Articles

Biathlon

22.05.2024

ЛІТНІЙ БІАТЛОН: УКРАЇНЦІ НА ПОДІУМАХ ЧЕМПІОНАТІВ СВІТУ

Раніше ми вже розповідали вам про літній біатлон. Та згадували у тому тексті про останній чемпіонат світу, де золото у мас-старті здобув українець Тарас Лесюк. Однак та перемога – далеко не єдина, українці неодноразово ставали найкращими та ще більше разів ставали медалістами літнього чемпіонату світу з біатлону. Хто та коли здобував ці нагороди? Сьогодні і розкажемо.


Варто відзначити, що чемпіонати можна розділити на два різних види, адже з 1990 і до 2009 року вони проходили у поєднанні стрільби з бігом по пересіченій місцевості (trail running). Після 2009 глядачі спостерігали вже за біатлоном, де біг замінили лижеролери, а вперше на чемпіонаті світу так змагались у 2006 році.


Олександр Біланенко — один з найуспішніших українських біатлоністів на літніх ЧС 


Дебютною нагородою української команди стало срібло, здобуте чоловічою естафетою (з етапом у 4 кілометри) у словацькому Осрблі у 1998 році. Склад команди: Михайло Сизон, Юрій Дмитренко, Олександр Біланенко, В’ячеслав Деркач. Через 5 років, на чемпіонаті в італійському Форні-Авольтрі, чоловіки знову стали призерами. Більше того – переможцями, а золоті нагороди цього разу здобули Олександр Біланенко, Андрій Дериземля, Олексій Коробейников та В’ячеслав Деркач.


Той чемпіонат у 2003 році був надуспішним для Олександра Біланенка, адже він став чемпіоном також у спринті та мас-старті, а в гонці переслідування був срібним призером. Срібло в гонці з масовим стартом у той рік здобув В’ячеслав Деркач.


Світлана Крикончук


Ще одним, врожайним на нагороди для українських чоловіків, був ЧС-2007 в Отепяї (Естонія). Олександр Біланенко знову переміг у спринті, Людмила Писаренко стала третьою у жінок в цьому виді, а змішана естафета у складі Олександра Біланенка, Олега Бережного, Світлани Крикончук та Людмили Писаренко здобули срібло.


Окрім цього, на п’єдестал пошани за роки проведення чемпіонату світу підіймались Ніна Лемеш (срібло у спринті та в персьюті у 1998 році) та двічі жіноча естафета: у 1999 (Оксана Глова, Оксана Яковлєва, Тетяна Литовченко, Ірина Меркушина) та 2001 (Тетяна Литовченко, Олена Демиденко, Людмила Сагайдак та Олена Зубрилова) роках.


Ніна Лемеш — мультимедалістка ЧС-1998


Інші здобутки української збірної вже пов’язані з гонками на лижеролерах та розпочинаються у той же рік та в тому ж місці, де завершуються попередні – у 2007 році в естонській Отепяї. Саме там срібло та бронзу в жіночому спринті здобули Лілія Єфремова та Тетяна Рудь відповідно. Остання змогла змінити гатунок медалі на срібло у гонці переслідування. 


Оксана Хвостенко на ЧС-2009


У 2009 році єдиною нагородою стала бронза Оксани Хвостенко у гонці переслідування. Набагато кращим можна вважати ЧС-2011: Валентина Семеренко здобула перемогу у спринті та срібло у персьюті, Олександр Біланенко став другим у спринті та гонці переслідування, як і змішана естафета у складі Олени Підгрушної, Валі Семеренко, Андрія Дериземлі та Олександра Біланенка. 


Інколи змагання відбуваються на вулицях міст


Вже наступного року естафета змогла повторити свій результат. У порівнянні з 2011 роком було дві зміни у складі: Віта Семеренко замість Олени Підгрушної та Олег Бережний замість Олександра Біланенка. Віта Семеренко також здобула дві особисті нагороди: срібло у спринті та золото у персьюті. 


У 2014 році, зміненим на ¾  складом, Україна знову стала другою у змішаній естафеті, нагороди здобули Сергій Семенов, Артем Прима, Ірина Варвинець та Валя Семеренко. Єдиною особистою нагородою стало срібло Віти Семеренко у гонці переслідування.


Наступного року, коли чемпіонат приймала Румунія, два срібла (спринт+персьют) вдалось здобути Артему Примі, два золота (спринт та персьют) – Ользі Абрамовій, а Юлія Джима у переслідуванні піднялась на третю сходинку. ЧС-2016 теж не обійшовся без нагород: естафетна четвірка (Джима, Підгрушна, Семенов та Підручний) стали другими, Олена Підгрушна додала до цього також золото спринтерської гонки та срібло гонки переслідування. У спринті також нагороду, бронзову, здобула Ірина Варвинець. У чоловіків бронзу переслідування взяв Олександр Жирний.


Дмитро Підручний теж має нагороди літнього чемпіонату світу


У 2017 році Україна здобула дві нагороди: Надія Бєлкіна була другою у гонці переслідування, а естафетна четвірка, у складі Марії Панфілової, Юлії Журавок, Антона Мигди та Максима Івка, третіми в міксті. Єдиною нагородою ЧС-2018 була бронза Артема Прими, здобута у гонці переслідування.


Дар'я Блашко

Передковідний чемпіонат у 2019 році запам’ятався першою появою супер-спринта. Саме у цій дисципліні в той рік перемогла Валентина Семеренко, Дар’я Блашко була третьою у спринті, а Віта Семеренко – у гонці переслідування.  Після річної паузи, чемпіонати світу повернулись у 2021 році. У цьому році чемпіонат проходив у Новому-Мєсті у Чехії, де Юлії Джимі вдалось здобути дві срібні нагороди: у суперспринті та в гонці переслідування. 


І, найбільш свіжі спогади, ЧС-2023. Українці на цьому форумі змогли здобути дві нагороди: Артем Тищенко став третім у супер-спринті, здобувши першу для українських чоловіків медаль у цьому виді, а Тарас Лесюк став чемпіоном світу у мас-старті.


Тарас Лесюк під час гонки літнього чемпіонату світу у 2023 році


Цьогоріч, у 2024 році, чемпіонат світу має пройти в Естонії в Отепяї. Це місце є знайомим українській збірній, вона вже здобувала тут нагороди в рамках літнього чемпіонату світу. Він пройде з 22 по 25 серпня. У перший змагальний день заплановані суперспринти у юніорів та юніорок, у другий – в дорослих спортсменів. На День Незалежності, українці візьмуть участь у спринтерських гонках (як юніори, так і дорослі), а в останній день, 25 серпня, на юніорів чекають гонки переслідування, а на дорослих – мас-старти.


Kamp-Sport

фото - biathlon.com.ua

Others Articles