Articles

Biathlon

21.01.2024

УКРАЇНА НА ЧЕМПІОНАТАХ ЄВРОПИ: МЕДАЛЬНИЙ ОСРБЛІ, БОЙКОТ тюмєні, ОСТАННІ УСПІХИ [2009-2023]

Сьогодні відбулись заключні гонки 6-го етапу Кубка світу з біатлону в італійській Антхольц-Антерсельві. Вже через два дні, 24 січня, розпочнеться 31-ий за ліком Чемпіонат Європи. Ми вже розповідали про успіхи українців на /чемпіонатах Європи до 2008 року (читайте за посиланням). Тепер же розповімо про історію виступів нашої збірної від 2009 і до 2023 року.



2009-2013: продовження медальних успіхів

У 2009 році чемпіонат відбувався, фактично, на місяць пізніше, ніж зараз: наприкінці лютого - на початку березня. Доробок України на тій першості – 6 нагород (4 серед дорослих та 2 у юніорів). Мультимедалістом на тому чемпіонаті став Сергій Сєднєв, на рахунку якого срібло у персьюті та бронза індивідуальної гонки. У жінок медаль в особистих гонках завоювала Віта Семеренко – срібло гонки переслідування. Також ЧЄ-2009 можна вважати одним з початків золотої жіночої естафети, адже того року золото завоювала команда у складі Олени Підгрушної (Білосюк), Віти та Валентини Семеренко, а також Інни Супрун. Всього з однією зміною, ця команда через 5 років завоює олімпійське золото.


Інна Супрун - чемпіонка Європи у складі естафети, фото: biathlon com ua


У юніорів дві медалі на рахунку чоловіків: срібло в індивідуалці (Сергій Семенов) та естафеті (Михайло Сердюк, Віталій Кільчицький, Віталій Соколюк, Назарій Бурик).


На ЧЄ-2010 в Естонії (Отепяя) відбувся дебют змішаної естафети (у змаганнях юніорів). Україна, щоправда, медалей там не взяла, однак здобула їх одразу 7 в інших видах. Срібло в індивідуальній гонці у чоловіків завоював Олег Бережний. Подвійний медальний подіум подарували вболівальникам у жіночому спринті Валентина (золото) та Віта (бронза) Семеренко. До цього Віта додала ще й срібло гонки переслідування. Також знову в трійці найкращих була жіноча естафета, де до трійки Підгрушна-Семеренко-Семеренко додалась Світлана Крикончук.


Олег Бережний - єдиний медаліст у складі чоловічої збірної на ЧЄ-2010, фото: biathlon com ua


Серед юніорів Україна в той рік завоювала дві нагороди: золото у персьюті та срібло в індивідуальній гонці завоював Андрій Возняк.


В італійському Ріднау у 2011 році Україна двічі підіймалась на найвищу сходинку: золото в індивідуальній гонці завоював Артем Прима, ще одну нагороду найвищого гатунку здобула естафетна четвірка (вже у золотому складі Підгрушна-Семеренко-Джима-Семеренко). Ще одна медаль в особистих гонках, срібна, на рахунку Олени Підгрушної (Білосюк). Її спортсменка здобула в індивідуальній гонці. 


Артем Прима - переможець ЧЄ-2011 в індивідуальній гонці


Чемпіонат Європи у 2012 році, як і цьогоріч, приймала Словаччина (Осрблє). Тоді він став рекордним за кількістю нагород для українців, а нам знову вдалось перемогти в медальному заліку серед дорослих.


Тричі брали срібло чоловіки в індивідуальних гонках: Артем Прима у спринті та індивідуальній гонці, Сергій Семенов у персьюті. Два комплекти золото+срібло здобули українські біатлоністки у спринті та персьюті. На найвищій сходинці двічі побувала Олена Підгрушна (Білосюк), на другій сходинці – Валентина Семеренко. У зміненому за етапами, але не за іменами складом впевнену перемогу здобули жінки в естафеті. 


Ірина Варвинець (Петренко) - одна з лідерок української збірної, фото: НОК України


Серед жінок-юніорів тогоріч найкращою була Ірина Варвинець (Петренко): золото у гонці переслідування та срібло у спринті. А також вона стала третьою у змішаній естафеті, разом з Анастасією Меркушиною, Іваном Моравським та Олександром Дахном. 


На чемпіонат Європи у 2013 році поїхали не всі представники команди А. Відтак і нагород було менше. Кілька разів українці були близькими до нагород, однак займали 4-6 місця, а от на подіум підіймались всього 5 разів. В індивідуальній гонці найкращим став Сергій Семенов, у спринті срібло в активі Юлії Джими, а бронза – у Артема Прими. Ще дві бронзові нагороди Україна звоювала в естафетах: жіночій (Яна Бондар, Ірина Варвинець, Юлія Джима, Марія Панфілова) та змішаній у юніорів (Алла Гіленко, Юлія Журавок, Артем Тищенко, Руслан Ткаленко).


2014-2015: останні великі Чемпіонати Європи

У 2014 році увага до Чемпіонату Європи з біатлону була не такою великою. Туди поїхали не всі наші найкращі спортсмени, адже вже за кілька днів після останньої гонки в Чехії мала розпочинатись Олімпіада. Єдиною нагородою серед дорослих відзначилась Яна Бондар: бронза у спринті. Серед юніорів ситуація була кращою: Артем Тищенко став другим у персьюті та третім в індивідуальній гонці, Анастасія Меркушина взяла срібло індивідуальної гонки. А естафетна четвірка у складі Юлії Бригинець, Юлії Журавок, Андрія Доценка та Артема Тищенка стала переможцем змішаної естафети.


Артем Тищенко, фото: biathlon com ua


У 2015 році на чемпіонаті Європи, що приймала Естонія (Отепяя), українці здобули 9 нагород. Ця першість стала останньою, де у програмі також були й змагання юніорів. Серед них в України одразу 5 нагород: два золота Анастасії Меркушиної (спринт та персьют), бронзи Максима Івка та Юлії Журавок в індивідуальних гонках, а також бронза у змішаній естафеті (Анастасія Меркушина, Юлія Журавок, Максим Івко, Антон Магда).


Серед дорослих спортсменів в України два золота в естафетних гонках. Щоправда, є відмінність: якщо жінки (Юлія Джима, Наталія Бурдига, Валентина Семеренко та Ірина Варвинець) здобули їх одразу на фініші гонки, то чоловіки спочатку стали другими (Артем Тищенко, Сергій Семенов, Артем Прима, Дмитро Підручний). Однак, через порушення антидопінгових правил, росіян, які фінішували першими, дискваліфікували, відтак переможцями гонки стали українці. В особистих гонках синьо-жовті додали ще дві нагороди до медального доробку команди: Сергій Семенов став другим в індивідуальній гонці, а Ірина Варвинець (Петренко) здобула медаль такого ж ґатунку у гонці переслідування.


Юлія Джима змагається на ЧЄ-2015, фото: biathlon com ua


2016-2023: новий формат чемпіонату Європи

З 2016 року чемпіонат Європи серед юніорів проходить окремо від дорослого. Вперше “короткий” формат проходив у тюмєні. Ці змагання українська команда проігнорувала.


У 2017 році вперше змагання приймала Польща (Душнікі-Здруй). Вдалим цей чемпіонат можна назвати для жіночої збірної: золото у спринті та срібло у персьюті в активі Юлії Джими, бронзова нагорода індивідуальної гонки – у Анастасії Меркушиної. Ще одну бронзову нагороду Україна здобула у змішаній естафеті (Анастасія Меркушина, Юлія Джима, Олександр Жирний та Руслан Ткаленко).


Анастасія Меркушина, фото: biathlon com ua


Вище у медальному заліку Україна була у 2018 році, коли змагання проходили у Ріднау. Завдячувати цьому варто Ірині Варвинець (Петренко), яка перемогла у спринті, стала другою у персьюті та допомогла здобути золоті нагороди змішаної естафети у команді з Юлією Журавок, Артемом Примою та Дмитром Підручним.


ЧЄ-2019 для України запам’ятається всього однієї нагородою – сріблом Юлії Журавок в індивідуальній гонці. Натомість у 2020 році, коли першість вдруге проходитиме у Раубічах (білорусь). нагород вже буде більше. Дмитро Підручний та Олена Підгрушна (Білосюк) завоювали бронзу та срібло у суперспринті, одному з наймолодших видів гонок в біатлоні. Також в активі України дві нагороди в естафетах: золото у змішаній естафеті (Валентина Семеренко, Юлія Джима, Артем Прима, Дмитро Підручний) та бронза у сингл-міксті (Анастасія Меркушина та Руслан Ткаленко).


Анастасія Меркушина під час ЧЄ-2020, фото: biathlon com ua


Якщо поглянути у медальний залік ЧЄ-2021, то можна побачити, що перші місця у країн, які не є у першому ешелоні: Латвії та Польщі. Все завдяки ґатункам нагород, адже у них їх лише по 2 (і обидві – золоті). В України їх того року було навіть більше: Артем Прима став найкращим в гонці переслідування, Анастасія Меркушина була другою в індивідуальній гонці, а естафета у складі Ірини Петренко, Віти Семеренко, Богдана Цимбала та Артема Прими здобула бронзові нагороди.


У 2022 році повторилась ситуація 2014 року: через Олімпійські Ігри до німецького Арбера Україна поїхала не основним складом. Як результат – 0 нагород. Останній наразі чемпіонат Європи відбувався у Швейцарії (Ленцерхайде). Там синьо-жовтим вдалось здобути три нагороди в особистих гонках: Анастасія Меркушина перемогла у спринті, а Антон Дудченко та Юлія Джима поповнили командний доробок срібними медалями індивідуальної гонки.


Антон Дудченко, фото: НОК України


Склад жіночої збірної України на чемпіонат Європи-2024

Ірина Петренко, Анастасія Меркушина, Христина Дмитренко, Анна Кривонос, Любов Кип'яченкова, Олександра Меркушина, Олена Городна. Запасна: Юлія Городна

Склад чоловічої збірної України на чемпіонат Європи

Артем Прима, Антон Дудченко, Богдан Цимбал, Тарас Лесюк, Денис Насико, Артем Тищенко


Бажаємо успіхів нашим спортсменам на змаганнях, які розпочнуться вже в середу!


Kamp-Sport

Others Articles