти в нас є, тож треба допомогти їм реалізуватись.
Як оціните нинішню українську молодь в греко-римській боротьбі?
Ми радіємо, що в нас є багато талановитих спортсменів, які зовсім скоро можуть заявити про себе на дорослих змаганнях. Ми вже згадували про Єгора Якушенка, який цього року виграв чимало міжнародних турнірів і став чемпіоном Європи та світу U-20. Також приємно тішить Іван Янковський – молодий талант з Одеси, цьогорічний чемпіон світу U-17 в категорії 110 кг. Сподіваємось, що найближчим часом перспективні борці підтягнуться до рівня національної збірної України. Якщо йтимемо правильним шляхом, то в Лос-Анджелесі-2028 зможуть поборотися за олімпійські нагороди багато наших молодих борців.
Kamp-Sport