Articles

Biathlon

07.03.2024

ЗА МЕЖАМИ ЄВРОПИ: ІСТОРІЯ УКРАЇНИ НА ЕТАПАХ КУБКА СВІТУ З БІАТЛОНУ В АЗІЇ ТА АМЕРИЦІ

Завтра розпочнеться етап Кубка світу в американському Солт-Лейк Сіті. Етапи за межами Європи, нехай не кожного року, але відбуваються. Як виступала збірна України на них? Розповімо у сьогоднішньому матеріалі.



Нагано 1997

Вперше за межами Європи українці виступили на етапі Кубка світу, який у березні 1997 року приймала Японія. В Нагано Україну представляли Олена Зубрилова, Олена Петрова, Валентина Цербе-Несіна, Тетяна Водоп’янова та Ніна Лемеш у жінок, а також В’ячеслав Деркач, Микола Крупник, Руслан Мосципан, Андрій Дериземля та Руслан Лисенко у чоловіків.


В особистих гонках найкращим результатом стало 10 місце Олени Зубрилової в жіночій індивідуальній гонці, а ось в естафеті результат був набагато кращим – перемога жінок з перевагою у 50 секунд над найближчими переслідувачками – командою росії.


Лейк Плейсід та Валкартьєр 1999

Через два роки українці вперше виступили на етапах Кубка світу на американському континенті. Доволі врожайним на нагороди був етап в США – у Лейк Плейсіді. З двома колами штрафу всього шість десятих секунди відділили Олену Зубрилову від перемоги у спринтерській гонці – срібна нагорода. Шостою в тій гонці фінішувала Олена Петрова. По одному місцю вдалось відіграти українським біатлоністкам у персьюті: Олена Зубрилова здобула перемогу, а Олена Петрова, попри одразу шість промахів – піднятись на п’яту сходинку. Ще одна срібна нагорода була здобута в жіночій естафеті, до складу якої входили Олена Петрова, Олена Зубрилова, Оксана Хвостенко та Тетяна Рудь.



Ще одну нагороду здобули на етапі в Канаді. Після сьомого місця у спринтерській гонці, другої у персьюті у Валкартьєрі стала Олена Зубрилова. Єдиним представником України на цих етапах у чоловіків був Андрій Дериземля.


Солт-Лейк Сіті та Лейк Плейсід 2001 

Через два роки українські прихильники біатлону знову вболівали за українських спортсменів на американських етапах. Цього разу обидва відбувались у США. Чоловіча збірна мала вже більш численне представництво, тут виступали В’ячеслав Деркач, Олександр Біланенко, Андрій Дериземля та Руслан Лисенко. Серед них, в усіх гонках, найвищі місця були за Деркачем (26 в індивідуалці, 22 в спринті та 10 в персьюті). Серед жінок можна відзначити появу нового імені, Наталії Терещенко. Що ж до результатів, то найкращі вони були у Олени Зубрилової, яка стала п’ятою у персьюті. У спринті в топ-10 потрапили Олена Петрова та Тетяна Водоп’янова.



Короткий і без того етап у Лейк Плейсіді, перетворився всього на дві гонки через скасування персьютів. У чоловіків українці не змогли посісти високих місць, а от жінки мали великі сподівання на нагороди у гонці переслідування, адже, одразу троє українок потрапили у топ-10: Тетяна Водоп’янова стала четвертою, Ніна Лемеш шостою, а Олена Зубрилова – восьмою.


Пйончанг 2008 

Наступного виступу українців на етапах Кубка світу, що вдбувались не в Європі, довелось чекати аж сім років. Відбулось це у Кореї. За цей час склад збірної змінився, тож ми знову бачимо нові імена. У чоловіків, окрім досвідченого В’ячеслава Деркача, змагались Сергій Сєднєв та Олексій Айдаров. У жінок тут виступали Лілія Вайгіна-Єфремова, Інна Супрун та Валентина Шестак.На жаль, у такому складі українцям не вдалось потрапити навіть до топ-20 в особистих гонках, а у змішаній естафеті команда України стала сьомою.


Вістлер 2009

Наступного року, у 2009, Пйончанг приймав чемпіонат світу. Ми ж сьогодні говоримо саме про Кубок світу, тому нас цікавить наступні, після Пйончангу, змагання, які відбувались у канадському Вістлері.



Вже у першій особистій гонці, жіночій індивідуалці, українці здобули нагороду: Віта Семеренко стала третьою, а Оксана Хвостенко та Валя Семеренко змогли завершити на високих 12 та 16 місцях. Високо Віта Семеренко фінішувала і у спринтерській гонці – 6 місце, а в жіночій естафеті четвірка у складі Віти та Валі Семеренко, Оксани Хвостенко та Олени Білосюк (тоді – Підгрушної) зупинлиись за крок від нагород – 4 місце.


Преск-Айл та Форт Кент 2011

У 2011 українська команда була представлена на двох етапах Кубка світу в США. У Преск-Айл на рахунку українців одна нагорода – бронза спринтерської гонки у виконанні Валентини Семеренко. Також можна відзначити 10 місце у чоловічому спринті Сергія Сєднєва.


У Форт Кенті Сергія вдалось виступити у спринтерській гонці ще краще – 8 місце. Аналогічне місце у жіночій гонці посіла Інна Супрун. Велика кількість промахів не дозволила українці зберегти позиції у персьюті, натомість у мас-старті він знову був високо – 1 промах та 10 місце на фініші. У жінок в гонці переслідування непогано прогресу за позиціями досягли Наталія Отченаш (тоді – Бурдига) та Валентина Семеренко, а найкращою була Інна Супрун – 16 місце. З трьома промахами у мас-старт, вище 10 місця не змогла підійнятись Валентина Семеренко.


Кенмор та Преск-Айл 2016

Етап у канадському Кенморі розпочався з непоганих результатів у чоловічому спринті (Сергій Семенов – 13 місце, Артем Прима – 17 місце) та чудових результатів у жінок – перемоги Олени Білосюк та місця у топ-10 Ірини Петренко. У чоловічому мас-старті Сергій Семенов та Артем Прима фінішували на 12 та 13 місцях і цілком могли розраховувати на більше, аж до нагород, якби хибили менше. У жінок шансів на високі місця було менше: Олена Білосюк – 10, Ірина Петренко – 17. Після цього в змішаних естафетах поборотись за нагороди не вдалось, як у сингл-міксті, так і у звичайній.



У спринті на наступному етапі – у американському Преск-Айлі, не вдалось потрапити у топ-10 ні чоловікам, ні жінкам. Найближчими до цього були Артем Прима (16 місце) та Олена Білосюк (14 місце). Приємніше дивитись на фінішний протокол персьюту, де обом вдалось покращити свої позиції: Артем Прима став дев’ятим, а Олена Білосюк – сьомою. І, якщо у змішаних естафетах на етапі в Канаді нагород в української команди не було, то в Преск-Айлі другими стали жінки (Ірина Петренко, Наталія Отченаш, Юлія Джима, Олена Білосюк).


Пйончанг 2017

У 2017 році Кубок Світу повернувся до Кореї. У спринтерській гонці нулі на стрільбі не допомогли Юлії Джимі підійнятись вище шостого місця на фініші. Теж з нулями, десятим у чоловічому спринті став Артем Прима. А от Дмитро Підручний, який схибив двічі, став в цій гонці 16-им. Попри майже ідеальну стрільбу (1 промах) Юлія Джима у персьюті опустилась на одне місце та стала сьомою. Позитивом став виступ Ірини Петренко, яка змогла відіграти одразу 20 позицій та фінішувала на 24-му місці. Серед естафет краще, доволі несподівано, виступили чоловіки: вони стали 5-ми, натомість українська жіноча четвірка - 7-ою.


Кенмор та Солт-Лейк Сіті 2019

Останні наразі змагання в рамках Кубка світу за межами Європи були 5 років тому. В коротких індивідуальних гонках у канадському Кенморі найкращим результатом стало 26-те місце Яни Бондар та 32-ге місце Тараса Лесюка. В естафеті чоловіки стали 7-ми, натомість жінки, після штрафних кіл на етапах Надії Бєлкіної та Яни Бондар – лише 12-ми. 



Кращим можна вважати етап в Солт-Лейк Сіті. У жіночому спринті Юлія Джима посіла 10-те місце, а Яна Бондар – 17-те. На жаль, вдало виступити у гонці переслідування дівчатам не вдалось. А от прогрес Дмитра Підручного, який відіграв 19 місць та посів 14-ту позицію у фінішному протоколі трохи покращив ситуацію після 33-го місця у спринті з чотирма промахами (по два на стрільбі лежачи та стоячи). Зробивши ставку на сингл-мікст, де виступали Дмитро Підручний та Юлія Джима, Україна змогла стати шостою, натомість у змішаній естафеті синьо-жовті посіли 13-те місце, ставши останньою збірною, яка змогла фінішувати.


Етапи Кубка світу повертаються до США (Солт-Лейк Сіті) та Канади (Кенмор). Україна має різний досвід виступів на цих етапах, як переможний, так і відверто провальний. Однак віримо в те, що українська команда зможе показати свої найкращі сторони та вдало завершити цей сезон.


Kamp-Sport

фото - Getty Images, biathlon com ua та особисті сторінки спортсменів у соцмережах

Others Articles