News

21.02.2024

СПОРТИВНИЙ ЛЬВІВ ЗРОСТАЄ: ЩЕ ОДИН ВНЗ ГОТУЄ ФАХІВЦІВ У СФЕРІ ФІЗИЧНОЇ КУЛЬТУРИ І СПОРТУ


У Львівському національному університеті ветеринарної медицини імені С. З. Гжицького готують тренерів з виду спорту та викладачів з фізичного виховання. Там вже звикли до жартів в стилі: “Ви там корів будете навчати гімнастиці?” І продовжують якісно робити свою роботу.


До кінця цього тексту ви переконаєтесь, що спеціальність фізична культура і спорт в цьому виші – не дивина, а закономірність!


Курс фізичного виховання в університеті з’явився ще першого вересня 1940 року разом із військовою підготовкою студентів, а за дев’ять років створили саму кафедру. За цей час тут навчались чемпіони та призери міжнародних змагань різних видів спорту.  А виш приймав десятки обласних і всеукраїнських спортивних заходів щороку. Тому почати готувати тут спеціалістів з фізичної культури та спорту було справою часу.


З 2019-го року університет отримав ліцензію на підготовку студентів за спеціальністю “017 Фізична культура і спорт галузі знань 01 Освіта/Педагогіка за першим (бакалаврським) рівнем вищої освіти”. А з 2023-го тут можна навчатись і на магістратурі.


Стати ж студентом кафедри фізичного виховання, спорту і здоров’я простіше, ніж в інших університетах. 


СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ НЕ ПОТРІБНА

У більшості спортивних університетів, абітурієнт має прийти вже з конкретною спеціалізацією. Тоді його закріплять за кафедрою обраного виду спорту. Натомість, щоб вступити у Львівський університет ветеринарної медицини та біотехнологій ім. С. З. Гжицького не потрібно відразу знати, який вид спорту обереш. Достатньо скласти творчий конкурс. Він полягає в оцінюванні показників рівня загальної фізичної підготовки (швидкості, витривалості, гнучкості, сили).


«Ми дискутуємо з колегами з інших вишів, – пояснює завідувач кафедри Богдан Семенів, – хіба лікарі вступають і відразу знають, ким будуть? Чи військові? Всюди спеціалізація йде пізніше. Не всі мають відразу вміння і навички потрібні для професійної діяльності. Чому ж тоді ми маємо на спеціальність фізична культура і спорт прийняти вже готового фахівця? Так, є професійні спортсмени, які приходять до нас, але ми ж готуємо не спортсмена, а фахівця, який буде здійснювати фізкультурно-оздоровчу, спортивно-масову роботу на посадах тренера з виду спорту, тренера викладача, інструктора, викладача фізичного виховання. Зараз є попит на цих спеціалістів. Відкривають багато спортивно-оздоровчих клубів, спортивних залів, фізкультурно-оздоровчих центрів.»


Під час або після першого курсу студент може обрати для себе вид спорту. А вже з другого року навчання з’явиться обов’язковий предмет «Теорія та методика викладання обраного виду спорту».


Завідувач кафедри Богдан Семенів пояснює, чому спеціалізація починається пізніше. Все для того, щоб першокурсники спробували різні види спорту. Наводить приклад:


“Приїхав до нас хлопець з Житомирської області, з села. Каже, що з нього всюди вимагають спеціалізацію. А він просто займався  загальною фізичною підготовкою (біг, підтягування, віджимання  на брусах). І от його інші спортивні виші не беруть. Ми хлопця запросили на творчий конкурс, він його успішно склав, і от вже на четвертому курсі навчається.”


Інша ситуація була в студентки третього курсу Наталії Годик. Вона з тринадцяти років займалась боксом в селі на Волині. Наталя дуже хотіла вступити до Львова і знайти тренера, який би допоміг їй розвиватись. Наставником дівчини став Василь Шан. Він є старшим тренером юнацької збірної України і  працює на кафедрі фізичного виховання асистентом. Саме Василь порадив дівчині вступати у Львівський національний університет ветеринарної медицини. Вона багато тренувалась, вчилась і вступила на державну форму навчання


«Завдяки навчанню тут я стала більш свідомою, більш впевненою в собі, викладачі навчили правильно висловлювати свої думки, щоб це розуміла не лише я у своїй голові, а й могла пояснити іншим”, – пояснює Наталя. 


Боксерка є чемпіонкою України серед студенток, членом збірної України, переможницею та призеркою всеукраїнських і міжнародних турнірів. І хоча ще є чинною спортсменкою, вже починає тренувати. Крім цього займається науково-дослідницькою роботою під керівництвом кандидата біологічних наук, доцента Олени Мусієнко.


«Ми з нею готували два роки поспіль наукову роботу, і вона дуже хороша викладачка, – розповідає Наталя,  – на першому курсі я писала просто про бокс загалом  – історію, походження, розвиток в Україні. На другому про те, як розвинути спритність у боксі. Олена Володимирівна мені дуже допомагала в цьому. Я шукала наукові статті, ми досліджували все разом. Вона мене мотивує вступати в магістратуру та продовжувати свою роботу в викладацькій діяльності. Каже, в мене є хист до науки».


Також Наталя розповідає, що чи не всі предмети, які вона вивчає  пов’язані з тренерською діяльністю. І це не лише теорія, а й корисні практичні знання. Зокрема, багато навчилась під час підвищення спортивної майстерності. 


“Я не вміла робити кувирки, і мене на цих парах навчили. На важкій атлетиці – вчились робити ривок, піднімали штанги, тренери пояснювали, як це правильно робити”.


ВСЕ НА ВІДСТАНІ 5-ти ХВИЛИН

Навчатись і жити у самому центрі Львова, виходити з пар прямо до озера. Під час перерв грітись на сонці на лаві біля води і готуватись до наступного заняття. Це приємна повсякденна рутина студентів Львівського університету ветеринарної медицини та біотехнологій ім. С. З. Гжицького.



Навчальний корпус, гуртожитки, зали для тренувань – всюди можна прийти за 5-10 хвилин. Адже вони розташовані поруч. Можна забути про переповнені автобуси. І про зайві витрати грошей і часу на громадський транспорт.


Остання пара закінчується о 15:30.  До вечірнього тренування о 17:00 достатньо часу на відновлення. 


В навчальному корпусі є спеціалізовані зали, яких не мають інші спортивні виші Львівщини. Наприклад, спеціалізований зал боротьби, зроблений відповідно до вимог міжнародної федерації. Він є базою для збірної борців Львівщини.




Ще один спеціалізований зал важкої атлетики. Його реконструкція відбувалась за участі національної федерації. Тут також тренується збірна Львівської області, відбуваються всеукраїнські та обласні змагання. 



А ще тут є новенький зал змішаних єдиноборств (MMA), комплексний ігровий атлетичний і танцювальний зали, і звичайно, паркова зона. 


ДИПЛОМ ДАЄ БІЛЬШЕ КАР’ЄРНИХ МОЖЛИВОСТЕЙ 

В інших навчальних закладах Львівщини, які готують фахівців спортивного напрямку: розділяють тренерський і педагогічний факультети. У Львівському університеті ветеринарної медицини та біотехнологій ім. С. З. Гжицького після закінчення студент отримує освітню кваліфікацію бакалавр фізичної культури і спорту, а також професійну кваліфікацію тренер з виду спорту, викладач з фізичного виховання.


Випускники кафедри фізичного виховання, спорту і здоров’я Львівського університету ветеринарної медицини зможуть викладати у професійно-технічних училищах, технікумах, коледжах. Також бути тренерами з обраного виду спорту, фітнес-тренерами. Багато студентів вже під час навчання починають працювати за спеціальністю.


І якщо здається, що достатньо пройти курси, щоб стати інструктором у спортивному залі, то вища спортивна освіта рано чи пізно все ж знадобиться. Наприклад, коли захочете працювати на посадах у федерації, національній збірній, державних структурах фізкультурно-спортивного профілю. Наприклад, школах вищої спортивної майстерності, центрах олімпійської підготовки чи ДЮСШ.


Завдяки співпраці кафедри фізичного виховання, спорту і здоров’я із клубами та федераціями, ДЮСШ, СДЮСШОР – студенти можуть долучитися до їхньої роботи і допомагати розвивати улюблений вид спорту.


ЧЕМПІОНИ І ЧЕМПІОНКИ

Із 2019-го, коли університет отримав ліцензію на провадження освітньої діяльності за спеціальністю 017 “Фізична культура і спорт”, на кафедрі зросла кількість спортсменів-членів збірних України з різних видів спорту. Тут навчається чемпіонка світу та Європи з вільної боротьби Анастасія Алпєєва. 



Також студенткою кафедри є бронзова призерка чемпіонату світу – борчиня Манола Скобельська. Навчалась тут і чемпіонка Європи з вільної боротьби – Оксана Чудик. 


Крім борчинь на кафедрі навчаються і легкоатлети. Уляна Рачинська п’ять разів за 2023-ий рік ставала чемпіонкою України і оновила особисті рекорди  з бігу на 1500 метрів і 10 000 метрів. Також спортсменка брала участь в молодіжному чемпіонаті Європи та континентальній першості з кросу, де була в топ-30. 



Стрибун у висоту Владислав Лавський став чемпіоном Всесвітньої літньої Універсіади.


У веслуванні на каное Володимир Савчин є бронзовим призером чемпіонату світу та Європи.


Софія Шишак – бронзова призерка командного заліку чемпіонату світу з боротьби на поясах «Алиш» й чемпіонка Європи з української боротьби на поясах. Її колега за видом спорту Олег Мосур – чемпіон світу з української боротьби на поясах.


Також студенти кафедри мають досягнення в армрестлінгу. Чемпіоном Європи є Богдан Слоцький. Вадим Савенко  – бронзовий призер чемпіонату світу та віцечемпіон Європи.



Зараз в університеті навчаються:

- майстрів спорту України міжнародного класу – 6
- майстрів спорту України – 17
- кандидатів в майстри спорту України – 24
- членів збірних команди України – 9


Що ви будете вивчати і хто буде навчати?

Під час навчання на кафедрі фізичного виховання студенти дізнаються інформацію потрібну в роботі тренера. Освоюють базу спортивної медицини й психології, вчаться будувати тренувальний процес, щоб спортсмен досягнув результатів. Серед предметів, які вивчають студенти є ще такі:

- гімнастика, легка атлетика, рухливі й спортивні ігри з методиками викладання; 

- теорія і методика в обраному виді спорту, дитячого та юнацького спорту, зимових видів спорту, адаптивної фізичної культури; 

- атлетизм та силові види спорту; 

- підвищення спортивної майстерності; 

- анатомія й фізіологія людини, фізіологічні основи фізичного виховання; 

- олімпійський і професійний спорт; 

- основи теорії і методики фізичного виховання; 

- вступ до спеціальності та історія спорту.


Крім цього відбуваються заняття в групах спортивного вдосконалення з таких видів: вільна й греко-римська боротьба, українська боротьба на поясах, легка атлетика, пауерліфтинг, бокс, волейбол, гандбол, футбол, футзал, настільний теніс, бадмінтон, веслування на байдарках та каное, спортивна аеробіка, шахи, важка атлетики, стрільба з лука, змішані єдиноборства, армрестлінг.


У складі кафедри фізичного виховання, спорту та здоров’я працюють 25 науково-педагогічних працівників. Це ті, хто пояснять теорію простими словами і допоможуть дізнатись щось нове про практичний бік професії тренера-викладача.


Майбутнє кафедри і перспективи

На кафедрі працюють над розширенням мережі контактів із закордонними закладами вищої освіти і міжнародними організаціями. На базі університету зросте кількість спортивних заходів: від обласних до міжнародних.


Найбільше кафедра співпрацює з федерацією української боротьби на поясах. У 2021-ому Львівський університет ветеринарної медицини приймав чемпіонат світу з цього виду спорту.


Також є налагоджена робота з Львівською обласною Федерацією армрестлінгу, Асоціацією спортивної боротьби України, Федерацією регбі Львівщини. З клубами – “Львівські Леви” і “Галицькі Леви”.


Кафедра буде надалі розвивати та збільшувати співпрацю з новими федераціями й клубами різних видів спорту. Адже це дає розуміння, фахівці, з якими знаннями їм потрібні на практиці.


Викладацький склад кафедри посилять новими фахівцями. Щоб допомогти знайти свій шлях у спортивній сфері кожному студенту.


Дізнатись як стати студентом кафедри фізичного виховання, спорту і здоров’я ЛНУВМ ім. С. З. Гжицького можна тут:

e-mail: kfvsiz@lvet.edu.ua
телефон для довідок:  380974434369

Також слідкуйте за соцмережами:

https://www.instagram.com/sportvetuniver/
https://www.facebook.com/sportvetuniver/

Тут вам допоможуть обрати вид спорту, який змінить ваще життя!

Others News