Статті

11.04.2024

ОЛЕГ БАРАН: ЗМІНА СКЛАДУ, ДОВІРА ТРЕНЕРУ ТА НОВА ДОМАШНЯ АРЕНА


Волейбольні «Кажани» у цьому сезоні добряче нашуміли у польській Плюс Лізі – одному з найсильніших чемпіонатів світу. Команда Угіса Крастіньша могла обіграти топ-клуб європейського волейболу, однак могла і поступитися одному з аутсайдерів доволі потужної першості. Колектив зі Львова у плей-офф чемпіонату пробитися не зумів, однак команда за цей сезон команда заслужила на теплі слова. Перші підсумки доволі цікавого сезону на топ-рівні, майбутні трансфери, переїзд та плани на майбутнє в інтерв’ю Kamp-Sport розповів президент клубу Олег Баран. 


Олеже Володимировичу, «Барком-Кажанам» у нинішній кампанії Плюс Ліги залишилось зіграти ще два матчі. Які Ваші перші враження та думки щодо виступів команди в сезоні-2023/24? (Розмова відбулася перед першим матчем «Кажанів» за 11-12 місці у Плюс Лізі).

Загалом якщо згадувати попередній сезон, де ми фінішували тринадцятими, то зараз будемо боротися за одинадцяте місце. Прогрес помітний, але мої очікування, а також тренерів та гравців все-таки були зосереджені на вихід до плей-оф. До останніх двох турів ми мали всі шанси досягти бажаного результату. Тому вважаю, що цей сезон трохи не втримали, не здобувши те, на що розраховували.


Через які фактори це пов’язано? Звичайно, на це вплинуло кілька моментів. По-перше, гравці мали різні психологічні стани. Деякі лідери не зробили того, чого від них чекали від початку сезону. Були деякі провали в матчах проти аутсайдерів, де ми точно мали здобувати необхідні очки. Стратегічно виконували все те ж, але деколи це не спрацьовувало.


Деякі гравці зазначали, що підготовка до сезону в команди були проведена не найкращим чином через матчі національних збірних. 

Повністю погоджуюсь. Більшість наших гравців виступали в складі збірної України. У жовтні був виліт національної команди до Бразилії. Кільком гравцям, що залишились тоді в «Кажанах, було важко тренуватись наодинці. Тому це також могло вплинути певним чином на підготовку до першої частини сезону. Але якщо не вистачало фізичних кондицій у матчах проти грандів, то з аутсайдерами чемпіонату втратили дуже багато. Ми двічі перемогли «ЛУК» Люблін та «Ольштин». Ці команди, в підсумку, грають в плей-оф, а наш клуб – ні.


На Вашу думку, з чим пов’язано те, що команда може обіграти «Ястржембскі Венгель», але натомість двічі програти «Чарні Радом»?

Я вважаю, що це пов’язано з внутрішньою мотивацією гравців. Коли бодай один із виконавців не показує той рівень, що є йому притаманним, це впливає на результат. І тому такому гравцеві повинна бути або гідна заміна, або в такому разі хтось інший з команди має взяти на себе відповідальність. Зараз в «Барком-Кажанах» поки ще не помітно другого варіанту. І це, мабуть, наша найбільша проблема.Як Ви взагалі реагували, коли команда обігрувала фіналіста Ліги чемпіонів, але потім програє команді, яка перебуває значно нижче в турнірній таблиці?

Погано спав у той день і дуже сильно нервував. Нікому не телефонував протягом двох днів (сміється). Зазвичай реагую приблизно так на подібні результати. Якщо наші гравці бачать у собі прогрес як у професійних виконавцях за цей час у Плюс Лізі, то мають розуміти, що для успіху в чемпіонаті Польщі потрібна стабільність.

 

Якими все-таки є основні причини невиходу команди до плей-оф?

Як на мене, причина в тому, що в ті моменти, коли потрібно було зібрати волю в кулак, ми не могли цього зробити. Чому не змогли? Це вже питання до тренера та гравців.


Не зважаючи на те, яке місце в підсумку посяде команда, ви загалом задоволені сезоном?

Певна річ. «Барком-«Кажани» навчилися грати проти грандів і доводили, що можуть показати чудову гру. Деякі з наших гравців продемонстрували вищу якість волейболу. Той-таки Памушко, який переграв на тренуваннях і в матчах Канаєва. Йому дали шанс і він ним гідно скористався. Протягом сезону Ярослав добре грав і покращив прийом команди. Кожний рік робить всіх сильнішими або слабшими. Я ж вважаю, що цьогоріч ми стали точно сильнішими.Кого ще можете виділити з гравців за підсумками цього сезону?

Якщо говорити, наприклад, про легіонерів, то ми ставили трохи високі очікування від них. Знали, що Палонські – талановитий аргентинець, який добре грав за збірну. В нього також є проблема нестабільності: одна гра в його виконанні була суперовою, а інша – не дуже. Можливо, маємо проблему з відбором гравців, яких хочемо бачити в команді. Все-таки це можна вважати нашу з тренером помилкою, що обрали такого гравця.


Ви незадоволені цим трансфером?

Якщо ми не змогли потрапити до вісімки кращих команд, то я багато чим незадоволений. Точно не буду казати, що в усьому винний Палонські. На кожному з нас є частина своєї відповідальності. Все-таки я ухвалював рішення, а коли робиш це, то береш на себе відповідальність. Потрібно було більше дізнаватись про гравця перед тим, як підписували його. Зараз я зробив певні висновки й буду надалі від них відштовхуватись.


З точки зору гри Палонські за збірну Аргентини – це точно не був «кіт в мішку». Я веду до того, що важливо детально вивчити гравця до найменших дрібниць: як вона поводить себе в команді, взаємодіє з партнерами та тренером.


В другій частині помітно додав у захисті Мусса Ґуйє. Які загалом у вас були очікування від французького волейболіста і чи зумів він їх виправдати?

Хочу відкрити секрет. Ми не планували з ним продовжувати контракт, оскільки він показав досить слабку гру в першій частині сезону. Проте, тренер завжди відзначав, що Мусса – хороший командний гравець, який гарно працює. Тобто відгуки про нього були позитивні. Від самого початку він мав проблеми з блоком. Ми підписували його з розрахунком, що гравець має добру подачу і талант у стрибках. Протягом половини сезону він цього не показав. Коли Ґуйє додав у грі, почав добре подавати та краще блокувати, ним зацікавилися інші клуби. Зараз він переходить до італійської «П’яченци».


Для «Барком-Кажанів» це хороша історія: до команди перейшов гравець, якого фактично мало хто знав, а зараз його відписує топ-клуб Італії. На нього будуть дивитися вже зовсім по-іншому. Це заслуга роботи Угіса Крастіньша та усієї команди.Ви хотіли, щоб гравець залишився в команді на наступний сезон?

Ми пропонували йому залишитись, коли він отримав пропозицію від італійської команди. За всією логікою контракт «П’яченци» був для нього більш вигідним, тож Ґуйє обрав цей варіант. Це нормальні речі у спорті, ми до цього ставимось із розумінням.


У лютому, фінал Кубка виклику виграв «Проєкт Варшава» з українцем Юрієм Семенюком у складі, який до того ж став MVP фінальної серії. Наскільки ви раді за вихованця «Барком-Кажанів» і, на Вашу думку, наскільки це топова подія для львівського волейболу?

Це безпрецедентна подія. На ранок після першого матчу привітав Юрія з відзнакою MVP. Переповнюють лише гордість і радість за львівського гравця, якому вдається досягати подібних вершин.


П’ятого травня відбудеться фінальний поєдинок Ліги чемпіонів, в якому зіграють «Трентіно» та «Ястржембскі Венгель». Хто, на Вашу думку, стане переможцем протистояння?

Зустрінуться дві команди найвищого рівня. Багато залежатиме від того, в якому стані колективи підійдуть до матчу. «Трентіно», наприклад, нещодавно програв «Монці» в плей-оф італійської Суперліги («Трентіно» доволі несподівано програв серію «Монці» з рахунком 2:3 – авт.). Дуже багато чинників враховуватиметься перед фіналом. «Ястржембскі Венгель» зараз перебуває в потужній формі. Дивився крайню гру проти «Ольштина» – команда не залишила живого місця на суперника. Це точно буде цікавий фінал, але мені складно спрогнозувати переможця. Вболіватиму за «Ястржембскі», адже «Кажани» грають в чемпіонаті Польщі.


Кого Ви вважаєте головним фаворитом на перемогу в плей-оф польської Плюс Ліги?

На мою точку зору, головні фаворити – «Ястржембскі Венгель» та «Заверцє». «Проєкт Варшава»? Дивлячись на кілька останніх матчів, не бачу їх серед претендентів на чемпіонство. Як би не звучало іронічно, але зараз сильно впливає на команду втрата Юрія Семенюка (травма – авт.). Він додавав свою емоційність в колектив. Для «Проєкт Варшави» дуже добре, що вони вже здобули бодай один трофей цього сезону.


Повертаючись безпосередньо до «Барком-Кажанів», як Ви можете оцінити гру українців у нинішньому сезоні? Чи на замало шансів тренер дав гравцям, які здебільшого мали менше ігрової практики?

Угіс Крастіньш любить грати основною шісткою. Таке зазвичай можна спостерігати і в збірній України. Але польський чемпіонат його навчив, що потрібно трохи від цього відходити. Інші команди не грають протягом сезону лише основною шісткою: дуже багато матчів, тож одні й ті ж гравці не можуть показувати високий рівень гри довгий час. Тому потрібно мати маневр. На старті в нас був вдалий приклад Шевченка, котрий вийшов і багато забив. Це був справжній сюрприз для суперника.


Гравці запасу мають на тренуваннях показувати той рівень, який дасть тренеру розуміння, що він може на них розраховувати. Відповідно тоді Угіс має змогу робити певні корективи в складі, даючи неосновним більше шансів. Якщо ж тренер не випускає тих гравців, то логічно, мабуть, що вони не допрацьовують. Ми ведемо статистику на тренуваннях, тож можна побачити, що ці виконавці не дають можливості Угісу їх часто випускати на майданчик. Наступного сезону будемо намагатися мати на лаві для запасних таких гравців, які б могли вийти і змінити картину гри.Будуть зміни серед запасних. Наскільки вони будуть якісні – залежить від нашої роботи та наших можливостей. Поки складно сказати, кого ми зможемо знайти, оскільки маємо обмеженість українцями. Якщо б ми хотіли взяти гравця з чемпіонату України, то на сьогодні це майже нереально. Ніхто не захоче давати йому дозвіл на виїзд. Але це не стане для нас абсолютною перепоною: ми все одно намагатимемося знайти якісних українських гравців, щоб покращити ситуацію. Наш клуб має амбіції, «Барком-Кажани» хочуть прогресувати та кваліфікуватись до плей-оф в наступному сезоні.


Наскільки ви задоволені грою українських лідерів команди: Василя Тупчія, Іллі Ковальова?

Загалом я вважаю, що Тупчій зумів постійно тримати корону лідера нашої команди та доводити свій клас, хоча всі клуби давно все про нього знають. У дев’яноста відсотках ігор Василь показує стабільну гру, є ефективним і заробляє очки. Якщо він зможе додати ще в захисті, покращити свій блок, то буде неймовірно топовим гравцем.


Ілля Ковальов дуже покращив свою гру, дивлячись на статистику. Порівняно з минулим роком, він діяв на майданчику більш стабільно. Це гравець, в якого дуже сильно вірив тренер. Угіс вважає, що в Іллі дуже високий потенціал і він хотів його розвинути. Гадаю, що поки це не вдалося довести на запланований рівень, але гравець рухається правильним шляхом. Головне, щоб спортсмен вірив в себе більше, ніж ми в нього (усміхається). Ілля додав у впевненості, адже став капітаном. В більшості випадків він впорався зі своєю роллю на майданчику.


Великий молодець також Влад Щуров. Для нього це був складний сезон, але він також став сильнішим. Додав насамперед в розумінні гри. Це точно не той хлопець, якого я пригадую три роки тому, коли він прийшов з «Вінниці».Які ще трансферні секрети можете розкрити?

Палонські також не залишиться в команді на наступний сезон. Ми домовилися про завершення контракту. Потиснули руки й попрощались. На його місце прийде інший талановитий гравець. Поки що притримаю інтригу (сміється). Загалом усі трансферні питання вже закриті – контракти підписані.


Чи можете сказати, з якого чемпіонату до «Барком-Кажанів» прийдуть нові гравці?

З французького чемпіонату. До нас приєднається один догравальник з Естонії, а також центральний блокуючий з Норвегії. Українці Василь Тупчій та Ілля Ковальов, Ярослав Пампушко, Владислав Щуров залишаються в команді. Ми ж працюємо над точковими підсиленнями.


В чому ще, на Ваше бачення, додали «Барком-Кажани» в Плюс Лізі-2023/24?

Ми по-справжньому зрозуміли, що таке польський волейбол і як у ньому грати. Плюс Ліга – це європейській і більш світовий волейбол. Ми навчилися звикати до того тиску, з яким постійно зіштовхується команда: з боку медіа, вболівальників та інших. Тому нам легше стало грати з лідерами, але важче протистояти аутсайдерам.Як загалом зараз сприймають «Барком-Кажанів» у Польщі? Раніше були різні думки, ніхто не знав, чого від чекати від команди…

Сподіваюсь, що нас стали поважати. Наші матчі з різними командами неодноразово доводили, що «Кажанів» варто поважати.


У наступному сезоні команда також продовжить виступи в Плюс Лізі. Цьогоріч «Барком-Кажани» переселилися до іншого міста. Як було грати у Велюні?

Маленьке містечко, в якому живуть приємні люди. Якщо порівнювати з Краковом, то є свої переваги та недоліки. З точки зору логістики гравцям було легше добиратися на тренування. З недоліків – майже не було де відсвяткувати свої перемоги чи проводити час із рідними. Але нам дуже сподобалась комунікація із місцевою владою, бізнесом і мешканцями.


Чи залишимося ми у Велюні? Ми змінюємо локацію. Маємо всього три варіанти: Островець-Свєнтокшиський, Тарнов і Вроцлав. Наразі ще не прийнято рішення куди переїжджає команда.


Чи задоволені ви роботою Угіса Крастіньша?

Так. Ми продовжили термін нашої співпраці ще на один рік. Я повністю задоволений його роботою і довіряю Угісу.Угіс Крастіньш, як відомо, залишив посаду головного тренера збірної України. На вашу думку, що фахівець зумів дати національній команді і чи очікуваним було це рішення?

Коли він очолив збірну, вона була приблизно на п’ятдесятому місці в рейтингу. А зараз він зумів піднести команду до шістнадцятого місця. Я вважаю, що це велике досягнення. Україна досягла виняткового успіху серед інших видів спорту. Тепер ми стоїмо на порозі змін: є рішення змінити команду та тренера і це нормально. Треба зрозуміти, що було добре, а що ні. Збірна має продовжити процес розвитку й рухатись далі.


Зміна головного тренера збірної України на часі?

Важко визначити, що зараз доцільно. Цю відповідь ми отримаємо тільки через певний відрізок часу. На сьогодні є лідери збірної, які грають в топових чемпіонатах і показують чудовий волейбол: Плотницький, Семенюк, Тупчій та інші. Вони можуть допомогти нам досягти високих результатів на чемпіонатах Європи та світу.


Я пам’ятаю нового тренера збірної (Рауль Лосано – авт.) як наставника «Чарні Радом». Під його керівництвом колектив показував досить гарну гру. Колись він також готував збірну Польщі, яка добре виглядала. Гадаю, треба просто дати йому час. Маємо надію, що український волейбол від цього лише додасть.


Склад збірної України, на вашу думку, зміниться при новому тренерському штабі?

Тренер підбирає тих людей, на яких він впевнено може робити ставку, має добру комунікацію та взаєморозуміння. Не знаю, яких змін зазнає склад національної команди, але відповідальність за це точно нестиме тренер.


Назвіть матчі «Барком-Кажанів» в цьому сезоні, які вам найбільше сподобались?

З найгірших – проти «Катовіце» (1:3). Найкращий – коли ми перемогли «Заверцє» (3:2). Матч проти «Ястржембскі Венгель» (3:0)? Це було питання недооцінки суперника з їхнього боку. По ходу гри гравці їхньої команди пізно зрозуміли, що відбувається на майданчику.


Kamp-Sport


Інші Статті