Articles

27.11.2021

ЮРІЙ ШЕВЧУК: ВЛАДА В ФЕДЕРАЦІЇ БОКСУ УКРАЇНИ УЗУРПОВАНА, ВСІ РІШЕННЯ ПРИЙМАЮТЬСЯ «ТРІЙКОЮ»

Сьогодні, 27 листопада, у Вінниці мала відбутися звітно-виборна конференція Федерації боксу України (ФБУ). Але в останній момент її скасували. І наразі невідома нова дата конференції, на якій, зокрема, відбудуться вибори очільника ФБУ на новий чотирирічний термін. Про можливі причини відміни сьогоднішньої конференції та про стан справ у ФБУ кореспондент Kamp-Sport Василь Танкевич поспілкувався з членом виконкому ФБУ, колишнім державним тренером збірних команд України з боксу і виконавчим директором ФБУ, киянином Юрієм Шевчуком.
На початку, хочу уточнити одну деталь. На сайті ФБУ ви значитесь як член виконкому Федерації. Ця інформація актуальна?

Оскільки, за статутом Федерації боксу України, виконком формується на конференції, то ця інформація актуальна. Але в роботі виконкому після своєї відставки з посади державного тренера збірних команд України з боксу (31 грудня 2019 року – Авт.) я не беру ніякої участі. Я просто не отримую запрошення на ці виконкоми.


За моєю інформацією, виконкоми не так часто і відбуваються.

Пригадую, в січні-лютому 2020 року повинен був пройти виконком, на якому я хотів порушити питання, пов'язані зі станом справ у збірній команді після завершення Європейських ігор 2019 року в Мінську, а також із моєю відставкою, яка стала для мене новиною. Так от, на цей виконком мене не запросили. Якщо ви пам'ятаєте, саме на цьому виконкому, так би мовити поза очима, був дискваліфікований Віктор Вихрист, його особистий тренер Олександр Ляховий, а також Андрій Котельник. Потім, заднім числом, всі ці дискваліфікації знімали. Той виконком пройшов за «зачиненими дверями», на який я запрошення не отримав. Потім тривалий час виконкоми не проводились і ось його провели позавчора, 25 листопада. На нього я також не отримав запрошення.


27 листопада у Вінниці мала відбутись звітно-виборна конференція ФБУ, але не відбулася. Чи знаєте причину її скасування?

Повторюсь, в роботі позавчорашнього виконкому я не брав участі. Можливо, під час роботи цього виконкому було якесь обговорення причин. Але на основі спілкування зі своїми друзями (а за час моєї роботи на різних посадах сформувалося коло спілкування серед всіх наших обласних федерацій), то, наскільки я знаю, у Вінницю особливо ніхто і не хотів їхати.


Зрозуміло, напевно, чому не хотіли їхати у Вінницю. Президент ФБУ Володимир Продивус звідти, виконавчий директор Донатас Піскун також. Альтернативну думку там, напевно, було б важко почути.

100%. На сьогодні ситуація прямо, я думаю, пов'язана з цим. І люди не хочуть їхати у Вінницю, тому що знову їм будуть нав'язувати якусь свою думку. ФБУ - це громадська організація, у якій кожен боксер, тренер, суддя має право на власну думку, яку має право висловити і має право бути почутим. А на сьогодні така опція в Федерації боксу України втрачена повністю. Влада у ФБУ узурпована і, як вже писалось і говорилось, всі рішення приймаються навіть не виконкомом, а «трійкою», тобто бюро Федерації, у яке входять Володимир Продивус, Донатас Піскун та Ілля Гурович - президент, виконавчий директор і генеральний секретар. Все. На сьогодні, я вважаю, це узурпацією влади. Виходячи з цього, ні про які моменти, пов'язані з роботою виконкому, з доступністю влади тим же тренерам, суддям не може бути мови. Це все втрачено.


Створення бюро Федерації і фактично монополізація цим бюро влади у Федерації - це головна претензія до нинішньої верхівки Федерації?

Це одна з головних проблем, через яку відбулася зміна роботи Федерації боксу України в гірший бік.В недавньому інтерв'ю Kamp-Sport колишній багаторічний головний тренер збірної команди України Дмитро Сосновський заявив, що відбулася зміна в стратегії роботи Федерації.

Знаєте, я не бачу взагалі стратегії в роботі Федерації. Ми в нашій роботі завжди відштовхувалися перш за все від навчально-спортивного процесу і всю нашу роботу вибудовували під підготовку збірної команди. Візьмемо першу ситуацію. Які цілі і завдання нашої роботи - всієї Федерації боксу України? Це, звичайно, розвиток боксу в Україні, збереження системи дитячо-юнацьких спортивних шкіл у зв'язку з певними економічними проблемами нашої країни. І непряме завдання - підготовка нашої збірної команди України до Олімпійських ігор. Відповідно звідси йдуть і цілі, і завдання. Зокрема, це підготовка резерву. Відповідно, це робота наших збірних команд, які готують резерв. Важливе збереження дітей для боксу і наступність, тобто передача боксерів від юнаків аж до національної команди. І далі вже формування і підготовка національної команди до Олімпійських ігор та виступ на них. Це робота циклічна. Вона не планується на рік, два, три. Вона йде етапами чотирирічок. З Дмитром Дмитровичем (Сосновським – Авт.) ми цю роботу взагалі розписували на 8 років. Для того щоб взяти і підготувати хорошого боксера, на результат якого можна розраховувати на чемпіонатах світу, Європи, Олімпійських іграх, потрібно принаймні 8 років. Виходячи з цього ми з Дмитром Дмитровичем завжди основний акцент робили перш за все на професіоналізм тренерської роботи. У всі збірні команди тренерська рада шляхом колегіального обговорення вибирала тренерів - професіоналів своєї справи. І це підтверджувалось результатом всіх команд. І у зв'язку з цим основне завдання Федерації боксу України уже в технічному плані було забезпечення цього процесу. З одного боку Міністерство спорту, яке фінансувало на 99% цей процес і з іншого боку - Федерація боксу України, яка фінансувала 1% того, що бракувало. Це було забезпечення цього процесу в цілому. Від самого початку, коли мама за ручку привела хлопчика в дитячо-юнацьку спортивну школу і до моменту, в найкращому випадку, сходження його на п'єдестал з прапором нашої країни. От цей весь момент - це забезпечення цієї роботи. Щоб цей хлопчик виріс, сформувався, перетворився в хорошого боксера і далі його підняти в результаті важкої праці на рівень конкурентності вище боксерів інших країн. Ось цей процес повинна Федерація допомагати забезпечувати. Поки Федерація займалася цим питанням, ще можна було про щось говорити. А коли в Федерації змінилась, як ви сказали, стратегія і Федерація почала втручатися в спортивний процес команд, призначати старших тренерів не за рівнем професіоналізму, а за фактом дружніх зв'язків як з президентом, так і з виконавчим директором, після цього спортивний процес, вибачте за таке порівняння, пішов коту під хвіст. Порушилась планова підготовка боксерів високої кваліфікації. Те, що ми з вами спостерігали на недавньому чемпіонаті світу, який пройшов у Белграді.


Збірна, на мою думку, показала просто провальний виступ. Більшість боксерів вилетіло після першого ж бою, інші - після другого. Тільки один Юрій Захарєєв, який став чемпіоном світу, витягнув всю збірну.

Так, Захарєєв зі своїм особистим тренером Ігорем Юрескулом витягнули всю збірну України. Точно те саме відбулося і на Олімпійських іграх в Токіо, коли один боксер Олександр Хижняк зі своїм батьком-тренером Олександром Хижняком-старшим витягнули всю збірну команду. Хоча ще недавно, до кінця роботи Дмитра Сосновського, у нас в строю була найсильніша команда в Європі і, як я вважаю, не тільки в Європі, але й у світі. І в цьому основна проблема. Після того, як у Федерації боксу України змінились пріоритети, це все відобразилось на спортивних результатах наших команд.


Що пропонуєте змінити в роботі Федерації? Які шляхи виходу з кризи?

Перш за все повинна відбутися конференція Федерації, на якій мають дотримуватися всі правила демократичності, свободи слова. Всі обласні федерації повинні надати своїх делегатів, обраних на обласних конференціях. Всі кандидати на посаду президента повинні виступити зі своїми програмами. В кожного кандидата має бути програма, за якою він буде працювати на благо українського боксу. І вибрати найкращого президента з найкращою програмою для того щоб вийти з цієї кризи. Таким же чином, вільно, повинен бути вибраний виконком - не за фактом дружніх зв'язків з президентом, а за фактом того, як члени виконкому будуть виконувати свої обов'язки. Перш за все - забезпечувати спортивний процес, займатися правильною міжнародною діяльністю за кордоном, лобіювати інтереси боксерів, лобіювати інтереси виду спорту в країні, будувати спортивні зали, спортивні бази, ремонтувати бази. Це величезний шмат роботи.


Також повинен бути переглянутий статут Федерації. Всі останні зміни в статут, які вносило бюро, - це неправильно.


Підсумую. Перш за все повинен бути колегіально вибраний президент, а не нав'язаний громадськості, колегіально вибраний виконком. Повинно бути ліквідоване бюро. Повинна бути знову зібрана тренерська рада. Повинен бути колегіально вибраний голова суддівської колегії. Потрібно оголосити конкурси і за професіоналізмом відібрати тренерів у всі збірні команди. А у нас 10 збірних команд - 5 жіночих і 5 чоловічих. За рівнем професіоналізму треба відібрати найкращих тренерів, які очолять команди. І також за рівнем професіоналізму повинен бути переглянутий весь менеджерський склад ФБУ.


Чи відома вам нова дата конференції ФБУ?

Це зараз цікавить всіх, тому що, наскільки я розумію, за статутом Федерація боксу України, всі області провели свої конференції і вибрали делегатів на конференцію 27 листопада. У зв'язку з тим, що конференція скасована і перенесена на якійсь інші терміни, то ФБУ тепер повинна розіслати нові листи для того щоб люди знову під нову дату конференції ФБУ провели свої обласні конференції і вибрали делегатів.


Опозиція до нинішньої верхівки ФБУ виставлятиме єдину альтернативну кандидатуру чи буде декілька кандидатів?

Наразі мені важко відповісти на це питання. Що я хотів би сказати з цього приводу. Я киянин, народився, живу і працюю в Києві. Я співпрацюю з Федерацією боксу міста Києва і на сьогодні ми, спілкуючись з колом федерацій, з якими ми дружимо, обмінюємося досвідом, проводимо матчеві зустрічі, хочемо на посаду президента ФБУ висунути кандидатуру президента Федерації боксу міста Києва Кирила Шевченка. Нам подобається його програма відновлення боксу в Україні (напевно, буде правильно так сказати) і розвитку боксу в Україні.


Василь Танкевич, Kamp-Sport

Others Articles