Articles

16.04.2021

БРОНЗОВИЙ ХЕТ-ТРИК УКРАЇНСЬКИХ МУШКЕТЕРІВ НА МОЛОДІЖНОМУ ФОРУМІ В КАЇРІ

У столиці Єгипту Каїрі завершився чемпіонат світу-2021 з фехтування серед кадетів (U-17) та юніорів (U-20). Упродовж дев’яти днів учасники розіграли 18 комплектів нагород (в особистій першості – 12, у командній – 6). Збірна України змагалася в усіх номерах програми світового форуму. Додому «синьо-жовта» молода мушкетерська рать повернулася з трьома бронзовими медалями. Цікаво, що усі нагороди вибороли представниці слабкої статі – по одній у кожному з видів зброї.

Організатори програму чемпіонату сформували таким чином, що турнір в кожному з видів зброї тривав по три дні. У кожному з триместрів в перший день відбувалися особисті змагання серед юніорів і юніорок, в другий – індивідуальна першість у кадетів та кадеток, а в третій – командні турніри у старшій віковій групі. Зазначимо, що у молодших на світових чемпіонатах розігруються лише особисті медалі.

Першими на фехтувальні доріжки Центрального спорткомплексу Каїру вийшли майстри фехтування на шаблях. Головні наші медальні сподівання у шаблі були пов’язані з Василем Гуменом – чемпіоном світу-2019 серед кадетів та чемпіоном Європи-2020 серед юніорів. Однак він у 1/8 фіналу поступився, причому фактично без шансів на перемогу (8:15) росіянину Артему Терехову і посів у підсумку 11-е місце. Слідом за ним фінішував Богдан Боговін.

СПОДОБАЛАСЬ СТАТТЯ? ПІДТРИМАЙ НАС ПІДПИСКОЮ НА FACEBOOK, INSTAGRAM ТА YOUTUBE.

Втім, стартовий день для української команди видався все одно вдалим. Те що не вдалося Василю Гумену, зробила Валерія Проченко у турнірі юніорок. 20-річна шаблістка з Миколаєва перемогла у турі прямого вибування почергово, і що цікаво з однаковим рахунком 15:12, Марію Лейву Ванегас з Колумбії, росіянку Марію Зінюхіну та Марлейн Буйтенхуйс з Нідерландів. У чвертьфіналі, перемога в якому гарантувала щонайменше бронзову медаль, вона зустрілася з чемпіонкою Юнацьких Олімпійських ігор-2018 та володаркою п’яти нагород останніх трьох чемпіонатів світу Наталі Ботельйо з Мексики. Поступаючись по ходу поєдинку почергово трьома (2:5), двома (9:11) та одним (13:14) ударами і не маючи вже права на помилку, Валерія у форс-мажорній ситуації зуміла вирвати вольову перемогу з рахунком 15:14.

До найвищої сходинки медального подіуму залишалося зробити лише два кроки та здавалося, що українці вони до снаги. Але володіючи ініціативою у півфінальному поєдинку проти Чон Ха Йон з Південної Кореї, Валерія Проченко, на жаль, зазнала травми. Після надання допомоги вона повернулася на доріжку і не здавалася до останнього. Проте втримати хитку перевагу у два удари (13:11), пересуваючись по доріжці фактично на одній нозі, виявилося надскладним завданням. Тож кінцівка бою залишилася за суперницею – 13:15. До речі, саме кореянка в підсумку й стала чемпіонкою світу, вирвавши в фіналі перемогу у бою з Нісанур Ербіл з Туреччини одним ударом – 15:14.

Відзначимо, що для учениці Анатолія та Андрія Шлікарів (сімейний тренерський тандем батька й сина) це перша у кар’єрі особиста нагорода на змаганнях такого рівня. А для України «бронза» Валерії Проченко – перша в юніорській категорії серед шаблісток медаль чемпіонату світу з 2013 року, коли «золото» у хорватському Поречі здобула Аліна Комащук з Нетішина Хмельницької області, яка в 2016 році стала срібною призеркою в командних змаганнях Олімпіади в Ріо-де-Жанейро.

До речі, саме Анатолій Шлікарь довів з перших кроків занять фехтуванням до командного олімпійського «золота» Олену Хомрову, яке вона здобула в Пекіні-2008 разом з Ольгою Харлан, Галиною Пундик та Ольгою Жовнір. Щобільше, Анатолій Шлікарь є хрещеним батьки Ольги Харлан і саме він привів нинішнього лідера жіночої світової шаблі в фехтувальний зал, але з певних педагогічних міркувань не став сам її тренувати, а віддав у групу Артема Скорохода, який і «зліпив» з неї суперзірку.

У другий день чемпіонату, в змаганнях кадетів в особистій першості для нашої збірної кращим результатом стало 15-е місце Валерії Моренець-Кубанської. Ще двоє українців дійшли до 1/16 фіналу – це Вікторія Коротченко та Іван Гайсін. А в командній першості у юніорській віковій категорії, як дівчата, так і хлопці, увійшли до вісімки найсильніших, проте втрутитися у боротьбу за п’єдестал не змогли. Богдан Боговін, Василь Гумен, В'ячеслав Дзюба та Іван Гайсін серед юніорів стали шостими, а Олександра Бондар, Валерія Проченко, Дарина Гонцова і Дар'я Бульба серед дівчат – восьмими.

Близькими українці були до медалі й у перший день змагань рапіристів. У турнірі юніорок усі чотири наші представниці пробилися до ТОП-16. Найдалі з «синьо-жовтого» квартету пройшла Ольга Сопіт. 18-річна вихованка столичної ДЮСШ «Армієць» (тренер – Алла Миронюк) дісталася чвертьфіналу. Цікаво, що в 1/8 фіналу вона перемогла іншу уродженку Києва, 16-річну Христину Петрову (15:7), яка вже не один рік мешкає у США, де тренується у свого батька Максима Петрова, який там працює за контрактом.

На жаль, у бою, перемога в якому гарантувала як мінімум бронзову медаль, Ольга Сопіт поступилася суперниці з Південної Кореї Єн Гіл Жо з рахунком 8:15 й у підсумку посіла шосте місце. Відзначимо, що це найкращий результат для українських рапіристок на юніорських чемпіонатах світу з 2011 року, коли десятою у Йорданії стала Катерина Ченцова – нинішній лідер національної команди. Решта українок – ще одна киянка Катерина Буденко, Аліна Полозюк з Миколаєва та вже згадана вище Христина Петрова посіли місця з 10-го по 12-е відповідно.

Однак те, що не вдалося зробити в особистих змаганнях, наші юніорки-рапіристки втілили у життя в командній першості. Розпочавши з переконливої перемоги над Бразилією з рахунком 45:21 в 1/8 фіналу, українки у наступному раунді, за місце у квартеті півфіналісток, змусили скласти зброю непоступливих представниць Польщі – 45:41. Зупинити наших дівчат зміг лише перший номер посіву збірна Росії. Але слід віддати належне підопічним Ольги Лелейко: вони не здавалися, навіть коли перевага команди на іншому кінці доріжки сягала «+10». Як наслідок, українкам двічі вдавалося впритул наблизитися до конкуренток – на відстань двох-трьох уколів. Але кінцівка зустрічі залишилася все ж не за «синьо-жовтими» – 37:45.

Втім, поразка від росіянок лише розізлила Аліну Полозюк, Ольгу Сопіт, Христину Петрову і Катерину Буденко. У «малому» фіналі за бронзовий комплект медалей вони фактично не залишили жодних шансів румунським рапіристкам, здобувши блискучу перемогу. Про перевагу нашої команди найкраще свідчить підсумковий рахунок – 45:29. Ця «бронза» стала історичною для вітчизняного фехтування – перша нагорода чемпіонату світу серед юніорів та кадетів у фехтуванні на рапірах в історії незалежної України!!!

Непогано себе показали в командному турнірі й рапіристи. Даніїл Ткач, Богдан Пнівчук, Олег Кокоровець, Євген Лазаренко в 1/8 фіналу зустрілися з достатньо конкурентоздатними єгиптянами, впевнено «переколовши» господарів чемпіонату з рахунком 45:33. Добре фехтували українці і в чвертьфіналі з французами, які були «сіяні» під другим номером. Однак трішки забракло майстерності та фарту: для перемоги забракло трьох уколів – 42:45 і восьме місце

Як і в шаблі, медальним для України видався перший день світового молодіжного форуму шпажистів. Просто фантастичну волю до перемоги і витримку в екстремальних ситуаціях продемонструвала у Каїрі в особистих змаганнях серед юніорів Анастасія Зеленцова, яка в турі прямого вибування виграла чотири поспіль (!) поєдинки з перевагою в один укол! Спочатку 20-річна харків’янка змусила скласти зброю Назілю Рахімову з Узбекистану (10:9), Сальму Тарек з Єгипту (15:12) і другого номера посіву Айзанат Муртазаєву з Росії (10:9). А потім, від початку опинившись у ролі наздоганяючої у чвертьфінальному поєдинку, перемога в якому гарантувала медаль, вона зуміла за десять секунд до кінця часу бою відіграти три уколи, тим самим зрівняти рахунок і на пріоритеті вирвати перемогу в американки Жаклін Крол – 13:12.

Гідний бій Настя, яка тренується у своєї мали Ірини Зеленцової та Ірини Одокієнко, провела і в півфіналі. Але все ж поступилася з рахунком 11:15 Джессіці Лін зі США. Відзначимо, що востаннє Україна мала медаль в індивідуальній першості шпажисток на юніорському чемпіонаті світу 2015 року у Ташкенті, коли так само бронзовою призеркою стала львів’янка Юлія Свистіль.

Були сподівання на те, що Анастасія Зеленцова спільними зусиллями з Поліною Кулішовою, Євою Мазур та Олександрою Лазаренко здобудуть медаль і в командних змаганнях. Однак в 1/8 фіналу українки з рахунком 37:45 поступилися суперницям з Південної Кореї і в підсумку замкнули десятку.

Натомість дуже близькими до призового подіуму були наші юніори-шпажисти. Нікіта Кошман, Даниїл Гойда, Павло Трофименко та Дмитро Микитенко впевнено, як і прогнозували фахівці, виграли перші дві зустрічі – в 1/8 та в 1/16 фіналу – проти Колумбії (45:26) та Болгарії (45:25) відповідно. А потім у чвертьфінальному поєдинку вирвали перемогу трьома уколами у непростому протистоянні з поляками – 45:42. На жаль, зробити те саме у матчі з американським квартетом у півфіналі не вдалося – 37:45. Відтак на них чекала боротьба за «бронзу» з господарями доріжки, шпажистами Єгипту.

Віддамо нашим хлопцям належне: вони до останнього не здавалися у поєдинку за місце на подіумі проти суперника, у складі якого виступали срібний та бронзовий медалісти індивідуальної першості – Мохамед Яссін та Мохамед Ель-Сайєд. Як не прикро, але перемога залишилася за командою Єгипту – 45:37. Відзначимо, що це найкращий результат нашої чоловічої команди на чемпіонаті світу у юніорській шпазі за останні шість років. Але є велика надія, ще цей результат українці покращать уже на наступному світовому форумі молодих мушкетерів.