Статті

20.11.2022

ЯК ПРЕЗИДЕНТ МОК ЛОБІЮЄ ПОВЕРНЕННЯ РОСІЯН

Саміт G-19 відбувся на Балі в Індонезії на початку цього тижня. Для українців він запам’ятався передусім наймасованішим ракетним обстрілом, який росіяни провели в ці дні. Також чимало уваги приділили й темі Польщі, де в цей час двоє людей загинули від падіння ракети. Втім, для спортивної спільноти був ще один важливий виклик - не допустити повернення росіян у світовий спорт, а цю тему активно просували.



Президент Міжнародного олімпійського комітету (МОК) Томас Бах звернувся до світових лідерів на саміті G-19 із закликом відмовитися від практики усунення спортсменів з РФ через військову агресію:


“...на відміну від багатьох інших воєн і конфліктів у нашому світі, цього разу деякі уряди почали вирішувати, яким спортсменам буде дозволено брати участь у міжнародних спортивних змаганнях, а яким ні… Щоб виконати нашу об'єднавчу місію, МОК має бути політично нейтральним. Щоб дозволити майбутнім господарям Олімпіади приймати найкращих спортсменів з усього світу, незалежно від політичних конфліктів, я звертаюся до вас, світових лідерів, підтримати цей політичний нейтралітет”.


Після цієї заяви відповідь українських спортсменів не забарилася.



Жан Беленюк, олімпійський чемпіон Токіо у греко-римській боротьбі:

"Заява Томаса Баха - це шок для українських спортсменів, а відсутність реакції керівників українського спорту робить цей шок трагедією”.



Своє звернення опублікувала й колега Жана Беленюка по Верховній Раді, бронзова призерка Олімпійських Ігор у Лондоні у потрійному стрибку Ольга Саладуха:

“Україна ніколи не погодиться на "реабілітацію" спортсменів рф та білорусі, допоки на наші голови падають їхні ракети, допоки вбивають наших людей, допоки руйнують наші стадіони, допоки нога ворожого солдата топче нашу землю”. Цю заяву Ольга Саладуха доповнила запрошенням Томаса Баха відвідати Україну, аби переконатися в “миролюбності” росіян.



Ще однією легкоатлеткою, яка відреагувала на слова головного олімпійця стала Катерина Карпюк, спортсменка, що спеціалізується у бігу на 400 метрів:

“Він сказав, що спорт поза політикою. Президент МОК Томас Бах, якщо терористів допустять до спорту, світу у спорті не буде". Російські та білоруські спортсмени підтримують війну. Під час війни загинули 154 українські спортсмени та тренери. Жоден російський чи білоруський спортсмен не загинув. Президент МОК Томас Бах, спорт поза політикою?”



З офіційною заявою-відповіддю виступила Федерація волейболу України, опублікувавши звернення на своїх сторінках у соціальних мережах:

“Пане Бах, українські атлети, зокрема десятки представників волейболу (гравців, суддів, тренерів, функціонерів) керувалися не політичними цілями, коли змінили їх улюблені волейбольні майданчики на армійські казарми і окопи, коли м’яч у руках заміняє автомат, а замість ігрової форми на тілі бронежилет і піксель. Ми змушені відкинути спортивний гарт і олімпійські ідеали, аби врятувати власне життя. І зберегти нашу улюблену країну, яку ворог, використовуючи відверто нацистські лозунги, намагається знищити”.



Активну громадянську позицію продовжує демонструвати перший представник України у скелетоні на Олімпійських Іграх Владислав Гераскевич, який ще раніше реагував на заяви Томаса Баха про можливе повернення росіян:

“Бах стверджує, що командувач російською армією і президент НОК Росії Поздняков не винен у цій війні. Російські спортсмени, які воюють у лавах російської армії, пропагують війну - не винні. Марія Ласіцкене, яка була довіреною особою Путіна на президентських виборах 2018 року й отримувала нагороди від Шойгу, також не винна. Спортсмени, які стояли з літерами "Z" за спиною Путіна на "Лужниках", не винні. Цікаво дізнатися від пана Баха, хто винен?”



Ще одна реакція від української спортивної спільноти - слова віцепрезидентки Української федерації гімнастики, олімпійської чемпіонки Стелли Захарової:

“Це неприйнятно ні в якому випадку, особливо зараз, коли росія випускає десятки ракет по мирних містах України, руйнуючи не тільки будівлі, але долі і життя українців. Дозвіл російським спортсменам виступати на світовій арені означає наплювати на долю України, на життя мирних людей. Ми зневажаємо росію і всіх, хто причетний на пряму чи опосередковано до знищення нашої нації. Наші спортсмени принципово відмовляються стояти поряд з представниками ворожої країни. Ми вимагаємо жорстких мір щодо спортсменів росії та білорусі! Ворога треба блокувати з усіх сторін, ставити його навколішки. Інакше війна ніколи не закінчиться. Інакше ми не врятуємось.”


Водночас з заявою Томаса Баха про бажання допускати росіян до міжнародних змагань прозвучала ще одна, не менш резонансна тема, пов’язана зі спортом. Сьогодні в Катарі стартує чемпіонат світу з футболу. На все тому ж саміті G-19 виступав не лише Томас Бах, а й президент ФІФА Джанні Інфантіно. Його звернення містило пропозицію: дійти згоди та перемир’я на час проведення чемпіонату світу з футболу.


Ці дві заяви дають зрозуміти: спортивний світ живе в реальності, де все менше місце займає російське вторгнення в Україну. А тому вони з кожним місяцем все сміливіше будуть закидати тези про повернення росіян та білорусів до міжнародної спортивної спільноти. І справа українців - не допустити цього. Використовувати всі доступні майданчики для того аби говорити: росія досі вбиває українців, їхні спортсмени досі мовчать, допоки українські - боронять свою землю та вмирають за право існування українців як народу.


Важливою тут буде публічна позиція Міністерства молоді та спорту, Національного олімпійського комітету та окремих федерацій. Вони мають працювати зі своїми колегами з інших країн, аби разом заявляти: агресорам не місце у спорті. І якщо самі керівники цього не захочуть робити - спортсмени та громадськість мають тиснути на них. Сидіти мовчки та сподіватися на когось не варто, треба й діяти самому.


P. S. Маємо й позитивний приклад: Міжнародний паралімпійський комітет. На Асамблеї цього органу відбулося голосування, за підсумками якого національні комітети країн-агресорок призупинили свою роботу. За це проголосували більшістю голосів (64-39 у росії та 54-45 у білорусі).


Богдан Пастернак, Kamp-Sport

Інші Статті