Новини

07.06.2024

ПРОРОСІЙСЬКА ФІДЕ ВІДСТОРОНИЛА федерацію рф НА 2 РОКИ Й ВИНЕСЛА ДОГАНУ дворковичу. ЩО ВІДБУВАЄТЬСЯ?


Комісія з етики Міжнародної федерації шахістів (ФІДЕ) призупинила членство федерації шахів росії (фшр) та оголосила догану голові ФІДЕ росіянину аркадію дворковичу.


Це сталося завдяки скарзі українського гросмейстера Андрія Баришпольця та Петера Гейне Нільсена, данського гросмейстера та тренера чемпіона світу Магнуса Карлсена, які організували та працювали над цією справою. До процесу також долучилася ФШУ – як зазначено у рішенні, опублікованому Нільсеном, без її долучення воно не було б можливим через питання легальних підстав скарги.


Щодо ФШР та президента ФІДЕ Аркадія Дворковича разом було висунуто три скарги.


Перша – повʼязаність із підсанкційними особами. Скаржники зазначали, що ФШР має опікунську раду, до складу якої входять ексміністр оборони РФ Сергій Шойгу, прессекретар Путіна Дмитро Пєсков, олігарх і ймовірний власник ПВК «Редут» Геннадій Тимченко, а також ще низка підсанкційних в різноманітних юрисдикціях осіб – Андрій Акімов, Андрій Гурʼєв, Олександр Дюков, Сергій Собянін, Михайло Фрідман, Костянтин Ернст та Володимир Кірсанов.


Ще одним членом опікунської ради є безпосередньо президент ФІДЕ Дворкович.


Комісія відзначила антивоєнну позицію ФІДЕ, проголошену на початку повномасштабного вторгнення, і те, що ФШР, нехай опікунська рада і «переважно неактивна», надає федерації звʼязки з владою РФ та «піддає сумніву або ігнорує» позицію ФІДЕ щодо агресії РФ проти України, діючи прямо проти рішень ФІДЕ.


Щодо Дворковича – відзначили, що важко визначити ступінь вини людини щодо перебування в одному органі з підсанкційними особами, враховуючи, що входив він в нього, коли вони переважно під санкціями ще не були. Однак тут бодай якесь покарання «допомогла» організувати ФШР – коли в липні 2023-го на заході до Дня шахів, де брав участь Дворкович, засвітила також і присутність Пєскова.


Друга – організація ФШР заходів на окупованих територіях. Тут скаржники зазначали і проведення Кубка РФ у Севастополі, і Російський командний кубок, де брали участь команди з окупованих Луганської, Херсонської та Донецької областей, а також ще кілька заходів.


У ФШР відповідали, що, мовляв, організатори можуть проводити турнір де завгодно – «і в РФ, і закордоном», а інші заходи не йшли в рейтинг. А організації, мовляв, не включали.


Комісія ж встановила, що навіть якщо ФШР останнє не робила, то де факто своїми діями визнала окуповані території частиною Росії.


Звинувачували і Дворковича як члена опікунської ради ФШР – але це, зрештою, відкинули через те, що вона фактично не має впливу на рішення федерації.


Третя – пропагандистська діяльність Дворковича. У цій скарзі зазначалося, що Дворкович очолював «Сколково», яке потрапило під санкції за виготовлення озброєння для армії РФ під санкції США до 18 березня 2022-го. Окрім того, згадувалося його інтервʼю ВВС ще у 2018-му році, де він заперечив анексію Криму, та ось ця його промова, опублікована 15 березня 2022-го на сайті «Сколкова», де суголосно російській пропаганді говорив про нацизм:


«Я, як і усі післявоєнні діти, вихований на патріотизмі: памʼяті за загиблими у роки Великої Вітчизняної війни (пропагандистська назва періоду Другої Світової війни у 1941-1945 роках – прим.) і на ненависті до нацизму. Я щиро пишаюся мужністю наших солдат, які у всі часи захищали Батьківщину і свободу. Ми однаково сумуємо за усіма загиблими у воєнних діях, які тривають уже 8 років».


Тут особливо сміховинним був захист Дворковича: він про те, що визначення «пропаганда» в словниках не підпадає під описані скаржниками дії, про визнання Нюрнберзьким трибуналом незаконності нацистської партії та засудження нацизму ООН. Міг би бути, бо комісія загалом теж не знайшла у цих заявах порушень – санкції на «Сколково» наклали через 6 місяців після того, як звідти пішов Дворкович, а те, що засудив нацизм – що поганого?


Зрештою, комісія визнала ФШР винною за першими двома обвинуваченнями, а Дворковича – лише за першим.


Президент ФІДЕ обійшовся лише доганою – за порушення правил Етичного кодексу, що стосуються дії як рольової моделі, нанесення репутаційної шкоди ФІДЕ, неуникнення неприйнятної асоційованості та взаємодія з організацією чи особою, діяльність якої не відповідає цілям чи інтересам ФІДЕ.З ФШР все трохи складніше. Її визнали винною у нанесенні шкоди репутації ФІДЕ, недотриманні принципів ФІДЕ, порушенні зобовʼязань, накладених статутом ФІДЕ та шкоді інтересам ФІДЕ.


За це її членство призупинили на два роки – але за певних умов. Покарання може бути призупинене, якщо за 60 днів після набрання рішенням сили ФШР або розпустить опікунську раду, або виключить з неї підсанкційних осіб і негайно зупинить будь-яку діяльність на окупованих територіях, включно з дозволом тамтешнім шахістам брати участь у заходах під егідою ФШР. У такому разі ФШР матиме три роки умовного терміну, протягом якого також буде зобовʼязана утриматися від подібних порушень Кодексу етики ФІДЕ.


ФШР та Дворкович мають 21 день на апеляцію – у разі, якщо її не подадуть у визначений строк, рішення набере чинності.


Джерело: tribuna.com

Поділитися

141

https://www.limo.ua/uk https://ukrwrestling.com.ua/ https://www.facebook.com/profile.php?id=100064175558553

Інші Новини