Статті

24.03.2024

НА ЗАМІНУ НАЙКРАЩИМ: ЯК МИНУВ СЕЗОН ДЛЯ УКРАЇНЦІВ НА КУБКУ IBU?

У цьому сезоні на Кубку IBU спортсмени стартували на семи етапах у шести різних країнах: Фінляндії, Швеції, Норвегії, Італії, Німеччині та Австрії. Також сюди можна віднести і змагання відкритого чемпіонату Європи, який проходив у словацькому Брезно-Осрблі.

Які завдання виконувала у цьому сезоні українська збірна та якими успіхами може похизуватися? Розповідаємо у матеріалі.

Перший триместр: етапи у Фінляндії, Швеції та Норвегії

Розпочався сезон на Кубку IBU наприкінці листопада, всього на декілька днів пізніше старту Кубка світу. Українки на етапі в Контіолахті розпочали у вкрай молодому складі: сестри Олена (19 років) та Юлія (22 роки) Городні, Олександра Меркушина (на той момент 18 років) та Ксенія Приходько (18 років на момент гонки). В обох особистих гонках (індивідуальна та спринт) вище фінішували саме сестрИ, що представляють Львівщину.

У чоловіків у Фінляндії стартували Віталій Мандзин (20 років), Роман Боровик та Дмитро Грущак (обом – по 23 роки), Руслан Ткаленко (31 рік) та Богдан Борковський (19 років). В обох гонках найкраще себе продемонстрував Віталій Мандзин (14 місце в індивідуалці та 40 позиція у спринті). Були на етапі й естафети, однак поборотись за високі місця не вдалось: 9-ті в міксті та 10-ті в сингл-міксті.

Спринт наступного етапу в Швеції собі в актив може занести чоловіча команда: з шести спортсменів одразу четверо фінішували в топ-30, а найкращими були наймолодші представники команди – Віталій Мандзин та Богдан Борковський (24 та 26 місце відповідно). У другому спринті на цьому етапі українці теж виступили непогано, а Віталію Мандзину вдалось оновити свій рекорд сезону – 13 місце на фініші, навіть попри дві хиби. У жінок на другому етапі, як і в чоловіків, були певні зміни у складі. І саме одна з таких змін, Любов Кип’яченкова, фінішувала на 16-му місці у першому зі спринтів, посівши найвище місце серед українок. На наступний день вона фінішувала дещо нижче, 24-ою, але теж була найкращою у нашій збірній.

Стартовий склад гонки переслідування формувався на основі другого спринту. Віталію Мандзину в персьюті вдалось піднятись ще на дві позиції та знову оновити season best – 11 місце. П’ять позицій відіграла Любов Кип’яченкова, змінивши 24 місце на 19-те.

Завершувався перший триместр етапом у норвезькому Шушені. Окрім спринтів та персьютів тут вперше в сезоні бігли і  масстарт. І не звичний, а масстарт-60, формат, який вже кілька років використовують на етапах Кубка IBU. Можливо, скоро побачимо його й на Кубку світу.

На старт спринтерської гонки у жінок вийшли всього двоє спортсменок: Любов Кип’яченкова стала 31-ою, Ксенія Приходько – 69-ою. Таким чином у персьюті лише Кип’яченкова, фінішувавши з п’ятьма промахами на 37-му місці. У масстарті-60 теж стартувала лише вона, ставши 35-ою.

У чоловіків представництво у гонках було  куди більшим: після спринту до персьюту відібрались шестеро українців, а Віталій Мандзин вчергове оновив рекорд сезону, вперше фінішувавши у топ-10 – 8 місце. У персьюті представник Тернопільщини втратив кілька позицій та став одним з трьох спортсменів, які фінішували в межах чільної двадцятки: Мандзин – 11 місце, Боровик – 15 місце, Цимбал – 17 місце. Після вдалих двох гонок одразу п’ятеро українців вийшло на старт масстарту-60, де найкраще себе проявив Денис Насико: 12 місце.

Другий триместр: етапи в Італії та Німеччині

Після різдвяно-новорічної перерви, 4 січня розпочався перший у новому році етап Кубка IBU, який проходив в італійському Мартелло. У чоловіків в короткій індивідуалці, яка відкривала програму етапу, ми побачили друге потрапляння в топ-10, її замкнув Тарас Лесюк. У жінок в цьому виді до топ-30 змогли потрапити Надія Бєлкіна та Юлія Городна (25-те та 27-ме місця відповідно). Не змінились найкращі у складі нашої збірної і у спринтерській гонці: Тарас Лесюк став 18-им, а Надія Бєлкіна – 26-ою. Якщо називати MVP етапу у складі України, то ним точно став Лесюк, адже у персьюті зумів відіграти 8 позицій та знову фінішувати десятим. А в жінок прогресу у 9 місць досягла Надія Бєлкіна, помінявши 26-те місце на 17-те.

Після Мартелло змагання переїхали в Ріднау. Саме тут, у спринтерській гонці, перше потрапляння у топ-10 оформила представниця жіночої збірної: Анна Кривонос стала 9-ою. Та й загалом гонку можна заносити в актив українкам: Юлія Городна – 17-те місце, Олександра Меркушина – 23-тє місце, Валерія Дмитренко – 25-те місце. У чоловіків найвище у спринті фінішував Богдан Борковський – 15-те місце.

Найкращий результат сезону як у жінок, так і загалом серед українців на Кубку IBU, вже у масстарті-60 оновила Анна Кривонос, фінішувавши на 5-му місці. Високо також завершила гонку Олександра Меркушина – 17-те місце. У чоловіків лише один представник України зумів фінішувати у топ-40. На 20-му місці гонку завершив Богдан Борковський. У змішаній естафеті Україна була близькою до нагороди, але останній етап не задався: Богдан Борковський використав п’ять додаткових патронів та відправився на одне коло, що відкинуло нас на 6-те місце. У синг-міксті Україна фінішувала 9-ою.

Фінал сезону: Арбер та Обертіллах

Між етапами у Ріднау та німецькому Арбері пройшло чимало часу. Адже, між ними, пройшов чемпіонат Європи, про який ми розповідали раніше. А в Арбері програма була короткою: по дві спринтерські гонки у жінок та чоловіків. У жінок найкращі місця у спринтерській гонці посіли Олександра Меркушина (20 місце) та Лілія Стеблина (30 місце). У чоловіків 22-им став Артем Тищенко. Друга спринтерська гонка потішила ще одним місцем у топ-10 від українок: 9-ою стала Юлія Городна. Олександра Меркушина вдруге фінішувала у першій двадцятці, ставши 19-ою. Більш вдалим другий спринт був і для чоловіків: Артем Тищенко став 10-им, а Богдан Цимбал – 14-им.

Завершував сезон австрійський Обертіллах, де змагались наприкінці лютого та на початку березня. Артем Тищенко та Богдан Цимбал знову були найкращими: 10-те та 17-те місце. У жінок нікому не вдалось потрапити у топ-40. У чоловічому персьюті двійка найкращих серед українців змін не зазнала: Артем Тищенко став 13-им, Богдан Цимбал – 15-им. Одразу 27-ім позицій (!) вдалось відіграти Надії Бєлкіній, яка фінішувала на 16-му місці, чималого прогресу (20 позицій) вдалось досягти і Юлії Городній, яка розміняла 55-те місце у спринті на 35-те місце у персьюті. У змішаній естафеті українці фінішували шостими, а от у сингл-міксті були дуже близькими до нагород: Юлія Городна у парі з Артемом Тищенком стали четвертими.

Після кількох днів перерви, впродовж 7-9 березня в Обертіллаху відбулись останні гонки в сезоні. Коротка індивідуалка не принесла високих місць у жінок, а в чоловіків найкращим став Богдан Цимбал – 12 місце. У спринті двоє українок замкнули першу двадцятку: Надія Бєлкіна – 19-та, Любов Кип’яченкова – 20-та. Найкращий результат серед чоловіків продемонстрував у спринті Артем Тищенко: після кількох 10-их місць у сезоні, в останній спринтерській гонці він став 7-им.

Завершували сезон гонки масстарту-60 у жінок та чоловіків. П’ятеро українок взяли участь у цій гонці, а найкращою була Юлія Городна – 14-те місце. У чоловіків на старт вийшло одразу шестеро українців, найкращим став Артем Тищенко – 18-те місце.

Що маємо в підсумку?

У сезоні 2022/23 чоловіча збірна фінішувала на 5-му місці у заліку Кубку націй IBU, що дозволило мати квоту у 6 спортсменів. Повторити успіх другий рік поспіль не вдалось, хоча було близько: цьогоріч збірна України стала шостою. А в жінок, попри меншу кількість набраних балів, маємо прогрес у +1 позицію (тогоріч були восьмими, в цьому сезоні – сьомі).

Якщо говорити про найближчий резерв збірної, то у сезоні в чоловіків найбільш стабільним можна назвати Артема Тищенка та Богдана Цимбала. І, якщо цьогоріч ми побачили як вдалий виступ в першому триместрі допоміг потрапити на етапи Кубка світу Віталію Мандзину, то, трохи додавши в результатах, є надія побачити такий же шлях і у виконанні Богдана Борковського.

У жінок є певна відмінність у складі учасниць Кубка IBU. Якщо у чоловіків чимало спортсменів є старшими та вже з досвідом, різного рівня, на кубку світу (Артем Тищенко, Руслан Ткаленко, Денис Насико, Богдан Цимбал), то в жінок є група спортсменок, виступи яких на Кубку світу ще  попереду. Найближчими до цього може бути ще одна з сестер Городних – Юлія. Вона вдало виступала наприкінці сезону. Подальшого прогресу можна очікувати і від Олександри Меркушиної, а, залежно від підготовки влітку, можливо, побачимо і дебют на одному з етапів від ще однієї Дмитренко – Валерії?

Спостерігати за етапами Кубка IBU вболівальникам біатлону варто, адже саме тут можна побачити тих, хто за декілька років, або й швидше, може замінити когось з лідерів теперішньої збірної на Кубку світу.