09.04.2023

48 РОКІВ ТОМУ "ДИНАМО" ЛОБАНОВСЬКОГО РОЗГРОМИЛО "ПСВ"

У цей день, у 1975 році, у Києві на стадіоні тоді ще «Центральний» київське «Динамо» під керівництвом Валерія Лобановського в присутності 100 000 (!) глядачів з рахунком 3:0 розгромило нідерландський клуб ПСВ (Ейндховен) у першій півфінальній грі Кубка володарів Кубків.

На шляху до першого у своїй історії єврокубкового фіналу «Динамо» стало першим українським клубом, якому довелося зустрітися з ПСВ. Динамівці розпочали гру дуже сміливо і захопили територіальну перевагу. Перший прицільний удар по воротах ПСВ завдав Онищенко лише на 14-й хвилині. Перший кутовий біля воріт гостей динамівці виконали ще за дві хвилини. Нідерландці ж, у свою чергу, в перші хвилини повністю віддали ініціативу,

Рахунок у матчі був відкритий на 17-й хвилині. На правому фланзі Мунтян витонченою передачею запустив у прорив Трошкіна, який швидко промчав по правому краю і навісив м'яч на дальній кут воротарського гостей. Капітан команди Колотов вчасно набіг на дальню стійку і влучним ударом головою завершив цю комбінацію.

Після пропущеного м'яча гості заграли активніше і за десять хвилин мали свій момент. Лубсе перехопив м'яч, пройшов на великій швидкості вперед, відірвавшись від київських захисників, і вивів на удар Віллі ван де Керкхофа, але той із вигідної позиції не влучив. Цей момент активізував динамівців, які на 31-й хвилині подвоїли свою перевагу. До гола призвів штрафний удар метрах у 25-ти від воріт. Після прямого удару Мунтяна м'яч ударився об газон перед воротраем ПСВ Яном ван Бевереном, той не зумів утримати його в руках, шкіряний відскочив до Онищенка, який з близької відстані розстріляв уже порожні ворота.

Після другого м'яча нідерландській команді нічого не залишалося, крім як йти в наступ. Такий сценарій гри продовжився і після перерви: гості пішли вперед великими силами, що певною мірою послабило їхню оборону, чим чудово користувалися динамівці, перебудувавши свою гру. Контрвипади киян були небезпечнішими.

І нарешті розв'язка – на 56-й хвилині поєдинку. Трошкін знову на своєму правому крилі розвиває надзвичайну швидкість, на яку не встигають зреагувати нідерландці, посилає м'яч у центр штрафного майданчика, воротар помиляється на виході в цій швидкісній ситуації і Блохін забиває третій гол у грі.

«Ми мали намір ніби пресингувати, переслідувати суперників, безперервно їх атакувати на всіх ділянках поля. Хвилин за 10-15 після початку гри стало зрозуміло, що проти технічних і досить швидких голландців така гра є небезпечною, і команді було дано вказівку перейти до іншої моделі: відхід назад при втраті м'яча з подальшими гострими контратаками» - скаже Валерій Лобановський після матчу.

Гостьовий матч-відповідь з нідерландцями відбувся 23 квітня і завершився перемогою ПСВ – 2:1, але до фіналу вийшло «Динамо». Загалом українські клуби провели 14 єврокубкових матчів з ПСВ, але перемагали нідерландців з великими рахунком лише раз і саме в першому півфіналі Кубка кубків у 1975 році.