Новини

27.06.2022

ЯК СПРАВИ У КОЛОМОЙСЬКОГО ПІСЛЯ 24 ЛЮТОГО?

Ігор Коломойський протягом останніх 6 років напряму не володіє жодним клубом в українському спорті. Проте в нього так майже з усім бізнесом – олігарху офіційно належить відносно небагато активів, але він має вплив на численну кількість компаній соратників та бізнес-партнерів. Більше - у матеріалі сайту Трибуна.Коломойський має два улюблених види спорту – футбол та баскетбол. Там, де м’яч треба копати, бізнесмен мав стосунок до «Дніпра», «Кривбасу», «Волині», «Арсеналу», «Карпат» та «Нафтовика-Укрнафти». Всі, крім луцького клубу, зникли з футбольної карти України. Зараз існує «Дніпро-1», де Коломойський офіційно не фігурує, але всі все розуміють, хто дає гроші.


У баскетболі він теж мав цілу низку клубів ще на початку 2010-х – «Політехніка-Галичина», «Дніпро-Азот», «Дніпро», «Будівельник», «Ферро-ЗНТУ», «Кривбасбаскет», «Говерла» та БК «Одеса». Зараз його вплив обмежується лише двома – «Будівельником» та «Дніпром».


З початком великої війни футбол та баскетбол практично зникли зі спортивної площини в Україні, як Коломойський – з медіапростору.


Коломойський мовчить з 24 лютого

Ввечері 23 лютого він був на зустрічі президента Володимира Зеленського з українськими олігархами на Банковій у Києві. Деякі із запрошених покинули територію України одразу ж по завершенню розмови з гарантом. Коломойського серед них не було – він залишився в Україні, де його й застав початок вторгнення.


Насправді пан Ігор майже не виїжджає з України вже практично три роки. Все через страх, що його затримають у будь-якій країні світу та екстрадують до США, в яких Коломойського вже давно чекають у справі про корупцію та відмивання коштів.


Та і зараз Коломойський не має права покидати Україну – йому 59 років.Де він провів 4 місяці війни – точно невідомо. Ще на початку березня до нього із таким запитом зверталися журналісти «Української правди» – відповідь не отримали. А коли «Радіо Свобода» запитала, чи допомагає Україні боротися з окупантами, Коломойський лише сказав, що поговорить про це після війни. Відтоді жодного його коментаря не було.


Розлогіше про місце перебування олігарха говорив мер Дніпра Борис Філатов, з яким Коломойський зараз має конфлікт, хоча у 2014-му були соратниками.


« З точки зору допомоги організації оборони міста й області я Коломойського не бачу. До мене доходять сигнали, що він допомагає якимось батальйонам, купує бронежилети. Щось таке. Але він не інтегрований у ці історії. Я не знаю, де ця людина. Хтось каже, що він знаходиться у Дніпрі, хтось каже, що він перебуває у Буковелі», – казав Філатов.


Почесний президент «Дніпра-1» Юрій Береза теж повідомляв, що Коломойський перебуває в Дніпрі та «займається обороною країни». Трохи згодом міський голова Дніпра розповів, що Коломойський «хихотів з приводу розбомбленого аеропорту», хоча треба обережно ставитись до слів Філатова через їхній конфлікт:


«Я вам підтверджую, що справді була розмова мого радника з ним. Він зустрів мого радника в «Менорі» (культурно-діловий центр у Дніпрі – прим.), почав тикати фотографії і говорити: «Подивися, твій Філатов хотів аеропорт, то нехай насолодиться, що аеропорту немає». Тож у мене запитання: звідки у нього в телефоні фотографії розбомбленого аеропорту? Нехай цьому дасть оцінку Служба безпеки України».


Як стверджує liga.net, щоб олігарха не змогли відстежити, він навіть звичайним стільниковим зв’язком не користується, а зі своїми адвокатами говорить лише по захищеній лінії. І лише в середині червня з’явився перший фотодоказ, що Коломойський взагалі живий – його помітили в Буковелі. Цікаво, що йшов він в одязі з символікою «Дніпра».


Коломойський – у топ-5 українців, які зазнали найбільших збитків через російську агресіюForbes оцінював лютневі статки Коломойського в 1,8 млрд доларів, а в оновленому квітневому рейтингу вже в 1,1 млрд. Але безпосередньо з війною видання змогло поєднати лише 100 млн втрат активів з 700.


Групи «Приват» де-юре більше немає, але де-факто існує, до неї досі входить Коломойський. «Приват» втратив за час війни 225 млн доларів – якраз тут є 100 млн Коломойського та ще 100 його бізнес-партнера Геннадія Боголюбова. Разом вони замикають топ-5 українців, які зазнали найбільших збитків від війни.


Українські олігархи, які зазнали найбільших збитків через агресію Росії після 24 лютого, за версією Forbes:


1. Рінат Ахметов – мінус $4.6 млрд

2. Вадим Новинський – мінус $1.4 млрд

3. Олександр Ярославський – мінус $160 млн

4. Ігор Коломойський – мінус $100 млн

5. Геннадій Боголюбов – мінус $100 млн


Група «Приват» мала удар по нафтовому напрямку – втратила близько 10% АЗС на окупованих територіях, а майже знищений рашистами НПЗ у Кременчуці був найпотужнішим в Україні. До війни на завод припадало майже 45% палива та 15% дизпалива. Тому після зупинки його роботи в країні виник дефіцит та подорожчання палива.


До речі, очікували, що Коломойський як один з акціонерів «Укрнафти» допоможе державі з розв’язанням цієї проблеми, але, схоже, уряд займався імпортом без втручання олігарха. Тоді ж Зеленський з натяками висловився про найзаможніших людей України: «Хтось став героєм, а хтось перестав бути міцною людиною».


Не давало вістів Коломойському й розслідування «Схем» про величезні борги феросплавних компаній за передачу електроенергії. Ще станом на 1 квітня такі підприємства заборгували країні близько 80 млн гривень, бо з початком вторгнення практично перестали платити за електроенергію. Зокрема, велика частина цього боргу належить Нікопольському заводу феросплавів – він входить до сфери впливу Коломойського.


Також олігарх не наслідував прикладу своїх заможних колег Ріната Ахметова та Олександра Ярославського, які зібралися продати свої коштовні яхти. Американський журналіст-розслідувач Майкл Саллах зумів з’ясувати, що Коломойському належить 90-метрова яхта в одному з портів Болгарії. Її оцінюють у 75 млн доларів – входить до топ-100 найдорожчих у світі. Щотижневе обслуговування яхти обходиться у 732 тисячі доларів.


Коломойський має свою війну – на судовому фронті

Найвідоміша справа – націоналізація «Приватбанку». Коломойський та Ко втратили контроль над банком у 2016 році, коли всі 100% акцій перейшли Україні. А потім були зустрічні позови: одна сторона подала апеляцію на рішення про націоналізацію, інша – позов проти групи «Приват» щодо відшкодування активів банку у розмірі понад 4,2 млрд доларів.Коломойський за кілька тижнів до початку вторгнення мав тверду впевненість, що «Приватбанк» повернуть йому: «Я просто впевнений, що ми його повернемо. Якщо все буде справедливо та чесно – то нам мають його повернути». А так званий «антиколомойський закон», який майже унеможливлює повернення банку йому, олігарх назвав «неконституційною фігнею».


Головний процес справи мусив пройти на початку червня у Високому суді Лондона. Проте через війну довелося перенести аж на червень 2023-го.


Крім цього, Коломойський має ще цілу низку судових справ у різних інстанціях. Вони стосуються різної нерухомості на території України, яку вже державний «Приватбанк» хоче теж отримати у свою власність, а група «Приват» всіма юридичними способами протистоїть тому.


З цікавих кейсів – Коломойський відсуджує у США заморожені через війну російські гроші. Компанії олігарха подали позов, що хочуть стягнути 34,5 млн доларів із заморожених американцями активів росіян. Мовляв, ми втратили низку автозаправних станцій і об’єктів нерухомості у Криму після 2014-го. Адвокат компаній Коломойського Джеймс Бойкін вважає олігарха жертвою російської агресії.


«Якщо кошти можуть бути скеровані на потреби людей, які стали жертвами російської агресії, я не розумію, чому Крим і люди, які зазнали втрат внаслідок анексії, мали б бути винятком», – пояснює Бойкін.


Водночас проти Коломойського, а саме підконтрольної йому «Ук рнафти», воює прокуратура України . Суд вже під час вторгнення арештував скраплений газ «Укрнафти», проданий на біржі без ліцензії. Реалізація понад 14 тисяч тонн скрапленого газу за заниженою вартістю призвела до недоотримання близько 300 млн гривень.


Але ця історія – всього лиш битва у війні «Нафтогазу» та «Укрнафти», яка триває ще з 2005 року. Якраз перед вторгненням сторони мусили провести чергову зустріч щодо розділення двох компаній.


Tribuna.com

Інші Новини