Статті

02.06.2023

ВОЛОДИМИР ШАЦЬКИХ: МІЖНАРОДНА ФЕДЕРАЦІЯ БОРОТЬБИ ХОЧЕ ДОПУСТИТИ росіян, АЛЕ БОЇТЬСЯ ЗА НАСЛІДКИ

Головний тренер збірної України з греко-римської боротьби, відомий та титулований у минулому спортсмен Володимир Шацьких в ексклюзивному інтервю Kamp-Sport розповів про Кубок України у Львові, навчально-тренувальні збори збірної України у Хорватії та плани на літо, критерії відбору на ліцензійний чемпіонат світу, лідера збірної олімпійського чемпіона Жана Беленюка та його важку травму перед тріумфальними Іграми у Токіо, а також про президента міжнародної федерації боротьби серба Ненада Лаловича, який, на думку тренера, лояльно ставиться до повернення росіян та білорусів на міжнародні змагання. Володимире Володимировичу, як Вам рівень та проведення Кубка України з греко-римської боротьби у Львові? 


Кубок України – один з етапів відбору до ліцензійного чемпіонату світу. Рівень змагань був непоганий. Усі лідери були представлені на Кубку України, лише у категорії до 67 кг не був представлений Парвіз Насібов. Перед Кубку України у Львові він брав участь у чемпіонаті Європи у Загребі, де став бронзовим призером. Парвіз пройшов усі відбіркові змагання, щоб відібратися на чемпіонат світу. Зважаючи на це, він отримав дозвіл у Львові бути в ролі глядача (сміється). Він, до речі, приїжджав до міста Лева.


Навіть не можу згадати коли востаннє проводили змагання у Львові з греко-римської боротьби. Пригадую, колись у Львові розвивали греко-римську боротьбу, однак потім вона кудись зникла. Цей вид спорту був більше представлений у східних регіонах України. Львів завжди мав класних майстрів з вільної боротьби. Знаю, що зараз завдяки керівництву Асоціації спортивної боротьби України, а саме Юрію Копитку та Едуарду Прощуку, планують у Львові відкрити секцію з греко-римської боротьби. Наразі триває пошук спеціалістів.


Чи є проблема з тренерами в Україні з греко-римської боротьби? 


Так. Знаю, що багато де хочуть відкрити секцію греко-римської боротьби, однак ініціативних спеціалістів немає. Усе потрібно робити з нуля, а це складно. Звісно, розвиток греко-римської боротьби потрібен в регіонах. Нам потрібна внутрішня конкуренція. Якщо її не буде, результату не слід очікувати на міжнародній арені.Як Вам сама організація Кубка України у Львові? 


Організація супер. Вважаю, що це високий рівень, який можна прирівняти до дорослого чемпіонату Європи. До слова, там буває три килими, а у Львові їх було чотири з сучасним помістом. Я був на багатьох змаганнях в багатьох містах, і можу всіх запевнити, що організація мені сподобалася. Ці змагання були краще організовані, ніж останній чемпіонат світу в Сербії. У Львові я зустрів чимало знайомих, яких не бачив роками. Для нас це була подія, яка запам’ятається на роки.


Кого можете виділити за підсумками Кубка України? 


Молодь непогано себе проявила. Можливо, і були якісь несподіванки, але зазначу, що перемога на Кубку України ще не дає право кваліфікуватися на ліцензійний чемпіонат світу. У Львові була цікава та безкомпромісна боротьба. Я побачив гарний рівень і радію, що у нас є внутрішня конкуренція. Перших-других номерів збірної повеземо ще на міжнародні турніри. На чемпіонат світу сформуємо боєздатну команду.


Які критерії відбору на чемпіонат світу в Сербію? 


Основне – це медаль з чемпіонату Європи. А туди потрапляє чемпіон України. Наприклад, Парвіз Насібов виграв чемпіонат України, виборов медаль на чемпіонаті Європи і він уже є учасником чемпіонату світу. Жан Беленюк виграв чемпіонат України, однак пропустив чемпіонат Європи через ушкодження. Жанові довелося доводити свою майстерність на Кубку України. Жан як переможець чемпіонату та Кубку України уже також відібрався на чемпіонат світу. Також вагомий критерій – здобуття медалі на міжнародних змаганнях. Якщо спортсмен виграв Кубок України, але не досягнув результатів на міжнародній арені, то ми будемо його ще тестувати. Потрібно, щоб цей спортсмен відчував конкуренцію і не думав, що він недосяжний для других та третіх номерів збірної.Скільки вагових категорій, де кілька спортсменів претендують на поїздку на чемпіонат світу? 


На щастя, майже у кожній категорії у нас є декілька борців, які конкурують між собою. У категорії до 87 кг Жан Беленюк є лідером. Можливо, в середніх категоріях конкуренція є вищою. У категорії до 72 кг конкурують між собою Андрій Кулик та Артур Політаєв. Будемо на цих хлопців ще дивитися на міжнародних змаганнях. У наших планах – турнір у Варшаві 25 липня та 5 серпня у Дортмунді. Наразі вирішуємо хто з хлопців поїде на ці турніри.


Ви згадали про олімпійського чемпіона Жана Беленюка. На Вашу думку, він легко переміг на Кубку України у Львові? 


Я б сказав впевнено. Ярослав Фільчаков здобув для України у срібну медаль на чемпіонаті Європи у Загребі у категорії до 82 кг. Зараз він піднявся до Жана в олімпійську категорію 87 кг і програв йому на Кубку України. Жан з ним боровся у півфіналі.Чи сформований план підготовки Жана до чемпіонату світу? Нікому не секрет, що Ви Жану багато допомагаєте на тренуваннях і багато допомагали в підготовку до тріумфальних Олімпійських Ігор у Токіо. 


Або у Варшаву, або у Дортмунд Жан поїде.


Які у Вас спогади про Олімпіаду в Токіо? Виступ збірної України з греко-римської боротьби стовідсотково можна вважати успішним.


Авжеж позитивні спогади. Вважаю, одну медаль ми не добрали. У вазі до 60 кг Ленур Теміров став п’ятим. У сутичці за бронзу він не програв, це банальний нефарт. Ми могли мати увесь комплект медалей у греко-римській боротьбі. Звісно, дуже радує золота медаль Жана Беленюка і срібна Парвіза Насібова.


Кажуть, що Жану Ви суттєво допомогли у підготовці до Олімпіади. Зокрема, Жан Беленюк не ніколи приховував того, що Ви відіграли ключову роль в реалізації його як спортсмена. Жан казав, що Ви вселили у нього віру, що він зможе боротися, а згодом що зможе стати Олімпійським чемпіоном. 


Наскільки міг – настільки і допоміг. За 20 днів до Олімпіади Жан мав дуже серйозну травму – у нього вилетіло плече. Незважаючи на це, він дійшов до своєї мети. Жан – приклад для збірної України. Він – дисциплінований. Маючи статус олімпійського чемпіона, нікого не було такого, щоб він показав, що він вище когось чи не послухав тренера. Ми радіємо, що він продовжує свою спортивну кар’єру. Молоде покоління дивиться і рівняється на нього. Парвіз також виріс на прикладі Жана і сьогодні є срібним призером Олімпійських Ігор. Думаю, що жоден функціонер не залучив в боротьбу стільки хлопців як це зробив Жан Беленюк.


На чому зараз робите акцент на тренуваннях? Нещодавно Ви з командою повернулися з навчально-тренувальних зборів у Хорватії. 


Боротьба – спорт індивідуальний. Стараємося до кожного мати індивідуальний підхід. У нас в збірній працюють тренери дуже високого рівня і ми бачимо кому з ким працювати. Завдяки нашим спонсорам та друзям ми мали можливість поїхати на збір у Хорватію (місто Пореч – авт.). Ми класно провели час, потренувалися з іншими збірними. Там також були кубинці та представники багатьох європейських команд. Хлопці змінили обстановку. Збори тривали дванадцять днів. Там ми були уже вчетверте. Наприкінці зборів провели сутички з представниками багатьох збірних, які також там були. Після зборів у нас дуже позитивна динаміка. У Хорватії чудовий клімат. Колись у нас була хороша база в Алушті, однак ми її давно втратили. Надіюся, в недалекому майбутньому її повернемо.
Це питання ми ставили головним тренерам збірних України з вільної боротьби Володимиру Євонову та Василю Федоришину. Задамо і Вам. Який умовний план Б є у команди, якщо на чемпіонат світу допустять росіян та білорусів? 


Якщо це станеться, ми будемо бойкотувати ці змагання. Як я розумію, неоднозначна ситуація з допуском росіян на Олімпійські Ігри в Парижі. Томас Бах відпустив ситуацію з допусками на чемпіонати світу та ліцензійні турніри. Він все переклав на плечі міжнародних федерацій. А наша федерація, яку очолює серб Ненад Лалович, є лояльною до росіян. У нас мало шансів, щоб їх туди не допустили. На мою думку, Бах не зможе допустити спортсменів з країни-терористів на Олімпійські Ігри. Якщо це станеться, він втратить всю підтримку європейської спільноти. Якщо буде такий сценарій з допуском росіян та білорусів на чемпіонат світу, то ми запропонуємо міжнародній федерації нас допустити до ліцензійних турнірів, де не буде нашого ворога. Минулий чемпіонат світу був в Сербії. І нам було дуже неприємно бачити на вулицях міст багато прапорів країни агресора. Зараз динаміка трішки покращується, але знову ж таки… Чомусь змінили чемпіонат світу на Сербію. Його там не мало бути у 2023 році. Розумію, що це все робиться під росіян. Мовляв, вони туди приїдуть і не будуть боятися за свою безпеку. Знаю, що зараз вони шукають варіанти як собі відкрити візи. Я для себе розумію, що зараз все робиться для того, щоб вони змогли виступити на чемпіонаті світу. Не було ще такого, щоб два роки поспіль проводили чемпіонат світу в одному і тому ж місті. Ненад Лаловіч – лояльний до росіян і «ручний» до російських функціонерів. Наші керівники Асоціації та міністр спорту України спілкувалися з Лаловичем, і, думаю, вони можуть підтвердити його лояльність до спортсменів з цих двох країн. У боротьбі хочуть зробити як у дзюдо: до останнього росіяни не реєструються, а все роблять в останній момент. З 12-го червня в Албанії має відбутися чемпіонат Європи U-17, однак станом на 1 червня так і ніхто не розуміє чи допустили туди росіян, чи ні. Нам говорили, що 26 травня ми отримаємо відповідь на це запитання, а сьогодні уже 1 червня (розмова з Володимиром Шацьких відбувалася 1 червня – авт.). Існує велика ймовірність того, що міжнародна федерація так буде себе поводити на усіх міжнародних стартах.


Якщо росіяни будуть допущені до змагань, гарантій безпеки не зможе дати ніхто.


Цього і дуже боїться міжнародна федерація боротьби. Від провокацій ніхто не застрахований. Повірте, і в Сербії є люди, які нас підтримують. Вважаю, якщо росіян допустять до змагань, безпеку їм ніде не зможуть гарантувати. Міжнародна федерації боїться за наслідки такого рішення.


kamp-sport

Інші Статті