Статті

19.02.2024

ЧЕМПІОНАТ СВІТУ З БІАТЛОНУ: ЧОГО НЕ ВИСТАЧИЛО ДЛЯ НАГОРОД?

Впродовж 12 днів ми спостерігали за гонками чемпіонату світу з біатлону. Україна була представлена в усіх дисциплінах: від змішаної естафети, яка відкривала програму, до чоловічого та жіночого мас-старту, які закривали світову першість.

Естафети

Першою естафетою, як і в принципі гонкою чемпіонату світу, була змішана естафета. На першому етапі Україну представляв Артем Прима, який передав естафету дев’ятим, з відставанням у 48 секунд. Причина відставання – робота на вогневих рубежах, адже чотири додаткових патрони (два на лежці та два на стійці) не дозволили підійнятись вище. Краще зі стрільбою було у Дмитра Підручного: один додатковий патрон і ми на середині естафети йшли восьмими.

Не найшвидша, але стабільна робота на своєму етапі у виконанні Юлії Джими фактично не залишили шансів на боротьбу за нагороди, однак нижче ми не впали і навіть підійнялись на 7 місце. На цьому місці до фінішу команду і привезла Ірина Петренко: на останньому колі сил, аби поборотись за 6 місце з Австрією не залишилось.

Якщо змішана естафета була 7 лютого, то наступні командні дисципліни – вже наприкінці змагань. Сингл-мікст проходив 15 лютого і Україну тут представляла пара Підручний-Меркушина. На першому етапі Дмитро не програв багато, але естафету передав у середині другого десятку. Анастасія покращити місця не змогла: використавши одразу шість додаткових патронів, вона відправила Дмитра Підручного на свій етап лише 19-им, фактично, вже без надії на високі місця. На такому ж місці Україна вирушила на фінальний етап, у якому знову бігла Анастасія Меркушина. Саме влучна (лише один додатковий патрон) та швидка стрільба дозволили Україні дещо покращити позиції та фінішувати 14-ими.

Класична чоловіча естафета відбувалась в передостанній день чемпіонату. На  першому етапі біг Артем Прима, який, певною мірою, повторив результат, показаний у змішаній естафеті: невеликий програш ходом, але відставання через більший час на вогневих рубежах. На етапі досвідченим Сімоном Едером важко конкурувати у швидкострільності й, за цим показником, Дмитро Підручний не був серед лідерів, однак відпрацював швидко і, в купі з роботою лижами, зміг підняти Україну 3 14-го місця на 5-те, подарувавши надію. Протривала вона, на жаль, не довго, адже Денис Насико на своєму етапі відправився на коло штрафу та передав естафету з трихвилинним відставанням від лідера. Антону Дудченку, який був в той день фінішером, відіграти позицій на своєму етапі не вдалось, як підсумок – 13 місце.

Жінки теж бігли 17 лютого. З одним додатковим патроном, Ірина Петренко передала естафету 10-ою, з відставанням у 48 секунд від лідерки. Не лише позиції, а й трохи часу зуміла відіграти Юлія Джима, яка на своєму етапі була серед лідерів за швидкістю роботи на вогневому рубежі. Як підсумок – 7-ме місце на передачі естафети та відставання у 42.8 секунди. Як і в першому з етапів сингл-міксту, не задалась стрільба в Анастасії Меркушиної: попри п’ять додаткових патронів вона програла лише одну позицію, втім вже на хвилину відпустила призову трійку. Фінішерка, якою була Христина Дмитренко, показала непогану роботу на вогневому рубежі (0+3), у порівнянні з конкурентками, які промахувались набагато більше. Це дозволило відіграти кілька місць та привезти Україну до 5-го місця на фініші. Жіночій естафеті не вистачило трохи стабільності, аби боротись за медалі.

Особисті гонки

Якщо в естафетах розігрують чотири комплекти нагород, то в особистих гонках – одразу вісім. Перші розігрувались у спринті. У жінок варто відзначити швидкість роботи на вогневих рубежах: Ірина Петренко за цим показником увійшла в десятку, інші теж розмістились недалеко. З двома нулями відпрацювали Петренко та Дмитренко, по одному було у Юлії Джими та Анастасії Меркушиної. З нулем та 36-им показником у роботі на лижні, найвище у фінішному протоколі розташувалась Христина Дмитренко – 12 місце. Поряд, на 19-му та 21-му місці фінішували Ірина Петренко та Юлія Джима, а Анастасія Меркушина стала 29-ою.

Чоловікам підтримати непоганий результат дівчат не вдалось: найвище фінішував Дмитро Підручний – 25-те місце. Артем Прима став 60-им, Тарас Лесюк – 67-им, Антон Дудченко – 39-им. І якщо результат Тараса та Артема можна пояснити трьома хибами, то у Антона Дудченка були проблеми з ходом.

Після результатів спринтерської гонки, в українських вболівальників були надії на продовження хороших результатів і в жіночій гонці переслідування, але повторити успіхи не вдалось: кожна зі спортсменок зробила по чотири промахи та не змогла покращити свої результати. В результаті Христина Дмитренко стала 26-ою, Юлія Джима та Анастасія Меркушина – 35-ою та 36-ою відповідно, а Ірина Петренко завершила гонку на 45-му місці.

В чоловіків у персьюті виступали лише двоє: Дмитро Підручний та Антон Дудченко. Обом вдалось покращити свої результати. Але, якщо Підручному, що допустив три промахи, вдалось відіграти лише дві позиції, то Дудченку, який знову стріляв бездоганно, вдалось піднятись на 25-те місце, обійшовши одразу 14 суперників.

Після двох гонок з нулем промахів, здавалось, що саме в індивідуальній гонці Антон Дудченко може претендувати на місця у топ-20, а, за вдалого збігу обставин, і вище. Так, саме він був найбільш влучним серед українців, однак допустив дві хиби, які не дозволили фінішувати вище 29-го місця (без двох штрафних хвилин він би замикав топ-10). Решту чоловіків, які допустили по 4 промахи, фінішували поза межами топ-60 (Артем Прима – 62, Тарас Лесюк – 73, Денис Насико – 76).

Швидка та більш влучна стрільба підняли у фінішному протоколі на перші місця серед українок Христину Дмитренко та Анну Кривонос, а не більш іменитих Юлію Джиму та Анастасію Меркушину. Христину можна впевнено називати відкриттям цією світової першості, її чиста робота на стрільбищі підняла українку на 8-ме підсумкове місце, залишивши позаду чимало іменитих конкуренток. З однією штрафною хвилиною Анна Кривонос стала 26-ою, Анастасія Меркушина, яка схибила тричі, посіла 28-ме місце, Юлія Джима, з аналогічним показником влучності – 39-те.

В останній день змагань відбувались мас-старти, куди відібрались Христина Дмитренко, Дмитро Підручний та Антон Дудченко. Було цікаво подивитись на українку в компанії найсильніших спортсменок, побачити чи зможе знову показати хорошу стрільбу Дудченко та чи залишились сили на фінальну гонку у Дмитра Підручного, який за день до того добре виступив у чоловічій естафеті.

Христині Дмитренко важко було конкурувати у швидкості на трасі, а три промахи на стрільбищах не дозволили компенсувати це, тому, як підсумок – 27-ме місце. Що, втім, ніяк не впливає на той факт, що саме 24-річна уродженка Чернігова стала найкращою серед українців на цьому чемпіонаті світу та довела, що медаль чемпіонату Європи була не випадковістю.

У чоловічому мас-старті вище серед українців фінішував Антон Дудченко. Це й не дивно, зважаючи лише на один неточний постріл у нього та одразу чотири у Дмитра Підручного. Як підсумок – 20-те місце Антона Дудченка та 27-ме Дмитра Підручного.

Озираючись на чемпіонат світу, який щойно минув, можна стверджувати, що реально близькими ми були до медалі одного разу – в жіночій естафеті. Трохи більше фарту та влучності на стрільбі і жінки могли потрапити у призову трійку. Серед чоловіків було б цікаво подивитись на Віталія Мандзина на рівні чемпіонату світу, втім, цього разу він змагався на юніорському чемпіонаті Європи, де зміг стати призером у мас-старті-60.

Український біатлон продовжує пошук найкращих зв’язків та молоді, яка може пришвидшити процес зміни поколінь. Часу до Олімпійських Ігор 2026 залишається небагато, чи встигнемо збудувати конкурентну команду? Буде цікаво спостерігати.