Articles

Wrestling

24.04.2021

ПІДТВЕРДЖЕННЯ АВТОРИТЕТУ УКРАЇНСЬКИХ БОРЧИНЬ У ЄВРОПІ

У Варшаві, де триває чемпіонат Європи-2021 з трьох видів спортивної боротьби (вільної, греко-римської та жіночої), слідом за майстрами вільного стилю, завершилися змагання представниць слабкої статі. Традиційно, серед головних фаворитів були українські борчині. Цього разу наші дівчата до «синьо-жовтої» скарбнички поклали шість медалей – дві золоті, одну срібну і три бронзових та посіли друге командне місце. 

 


Коли порівняти виступ українок на звітному чемпіонаті Європи з двома попередніми, у Бухаресті-2019 і Римі-2020, то підопічні Андрія Стадника в цілому виправдали очікування. Нагадаємо, у Вічному місті минулого року наші дівчата здобули вісім нагород – одне «золото», три «срібла» і чотири «бронзи». У столиці Румунії медалей було менше – шість, але якість на порядок вища – чотири золотих і дві срібні. Ну а тепер про те, хто і як з українок торував свій шлях до медального подіуму у Варшаві.




СПОДОБАЛАСЬ СТАТТЯ? ПІДТРИМАЙ НАС ПІДПИСКОЮ НА FACEBOOK, INSTAGRAM ТА YOUTUBE.




Для Ірини Коляденко 2021 рік складається наразі дуже добре. 22-річна борчиня з Ірпеня почала його перемогою на чемпіонаті України, а потім впевнено виборола олімпійську ліцензію на континентальному відборі в Будапешті, де усі свої чотири сутички виграла більш, ніж переконливо. За золотою медаллю вона приїхала й на Євро-2021. Адже до його початку у неї не було нагороди з найдорогоціннішого металу, здобутої на офіційних міжнародних форумах. До вчорашнього дня у колекції Коляденко були тільки «срібло» чемпіонату світу-2019 у Нур-Султані та «бронза» Євро-2020 з Риму.


Шлях до континентального «золота» у ваговій категорії до 62 кг Ірина розпочала з двох переконливих дострокових виграшів у кваліфікації та в 1/4 фіналу над Маріаною Чердівара-Есаною з Молдови і білорускою Веронікою Івановою з однаковим рахунком 12:1 – технічна чиста перемога. А найважчий поєдинок українка провела в півфіналі, де її опоненткою була росіянка Валерія Коблова-Жолобова. Напевне, говорити про принциповість цього протистояння – зайве. Але й суперниця насправді дуже сильна. Однак Ірина грамотно тактично й, що головне, психологічно дуже добре відборолося усі шість хвилин. Тож хоча Коблова-Жолобова й набрала два бали, Коляденко у відповідь здобула п'ять.



Перемога та якісна боротьба у півфіналі стали фундаментом звитяги Ірини у «золотій» сутичці проти угорки Маріанни Састін. Українка з перших секунд пішла вперед і не припиняла тиснути на опонентку упродовж майже усіх шести хвилин. І лише в самому кінці, коли рахунок був 4:0 на її користь, дещо скинула оберти і тим самим дозволила суперниці уникнути «сухої» поразки. 4:1 на користь новоспеченої чемпіонки Євро Ірини Коляденко – такий підсумок фіналу!


Друге «золото» Варшави-2021 для збірної України здобула вихованка хмельницької школи боротьби Алла Белінська (вага до 72 кг), яка нині представляє Херсонську область. До звітного Євро в столиці Польщі 25-річна борчиня по три рази виступала на чемпіонатах світу і Європи, але вище восьмого місця не піднімалася. А єдиною її міжнародною нагородою була «бронза» Кубка світу-2020 у Белграді.


Вже сам вихід у фінал Алли на континентальному форумі однозначно став успіхом спортсменки. На шляху до головної сутички турніру вона у чвертьфіналі здолала з рахунком 4:0 туркеню Мерве Пул, а в півфіналі з перевагою у три бали (4:1) взяла гору на росіянкою Євгенією Захарченко. А як відомо слабких борчинь у збірних Туреччини та Росії не буває апріорі.


Тим не менше, у фіналі проти Юліани Яневої українка якщо й не була відвертим андердогом, то вже точно не вважалася фаворитом. Все ж саме болгарка виграла минулорічний Кубок світу, де Белінська, як ми згадували вище, була третьою. І початок фінальної сутички наочно підтвердив, що Алла дещо побоюється суперницю. Перший бал заробила Юліана і здавалося, на перерву суперниці підуть за її мінімальної переваги в рахунку. Однак на останніх секундах трихвилинки українка пішла різко вперед і, скориставшись розгубленістю болгарки на якусь мить, провела відмінний кидок на чотири бали – 4:1.



Майже дві третини другого періоду рахунок залишався незмінним. Та коли залишалися до завершення поєдинку 1 хвилина і 4 секунди, Янева скоротила відставання до мінімуму – 4:3. Здавалося, Алла не встоїть під тиском атак Юліани і не втримає мінімальну перевагу. Але українка знову здивувала усіх своєї нахабністю в хорошому значенні цього слова. Вона вирішила, що краща оборона – це напад і пішла в атаку, коли суперниця цього аж ніяк не очікувала. Винагородою Аллі стали два бали і рахунок 6:3 на її користь. Заключні 37 секунд вона спокійно відбила атаки балканки, яка радше йшла вперед по інерції на підсвідомому рівні, й принесла до скарбнички збірної України друге «золото».


Пробилася до фіналу Євро-2021 й третя українка – вихованка Броварського УФК Тетяна Ріжко. У підсумку вона здобула срібну нагороду, однак говорити, що бронзова призерка Кубка світу-2020 була у Варшаві за крок до континентального «золота» не можна. Адже в фіналі проти молдаванки Ірини Рінгаці вона зазнала технічної чистої поразки з рахунком 0:10. Втім, це аж ніяк не принижує успішний виступ Ірини у столиці Польщі.



Одразу п'ятеро українок виборювали в «малих» фіналах бронзові медалі і три з них зійшли на п'єдестал пошани. Зокрема, 22-річна львів'янка Христина-Зоряна Демко (вага до 55 кг) у своїй першій сутичці, на стадії 1/8 фіналу, перемагала досвідчену росіянку Стальвіру Оршуш з рахунком 2:1, але буквально на останніх секундах пропустила прийом суперниці і дуже прикро поступилася – 2:3. На щастя для нас, кривдниця галичанки пробилася до фіналу і тим самим надала шанс Христині-Зоряні у втішному міні-турнірі поборотися за «бронзу». І Демко ним скористалася сповна. Спершу вона у дуже важкій боротьбі виграла втішну сутичку у болгарки Сезен Белберової: рахунок 2:1 говорить сам за себе. А вже у «бронзовому фіналі» впевнено розібралася в протистоянні з голландкою Джессікою Корнелією Блажкою – 9:4.


На відміну від Христини-Зоряни Демко, борчиня з Київщини Аліна Грушина-Акобія (вага до 57 кг) розпочала Євро-2021 з перемоги. У чвертьфіналі чемпіонка Європи і срібний призер чемпіонату світу серед молоді U-23 здолала супротив туркені Мехліки Озтурк – 2:0. Однак у півфіналі вихованка заслуженого тренера України Олександра Кутакова не встояла під тиском атак полячки Анхеліни Лисак – 3:8. Та додому Аліна повертається не з пустими руками. В «малому» фіналі Грушина-Акобія, яка в березні у Будапешті виборола для України олімпійську ліцензію в Токіо, не залишила шансів італійці Франчесці Інделікато (6:0) і зійшла на «бронзову» сходинку медального подіуму.


Коли для Христини-Зоряни Демко та Аліни Грушиної-Акобія медалі Варшави-2021 – перші на турнірах такого рівня, то 30-літня Аліна Бережна-Махиня (вага до 68 кг) у столиці Польщі відкрила лік вже другому десятку нагород, здобутих на світових та континентальних чемпіонатах й Кубках. Шлях до «бронзи» вона розпочала з перемоги в 1/8 фіналу над болгаркою Мімі Хрістовою. Однак у чвертьфіналі не впоралася з росіянкою Ханум Велієвою – 3:6. Остання пробилася в фінал, тож доля надала Аліні можливість продовжити виступи на європейському форумі. Обидві сутички в боротьбі за «бронзу» вона провела відмінно. Та й які можуть бути питання, коли почергово вона на «сухо» перемогла Ганну Садчанку з Білорусі та туркеню Несрін Бас – 6:0 і 5:0 відповідно.



Розраховували наші тренери та вболівальники на медаль і в найлегшій ваговій категорії (до 50 кг), де Україну представляла львів'янка Оксана Лівач. Чемпіонка Європи-2019 у стартовій сутичці перемогла в непростій і результативній на технічні дії боротьбі з рахунком 12:8 свою давню і принципову суперницю з Туреччини Евін Демірхан. 12 балів Оксана набрала і в чвертьфіналі у протистоянні з румункою Емілією Аліною Вуч. Однак цього разу їх вистачило для технічної чистої звитяги. Адже суперниця набрала тільки два бали, тож коли на табло загорілися цифри 12:2 на користь українки, рефері зупинив поєдинок.


У півфіналі на Оксану Лівач чекав іспит перед триразовою призеркою Олімпійських Ігор («срібло» Лондона-2012 і Ріо-де-Жанейро-2016 та «бронза» Пекіну-2008) Марією Стаднік – уродженкою Львова, яка вже багато років захищає спортивну честь Азербайджану. Слід зазначити, що суперниці не один раз протистояли одна одній як на офіційних змаганнях, так і в спарингах на тренувальних зборах. Тож Оксана багато чого навчилася у Марії, але зазвичай в їхніх сутичках перемагає Стаднік. Програла Оксана й цього разу, але при цьому, як то кажуть, змусила суперницю викластися на повну. Більше того, після першого періоду рахунок був рівним – 4:4. А в другому майже до кінця Марія вигравала лише двома балами – 6:4. І лише на останніх секундах, коли галичанці вже не було що втрачати і вона пішла ва-банк, Стаднік на контрдіях довела свою підсумкову перевагу до шести балів – 10:6. Як кажуть, у таких випадках, досвід і холодний розрахунок перемогли молодість та надмірний азарт.




СПОДОБАЛАСЬ СТАТТЯ? ПІДТРИМАЙ НАС ПІДПИСКОЮ НА FACEBOOK, INSTAGRAM ТА YOUTUBE.




На жаль, Лівач поступилася і в «малому» фіналі за бронзову медаль, де її суперницею була амбітна росіянка Катерина Полєщук. І знову сутичка була дуже видовищною, результативною і драматичною – що називається, усе було на тоненького до самої фінальної сирени. Суперниці на двох набрали 19 балів. На жаль, на один більше в підсумку виявилося у Катерини – 10:9, а Оксана посіла п'яте місце. Слід зазначити, що Лівач, програючи 5:10, зуміла скоротити відставання до мінімуму, але на більше не вистачило часу. А «золото» у цій вазі прогнозовано здобула Марія Стаднік, яка в фіналі з рахунком 7:2 взяла гору над Мігленою Селішкою. Додамо, що Марія удесяте здобула континентальний титул.


Програла свій «малий» фінал за бронзову медаль й Марія Винник (вага до 53 кг). Борчиня з Чернівців, як і Оксана Лівач, стартувала з перемоги – у чвертьфіналі з рахунком 15:5 розгромила Зейнеп Йєтгіл з Туреччини. Але вже у півфіналі майже аналогічно (2:11) зазнала невдачі у протистоянні з гречанкою Марією Преволаракі. На жаль, програла Марія фактично без найменших шансів на успіх і в боротьбі за третє місце. Німкеня Анніка Вендле взяла гору над українкою з перевагою у сім балів – 8:1.


З десяти наших борчинь у Варшаві в медальних сутичках на килим не виходили тільки двоє. Вихованка львівської школи боротьби Анастасія Осняч-Шустова (вага до 76 кг), яка нині представляє Дніпропетровську область, стартувала мінімальною перемогою (6:5) в 1/8 фіналу над угоркою Жанетт Немет, але у чвертьфіналі поступилася (5:11) білорусці Васілісі Марзалюк. А борчиня з Донеччини Катерина Зелених (вага до 59 кг) вже у першій своїй сутичці, на стадії 1/8 фіналу, зазнала технічної чистої поразки з рахунком 0:10 від Анастасії Нічіти з Молдови. На жаль, і білоруска, і молдаванка до фіналу не пробилися, тож Осняч-Шустова та Зелених більше на килим не виходили.


Додамо, що сьогодні та завтра, 24-го і 25-го квітня відповідно, у два заключні дні чемпіонату Європи-2021 з видів спортивної боротьби, у Варшаві нагороди розіграють борці греко-римського стилю.


ІВАН ДУПНАК

Others Articles