Articles

Biathlon

19.09.2024

МИКОЛА ЗОЦ: «ПЕРЕДОЛІМПІЙСЬКИЙ СЕЗОН БУДЕ ОБ’ЄМНИМ. ВСЕ ВИКОНУЄТЬСЯ НА 100 ВІДСОТКІВ»

Фото: Біатлон майбутнього


Kamp-Sport поспілкувався старшим тренером жіночої збірної України з біатлону Миколою Зоцом. У розмові фахівець оцінив виступ українок на літньому чемпіонаті світу, розповів про підготовку до зимового сезону та можливе залучення молоді до команди.

 

Миколо Миколайовичу, як оціните виступ збірної на літньому чемпіонаті світу? Якщо говорити про завдання на турнір – то це насамперед здобути змагальний досвід?

Так, зазвичай літні змагання завжди розглядаємо як етап підготовки. Проте, коли спортсмени виходять на будь-який старт, вони все одно мають показувати свій максимум. Чи це контрольні тренування, чи другорядні змагання – спортсмен має прагнути показати максимум. На літній період, вважаю, ми не показали всі свої максимальні сили. Цьому є об’єктивні причини: насамперед у нашому складі були втрати. Якщо підсумувати, то хотілося би кращого.


Попереду новий біатлонний сезон. Опираючись на літній чемпіонат світу, Ви для себе оцінили основні проблеми нашої збірної зараз і що, зрештою, вже вдалося покращити?

На зимовий сезон ми не можемо відштовхуватись від літнього чемпіонату світу. Можна сказати, що це зовсім різні два види спорту. Ми отримуємо досвід не так спортивного результату, як спосіб перевірити спортсменів на офіційних змаганнях у психологічному плані. У цей період проводиться не так багато стартів, тож потрібно завдяки таким турнірам нагадувати спортсменам про змагальний досвід і конкуренцію. З точки зору психології більшість спортсменок не впорались. Але не можна порівнювати те, як вони почуваються на зимових стартах і літніх. Деякі моменти на літньому чемпіонаті я врешті-решт побачив, але при підготовці була змога оцінити все краще.


Зазвичай той, хто влітку почувається класно, взимку має проблеми з тривогою чи хвилюванням. Спортсмен, який готується до зимового сезону, перебуває під більшим навантаженням. Ми проходили підготовку у Франції, на висоті 1800, готуючись насамперед до зими.



В жіночій команді у всіх трьох гонках найкращою серед українок була Христина Дмитренко. Що можете сказати про її розвиток? У неї є всі шанси стати лідеркою в зимовому сезоні?

Щодо лідерства не знаю. Хоча лідерські якості у Христини є. Вона пройшла підготовку і літній чемпіонат світу на чотири з плюсом. Дивлячись уже на зимовий сезон, можемо покладати на Христину надії.


Христина Дмитренко


Чи задоволені цьогорічними тренувальними зборами? Як, за Вашою оцінкою, видалась підготовка у дівчат, порівняно з минулим сезоном?

Ми мали зовсім різні задачі на ці два сезони. Минулого сезону я не знав всіх можливостей дівчат. Основний мій принцип спочатку – побачити, що вони можуть і чого вони хочуть. Тоді це було одне, а зараз вже зовсім інша ситуація. Маємо уявлення та кардинально інший план підготовки. Передолімпійський сезон буде об’ємним, із максимальним залученням навантажень, аби в олімпійський сезон їх трохи скинути. Що стосується плану підготовки, проведення зборів – усе на сьогодні виконується на сто відсотків. Ми маємо всі можливості, дякуючи Міністерству молоді та спорту, Федерації біатлону України та Міжнародній федерації. Нинішнім станом спортсменів, виходячи з їхніх можливостей, я задоволений.


22 вересня у Сянках розпочнеться Чемпіонат України з літнього біатлону. Чи є це для Вас майданчиком, де будете придивлятися до спортсменів та, наприклад, юніорів.

У нас така ситуація, що майже всі юніори за віком готуються з нами. А ті дівчата, які виступають в юніорах, мають юнацький вік. По-перше, літній чемпіонат, як я вже згадував, є зовсім іншим видом спорту. Не можна розглядати його як відбірковий. Якщо зважати на два роки підготовки до Олімпійських ігор, то доросле майбутнє юніорок 2006 р.н. і молодшого віку настане вже після Олімпіади. Я дивлюсь на речі реально, проте все одно можу сказати, що двері до збірної України не є ні для кого зачиненими. Зазвичай про якісь нові запрошення варто замислюватись після зимового сезону.


Чи здивував Вас результат дебютантки в юніорах Вікторії Хвостенко на літньому чемпіонаті світу, яка здобула «срібло»?

Результат чудовий і в психологічному плані для неї і дівчат, які готуються разом із Вікторією, це дуже добре. Але це все-таки літній чемпіонат. Ми знаємо всі прізвища перспективних спортсменок та уважно стежимо за їхніми результатами. Ми не чекаємо завершення олімпійського циклу, щоб потім привернути увагу на юніорів. Зараз активно дивимось за їхніми результатами і головне, щоб за два роки вони нікуди не зникли, а були в обоймі.


Літо – це добре, як не як, і результат урешті-решт хороший. Але якщо брати до уваги, наприклад, Олександру Меркушину чи Олену Городну, то взимку ногами вони ще поки хвилину-півтори поступаються. Будемо рухатись і готуватися далі.


Наступний рік вже буде етапом серйозної підготовки до Олімпійських ігор. Які Ваші очікування та прогнози?

Підготовка до Олімпіади триває ще з минулого року, а зараз трохи корегується. Про очікування поки рано ще говорити. Всі прекрасно розуміють можливості нашого жіночого біатлону станом на сьогодні. Наша ціль – це точно показувати максимум. Про прогнози поговорімо трохи пізніше.


Фото: Дмитро Євенко


В лютому Ви говорили, що дівчатам потрібно на кожному етапі естафети скинути по тридцять секунд, не враховуючи стрільбу. Чи можете зараз сказати, наскільки збірна є близькою, до виконання цієї цілі?

Ми працюємо над цим. Ці тридцять секунд скидають не лише завдяки тому, чи тренується спортсмен правильно. Тут відіграють роль багато інших факторів. Великі кроки в цьому плані робляться – це і належна підготовка в горах, і посилення нашої сервіс-команди. Як вже мабуть відомо, до збірної повернувся словенський спеціаліст Лах Габер. Намагаємось також значно покращити стрільбу. Тому всі ті речі, про які я казав, цілком реальні.


Kamp-Sport

Others Articles