Статті

26.10.2021

АМАТОРСЬКА ЛІГА BALL: ВІД ІДЕЇ – ДО ПЕРШИХ УСПІХІВ

Редакція нового спортивного медіа Kamp-Sport уже розповідала нашим читачам про неймовірну аматорську баскетбольну лігу BALL. Нашому кореспонденту Олександрові Радчуку вдалося зустрітися з організаторами ліги, за сумісністю гравцями команди "Lviv Boars", Ростиславом Зеликом та Денисом Головком. Ми дізналися про деталі організації ліги, плани на майбутнє, а також Ростислав Зелик дав власний прогноз на сезон.Як і коли у Вас виникла ідея організації аматорської ліги?


Денис Головко: Ви уже не перший хто задає це питання. Ідея виникла доволі спонтанно. Ми з Ростиславом пішли на волейбольний матч. Розговорилися, дійшли до того, що ми можемо організовувати щось подібне у баскетболі. Також команда Ростислава брала участь у баскетбольній бізнес-лізі, матчі якої проходили у будні дні. Нас зацікавив даний формат змагань. Тільки ми для себе виділили декілька мінусів такого формату і все зробили трішки по-іншому.


Ростислав Зелик: Команди виступали в різних залах. Я подумав, що можна проводити подібну лігу тільки з усіма матчами в одній локації з регламентованим часом. Денис запропонував зал ЦЮДТГ (Погулянка, вулиця Вахнянина, 29 – авт.), та й ми подумали чому б не спробувати. Ми хотіли зробити щось для людей. Глядачі мають змогу в суботу чи неділю подивитися на якісний баскетбол. У нашій лізі ми намагаємося розважати людей. Ми додали матч усіх зірок із конкурсною програмою як в професійних лігах. На другий рік існування ліги ми додали матч між популярними людьми і зірками. Брали участь олімпійці, музиканти, бізнесмени, політики, журналісти і програмісти. Ми кожного сезону хочемо ставати кращими і цікавішими для глядача.


Які проблеми Вас переслідували при організації змагань з баскетболу?


Денис Головко: Фінансова сторона це не така і проблема для нашої ліги. Не буду називати суми, але можна не багато витратити на весь сезон. Для когось це взагалі гроші, які команда витрачає за один похід в ресторан на пиво (сміється).


Ростислав Зелик: Ми вирішили давати якісний контент і це нам вдається. Сьогодні мали зустріч з поляками з Любліна. Вони хочуть приїздити сюди і обирати найкращих, щоб перспективні хлопці зі Львова та України мали можливість тренуватися в так званих кемпах з тренерами з НБА, джуніор НБА. Підпишемо меморандум і будемо працювати над розвитком нашого баскетболу. За нами уже слідкує Федерація Баскетболу України. Тепер ми офіційно працюємо з ними. Ми заплатили внесок, а це дві з половиною тисячі гривень. Також кожен гравець платить 120 гривень, щоб мати змогу офіційно грати, з ліцензією. І це ще раз підтверджує, що ми розвиваємося.Денис Головко: Окрім пандемії, ми зіштовхнулися з проблемою навіть не робочого персоналу, а людей, які можуть обслуговувати матчі, а саме вести правильно статистику. Мало людей володіють хорошими вміннями у веденні статистики. На пальцях однієї руки можна порахувати тих, хто справді це добре вміє серед львів'ян. Нам бракує персоналу.


Ростислав Зелик: Ми намагаємося залучати молодих суддів, молодих хлопців, щоб вони вчилися і росли тут. У нас троє ліцензійних суддів.


Денис Головко: Наша ліга є плацдармом для молодих суддів. Ми їх завжди підтримуємо.


Ростислав Зелик: Нас часто критикували через поганих суддів, нібито вони не вміють нічого. У цих молодих хлопців немає досвіду, це важко донести до мас, що кожен матч для них є навчальним. Для команд, які програють, рефері часто є неправими. Зрештою, суддя також є людиною і він може помилитися. На них виливається багато негативу і вони часто йдуть через це. Ці люди не отримують захмарних зарплат. Негативу умовний суддя отримує більше, аніж грошей. Ці негативні коментарі вбивають аматорський баскетбол.


Хто спонсорує Ваш проєкт?


Денис Головко: Ми завжди відкриті до нових спонсорів. У нас немає обмежень в цьому плані. Існують спонсори, які надають постійну підтримку. Ліга BALL використовує ті фінанси, які надають команди. Генеральним спонсором у нас є компанія "KramarLTD". Людина одразу пішла на зустріч, коли ми звернулися за допомогою. Він є неймовірним фанатом баскетболу.


Чи планує ліга розширити список команд учасниць? 


Денис Головко: На жаль, це не від нас залежить. Ми за більшу кількість команд. Команди самі вирішують грати їм в Лізі BALL, чи ні. Чим більше команд, тим цікавіша ліга. Ми б навіть хотіли поділити лігу на два дивізіони, наприклад нижчий і вищий. На жаль, поки є як є.


Ростислав Зелик: Я вважаю, що команди, які навіть хочуть вступити в лігу, їх лякає пункт внеску коштів. З іншої сторони команди повинні розуміти, що за ці кошти вони отримують сезон в 14 матчів і плей-офф. Також за ці ж кошти ми шиємо їм форми на матч зірок. Зараз форма коштує умовно тисячу гривень, і ми 24 тисячі гривень витрачаємо тільки на це. Також оренда залу, фото, відео і за це все треба платити. Хоча люди думають, що ми взяли гроші, і заробили, і нічого не зробили. Але ж ми показуємо, що робимо контент. Я вважаю, що ми йдемо правильним шляхом. Ведемо соціальні мережі, розвиваємося, даємо записи матчів. Запозичили в НБА формат матчу усіх зірок з двома капітанами, які обирають собі склад на цей матч. Проводимо конкурс майстерності, конкурс триочкових. З данками, на жаль, трішки важче.


Перший матч зірок у нас завершився з рахунком 119:119. Едуард Скріпець зрівнював рахунок кидаючи штрафні, заплющивши очі. Було неймовірне шоу. Було і багато данків. На другий рік до шоу програми ми додали матч медійних людей та просто популярних осіб. Ми організували таке круте шоу, що потім в інших видах спорту нас намагалися повторити, але у них не дуже вийшло. У нас була неймовірна "пушка", ми попрацювали із світлом, виглядало якісно. Ми поставили тоді високу планку і це не може нас не тішити. У теперішньому сезоні ми також влаштуємо матч усіх зірок і матч медійних осіб. Конкурси також будуть.Зараз ліга заробляє чи навпаки іде в мінус?


Денис Головко: Ліга виходить в нуль.


Ростислав Зелик: Це не є заробіток. Це такий стереотип, що якщо ти береш внесок, то ти заробляєш. Вона б мало так працювати, але ні. Якісний контент і якісні змагання потребують внесків. Усе безкоштовне - не дуже якісне, така моя думка. Судді не працюватимуть безкоштовно, статистику вести безкоштовно ніхто не буде. Навіть гравці, які хочуть грати в нашій лізі, хочуть, щоб їм платили. Вони вважають себе уже професіоналами. А це хобі для нас. Ми отримуємо задоволення, бо розвиваємо баскетбол та розважаємо людей.


Чи побачимо ми у Львові подібну лігу формату 3×3?


Ростислав Зелик: Нам бракує якісних баскетбольних кортів. Ми зробимо все, щоб збільшити кількість якісних майданчиків. Літом ми хочемо привести до хорошого стану "Кастелівку". Ми хочемо там баскетбольний майданчик перетворити на арт-об'єкт: оновити кільця, щити, сітки. Є при школах корти, але через пандемію ми б не могли там проводити матчі ліги, бо школи зачинені. Якщо буде три або чотири корти, плюс Урбан парк будується, тоді можна буде думати про 3×3. І знову ж треба, щоб команди давали внесок. Якісний контент потребує фінансування. ФБУ проводить змагання завдяки державним коштам, також мають серйозних спонсорів.


Які три найбільші проблеми ви бачите у львівському баскетболі?


Денис Головко: На мою думку, бракує масовості. Місто доволі велике, але масовості просто немає. Спортивних дитячих залів нам бракує. У нас для тренувань раптом декілька залів. Можливо, фінансової підтримки, але я не можу сказати, що ми компетентні в запитанні фінансів. Масовість і зали - це дві найбільші проблеми. У нас є соціальні мережі, де ми намагаємося привертати увагу людей до турнірів. Стараємося створювати цю масовість. Про нас робили сюжети, писали статті, але щоб на постійній основі про нас розповідати, то ні, це ми самі стараємося робити. Усім потрібно платити. Ніхто не працює за ідею.


Кого вважаєте фаворитом сезону ліги BALL


Ростислав Зелик: Я вважаю, що це чемпіони минулого сезону "Віта Агро". Також "Lvivity" - це темна конячка сезону. Є хорошою командою "Rofl team", де Ярослав Зубрицький є лідером та вождем. Також "Шахтар" Червоноград. Там Володимир Яцковський, Ілля Левченко і Сергій Заяць. Ці три команди і "Lvivity" як прихований фаворит: якщо всі лідери команд без травм проведуть сезон, тоді вони будуть боротися за чемпіонство. "Lviv Warriors" будуть боротися також. Залишаємося ми зі своєю командою "Lviv Boars" і "CrossEnduro". Також будемо кусатися, боротися, старатися, але місце глядача на фіналі нам забезпечене (сміється). Хоча то баскетбол, тут також можливі несподіванки.Хто, на Вашу думку, буде капітанами на Матчі усіх зірок?


Ростислав Зелик: Напевно, буде Ярослав Зубрицький, у нього дабл-дабл в середньому за гру. Також Олег Філь, якщо без травм відіграє сезон. Він був травмованим, але от повернувся і набрав 42 очки в грі. Констянтин Дубінін з "Віта Агро" - неймовірно працьовитий гравець. Він без дабл-даблу не піде з корту. І звісно ж Яцковський. Володя - гравець з дуже класним триочковим кидком. Думаю, якби ми робили логотип як в НБА, він би точно був на місці Джеррі Веста (сміється). Ймовірно, саме ці гравці і будуть боротися за капітанство.


Олександр Радчук, Kamp-Sport


Інші Статті