Статті

19.05.2024

ЛІТНІЙ БІАТЛОН: НЕЗВИЧНИЙ ФОРМАТ ПОПУЛЯРНОГО ВИДУ СПОРТУ?

Біатлон, комбінація лижних гонок та стрільби, вже давно відомий та популярний серед багатьох спортивних вболівальників в Україні. Але чи багато знають що роблять біатлоністки влітку, коли до зимового сезону ще чимало часу? Як підтримувати змагальний ритм, а не обмежуватись лише місяцями тренувань? Відповідь – літній біатлон. Цей вид спорту, хоч і менш відомий за свого зимового "брата", теж має своїх прихильників, як серед вболівальників, так і спортсменів, що включають його у підготовку до зимового сезону. Сьогодні ми розповімо про те, що таке літній біатлон, його історію, особливості та змагання.



Що таке літній біатлон?

Літній біатлон – це спортивна дисципліна, яка об'єднує біг або їзду на лижеролерах зі стрільбою з гвинтівки. В рамках змагань, що проходять під егідою Міжнародного союзу біатлоністів (IBU), літній біатлон може включати такі види активностей, як біг по пересіченій місцевості або лижеролери (найчастіше, саме лижеролери). Як і в зимовому варіанті, важливу складову має як фізична готовність, так і влучність стрільби.



Історія літнього біатлону

Літній біатлон має свої корені у скандинавських країнах, де біатлон як зимовий вид спорту виник у середині XX століття. Перші змагання з літнього біатлону відбулися в 1980-х роках. Вони були створені для підтримки форми біатлоністів у міжсезоння, коли сніг відсутній. З часом ці змагання набули популярності, і Міжнародний союз біатлоністів (IBU) офіційно визнав літній біатлон як окрему дисципліну.

Основні види змагань у літньому біатлоні

Існує кілька видів змагань у літньому біатлоні, кожен з яких має свої особливості та вимоги до спортсменів.


Біг та стрільба з гвинтівки

Один з найпоширеніших видів літнього біатлону на його початковому етапі – біг та стрільба з гвинтівки. Спортсмени повинні подолати певну дистанцію, перериваючи біг для стрільби по мішенях. За кожен промах можуть накладатись штрафи у вигляді додаткових секунд або ж додаткових метрів дистанції. 



Змагання з бігом на лижеролерах

Це змагання на роликових лижах, що більше схожі на звичні вболівальнику гонки зимового періоду, де замість лиж – лижеролери, а замість снігу – асфальтове покриття. Тут, як і взимку використовуються палиці, якими спортсмени працюють на дистанції, а за промахи на стрільбі, аналогічно іншим біатлонним гонкам накладаються штрафні кола або додається час.



Крос-кантрі

Ще один вид літнього біатлону – крос-кантрі, де спортсмени бігають по пересіченій місцевості, перериваючи біг для стрільби. Цей вид змагань вимагає від спортсменів високої витривалості та майстерності в стрільбі. До 2009 року цей вид входив до програми літнього чемпіонату світу з біатлону, однак, 15 років тому, був з неї виключений



Екіпірування та правила

У літньому біатлоні використовуються ті ж гвинтівки, що і в зимовому біатлоні. Спортсмени стріляють по мішенях на відстані 50 метрів. Мішені мають два розміри: 45 мм для положення лежачи та 115 мм для положення стоячи.



Одяг спортсменів зазвичай складається з легкої спортивної форми, яка забезпечує комфорт під час бігу або катання на роликових лижах. Спеціальні черевики та шоломи забезпечують безпеку на трасі.


Найважливіші змагання та чемпіонати


Міжнародний союз біатлоністів (IBU) організовує низку змагань з літнього біатлону. Одним з найбільш значущих змагань є Чемпіонат світу з літнього біатлону, на якому виступають ті спортсмени, яких ви згодом можете побачити і в зимовому сезоні. Так, до прикладу, у мас-старті серед чоловіків минулого року переміг українець Тарас Лесюк



Крім того, багато країн організовують національні чемпіонати та кубки. 


Літній біатлон в Україні

В Україні літній біатлон теж має своїх прихильників. Збірна України неодноразово потрапляла до числа призерів та переможців чемпіонату світу. Свій національний чемпіонат ми теж маємо. У 2023 році він проходив на Львівщині, де спортсмени змагались у трьох дисциплінах: спринті, мас-старті та естафетних гонках. 



Літній біатлон – це динамічний вид спорту, який дозволяє спортсменам підтримувати форму у міжсезоння та готуватись до зимових змагань. Завдяки своїй універсальності та варіативності, літній біатлон може слугувати й методом залучення нових дітей у цей вид спорту. Адже, коли мова йде про змагання, де поєднується стрільба та біг, це в рази збільшує кількість можливих локацій для тренувань, порівняно з зимовим біатлоном, який потребує підготованих трас та тренувальних локацій. Тому, якщо український біатлон хоче розвиватись та знаходити нових зірок чи майбутніх членів збірної України, літній біатлон точно має розвиватись також.


Kamp-Sport

Інші Статті