03.11.2023

ЧЕМПІОНАТ СВІТУ З КАРАТЕ: У ЗБІРНОЇ УКРАЇНИ ЗНОВУ ТРИ МЕДАЛІ

24-29 жовтня в Будапешті пройшов 26-й чемпіонат світу з карате. В активі українських спортсменів знову, як і в Дубаї-2021, три нагороди – бронзові медалі Андрія Заплітного, Валерія Чоботаря й Анжеліки Терлюги.

У змаганнях, що пройшли у спорткомплексі Laszlo Papp Arena, взяли участь 1007 атлетів з 113 країн усього світу. Україну в Будапешті представляли 22 спортсмени. Нажаль, перше українське золото чемпіонатів світу в Будапешті не відбулось (перш за все, через драматичну ситуацію з Анжелікою Терлюгою у півфіналі), проте виступ нашої збірної можна вважати вдалим – три нагороди, повторення рекордного показника 2021 року.

У перший змагальний день, 24 жовтня, пройшли змагання в індивідуальному ката (чоловіки та жінки) та бої у двох категоріях чоловічого та жіночого куміте.

Кращий результат серед українців показав капітан збірної Валерій Чоботар (-84 кг). 30-річний спортсмен з Чернівців (клуб «Лідер») спочатку впевнено здолав суперника з Алжиру Фалеха Мідуна (6-1), потім мінімально переміг американця Денніса Ново (1-0). У третьому колі кваліфікаційного турніру Чоботар виявився сильнішим за німця Янна Гаубольда (4:3), але потім поступився єгиптянину Юссефу Бадаві (1-6). Але завдяки тому, що Бадаві далі пробився до фіналу, Валерій отримав шанс поборотися за бронзову медаль через втішні бої. Після перемоги над австралійцем Йонатаном Фройндом (3-2) українець вийшов до бронзовому фіналу, де мав зустрітися з Едуардом Гаспаряном, так званим «нейтральним атлетом», одним з тих представників країн-агресорів, яких WKF (Всесвітня федерація карате) допустила до змагань попри протести України.

Також від України змагались: Галина Мельник (-68 кг) – 2 бої, Анастасія Степашко (68+ кг) – 1 бій та Різван Талібов (84+ кг) – 2 бої.

У розряді ката Ярослав Федоров посів 5-е місце (з 9-ти) у своїй відбірковій групі, а дебютантка Галина Запорожченко також стала у своїй групі п’ятою (з 7-х учасниць), що є непоганим результатом.

У другий день, 25 жовтня, у нас вкрали фінал, де мала би виступати головна українська надія – Анжеліка Терлюга, краща каратистка світу в категорії -55 кг.

Одеська зірка розпочала турнір з перемоги над гречанкою Марією Столі (2-0), а потім перемогла «нейтральну» Анну Чернишову (1-0). Далі Анжеліка здолала Луїзу Муйжнієце з Латвії (4-2). У півфіналі, який виявився скандальним, Терлюга вкотре зустрілася із найнезручнішою своєю суперницею – болгаркою Івет Горановою, олімпійською чемпіонкою, яка позбавила українку золота Токіо-2020. Напружена сутичка завершилася яскравою перемогою Ліки – 14-11. Але вже після завершення бою болгарська сторона подала протест через нібито невірний відлік часу поєдинку. Дивним суддівським рішенням бій поновили з часу, на момент якого Горанова вела в рахунку – 5:4. Після поновлення бою болгарка просто бігала від морально спустошеної Ліки, і сутичка завершилася за нового рахунку – 6-4 на користь Горанової. Один в один повторилась ганебна історія з чемпіонату світу 2014 у Бремені, коли точно так же засудили Стаса Горуну в півфіналі з японцем Ріучи Тані.

Чемпіон Європи 2023 Андрій Заплітний (-75 кг) на своєму дебютному чемпіонаті світу пробився до бронзового фіналу. У цьому статусі він приєднався до свого старшого одноклубника по чернівецькому «Лідеру» Валерія Чоботаря. Гідний наступник Горуни розпочав турнір з перемоги над австралійцем Мітчеллом Дюргемом (6-0), потім чернівчанин здолав чілійця Хоакіна Гонсалеса (4-3). Далі були перемоги над англійцем Брайаном Вілкінсом (3-1) та австрійцем Стефаном Покорни (3-0). На жаль, у півфіналі 22-річний українець крупно поступився єгиптянинові Абдаллі Абдельазізу – 0-10. Суперник – віце-чемпіон світу 2021, перший номер світового рейтингу, тож програти такому не соромно. За бронзу Андрій мав битися з американцем Томасом Скоттом.

Решта наших учасників виступила наступним чином.

Катерина Крива (-50 кг) виграла першу сутичку проти румунки Елени Куку (2-0), але потім програла китаянці Лі Ранран (0-3). Китаянка програла у півфіналі, і для Каті турнір закінчився.

Аніта Серьогіна (-61 кг) у першому колі здолала американку Еллору Джеггі (4-0), потім перемогла Анну Нільссон зі Швеції (2-1). На жаль, у наступному колі наша прима програла китаянці Лі Гон (1-3), але завдяки тому, що китаянка пробилась у фінал, Аніта отримала шанс поборотися за бронзу через втішні бої.У першій сутичці вона перемогла японку Майю Сузуки (3-0), але потім поступилася Там Тхі Хоанг з В’єтнаму (2-4) і завершила турнір на 7-му місці.

Нікіта Філіпов (-60 кг) програв перший бій супернику з Алжира (3-4) та вибув зі змагань.

Денис Копитко (-67 кг) провів три бої: після двох перемог поступився італійцеві Джанлуці Де Віво (1-2).

26 жовтня на чемпіонаті змагались команди. Українці змагалися в командному ката (чоловіки) та командному куміте (жінки).

Чоловіча команда у складі Владислав Бульда, Нікіта Тюх, Артем Скрипник у своїй підгрупі посіла 5-е місце серед 7 учасників, випередивши суперників з Австрії та Румунії. Це непоганий виступ.

А ось дівчата у командному куміте засмутили, програвши стартовий матч команді Німеччини – 1-2. За Україну виступали Галина Мельник, Еліна Сєлємєнєва та Олександра Шолохова. Потім німкені поступилися Єгипту й на цьому участь українок на турнірі закінчилася. Втім, набутий молодими спортсменками досвід ще зіграє на подальших стартах.

У п’ятницю, 27 жовтня, у бій пішли наші чоловіки, діючі чемпіони Європи. У першому колі українці перемогли Туреччину – 3-2, потім здолали Марокко – 3-0. Але у третьому колі наші хлопці програли Єгипту – 0-3. Завдяки тому, що Єгипет пройшов до фіналу, команда України отримала шанс поборотися за бронзу у втішних сутичках. Але матч проти команди Казахстану, бронзового призера попереднього чемпіонату світу, для наших хлопців склався невдало: поразка 0-3.

Отже, тепер всі сподівання України пов’язані із завтрашніми бронзовими фіналами, де виступатимуть Валерій Чоботар (-84 кг), Андрій Заплітний (-75 кг) та Анжеліка Терлюга (-55 кг). Щиро бажаємо нашим атлетам здобути медалі – перші для Терлюги та Заплітного, другу – для Чоботаря, віце-чемпіона світу 2018.

28 жовтня збірна України здобула три нагороди, повторивши кількісне рекордне досягнення попереднього мундіалю.

Першим свою перемогу здобув Валерій Чоботар (-84 кг). Капітан збірної України у напруженому поєдинку здолав «нейтрального атлета» Едуарда Гаспаряна – 1-0. Тепер у його колекції поруч із срібною медаллю ЧС-2018 є бронза.

Естафету від свого старшого товариша по чернівецькому клубу «Лідер» підхопив Андрій Заплітний (-75 кг), який проводить просто феєричний сезон. Його дебют на першості Європи в червні в іспанській Гвадалахарі в категорії самого Станіслава Горуни, завершився сенсаційною перемогою. Тепер його дебют на першості світу також став результативним: у бронзовому фіналі чемпіонові Європи протистояв чемпіон Америки досвідчений Томас Скотт. Молодий українець видряпав перемогу за рівного рахунку 5-5 за рахунок того, що першим набрав заліковий бал.

А ось Анжеліка Терлюга (-55 кг), яку судді пограбували у півфінальному бою проти болгарки Івет Горанової, отримала свою першу медаль чемпіонату світу без бою: її суперниця по бронзовому фіналу Фатіма Саадаті з Ірану не вийшла на татамі через травму. Можна розглядати такий казус як свого роду мізерну компенсацію українській зірці за несправедливість, яка трапилась щодо неї у півфіналі.

Три бронзові медалі дозволили Україні посісти 17-е місце у загальному заліку, але за кількістю завойованих нагород ми поступилися тільки Єгипту (6), Туреччині, Франції та Італії (4) та виступили на рівні Японії, Казахстану та Італії.

Наші вітання призерам та їх тренерам – Олександрові Пікуліну та Андрієві Лазаренку (Заплітний і Чоботар) і Володимирові Зарецькому (Терлюга).

Наші вітання та подяка головному тренерові збірної України Миколі Сіраковському, членам тренерського штаба – Олександрові Тонкошкуру, Олександрові Пікуліну, Олексієві Коновалову, а також – лікарям Тетяні Куртян та Борисові Федосенку, масажисту Олексієві Зінченку.

Наші вітання керівництву Української Федерації Карате під орудою президента Івана Дутчака та всім, хто доклався до підготовки та участі збірної України в 26-му чемпіонаті світу.

А в останній день турніру на змаганнях паракаратистів наша досвідчена та титулована Каріна Айрапетян здобула срібну нагороду в категорії «ката на візках», повторивши свій успіх минулого мундіалю. Щирі вітання мужній спортсменці та її тренеру Тетяні Ушаковій. Також на чемпіонаті від України виступав Данило Зелінський (тренер – Олексій Мінаєв), який у групі обійшов двох суперників.

Відзначимо, що на чемпіонаті відпрацювала трійка українських суддів - Олексій Коханець, Ольга Нікуліна та Сергій Спасіченко.

Отже, збірна України під керівництвом Миколи Сіраковського другий мундіаль поспіль закінчує з трьома нагородами. Нагадаємо, що 2021 року в Дубаї українці вперше вибороли три медалі: срібло Аніти Серьогіної та бронзи Катерини Кривої і Галини Мельник. Так, ми дуже сподівались здобути в Будапешті перше українське золото, але це спорт – непередбачений, суворий, інколи жорстокий. Але за такого рівня та класу, при тому, що наші зіркові ветерани повні сил, а талановита молодь стрімко росте та набирається досвіду, золото в нас буде – поза сумнівами.

Джерело: karate.ua